n. BIJVOEGSELbehoorende lot de Leidsche Courant van Maandag 27 Maart JS82, A'°. 73. J10.9i BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EBS 'chili work loop r 13. - 7. 11. 01 It. 31 Omtrent de weêrsgesteldheid in het jaar 1879 deelt men aan de Dordr. C. het volgende mede: Zoo er ooit voor Nederland een allermerk waardigst jaar geweest is, is het ongetwijfeld dit gedenkjaar geweest. In Het laatst van Februarij en begin van Maart hadden wij een alleraange naamst jaarsaizoen, zoodat ruim half Maart de tuinen der bloemisten reeds in vollen bloei stonden, en vogeltjes uit de nesten gehaald werden; behalve perziken- en abrtkozenboomenzag men tevens aan sommige peren- en appelboomen open bloesemknoppen. Daarop volgde eene schoone en allerver- kwikkelijkste lente en zomertijd, zoodat weiden en bouwlanden, benevens boom- en aardgewassen een zeer rijken oogst opleverden. Vervolgens zag men ook hier en daar in bijzondere tuinen verscheidene vruchtboomen in het najaar ol den herfst voor de tweede maal in bloei staan. Doch de groote hitte en langdurige droogte hadden ten gevolge dat even vóór en in den herfsttjjd, genoegzaam tot aan het einde van dat jaar, vele sleden, als Kampen, Harlingen. Elburg, Groningen, Amsterdam, Haarlem, Enkhuizen, en meer andere steden en dorpen in het vaderland met velerlei krankheden en ziekten bezocht werden, naardien in sommige velerlei koortsen en in andere gevaarlijke keelziektenmet scharlaken koorts en roode loop, heersch- ten; op sommige plaatsen stierven daaraan vele menschen, terwijl andere kwijnende bleven. Behalve dat openbaarde zich in verscheidene kwartieren van ons gemeenebest de veepest en sterile onder iret rundvee en vraten in sommige kampen weilanden eene tallooze menigte van muizen het gras met wortel en al op, de aarde omwroetende, alsof het omgeploegde akkers waren. Eergisteren avond is in de Overamstelstraat onder Nieuweramstel in een nieuw gebouwd huis brand ontslaandie door de Amsterdamsche brand weer werd gebluscht. Treurig is het, dat daarbij een kind het leven heeft verloren. Op de Keizersgracht gaf die brand aanleiding tot een ongevaldat evenwel be trekkelijk gelukkig afliep. Eene equipage, die voor Felix Merilis wachtte of joist passagiers had uitgelaten, wilde voor de passerende brandweer uitwij ken. maar deed dit zoo digt langs de huizen, dat een der paarden in de treden van een sousterrain geraakte, waardoor het span, dat reeds door de brandschel onrustig was geworden, schrikte, de koetsier van den bok sloeg eb de paarden doorgingen. Met den disselboom tegen een boom aanren nende, geraakte het van de handsche paard los en holde verder, maar werd spoedig daarna gegrepen; het andere viel, en scheen zich daarbij zoo be zeerd te hebben, dat het niet kon opstaan, en later met een toestel weder op de beenen moest geholpen worden. Het rijtuig was erg beschadigd. De heer Tjarda van SiarUenborg. te Brummen, heeft aan den commis- saris van politie te Zutphen berigtdat de door hem op 10 Februarij aan gegeven vermiste eflecten zijn teregtgekomen. In Oldebroek over den Usscl heeft een landbouwer gedurende den ge beden winter een drietal stuks rundvee in de weide gehad. Deze runderen zien er beter uit dan het vee, dat den geheelen winter op stal heeft gestaan. Dezer dagen had een daghuurder te Heerde de onvoorzigtigheid om een projectielvermoedelijk in het kamp bij Oldebroek gevonden of ont vreemd, met eene bijl stuk te willen slaan. Toen dit niet gelukte, be proefde hjj het met een gloeijenden tang, met het ongelukkig gevolg, dat de granaat uiteen sloeg en hem de beide beenen verbrijzelde, terwjjl hij bovendien aan het linker oog erg verwond werd. Te Markelo had Dingsdag II een treurig ongeluk plaats. Een kind, 1% jaar oud, van den landbouwer Hargeerd, had het ongeluk in een ton net karnemelk te vallen en daarin te verdrinken. De militairen, die uit Assen naar Smilde waren gezonden, zijn spoe-. dig teruggekeerd. Ten gevolge van de doeltreflende maatregelen is aldaar, zonder verder verzet van den scheepsbouwmeester, het bewuste schip te water gelaten en door den eigenaar in bezit genomen. Naar men uit Groningen meldt is de landverhuizing in die streken in vollen gang. Voor den l«eD, den 8»,tD en den 194eD April moeten alle plaat- svn, ten getale van 3100, op de dan vertrekkende stoomschepen reeds be sproken zijn. Te 's Hertogenbesch is een aldaar in garnizoen zjjnde korporaal gear resteerd, die verdacht wordt de dader te zijn van de mishandeling, op Vas- 121 tenuvond gepleegd op een persoon, die, ten gevolge van een sabelhouw op bet Hoofd reeds is overleden. Uit Breda is naar den Bosch overgebragt zekere d. B.uit Made, die beschuldigd wordt in October II. zijne vrouw met luciferskoppen te hebben 18i willen vergiftigen. 131 'lel sectiën-onderzoek van hel wets-ontwerp houdende aanwijzing der ld ®®"c'llen waar hetzij gevangenisstraf, hetzij hechtenis wordt ondergaan, Ctjl! verheugde men zich vrij algemeen over de indiening eener voordragt als eene eerste schrede tot invoering van het Strafwetboek. Men hoopte, dat de minister ook de andere wetten, noodig om tot die invoering te kunnen ge raken, spoedig zou indienen. De nu voorgestelde regeling echter vonden te kostbaar en ie ingewikkeld. Vele leden zagen niet in, dat het Strafwetboek afzonderlijke gebouwen eischt lot het ondergaan der verschil lende vrijheidsstraffen. De meerderheid deelde dit bezwaar niet. Ook werd Hl böwnar gemaakt tegen de voorgestelde delegatie van de wetgevende magt °P het uitvoerend gezag, die men in strijd achtte met artt. 22 en 32 van het /11.7i Strafwetboek. ibJj* De verandering, die de regering in de bestaande gevangenissen wil bren- Rn, werd uitvoerig besproken. Velen meenden, dat de bestemming, die de '(Sering aan sommige van die gebouwen toedenkttot noodelooze uitgaven !1' leiden. Waarom b. v. aan de bestaande gevangenissen te Leeuwarden Leiden en Hoorn eene geheel andere bestemming gegeven? Dit bezwaar gold meer bijzonder de voorgenomen opheffing van de gestichten Omrner- schans en Veenhuizen. Algemeen oordeelde men, dat de opbrengst van den verkoop, van die gestichten met de daarbij behoorende landerijen niet aan de verwachting des ministers zal beantwoorden. Die gestichten waren in den laatsten tijd veel verbeterd en de meeste leden oordeeldendal de ver plaatsing daarvan van het plaileland naar de steden Veere, Leeuwarden en Hoorn, de bezwaren tegen deze inrigtingen niet wegnemen, maar vermeer deren zoude en dat de vestiging van rjjkswerkinrigiingen in deze drie ste den in strijd was met de bedoeling van het Strafwetboek. Omtrent den verkoop van Ommerschans en Veenhuizen wilden verscheidene leden in elk geval door dit ontwerp niets hebben geprejudiciëerd. 's GKAVENHAGË 25 Maart. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer Carl Rambousek, oud-kapitein van het Oostenrijksch-Hon- gaarsche leger, te Zborow bij Forbes in Bohemen. Aan L. Dekkers is eervol ontslag verleend als havenmeester, tevens sluiswachter der Zuidwillemsvaart te 's Bosch, en als zoodanig is benoemd A. van Heukelom, thans sluiswachter van n°. 4 op dat kanaal. Aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar J. J. Meijer, laatstelijk resi dent der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, thans met verlof in Europa, is, op zijn .verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De officier van administratie lstt kl. F. T. Courier dit Dubekart, die nende aan boord van het opleidingschip Anna Paulowna, wordt op non activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie I»" kl. L. M. van Onselen, in wiens plaats aan boord van het wachtschip te Hel- levoetsluis wordt voorzien door den officier van administratie l,,e kl. F. A. Frederiks. Met 26 April a. s. worden aan boord van het fregat Evertsen geplaatst: de luitt. ter zee l5,e kl. P. J. Zaal als l,te officier, L. Dupper, B. de Groot en E. Kempe; die der 24e kl. J. van Brakel Schimmel, W. A. Cambier, P. W. Sachse. A. C. van der Sande Lacoste. G. J. Buys. I. van den Bosch en W. A. Mouton; de kapitein der mariniers C. J. Visser, en belast met het bevel over het aan boord ingescheepte detachement mariniers; de l8,e luit. der mariniers JE. A. G. de Petit en de luitt. J. P. A. Termaat, L. A. C. Furnée, E. A. R. Verbeek en J. C. van Hoek; de officier van gezondheid 1'»* kl. L. van Coevorden; de officier van administratie l5le kl. F. T. Courier dit Dubekart. De gepensioneerde luitenant-generaal jh'. Verspijck, adjudant-generaal van Z. M. den koning, geeft aanstaanden Maandag in de smaakvolle zalen van het //Hotel des Indes" eene soiree dansante, waartoe onderscheidene Indische notabilileiten uitgenoodigd zijn. De burggraaf de Baré de Comogne, attaché bjj het Belgische gezant schap alhier, is na eene langdurige afwezigheid, gedurende welken lijd hjj werkzaam is geweest aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel, in de residentie teruggekeerd. Op de gisteren in de Gothische zaal geopende tuinbouw-tentoonstelling is aan den heer J. F. W. van Rijswijk alhier, die door zijne inzendingen het meest tol opluistering van de tentoonstelling heeft bijgedragen, de gouden medaille, uitgeloofd door het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde, toegekend. BELGIË. Onlangs is in het dorpje Hauswijck de Bercht, bij Mechelen, een knaap gestikt door een knikker, die een makker hem bij het spelen in den mond liet opvangen en die hem in de keel schoot. Alle pogingen om den knaap er van te bevrijden waren vruchteloos; hij stierf na verloop van een kwartier uurs. ËNGELAND, LONDEN, 24 Maart. In het lagerhuis zal door den heer Reid eene motie worden voorge steld, waarbij eene wet tot vergunning van huwelijken met de zuster eener overleden vrouw wenschelijk verklaard wordt. Die motie zal ten doel heb ben een ontwerp, dat in het hoogerhuis.door lord Dalhousie zal worden voorgesteld, te steunen, door te doen zien, hoe groot de meerderheid is, die in het lagerhuis zulk een maatregel wenscht. De afgevaardigde Dillwyn heelt den eersten minister eene door 103 leden van het lagerhuis onderteekende memorie overhandigd, waarin be toogd wordt, dat er gegronde reden beslaat om eene spoedige hervatting van de vijandelijkheden tusschen de kolonisten aan de Kaap en het grootste en invloedrijkste deel van den Basuto-stam te vreezenen de hoop wordt uitgesprokendat de regering aan het gouvernement der Kaap-kolonie den raad moge geven om in deze met de noodige omzigtigheid te werk te gaan. De onderteekenaars der memorie uiten ook den wensch, dat de regering elk voorstel om een deel van Basuto-land in beslag te nemen van de hand moge wrjzen. De prins van Wales heeft Woensdag II. de werken van den Kanaal tunnel bezigtigd. De olifant Jumbo is reeds overgebragt in den ligter, die hem naar het stoomschip moet overbrengen. Het vervoer uit de diergaarde naar het dok heeft veel inspanning gekost. Acht reusachtige paarden trokken de rollende kooi voort. Jumbo deed, in weerwil dat hij geketend was, krachtige po gingen om zich te bevrijden. Hij bonsde voor- en achterwaarts zoo ge weldig tegen zijne kooidat deze heen en weder wankelde. Dat ging vergezeld van het uitblazen van groote wolken damp. Voelende, dat de aanwending van zijne krachten eenige uitwerking had, begon hjj met ver dubbelde woedede wagen kraakte en trilde en zou welligt niet lang meer

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5