LEID8CHE 0 U ft AIT. 72. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. ieri mil: léli I'VE 1882* ZATURDAG 25 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel juurs 1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. F LEIDEN. 23 Maart. De Vcreeniging «Eendracht zij ons doel" zag binnen den lijd vat» slechts vier weken twee barer leden ten grave dalen. De eerste was een jongeling, in den bloei des levens aan zijne ouders ontrukt; de tweede i« echtgenoot en vader, betreurd door zijne vrouw en drie kinderen, die in jibem alles verliezen. De vereeniging, die zich ten doel stelt niet alleen bij lui ziekte de leden te ondersteunen, maar ook bjj overlijden naar vermogen alles aan te wenden om bet lot hunner nagelaten betrekkingen te verzach ten, heeft, daar haar weduwenfonds, volgens het reglement, nog niet in werking kan treden, het plan opgevat ten behoeve van die weduwe en hare kinderen eene tooneeivoorstelling te geven, waarvoor zij binnen kort eene ïyst ter deelneming aan de ingezetenen zal doen aanbigden. Zij hoopt, dat bare poging met eenen gunstigen uilslag moge bekroond worden - Heden morgen is de 6%-jarige J. K. op de Doelengracht, ten gevolge van het dragen van eene lest met vuur in eene stoof, welligt door den barden wind met dat vuur in aanraking gekomen, liet ongeval werd ont dekt door zekeren v. d. M., wonende in de Vrouweukamp. die het unisje terstond in de gracht dompelde, waaraan liet te danken is, dat alleen de gmt bouw van hare jurk verbrandde, zonder dat zij persoonlijk letsel bekwam Bij kon. besluit van 23 Maart jl. is 's knnings commissaris in Gronin- teuilen gemagtigd tot het bijeenroepen van de staten dier provincie in buiten- jewonc vergadering op 3 April aansl., om daarin o. a. aan de orde le stel len de verkiezina van een lid van de eerste kamer der staten-geueraal, in plaits van wijlen m'. J. J Cremers. - Aan de maatschappij tot opvoeding van weezen in het buisgezin wer- AAl den door J. de R. te Rotterdam 1000 en door N. N. te Amsterdam ƒ1000 [eschonken. - Men meldt uit Amsterdam: II. M. de koningin van Zweden handhaaft zoo strikt mogelijk haar incognito. Zij leeft zeer eenvoudig, schept bij zonder behagen in een ril per tram, wandelt langs 's heeren straten in de meest eenvoudige kleeding, bezoekt dikwijls Artis en het Vondelspark, mag gaarne in de Kalverslraat rondkijken en doet daar dikwijls kleine inkoopen. Van het rijtuig, dat de heer Egidius le barer beschikking heeft gesteld, maakt zij weinig gebruik uit vrees daardoor haar incognito in gevaar te brengen. - Bjj de ontgravingen voor den Park-Schotiwbnrg te Amsterdam beeft men op de diepte van twee en een halven meter een oud kanon gevonden lang 2 meter, 20 cM. De Amslerdamsche vestingwerken liepen eertijds ook over de terreinen, waar later het Park verrees, terwijl daar in den Fran- schen tijd een der militaire kommandementen gevestigd was - Gisteren ochtend is de justitie te Assen, alsmede militairen aldaar in garnizoennaar de Nieuwe Smilde vertrokken, ter beteugeling der ongere geldheden, die aldaar hebben plaats gehad naar aanleiding van de weigering tan een scheepsbouwmeester aldaar, om een schip, dat hij moest repareren, aan den eigenaar weder op te leveren, omdat deze met bij magte was het verschuldigde geld dadeljjk te betalen. - In het begin der volgende maand vertrekken van Dalfsen eenige ge zinnen naar Noord-Amerika, terwijl eenige ongehuwde boerenzoons aldaar het voornemen hebben naar de Transvaal te gaan. - De plegtige teraardebestelling van wijlen den lieer van der Hoop van Slodderen, lid der tweede kamer voor Sleenwrjk, had, naar d e Standaard mededeelt, Donderdag plaats op het Zuiderkerkhof te Groningen, waar eene menigte belangstellenden uit alle standen was zamengevloeid. Op uitdruk kelijk verlangen van de familie werden er niet vele toespraken gehouden. Alleen de heer Donner sprak namens zijne vrienden in de tweede kamer «n kort, aandoenlijk woord van waardering der groole en edele gaven 'an van der Hoop. Namens de weduwe des overledenen sprak het kamerlid de heer Savornin Lohman ten slotte een woord van dank voor de betoonde 111 1211 85b 134» él i 91V 197b; .67A uslaik 4/1 - Hit de provincie Groningen zijn onlangs door de heeren Goldsmit en zoon 407 stuks koeijen en jong vee naar Rusland en Oostenrijk uitgevoerd, om daar als fokvee te dienen. Te 's llerlogenbosch is aangehouden een machinist, werkzaam in het krankzinnigengesticht aldaar, die zich sedert geruimen tijd schuldig maakte aan diefstal van linnen bedlakens, hemden, borstrokken, servetten, tafella kens enz. Verschillende dier voorwerpen zjjn in zjjn hezil gevonden. Uit Maastricht is eene deputatie van de burgerij naar 's llage vertrok ken, ten einde aan den voorzitter van den ministerraad een adres aan te bieden, waarin op hel behoud van het tegenwoordige garnizoen wordt aan gedrongen. 's GRAVENHAGE, 23 Maart. Bij kon. besluit van 23 dezer zijn benoemd: tot voorzitter der hoofd commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, de heer jhr. G. F. van Tets, oud-lid van gedeputeerde staten van Noordliolland te Heemstede, lot secretaris dier hoofd-commissie, de heer \V. van Konijnenburg, hoofd-inspecteur der directe belastingen, invoerreglen en accijnsen bij het ministerie van financiën. Aan den heer II. Brjleveld is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Zwolle, behoudens aanspraak op pensioen. Aan den heer W. I.. Kakebeeke is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van lloedèkenskerke. De heer A Lofvers, arts. is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt. Aan den 2rn luit. P. M. van der Mamlere, van liet 4' rog. infanterie, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend Tot de verbindtenis. bedoeld hij art. 18 der wet van 2 Aug 1880, om, na het verkrijsen van den titel van arts. eme benoeming lot officier van gezondheid 2' kl. bij het personeel van de geneeskundige dienst der lamlmagt aan te nemen, is alsnog toegelaten de student in de geneeskunde J. Meylink. van de universiteit te Groningen. In flc maana auj^umus vau uf^cióopcn joon wpnl in ppiip woninï in de Lange Agnietensteeg te Leiden een 23-jarige vrouwspersoon, die als publieke vrouw bekend stond, door haren minnaar, zekeren K.21 jaar, gehuwd man, met een revolverschot doodgeschoten. Deze zaak diende eerst gisteren voor hel geregtshof te 's Gravcnhage, omdat de jeugdige echtgenoot en beschuldigde eerst in Januarij jl. het ziekenhuis te Leiden heeft kunnen verlaten, hersteld van de wonde, die hij zich zeiven na den door hem ge- pleegden doodslag met hetzelfde voorwerp toebragt. De feiten, welke hein op de hank van beschuldiging brastenkwamen in hoofdzaak hierop neder: De ongeveer 22-jarige beschuldigde is gehuwd met eene jufvrouw van niet onbemiddelde ouders, die reeds kort na hare verbindtenis de eehtelijkc wo ning verliet, omdat dc man, met wien zij eenige maanden in den echt ge treden was, betrekkingen aanknoopte met eene vrouw van verdachte zeden. In Junij, bij gelegenheid *an de Haarlemsche kermis, was hij in kennis gekomen met deze publieke vrouw, M. J. genaamd, voor welke hij eene genegenheid opvatte, die zoover ging, dal hij met haar naar Leiden vertrok en daar ten huize van eene bordeelhoudster in de Lange Agnietensteeg intrek nam. In den namiddag van Zondag 14 Augustus heeft beschuldigde in die woning zitten kaart spelen. Margaretha stond daarbij te kijken. Haar minnaar werd boos. omdat zjj telkens wegliep, ten einde aan hare liefhebberij van borrelen toe le geven. Een en andermaal is zij teruggeko men, zegrende, dat zij uit hare liefdesbetrekkingen tot K. ontslagen wilde zijn, met vrrzoek tevens liet noodige reisgeld te verstrekken. Hij zonderde, daartoe een tienguldenstuk af van het geld, dat in zijn bezit was en om streeks 3000 bedroeg, eene som, die hij grootendeels van zijn beliuwd- broeder in leen had ontvangen. Besch. had voor dien tijd reeds eene inschrij ving op hel grootboek (en bedrage van 1800, door zijne wettige vrouw ten huwelijk gebragt, zoek gemaakt. Nadat Margaretha nog eenige keeren naar den kroeg was gegaan en van daar teruggekeerd, herhaalde zij het verzoek oai te vertrekken, waarop dc jonge tnan haar tien gulden toewierp. Daarop is zij in eene andere kamer gegaan, gevolgd door den in woede ontstoken minnaar, die, de vrouw op den grond werpende, zijne knie tegen haar borst drukte. Reeds voor zijn huwelijk en reeds eenige maanden voor dat het drama van 14 Augustus voorviel, was besch. in het bezit gevonden van een revolver, voor welk wapen zelfs zijn schoonvader groote vrees koesterde, wegens de dreigende houdingen, die hij nu en dan daarmede aannam. Op het oogenblik, dat hij met zijne knie over Margaretha gebukt lag, haalde hij het pistool uit den borstzak te voorschijn, zette het op haar linkerborst en joeg haar op die wijze een kogel door het ligchaam. Met moeite kruipende, sleepte de ver wonde zich tot in den gang voort en bleef daar roerloos liggen. De dood was schier onmiddellijk na het schot ingetreden. Na opgestaan te zijn ging besch. eenige schreden verder den gang in en school zich uil den tweeden

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1