LEIDSCHE CO IJ It l VI u 1882. V. 71. VRIJDAG 24 MAART. it j De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f 2. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. IIII dit ml hoi LEIDEN-. 23 Maart. la de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd het nieuvv- gekozen lid, de heer mr. N. K. F. Land, na het afleggen der gevorderde eeden, geïnstalleerd. De voorzitter wenschte Item geluk met de betrekking, waartoe hij door het vertrouwen der kiezers was geroepen. Door den voorzitter werd o. a. overgelegd de rekening van de stedelijke gasfabriek over 1881: het batig saldo dezer rekening bedroeg 56516.09. Zij werd gesteld in handen van de commissie van financiën. De voorzitter deelde mede. dat de heer m'. Librechl Lezwrjnwegens ge zondheids-redenen. voor eenige maanden de gemeente zal verlaten. In de volgende vergadering zon hij de benoeming van een tjjdeiyken weihouder aan de orde stellen. Tot tweeden onderwijzer aan de school 1 van de 3de kl. werd be noemd de heer 11. A. Korenhof, thans derde onderwijzer aan die school, en lot leeraar in de natuur- en scheikunde aan de hoogere burgerschool voor I meisjes de heer 11. VV. Rakhuis Roosehoom. thans lijdelijk in die betrek- lil king werkzaam. Aan de onderwijzers M. A. J. Geluk, Chr. van der Spek en P van Nes werdop hun verzoekeervol ontslag verleend. JEen staal van af en overschrijving op de hosrooting van den schutters raad, dienst 1881, en een suppletoire staat van begrooting, dienst 1881, van het stedelijk werkhuis, werden goedgekeurd. De voordrag! belreffende ilea afstand van grond van liet Plantsoen aan de eigenaars van bouwgrond aldaar; die tot het verleenen van een subs die voor de tentoonstelling van planten enz., die in Julij zal worden gehouden van wege de afd. Leiden der Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde; die tot afstand van een gedeelte sloot langs den Hoogen Rijndijk aan mr. II. llemmingson; die tot overschrij ving van een perceel onder Zoelerwoude ten name van die gemeente, en die betreffende het doen wegnemen van eenige ondiepten in de Haarlemmer- trekvaart, werden achtereenvolgens aangenomen. Op het verzoek van 1'. G. Zirkzee, tot overbouwtng van een gedeelte der Kennewegsteeg. werd gunstig beschikt. Rij het behandelen van de voordragt betreffende den afstand van een gedeelte sloot langs het Delftsche trekpad aan H. W. J. C. Swaan werd mededeeling gedaan van eene missive van burg. en weth. van Delft waarbij kennis werd gegeven, dat de raad dier gemeente besloten had in het verzoek te treden. De heer Zaayer vroeg of hel werkelijk nnodig was de hoornen langs het jaagpad aldaar te rooijen ter uitvoering van het plan; er stonden aldaar een groep van 25 en een groep van 7 hoornen. Het behoud dier boomen was wenschelijk om nog eenige schaduw op het jaagpad te hebben, waaraan door de aldaar te bouwen huizen, te oordeelen naar den standniet zou tegemoet gekomen worden. Was echter de rooijing vol- strekt noodzakelijk, dan hoopte hij, dat zoo laat mogelijk tot die rooijing tou worden overgegaan. De voorzitter zeide, dat reeds uil de voordragt bleek, dal men zoolang mogelijk zou wachten om die boomen weg te ne men. lljj geloofde, dat, even als thans de boomen, ook de huizen schaduw tonden geven, maar daarenboven waren de boomen thans slechts over een afstand van 250 meters verdeeld en het zon weinig uitmaken of het jaag- pad op dien afstand iets minder schaduw had. Gok deze voordragt werd uitgenomen. Op verzoek van K. C. Feun, om te worden ontslagen van Ie huur van het pakhuis bij de Hooglandsche kerk, werd afwijzend be schikt. Voor dat werd overgegaan tot het behandelen der voordragt betreffende den aanleg van duinwalerbuizen in eenige straten en grachten l'f gemeente, werd eene langdurige zitting met gesloten deuren gehouden; torna werd, op voorstel van den voorzitter, besloten deze voordragt aan 'c houden. De voordragt lot onderhandsche verhuring van hel Raamland ender Zoelerwoude werd aangenomen. Voor het sluiten der vergadering vroeg de heer de Goeje hoe het stond ®e' de nieuwe jongensschool 2« kl. Hij hoorde niets meer van het plan, ofschoon hij niet twijfelde aan de werkzaamheid van burg. en weth in deze Dak. De behoefte was echter groot. De voorzitter zeide, dat de plannen 'tor de school in het begin van October aan den districtsschoolopziener 111' "aren opgezonden, die ze den volgenden dag bjj den rijks-bouwkundige bad jb.BiiJ ''gediend. Zij waren nu een 8- of 10-lal dagen geleden teruggezonden. Men kon daarvan geen beschuldiging maken tegen den rijks-bouwkundige, want e ontvangt de plannen van alle plaatsen, en ieder krijgt dus naar rang- "to eene beurt. Misschien zou men, indien men alles wist, hem moeten f'ljten wegens dep gemaakten spoed. De rijks-bouwkundige had eenige :t I ld n ui at r |9 ld. ld. Ct >Ct dl H /209! wijzigingen gemaakt, die, gelooft men, verbeteringen zullen zijn, en die geen aanleiding tot hoogere kosten zullen geven. Hij, die slechts eeuigzins met de kerkgeschiedenis bekend is, weel, dal onder de priesters dier wetenschap niemand hooger aangeschreven staat dan Friedrich Wilhelm Franz Nippold, den 15dCD September 1838 te Emme rik geboren uil bet huwelijk van een vader, die een Duilscher, en van eene moeder, die, vóór hare echtverbindtenis, eene Nederlandsclie was. Wij zouden deze bijzonderheid niet releveren, ware het niet, dat het zich hier door laat verklaren, hoe de geachte Rernsche hoogleeraar, gisteren avond in de laatste vergadering met dames van de Leidsche afdeellng der Holland- sche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen (gedurende dit leessaizoeu) optredende, juist over een Nederlandsch letterkundige en dan nog wel in diens talc sprak. Prof. Nippold, die meermalen aan onze natio nale toestanden zijne aandacht wijdde, stelde zich voor in verschillende plaatsen van ons vaderland den persoon en de werken van E. J. Potgieter te bespreken, van hem, wiens groeve op Amsterdams Westerkerkliof, dank zij het geldelijk offer van vele Nederlanders, door een smaakvol gedenk- tecken is versierd; maar die een beteren waarborg legen vergetelheid vindt in zijne geschriften, waaruil een heldere geest en een nobel hart spreken. Had prof. Nippold te Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht, ook. in de «Hol- landsche Maatschappij" optredende, zjjne hoorders voornamelijk gewezen op Potgieter als dichter, letterkundige en historicus, hij achtte hier Ier slede, welligt met het oog op den band, die hem aan de theologische faculteit, ook van Leiden, verbindt, het wenschelijk te spreken over Potgieter als godsdieuslig mensch; niet als voorstander van eeltig bijzonder kerkgenoot schap, maar als waardeerder van het verhevene element, dat in iederen godsdienstvorm wordt aangetroffëu. Hij kwam er daarbij rond voor uit, dat de begaafde schrijver door velen voor een ongeloovige werd gehouden "en dat niet" zooals spreker een weinig ondeugend zeide »in den zin, waarop verschillende kerkgenootschappen elkander dat compliment toevoe gen", maar als een der zoodattigen, die door alle kerkelijke partijen met dien naam zou worden begiftigd. Toch was die meening onjuist, zooals spreker uit tal van voorbeelden bewees. De dichter, die het sterfbed van het eene oudje, dat het andere verlaten moest, schilderde, di^//'t Was maar een weesje" schreef, kon niet ongodsdienstig gcheeten worden. Gaarne zouden wij iels meer mededeelen van eene lezing, welke, itt onberispelijk Nederlandsch gehouden, met aandacht en genoegen werd aangehoord en den wensch deed ontstaan, dat de man, die ons land zoo waardeert en lief heelt, nogmaals ons de vruchten zijner studie ten beste geve; doch ruimte en tijd ontbreken ons. Moge de Leidsche aldeeling der Hollandsche Maatschappij, die, blijkens het afgeloopen leessaizoen, nog levenskracht ge noeg bezit om haar meer dan tachtigjarig bestaan voort te zetten, ook door dezen avond in bloei Loenemcn en een brandpunt blijven voor belletristisch leven De Staatscourant bevat het verslag der commissie van 1 Aug. 1881 tot 1 Aug. 1882 belast met het afnemen van praktische examens voor apo theker. Van de 5 candidate»die zich voor het examen hadden aange meld, trok een zich terug, terwijl aan 4 het diploma werd uitgereikt. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer G. U J Trip, med. doctor. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering honden. Rlijkens het onlangs verschenen 3d« jaarverslag der Unie »Een school met den Bijbel" werden in 1881 van wege het bestuur der Unie 80 voor dragten of redevoeringen gehouden voor het Christelijk onderwijs, ongerekend de door de locale comités zeiven gehouden vergaderingen. De in Augustus gehouden collecte bragt met de daarbij ontvangen giften ƒ95,850.19% op. Het getal scholen met den bijbel bedroeg in: Groningen 32 met 4865 leer lingen, Friesland 66 met 8315, Drenthe 8 met 1076, Overijssel 10 met2226, Gelderland 56 met 7880, Utrecht 26 mei 5002, Noordholland 48 met 9242, Zuidholland 83 met 14.597, Zeeland 20 met 2448, Noordbrabant 15 met 1534, Limburg 1 met 22. Totaal 365 scholen met 57,207 leerlingen. Men schrijft aan het Dagbl. v. 'sGr.: Gisteren ochtend vertrok ik ten 8.25 van hier naar Utrecht, met koud maar helder weer. Voorbij Voor burg zag men hier en daar wat sneeuw liggen, hetgeen hoe langer zoo meer werd naarmate wij Gouda naderden waar alle landerijendaken van huizen enz. reeds totaal wit waren; maar hoe groot was de verwondering,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1