hij opgenomen, en op bedden in een rijtuig b{j de hevig ontstelde ouders i te hnis gebragt. Men kan nog niet juist bepalen van welken aard de wonden zijn. Uit Grave meldt men, dat tie Maas in de laatste twee etmalen sterk wassende is. De peilschaal teekende 8.15 M. boven A. P. De sluizen zijn gesloten. Het riviertje de Raam, dat veel Peelwater afvoert, is buiten zijne oevers gelreden en overstroomt de laag gelegen gronden, llet is te hopen dat de rivier spoedig zal vallen, daar anders aan akkers en weiden veel schade wordt berokkend. Men meldt uit Steenwijk: Dingsdag geraakte een op de Blokzijler stoomboot vastgemaakte os, door de stoomfluit verschrikt, los en vloog als een razende den wal op. Een knaap en een meisje werden door het dier zoodanig aah het hoofd verwond, dat zij bewusteloos naar de woning hun- ners ouders moesten vervoerd worden. Naar de zijde der stad voortijlende, werd het razende dier zonder verdere ongelukken gegrepen, stevig gebon den en op last van den burgemeester afgemaakt. De jeugdige lijders moeten niet buiten gevaar zijn. Ter waarschuwing van dienstpligtigen by de nationale militie, wordt aan hel Hbl. gemeld, dat aan een loteling vergund was, zijne dienst te doen waarnemen door een anderen loteling. van dezelfde ligling en dezelfde pro vincie, en dientengevolge deze voor hem werd ingelijfd. Later bleek echter, dat het nummer van den laatste ook dienstpligtig werd en alzoo de loteling, voor wien reeds een nummerverwisselaar in dienst was, ook persoonlijk moest worden ingelijfd. Rij vonnis van het kautongeregt te Breda, van 6 April 1881, is beslist, dat het dienstpligtig worden van het hooge nummer de overeenkomst van nummerverwisseling geenzins doet te niet gaan, zoodat lij. die voor het lager nummer in dienst trad, steeds zijne aanspraak op de geheele uilkeering blijft behouden. Onder Dongen is een rijkswerker door een van Oosterhout komenden stoomtram overreden en zwaar aan het hoofd gewond. Wegens doofheid werden de signalen door den man te laat gehoord. Te Ochten is dezer dagen overleden P. van Lavieren, een der oud- •trijders bij Waterloo. Hij bereikte den ouderdom van bjjna 90 jaren. Hij is nooit ziek geweest en kort vóór zijn overljjden verrigtle hij nog veldarbeid. In het reeds door ons vermelde «Verslag omtrent kieswethervorming door ecne commissie van gedelegeerden uit vrijzinnige kiesvereenigingen in de voornaamste gemeenten van Nederland", worden, aangezien de poli tieke toestand van Nederland dringend verbetering eischl en binnen de perken der grondwet naar eene oplossing der quaestie moet gezocht worden, als verbeteringen op den voorgrond gesteld verlaging van den census in groo- tere gemeenten en vaste kiesdistricten met toepassing van het evenredige- meerderheids-sysieem. In het verslag leest men o. a. daaromtrent het vol gende: Men zal zich moeten bepalen tot het uitspreken van den wensch, dat, wanneer de thans bestaande rijks directe belastingen onveranderd be houden blijven, de census gebragt worde tot ongeveer op de helft voor alle gemeenten met een tcgenwoordigen census van j 60 en daarboven en dat ook in de overige gemeenten eene proportionele vermindering plaats vinde, een en ander zooveel doenlijk met inachtneming der plaatselijke gesteldheid. Wanneer dus door de liberale party in den lande de rigting, waarin de te verwachten verandering der kieswet zich moet bewegen, wordt aangege ven, dan zal daardoor aan de regering genoegzame ruimte worden gelaten, om in de verschillende gemeenten naar bjjzondere omstandigheden in meer dere of mindere mate censusverlaging toe te passen. Bepaalde cjjlers aan te geven is niet onze roeping, maar eischt de kennis van den wetgever. Daarenboven zou het voedsel geven aan de verdenking, dal vóór alles par tijbelang werd beoogd en, waar het een relormbill geldt, daar behoort de waarlijk vrijzinnige zonder eenige nevenbedoeling de kiesbevoegdheid toe te kennen aan hem, die binnen de grenzen der grondwet daarop aanspraak kan maken Binnen de grenzen der grondwet daarom nog eens herhaald dat de voorgestelde kieshervorming niet alles schenken kan, wat wenschelijk is: daarom ook bi] het geheele betoog gesproken van rijks directe belastin gen omdat de oeconomie der grondwet moegelijk toelaat in art. 76 onder «directe belastingen" de gemeentebelastingen te rekenen; daarom niet voor gesteld, hoe wenschelijk het op zich zelf ook mogt zijn, om in een ge meente hij een hoogeren census voor capaciteiten eeneu lageren aan te nemen, omdat, zoo niet aan de woorden der grondwet, toch zeker aan hare bedoeling en geschiedenis geweld zou moeten worden aangedaan. Maar niet alleen zou de census eene verlaging moeten ondergaan, ook op andere punten kan ons kiesstelsel onder de vigerende grondwet verbeterd worden. Welligt is in den tegenwoordigen toestand de stelselloosheid der census-bepaling nog niet het grootste'euvel: de wijze, waarop het land thans in districten verdeeld wordt, en de toepassing van het volstrekte-meer- derheidsysteem geven de meeste reden tot algemeen beklag. De bepaling, dat de verdeeling des rijks in kiesdistricten telken vijf jaren moet worden herzien, vindt onvoorwaardelijke afkeuring. Zij dwingt bij de gestadige vermeerdering der bevolking lol telkens nieuwe verkuippiug des lands, voegt heterogene deelen bij elkander, scheidt andere, die zamenpastcn; be giftigt Nederland, zoo stelselloos mogelijk, met zeer groole, groote, middel matige. kleine en zeer kleine districten en laadt te regt of ten onregte op de regering en op de parlementsmeerderheid bij elke nieuwe indeeling de verdenking, dat eigenbelang daarbij niet geheel buiten berekening is geble ven. Bij vaste districten zou de politieke moraliteit ontegenzeggelijk win nen. Daarom behoort de wensch uitgesproken, dat, nu de grondwet het districten-stelsel voorschrijft, de indeeling eene definitieve zij. Een nood zakelijk gevolg daarvan is het vormen van zeer uitgebreide districten. De grond wet immers eischt, dat bij aanwas der bevolking met 45000 zielen het aantal zetels in de tweede kamer met één vermeerderd worde; welnu, daardoor reeds worden bij het stelsel van vaste indeeling de kleine districten onmogelijk, die trouw ens om verschillende andere redenen weinig aanbeveling zouden ver dienen. Welke indeeling overigens aangenomen moet worden, is niet wen. schelyk hier te beslissen. Genoeg zjj het de rigting aan te geven: eene definitieve indeeling in groole districten. Maar wordt dit in Nederland in- gevoerd, dan moet ook het volstrekte-meerderheidsysteem worden verlaten. Thans bij de tegenwoordige indeeling wordt reeds geklaagd, dal in elk district de minderheid of minderheden niet lot haar regt komen. In die districten, waar eene der partijen oppermagtig is, hebben de tegenstanders feitelijk geen kiesregt; in andere, waar de krachten tamelijk gelijk slaan, hangt het af van toeval of van combinatie van somwylen zich afstootende partijen, hoe het district in het parlement vertegenwoordigd wordt. Onver schilligheid en ontevredenheid met onze staatsinstellingen zijn de wrange vruchten van dit volstrekte-meerderheidsysteem, maar in nog ruimere mate zoude dit kwaad bij groote, uitgestrekte districten, evenals dit thans bij de zamenstelling der gemeenteraden reeds het geval is, gevoeld worden: immers alsdan zouden groolere minderheden worden uitgesloten en voor dezen de kans nog geringer zijn om ten minste op hare beurt in andere districten weder anderen te onderdrukken. Het meest wenschelijke stelsel, waardoor de vertegenwoordiging zooveel doenlijk een werkelijk beeld vormt van de verschillende schakeringen, die onder de kiezers worden aangetroffen, is voorzeker het evenredige-meerderheidsysteem. Het ligt al weder niet op onzen weg tusschen de verschillende reeds voorgestelde wijzen, waarop dit systeem in toepassing gebragt kan worden, ecne keuze te doen. Tot het welslagen van het stelsel worde vóór alles gezorgddal den kiezer geen al te moeijelijke, ingewikkelde taak worde opgelegd; ten gerieve daarvan zal menige onvolkomenheid moeten worden voorbijgezien eu vergeven, 's GRAVENHAGE. 30 Maart De heer G. J. A. Umbgrove, ontvanger der directe belastingen te Maurik, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Barneveld. Aan den heer J. Vorstman is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Scheveningenvoorts zijn tot notaris benoemd: te Purmerend, de heer Doncan, cand.-notaris aldaar, en te Zaandam, de heer P. Mul, cand.-notaris aldaar. Tot kantonregter-plaalsvervanger te Harlingen is benoemd jhr. C. A, von Geusau, ontvanger der registratie aldaar. De nieuwbenoemde zaakgelastigde van Z. M. den keizer van Japan de heer H. Sakurada, vergezeld van de attachés N. Thida, S. Sakurada, P. Tohi en S. Matsugata, zijn gisteren avond in deze residentie aangekomen en hebben hun intrek genomen in hel hótel «den Ouden Doelen", begeleid door den Japanschen gezant bij ons hof, die uit Brussel terugkeerde en weldra de reis naar zijn vaderland zal aannemen. De attaché burggraaf de Baré de Bomogne, toegevoegd aan het Belgi sclie gezantschap alhier, is naar eene andere legatie van Z. M. den koning der Belgen verplaatst. In verband hiermede zullen de verschillende gezant schapssecretarissen der vreemde legaliën hier ter stede den heer de Bare aanstaanden Maandag in het hótel «Paulez" een afscheidsmaaltijd aanbieden. De minister-resident der Vereenigde Stalen van Noord-Amerika hier Ie lande is heden naar Amsterdam vertrokken eu zal aldaar eenige dagen ver- loeven. Zjjn bezoek aan de hoofdstad zou in verband staan met vertegenwoordiging van zijn land op de internationale koloniale tentoon stelling aldaar. Met ingang van 1 April a. s. is opgeheven de bevoegdheid om de in schrijving in ondertrouw in de huizen der particulieren te doen plaats heb ben, zoodat van dat tijdstip af het «aauleekeneu" ten sladhuize verpligtend is gesteldbehoudens de gevallen voorzien in het B. VV. Hellet isdri en I erd tekei ir< at i gen1 llit ipitei ipitci r jste, oldeti ras, <1 taakte - I («fl i tos zi esolut De tens i krnieli gsleen tjerim E tien d BIHTENLAN ÜSCHE BER1GTEN. BELCIE. Volgens de Courr. de Brux. heeft de domheer Bernard noch diefstal noch opligterjj gepleegd, doch eenvoudig het geld van het bisdom in veilig heid gebragtopdat de liberale hand er zich niet van meester zoude maken. Deze liberale hand is het geregtshof, waarbij de voormalige, door den Paus afgezette, bisschop van Doornik, msgr. Dumont, een eisch heeft ingesteld tegen zyn opvolger, msgr. Durousseau, strekkende tot restitutie van zijn eigendom, dat laatstgenoemde zich onregtmatig zou hebben toegeéigend. Het geldt hier maar eene som van 2 millioen frs. ENGELAND. LONDEN. 29 Maart. Het huwelijk van prins Leopold met prinses Helena van Waldeck is nu bepaald op 27 April. De hh. Parnell, Dillon en O'Kelly hebben zich tot de regering gewend met het verzoek om voor eenige dagen uit de gevangenis te Dublin ont slagen te worden, ten einde in het lagerhuis te kunnen komen deelnemen aan de gewigtige stemming over de clöture-quaestie. De heer Gladstone heeft in het lagerhuis zijne deelneming in het lol dier heeren te kennen ge geven maar het denkbeeld belagcheljjk genoemd. De prins van Wales heeft den llongaarschen graaf Geza Zichy uiige- noodigd te Londen in het aanstaande saizoen op de concerten te komen medewerken. Die graaf is uitstekend pianist en heeft maar één arm. lijj is thans in zijn 32'" jaar. Nog een knaap zijnde, verloor hij door een ongeval den regterarm. Zijne uitvoeringen met de enkele linkerhand moeien inderdaad verbazend zijn. Hij laat zich alleen hooren tot bevordering van weldadige doeleinden. In de jongste twee jaren heeft hij met zijn spel 200,000 fl. verdiend en uitgedeeld. In.Junij aanst. komt hij te Londen. Maandag 11. heeft in de kerk op Tavistock-place alhier iets buiten gewoons plaats gehad. Er is eene bokspartij gehouden tusschen twee be kende boksers. Men bad de kerk daarvoor ingerigt. De politie heeft de deuren opengebroken en een aantal personen in hechtenis genomen. De lersche bisschoppen kwamen dezer dagen te Dublin zamen, o® •i) beha IT) fc'- jolen I geste tdiener - Na inde d. Janu; (rast ncht pbeti trloon prange voorl lappen, Do begrt lek :lig s; - Ui; bat t ken di feais ii jgelijkl il iel «li iirers. Ite bel tien alp - 7,or u kan geu de 'ird raa drade tik gei |or hu» tor hun linl slee li omwi -Te Auto trmaard De reg no en pdenkda leest wnstrati «slaande Irjiiing "eijelijk list geze De Pat |tlegenhe - De feuboel.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2