LEIDSCIIE COIIRMT. 1 i 1882. V. S3, ZATURDAG 8 APRIL. ST ADS-BERICHTEN. Kostelooze Vaccinatie. er sis inbiel j en od i alt 1 teji is, m Aetiii eket, en. ÜÓO! 85; "291; *301 «195 41. r. ten. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ite prijs der Courant is per vierendeel juars 1.50, franco p. p. f2.—, Afionderlijke nommers tijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentifn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER ik WETHOUDERS tak LEIDEN Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekkelijk de nationale militie (Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commissaris in het 34e district der provincie Znidholland Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van bel Raadhuis, op Dinsdag den 11en IRoens- Jay den 12den April 1882, op eerstgeinelden dag des middags te twaalf uren tot liet doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zifting niet afgedane zaken, op laatstgemelden dag des voormiddags te elf uren, lot het doen van Uitspraak omtrent hen die als plaatsver vanger of als nummcrverwisselaar verlangen op te treden; toortsdat tot bet opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden at, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belang hebbenden worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der boven aangehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstandnog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaanIKT in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij Cl 3! daarin een plaatsvervanger of een nummerverwisselaar mocht villen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Uiden, 31 Maart 1882. DE KANTER, Burgemeester. v E. KIST, Secretaris. 11! UH )Ct ud nd. ,Gt Ui X jü - SI ƒ21® li itb. Ruil i. 0 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van W. Hoogensthaaten o., fabrikanten van verduttr- zattnde levensmiddelen, alhier, houdende verzoek om vergunning tot nil- heiding hunner fabriek in de Kerksteeg bij het Steenschuur n°. 7door de oprichting van een blikslagerij in het aangrenzend perceel n". 11, Gelei op de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de plagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 20"e° April aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuisgelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek te brengen. Burgemeester en Wethouders, voornoemd DE KANTER. Burgemeester. Leiden, 6 April 1882. E. KIST. Secretaris. BINNENLANÜSCHE B EIII G T E N LEIDEN, 6 April, Wjj vernemen dat zich ook alhier eene commissie heeft gevormd ten behoeve van de verdrukte Israbliten in Rusland. Naar wjj uit goede bron vernemen zal 19 April a. s. door liet Ilaag- sctae opera-gezelschap de //Carmen" hier opgevoerd worden. De comités voor de internationale koloniale en uitvoerhandel-tenloon- tlelliog te Amsterdam in 1883 zjjn zamengesteld. Het comité van uitvoe ring beslaat uit de bh. D. Cordes, president, F. J. W. 11. Schrailz, dr. II. F. R. Hubrecht, M. P. Pels, A. C. Wertheim, S. de Clercq Wz.gedelegeerd tn'. J. Kappeyne van de Coppello, secretaris, E. Agostiui, commissaris- generaalmr. D. Josephus Jitta, adjunct-secretaris. In verbinding mei de presidenten en secretarissen der speciale afdeelingen vormt dit comité een "Centraal Comité". Van de eerste afdeelingkoloniale-tentoonstclling, is fitter dr. P. J. Velhie Leiden, eere voorzitter; leden van hel comité BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenendat de gelegenheid tot kostelooze Vacci natie en Rcvacclnatle voor onvermogendenin het lokaal der Stads waag, bij voortduring is opengesteld, en wel op Donderdag 16. Zaterdag 25 Februari, Maandag 6, Dinsdag 14. Woensdag 22, Donderdag 30 Maart, Zaterdag 8, Maandag 17, Dinsdag 25 April, Woensdag 3, Donderdag 11, Zaterdag 19 Mei a. s. en zoo vervolgens met eene Insschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag of Vrjjdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te «Vn uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden 13 Februari 1882. E. KIST Secretaris. voor die afdeeling zjjn o. a. nog de hh. mr. S. C. J. W. van Musschenbroek 11. J. Bool, dr. L. Serrurier en dr. W. F. R. Snringar, te Leiden. Bij den uitgever A. ter Gunne, te Deventer, verscheen dezer dagen de eerste aflevering van //Braga, dichterlijke mengelingen, uitgegeven door een dichllievend gezelschap onder de nooit gebruikte zinspreuk Utile dulci, nieuwe uitgave met inleiding en toelichting van A. Winkler Prins". De woorden //nieuwe uitgaal" geven te kennen, dat wij hier te doen hebben met eene oude bekende. De //Braga" was een «tijdschrift heel in rijm", dat bij z|jn optreden in 1842 nog al sensatie maakte. De uitgave stond in allernaauwst verband met de vaderlandsche letterkunde in die dagen. Eenige jeugdige beoefenaars dier letterkunde wilden door middel van dat tijdschrift lucht geven aan hnnne afkeuring over de rigting onzer podzy in dien tjjd, eene nabootsing van Byrons romantiek, over de rijmelarij, waartoe de vele toen uitkomende jaarboekjes of almanakken aanleiding gaven, en over de critiek, die door de toongevende tijdschriften werd geleverd. De geeselroede werd met krachtige hand gezwaaid en zelfs reeds eenige met lof bekende namen werden niet gespaard. Natuurlijk trok het tijdschrift vrij wat aan dacht; daar de dichters zich in een geheimzinnig duister schuil hielden, wist men niet van waar de slagen werden toegebragt. Gedurende twee jaren had de uilgave plaats, maar toen nam Braga zijn afscheid. Later zag nog wel een volledige herdruk van den «Braga" het licht, maar dc namen der schrijvers bleven onbekend; slechts nu en dan wej-d een tipje van den slujjer opgeligt en enkele namen genoemd, waarbij men soms ook wel in dwaling verviel. Door deze uitgave is thans het volle licht over Braga verspreid en zijn de namen van de vervaardigers der verschillende bijdragen genoemd. Ook heeft de heer Winkler Prins er eene inleiding aan toegevoegd, waarin de geschiedenis van het tijdschrift uitvoerig wordt beschreven. Niet alleen is deze uitgave voor de geschiedenis onzer letterkunde niet onbelangrijk, maar vele der daarin voorkomende gedichten zullen wegens den fijnen humor en satyre nu nog met genoegen gelezen worden. De minister van binnenlandsthe zakenoverwegende dat de heer F. 11. H. Borrel heeft opgehouden lid te zjjn van de tweede kamer der staten-generaal en dat alzoo ter vervulling der daardoor opengevallen plaats eene verkiezing behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Tilburg, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben Dingsdag 2 Mei e. k. en dat herstemming, is die noodig, zal geschieden Dingsdag 16 Mei. Hel stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok op 4 April van Port-Saïd. De directie der stoomvaart-maatschappij Nederland schijnt de hoop, nog wel iets omtrent de drie vermiste sloepen van de honing der Nederlanden te zullen vernemen, langzamerhand op te geven. Dezer dagen ten minste zijn aan de familiën der vermiste passagiers de gelds- en papierwaarden, die zij den kommandant gedurende de reis ter bewaring hadden gegeven, en die b|j de schipbreuk alle gered zijn, aangezien zij iu eene cassette waren gesloten, ter hand gesteld, en zijn aan de achtergebleven betrekkingen der equipage de hnn toekomende gelden verstrekt. VD.) Door den gemeenteraad van Haarlem is besloten drie kiosken in den Hout te bouwen, die zullen verhuurd worden voor den verkoop van verfris- schende dranken. Naar de li. C. verneemt heelt het 11. M. de koningin van Zweden be haagd. ter berinnering aau haar bezoek aan de tuinbouw-inrigting van de heeren E. II. Krelage en Zoon, te Haarlem, op 30 Maart II., aan eenige nieuwe hyacinthen (conquesten) dier firma namen te verlecnen. Aan eene (enkel paarsch) werd de naam gegeven van «Koning van Zweden", aan eene andere (enkel geel) die van «Koningin van Zweden", aan eene derde (enkel blaauw met wit oog) die van «L'Etoile du Nord". Uit Amsterdam meldt men aan de N. R. C.: De intrekking van het wets-ontwerp betredende eene wijziging in de grenzen tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel maakt hier veel sensatie. Wjj vernemen intusschen met zekerheid, dat de minister van binnenl. zaken aan gedep. staten van Noord holland een nader onderzoek betredende deze aangelegenheid heeft opgedra gen. De wijze van voorbereiding, de motivering en de regeling van het ingetrokken wets-onlwerp kwamen den minister zoo bedenkeljjk voor, dat hij de verdediging van een en ander in de staten-generaal niet voor zjjne rekening kon nemen. Van daar de intrekking van het werk van zijn ambts voorganger, van daar eene nieuwe instructie dezer zoo gewigtige aangelegen heid, waarvan de verdere loop met belangstelling wordt tc gemoet gezien. Naar men uit Zaandam meldt heeft men hel plan gevormd in den loop van 1883 aldaar eene tentoonstelling te houden van handwerken en andere

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1