IllhSCIII COURANT. k V. 77, VRIJDAG 31 MART. STADS-BE RICHTEN. BINNENLAN DSC HE BERIGTEN, 1882. Cl ik Stt De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der 'Courant is per vierendeel /aars /1.50, franco p. p. f2—. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prjjs der AdvertentiPn is ran 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. HER-IJK. BURGEMEESTER ÏH WETHOUDERS TAK LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 13<fci December 1881, n®. 74/1 {Provinciaalblad n®. 73), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1882; Berinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wet van den 7*n April 1889 Staatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik tynde maten en gewichten onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewichten .voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en cilversmedenspeciehandelaars en verdere in goud en zilver handelende personen, voor wijk I, II, 111. IV en V, op den 28, 29 en 30 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 31 Maart en 4 en 5 April, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 9den December 1881, <le letter /f, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel hij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoorwerk \ooi de gemeente Leiden is het cijfer 7. Ku geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsehe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 24 December 1881. DK KANTER, Burgemeester. K. KIST, Secretaris. 113 lli 131 li ji u BUGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren b(j deze den belwghebbendcti dat, ingevolge de Verordening van den D1"" Januari 1868 [Gemeenteblad n". 1), de BEESTENMARKT, in plaats van op Vrijdag den 7d,° April e. k., zal worden gehouden op Woensdag den &df0 April te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 30 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden, s Gezien art. 31 der wet van den 4Jel1 Juli 1850 Staatsblad n'. 37): Doel te weten dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer der Slalen-Geiieraal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, op nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secre tarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidscte Courant afgekondigd. De Voorzitter voornoemd, Leiden, 30 Maart 1882. DE KANTER. REIDEN. 30 Maart. lieden namiddag, omstreeks 4 ure, is een begin van brand ontstaan in de St. Jorissteeg, ten huize van zekeren M. v. G.waardoor een schoorsteen- sctiulje en een gedeelte van het beddegoed nit eene wieg in brand geraakten Je kleine, die daarin lag, bekwam geen letsel. De brand werd spoedig gebiuscht. Aan de Heerenslraat onder Zoeterwoudc geraakte heden morgen, bij het opruimen van afbraak, een geladen wagen met den bestuurder te water. De laatste kwam er met den schrik en een nat pak af; maar het op deil vasten wal brengen van den wagen vcreisehle vrij wat inspanning. Op 12 April aanst. zal de aanbesteding plaats hebben van het éénjarig onderhoud der kazernegebmtwen alhier, waarvoor de inschrijving moet plaats hebben uiterlijk op 11 April. Van wege het ministerie van waterstaat enz. wordt aangekondigd, dat wet April eerstk. -de dienst der pakketpost in het verkeer met hel buiten land in werking komt. De regeling daarvan is in de Staatscourant van heden opgenomen. Er bestaal gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder- landsch-Indiédoor middel van het stoomschip Gelderland, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 1 April aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang verzonden. brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip 's morgens vóór 9 nuf te Rotterdam aangekomen te zijn. Er zal, te rekenen van 1 April e. k., gelegenheid bestaan om eiken Zatnrdag met stoomschepen der Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaart maatschappij brieven naar de Vereenigde Stalen van Amerika te verzenden. De gemelde stoomschepen zullen met dat tijdstip beurtelings van Amsterdam en van Rotterdam afvaren. Er worden met deze stoomschepen geen andere brieven en verdere stukken verzonden dan die voorzien zijn van eene aan wijzing op het adres, dat de verzending daarmede verlangd wordt, en in den vroegen morgen van den vertrekdag van het stoomschip ten poslkan- tore te Amsterdam of te Botterdam voorhanden zijn. De minister van financien heefl bekend gemaakt, dat gedurende het jaar 1881 aan 's rijks munt voor rekening van den staat vervaardigd en afgeleverd zijn: 2.000.000 10-centsslukken4.000.000 2%-centssttikken, 10 000.000 centen, uitmakende eene nominale waarde van ƒ400.000. Voor rekening van particulieren werd niets vervaardigd. Bij de rijks-postspaarbank is gedurende de maand Februarij ingebragt ƒ154,088 29 en terugbetaald ƒ60,644 13, alzoo meer ingelegd dan terugbe taald ƒ93.444.16. Aan het einde der maand Januarij was ten name der verschillende inleggers ingeschreven een bedrag van 994,314.33, zoodat de som der inlagen op 28 Februarij bedroe» ƒ1,087 758 49. In den loop der maand werden 2489 tiieuwe boekjes uitgegeven: 141 hoekjes werden geheel afbetaald, zoodat het getal der in omloop zijnde boekjes aan liet einde der maand 29062 bedroeg. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de lieer J. F. Tolleners, cand. arts. liet stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, is op °8 Maart van Port-Saïd vertrokken; de Zeeland, op weg naar Rotterdam, kwam op 28 Maart te Suez aan. De Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven: «Een overzigt van aanbevelenswaardige siergewassen, geschikt om in Nederland als alleenstaande gedurende korteren of langeren tjjd van het jaar of wel het geheele jaar in de open lucht te kunnen verblijven". Voor een, naar het oordeel eener hiervoor te benoemen commissie, vol doend antwoord looft de maatschappij uit hare gouden medaille en twee honderd gulden. De antwoorden moeten worden ingezonden in de Neder landsche taal. Z(j mogen niet eigenhandig door de mededingers geschreven zijn. Het schrift moet duidelijk en gemakkelijk leesbaar zijn. Zij moeten worden ingezonden bij den algemeenen secretaris penningmeester, vóór of op den lrt"> Januarjj 1884. en vergezeld gaan van een verzegeld briefje, voor zien van hetzelfde motto, hetwelk op de antwoorden voorkomt, en den naam, het beroep en de woonplaats van den inzender bevattende. In de jaarlijksche aigemeene vergadering van 1884 zal hel briefje, hetwelk het bekroonde antwoord vergezelde, geopend worden en zullen de overige, bjj de oiibekroond gebievene behoorendc, ongeopend vernietigd worden. De hh. P. Harting. C. 11. D. Buys Ballot. C. \V. Opzoomer en W. Mallinckrodt hebben in het l'tr. Dagbl.eenc oproeping tot hunne landgenooten gerigt naar aanleiding van de tegenwoordige gebeurtenissen in Rusland ten aanzien der Joden. "Wat kan hel kleine Nederland met hoop op eeniggoed gevolg doen om dien eiken menschenvriend bedroevenden achteruitgang af te wenden?" vragen genoemde lieeren. «Weinig en toch veel, antwoorden zij. Nederland kan aan Rusland gevenwat het reeds aan zijn grooten Czaar eenmaal Ie zien gaf, namelijk: een goed voorbeeld." De genoemde lieeren hopen, dat in alle steden en grootere plaatsen van ons vaderland mannen zullen gevonden worden, die, evenals zij voor Utrecht en zijne om streken willen doen, zich bereid zullen verklaren gelilen voor dat doel in ontvangst te nemen »en daardoor te getuigen, dat in Nederland boven alle geloofsverschil zieh een geest verheft, die al zijne inwoners tot een eendraglig volk verbindtnamelijkde geest der menscheljjkheid". Onder Gorinchem, nabij Schclluinen, is Maandag avond in den don ker een wagen met paard van den hoogen dijk in de diepte nedergestort, terwijl de voerman in eene herberg zat. De vrachtvoornamelijk lijnkoe ken, is grootendeels vernield. Te Amsterdam is uit Noorwegen aangekomen het stoomschip Drammen, met ruim 150 landverhuizers, die op 1 April naar Amerika zullen vertrekken. Eergisteren geraakte bij het station Noordscharwoude, van den Hol- landschen IJzeren-Spoorweg, een 15-jarige knaap van den kastelein D. K.. te Oudkarspel, bij het rangeren van goederenwagens, met zijn been in een der wielen, en draaide daarmede een paar malen rond, eer de wagen tot staan kon worden gebragt. Geheel bewusteloos en zwaar gekwetst werd

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1