wen- eene ad in- 'lalen. in elk In die inders staan, itende )nver- range mate bij de nmers en de rieten irdoor an de en, is iet op ap dit >t liet geen arvan ver den toestand vfln Ierland te beraadslagen en een manifest vast te waarin de bevolking ten strengste wordt aangemaand om zich van 'sdrjjven en verzet tegen de wet te onthouden. In deze bijeenkomst is het echter over den inhoud van dit stuk niet eens geworden en ërd eene permanente commissie benoemd, om de zaak nader te onder- eken. Te Cagliari is, aan boord van de Achillea, een krijgsraad gehouden er de matrozen J. Maynard en W. J. Vaughan, dienende aan boord van Northumberland, beschuldigd de eerste van te Gibraltar, in het dok, adelborst in het water gesmeten, en de tweede van getracht te hebben tm ie doen verdrinken, door het hoofd onder te duwen. Zeven en vijf ren tuchthuisstraf was de uitspraak. git Cagliari wordt nog melding gemaakt van eene aanranding, waarvan apitein Bosanquet, van de Northumberlandhet slagtoffer is geweest. De ipitein maakte eene wandeling in den omtrek der stad, toen een individu in den weg ging staan en een revolver op hem afvuurde. Het schot isle, waarop de kapitein met zijn aanvaller handgemeen werd. Beiden Hen in eene groeve langs den weg, waar de roover, die het sterkst as, den kapitein onder kreeg en zich van zijn horologie en beurs meester aakte. De roover is nog niet gevat. pit New-York wordt gemelddat de stedeljjke raad eene resolutie tfh aangenomen om den Amerikaanschen gezant te Londen te gispen we- tns zijne houding in zake de aangelegenheid der Amerikaansche Ieren. De jjolulie noodigt de regering der Unie uit, den gezant terug te roepen, je Times verneemt uit Philadelphia, dat de minister van oorlog voorne- jens is het over sergeant Mason door den krijgsraad gevelde vonnis te rnieligen en een nieuw proces voor den krijgsraad te bevelen. Volgens berigt uit Rio-de-Janeiro zijn dezer dagen aldaar al de edel- esteenten en kostbare kleinoodiën der keizerin gestolen. De Braziliaansche gering, die vermoedt, dat de dieven naar Noord-Amerika en van daar ar Europa de wijk zullen nemen, heeft naar alle rigliugen berigt van zen diefstal gezonden. FRANkRIJK. Jij de kamers is een verzoekschrift ingekomen, aandringende op schaffing van de petrolenmbelasting. welke nog 25 centimes de liter be- aagt. Verleden jaar is de belasting op de kaarsen afgeschaft, en de adres- ottn betoogen, dat aldus de meergegoedendie gas en kaarsen gebruiken, ijcésield zjjn op kosten van de armendie zich voornamelijk van petroleum turik, rleend trend, Mul, C. A. apan, la, P. tomen geleid de en Naar aanleiding van het door Gambelta ingediend wetsontwerp betref- Belgi- |nde de recrutering, wordt de opmerking gemaakt dat de ministers, die Jamiarjj II ten val kwamen, bljjkbaar door dien onverhoedschen val zoo jrast zijn gewordendat zij er nog geen regt besef van hebben en door de lelil der traagheid werktuigelijk blijven voortstappen. Zelfs de heer mbetia leidt dit slaapwandelaarslevcn en tracht nog altijd het uiterlijk rioon des gezaghebbers op te houden. Zjjn koetsier gaat voort de drie- leutige kokarde te dragen, welke den wagenmenner des minister-presidents voorbehoudenen de voorbijgangers, die hem in ol uil zijn rijtuig zien appennemen verbijsterd den hoed af. - Door den heer Leroy-Beaulieu wordt in den Economiste betoogd, dat begrootingen der laatste jaren in plaats van met overschotten leitelijk steeds et tekorten zijn gesloten, en dat ook nu weder het zoogenaamd voor- saldo van 68 millioen eigenlijk een tekort is van 12 milhoen. Onmiddellijk na de aanneming van de wet op den leerpligt door den aaat hebleu eenige kerkelijke bladen het plan geopperd om een verzet gen die wet in het leven te roepen. De Vniters nam daarbjj de eerste lais in, en toen republikeinsche bladen twijfel geopperd hadden aan de (gelijkheid van het verwezenlijken van dat denkbeeld, autwoordde de liter».- Gij bedriegt u Men zal durven. Reeds hebben er met dat doel lee belangrijke bijeenkomsten plaats gehad, en daar de wil om te han- len algemeen waszoo is men tot overeenstemming gekomen -Zondag II. zocht een wegwerker, Déleaut genaamd, in een greppel aan d kant van den spoorweg tusschen Rouaan en Amiens, eene schuilplaats [en den storm. Kort daarna reed een trein voorbij, welks wielen ver- ard raakten in de draden van verscheidene omvergeworpen telegraafpalen draden zweepten over den ongelukkigen Détcaul, die ais in een ijzeren tik gevangen werd medegesleurd. Toen het den reizigers, die hem aldus tor hunne oogen aan stukken zagen scheuren, eindelijk den machinist oor hun geschreeuw gelukte opmerkzaam te maken, was het te laat. Men «d slechts eene misvormde klomp vleesch, van een kluwen telegraafdraden s omwikkeld. -Te Madrid is overleden de vroegere chef van de Carlistische benden, to Antonio Dorregaray, markies d'Eroul, die zich in dien lijd eene zekere pnaardheid heeft gemaakt. Hij was geboren in 1820. ITALIË. De regering ziet niet zonder bezorgdheid de toebereidselen, die in Pa- nio en over geheel Sicilië gemaakt worden voor de viering van den 600" tdenkdag der Siciliaansche vesper. De tegenwoordigheid van Garibaldi zal onmg ezaut- Baré ieden. ier te ver- et de Hoon de in- heb- gteiid iefstal veilig- ■aken. Paus esteld n zijn Het ck ii :wend t ont- lemen islone en ge- uiige- tomen ir een joelen g van n spel n. luiten ee be eft de n, leest opluisteren. De republikeinsche partij zal de gelegenheid, om de- «onstraties te organiseren, niet ongebruikt lalen voorbijgaan, terwijlbij de slaande spanning tusschen Italië en Frankrijk, de herdenking van de ver ding der Franscben uit Sicilië natuurlijk de positie der regering tamelijk heijeljjk maakt. Er zijn reeds eenige oorlogsschepen naar de Siciliaansche "SI gezonden. DEITRCHLAND, De Paus heeft een eigenhandig schrijven gcrigt aan keizer Wilhelm by lelegenheid van diens geboortefeest. - Be beroemde bibliotheek te Wolfenbullel gaal eene nieuwe toekomst 'rgemoet. Zij bevat, met de doubletten, ongeveer 270,000 boekdoelenwelke jaarljjks met duizend vermeerderd worden. De gebouwen, waarin deze schatten bewaard worden, beantwoorden volstrekt niet aan het doel. Na langdurige beraadslagingen heeft de Brunswjjksche regering besloten er in te voorzien en by den landdag aanvrage gedaan om de noodige gelden voor een geheel nieuw gebouw. De kosten worden begroot op 734,000 mark. O O S T-I IS I E. BATAVIA, 24 February. Volgens den Java-Bode zijn als leden van het hooggeregtshof van Ned. Indië, wegens de aanstaande uitbreiding met een lVae kamer voorgedragen mr. Engelbrecht, officier van justitie, en mr. Mulder, griffier bjj hel hoog geregtshof, en is tot advocaat-generaal voorgedragen mr. Peereboom Voller, laatstelijk president van den landraad te Samarang, onlangs van verlof teruggekomen. Naar men uit Palembang aan de Soer. C. meldt schjjnt aldaar, in weerwil de oproermakers onschadelijk zijn gemaakt, nog iets te broeijeu. Het schjjnt dat de achtergebleven betrekkingen dier oproerlingen nog altijd moorddadige plannen bij zich omdragen. De cholera is weder toenemende te Soerabaija; in de kampongs daar sterven aan die ziekte, volgens het Soer. flandbl., 30 a 40 personen per dag. Ook uit Gheribon en Passoeroean en andere residenties berigt men nog voortdurcud het heerschen dezer gevreesde ziekte. Volgens berigt van den resident van Djokjokarta van 15 dezer, zouden van den eersten der maand tot op dien datum, in het gebied van den Sul tan, ter hoofdplaats 52 en daar buiten 110 gevallen van cholera zijn voor gekomen, waarvan slechts 8 der laatstgenoemde gevallen met doodelijken afloop, zoodat waarschijnlijk vele dezer ziektegevallen ten onregle voor cholera zijn aangezien. In liet regentschap Adikerto van het Pakao-Alamsche gebied werden 238 personen aangetast, waarvan 86 gestorven, 60 hersteld ën 109 personen in behandeling gebleven zijn. Volgens berigt uit Makassar was de cholera uitgebroken in de Mandharsche Staten, Balangnipa, Madjene en Pambaoewang. De ziekte zou daar zijn aangebragt door praauwen, komende van Samarang, Grissee en Sumanap. De London and China Telegraph berigt, dat sir Walter Medhurst, vroeger consul-generaal van Engeland te Shanghai, door de British North Romeo Company belast is met eene zending naar China, ten einde Chinesche landverhuizers aan te winnen voor het gebied der compagnie op Borneo. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ambtenaar op wachtgeld W. F. D. Benjamins: aan den controleur 2ekl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura P. J. Voorstad; aan den secre taris der resid. Madura C. R. van der Meer; aan den resident der Wester- afd. van Borneo C. Kater. Ontslagen: eervol, de onderw. Ie kl. J. E. van Oeveren, geb. van Schaik; de ambtenaar op non-activiteit J. H. Th. Dijk man! laatstelijk architect 2' kl. bij den waterstaat. Benoemd: bij het bin nenl. bestuur op Java en Madura, tot controleur 2e kl., II. B. van Thiel; tot adspir.-controleur, de ambtenaar voor de burg. dienst Th. A. Smulders; tot algem. ontvanger van 'stands kas te Ponogoro, de ambtenaar ter be schikking F. M. Bernhard; tot secretaris van de resid. Madura, de secretaris der resid. Kedoc J. P. Velden; tot secretaris van de resid. Kedoe, de con troleur 1« kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura P. M. L. de Bruyn Prince. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 1" luit der inf. J. D. Augustijn. Bevorderd: bjj het wapen der infanterie, tot kapt., de le luit. G. J. Turk; tot 1" luit., de 2' luitt. J. H. Laudegent en P. A. Zweedjjk. PER TELEGRAAF. PARIJS, 29 Maart. De commissie tot onderzoek van Boyssel's voorstel tot afschaffing van het concordaat verwerpt de scheiding van kerk en staat. BERLIJN, 29 Maart. Het huis van afgevaardigden beraadslaagde over het voorstel van den heer Dirichlet, dat uit de inkomsten van hel in beslag ge nomen vermogen van den koning van Hannover alleen de kosten der admi nistratie bestreden mogen worden en de rest bij het vermogen moet worden gevoegd. De heer Benningsen stelde eene gemotiveerde motie van orde voor, waarin hij de hoop uitdrukte, dat hei den verwanten van den hertog van Cumberland mogt gelukken tot eene schikking te geraken met de Pruissische kroon, daar de overgave van het vermogen den hertog lol een minder ge vaarlijk pretendent zou maken, en door alle partijen in Uaunover als eene daad van staatsmanswijsheid der PruissiSche regering zou worden begroet. Het huis nam de eenvoudige orde van den dag aan, die door de conserva- tiven werd voorgesteld. MARSEILLE, 28 Maart. De Algerijnsche bladen melden, dat de Sultan van Marokko voornemens is legen het einde dezer maand eene militaire expeditie naar Susa le doen. Eenige gouverneurs hebben in last gekregen vele troepen en veel geld gereed te houden. ST. PETERSBURG, 30 Maart. De Regeringsbode beval het ontslag, op verzoek, van den minister van onderwjjs-Nicolai en de benoeming in zijne plaats van den staatssecretaris Deljanoff. De Newa is over 40 werst vrij van ijs. Om Kronstadt is nog slechts drijfijs. De heropening der scheepvaart wordt weldra te gemoet gezien. AKADEMIE-NIEVW8. PROMOTIE AAN DE LEIDSCIIE UNIVERSITEIT. Den 30®,tn Maart de heer J. F. van Bemmclengeb. le Groningenin de plant- en dierkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over den boinv der schelpen van Brachiopoden en Chitonen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3