B IT E XL A X. D S C U JS B E R IG TE N. PER TELEGRAAF. ten, om, om slag fend reg res-; et 8' !reg- n dt l tot larni com d dt ibajt I T|| ran 4 Til iiurjj t hi :t bet zaal Rjj«' la titat en a ogisti bijwi- dacht igebe ten tf a dtt onto enteeii' en ge ag elijkfl toordif nrg. deelei rtoe opW -n «ti lden tt and"1 eel be en pie' els oit keriK tent dt aof, I" BELfi IE. De koning en de koningin hebben de tentoonstelling van het Ned. comité an weldadigheid, in het Paleis van Schoone Kunsten, rue de la Régence, ie Brussel, geopend. De verzameling oude schilderstukken, waaronder 5a 6 Rembrandt'sneemt er den eersten rang in. Doeken van Ruysdael, Polter, tan Mieris, van der Meer, Rubens, Teniers, van üijck enz. zijn er eveneens te vinden. De prins van Oranje heeft ter bezigtiging algestaan de prachtige verzameling miniaturen, omvattende de portretten der leden van alle vorsten- familien van Europa. Deze verzameling heeft toebehoord aan wijlen koningin Sophia. Koning Willem 111 heeft voor de tombola geschonken eene bronzen copie van «la Charité", een der groepen van Paul Dubois, waarmede het grafmo nument van generaal Lamoricière in de kathedraal te Nantes is versierd. De koningin van België heelt een schilderstukje gezonden van haar eigen hand, voorstellende een ruiker tulpen in eene Delflsche vaas, geplaatst voor een open venster, dal uitzigt geeft op een Hollandsch landschap. E A K I. A N IS. LONDEN, 20 Maart. Onder voorzitting van sir Northcote is in de Carlton-club eene verga dering van conservative parlementsleden gehouden om te beraadslagen over de houding, aan te nemen tegenover Gladstone's voorstel tot herziening van kei reglement van orde (invoering van de sluiting der debatten). Men be sloot deze sluiting ijverig te bestrijden en te stemmen voor een van liberale jjjde voorgesteld amendement, strekkende om haar slechts te doen uitspre ken bij meerderheid van minstens twee derden der stemmen. Het pantserschip, tol heden bekend als de Majestic, te Pembroke aangebouwd, werd Zaturdag jl. door de hertogin van Edinburgh te water gelaten en de Edinburgh genaamd. Een geneeskundige te Londen had bij schriftelijke lastgeving een zijner vrienden den last opgedragen om zjjn stoffelijk overschot te Gotha of elders op de aldaar gebruikelijke wijze te doen verbranden. Tevens had hij in zijn uitersten wil de bepaling gesteld, dat zjjn executeur-testamentair de daartoe vercischle uitgaven uit zijne nalatenschap zou moeten voldoen. In spjjt van het verzet van gcmelden executeur had de lijkverbranding plaats. Toen hieraan was voldaan en de betaling werd gevorderd der gedane uit schotten, volgde hierop van den kant des executeurs eene weigering, hetgeen aai,biding gaf tot een reglsgeding. Het hof te Londenvoor hetwelk de zaak is gebragt. heeft dezer dagen bij zijn arrest den eischer niet ontvan kelijk verklaart, op grond dat de wet geen lijkverbranding veroorlooft en dat niemand bevoegdheid heeft bij uitersten wil over zijn stoffelijk overschot te beschikken. Aan de lersche kust, bij het eiland Pufïln, zijn de overblijfselen aan gespoeld van het Amerikaansche schip City of Dunedin, dat eene beman ning van 25 koppen en eene kostbare lading aan boord had en waarschijn lijk in een der .stormen op den Atlantischen oceaan met man en muis vergaan is. De beriglen uit sommige streken der Vereenigde Stalen luiden nog treurig. In de lage landen bij New-Orleans zijn de talrijke terpen de eenige loevlugtsoorden voor de bevolking met hun vee. De vooruitziglen van den katoenoogst in het Zuiden moeten ten gevolge van het water zeer slecht zjjn. Men troost zich met het vooruitzigt, dat spoedig ook Caüfornië zal behooren lot de katoen producerende staten; de aldaar genomen proeven met katoen plant mem zijn uitnemend geslaagd. Naar men uit Porto-Alegroin Brazilië, meldt is het gebouw der ten toonstelling, waaraan ook Enropescbe inzenders deelnamen, door brand vernield. Daar de tentoonstelling echter reeds sedert vijf weken gesloten was en toen reeds met de terugzending der goederen begonnen kon wor den, is het te verwachten, dat de schade voor de inzenders niet groot zal zjjn. P R A A k It IJ K. Men heeft opgemerkt, dat de gevreesde oppositie legen de financiële plannen van den minister Say reeds aanmerkelijk begint te verflaauwen. Men schijnt in de parlementaire kringen geneigd de quaestie van het budget en die van de spoorwegen van elkander afgescheiden te houdenterwijl de spoorwegovereenkomst zelve beier onthaal begint te vinden. Krachtens de ovirceiikomst zullen de vrachtlariven voor de «grande vitesse" met de helft verminderd worden en dit maakt een te goeden indruk in de departemen ten, dan dat men het plan ernstig zou durven bestrjjden. Zaturdag zijn te Parijs en in de voorsteden, ter herinnering aan het ontstaan der Commune, 22 feestmaaltijden gehouden, waaraan in het geheel ongeveer 4000 personen deel hebben genomen. De bekende Louise Michel liet bij deze gelegenheid weder hare liefelijke toonen hooren, Ier aankondi ging van de groote Commune. Leve de groote Commune, riep zjj uit, die de wrekende zwarte banier verheffen zal. In het Palais Royal, aan eeu maaltijd van 800 personen, werd de uitgebannen Rus Lawrow tot eere- voorzitter geproclameerd. De eenige afgevaardigde, die aan de feestviering deelnam, was de heer Talandier. Ook op andere plaatsen is dat herinne ringsfeest gevierd. De keizerin van Oostenrijk heeft bij haar vertrek uit Parijs aan den maire van het zevende arrondissement, waar het hotel van het Oostenrijk se gezantschap gelegen is1000 fr. voor de armen doen toekomen. Naar gemeld wordt, zjjn de kiezers te Lyon er niet over gesticht, dat de heer Andrietix hen betreffende zijne benoeming lot tijdelijk gezant Ie Madrid niet heeft geraadpleegd, en zal er zelfs eene vergadering worden gehouden om te beraadslagen over de vraag, of genoemde heer niet van eijn lidmaatschap der kamer behoort te worden vervallen verklaard, in welk geval aan den voorzitter der kamer en den minister van binnenlandsche taken eene verklaring in dien geest zou worden toegezonden. Vrijdag II. daalde bjj Marseille een jong werkman van negentien jaar in een kalkoven af om iets te onderzoeken"eii viel, door de uitstroomende gassen bedwelmd, néér. Vjjf andere mannen, die de een den ander wilde reddenwerden op gelijke wijze het slagtoffer hunner zelfopoffering en toen de politie er in slaagde hen op te halen, waren allen en daaronder drie huisvaders, die kleine kinderen achterlaten, dood. Aan den Temps wordt uil Tunis gemeld, dat de stoutheid der roover- benden met den dag toeneemt. Reduïnen hebben zelfs aan de poort van Tunis eene kleine karavaan geplunderd. Niet enkel dat er eene gendarme- dienst op het platteland dringend noodig is, ook in de stad Tunis vereischt de politie dringend verbetering. DDITSCHLANll. Prins Bismarck heeft in zjjn antwoord op een adres van landbouwers uit het district Hildesheim de hoop geuit, dat de landbouwende en indus triële bevolking bij de aanstaande verkiezingen, beter dan verleden jaar, de voordeelen zal erkennen van de financiële regeringspolitiek, welke, door verhooging der beschermende tarieven en de vervanging der directe door indirecte belastingen, voornamelijk strekt om landbouw en nijverheid te ontlasten. Te Dahlerbrttck is Zaturdag eene buskruidiabriek in de lucht gevlogen. De overdekking, die op den spoorweg was gemaakt om het overvliegen van vonken der locomotief naar die fabriek te beletten, is vernield. Dit ge deelte van den spoorweg was daardoor onbruikbaar. De trein naar Hagen bleef in een tunnel naast de overdekking steken. Daar het 's avonds 10 ure en stikdonker was, hadden de reizigers veel moeite om uit den tunnel te komen. Toen zjj bij de vernielde overdekking waren gekomen, vlogen er nog twee buskruidbewaarplaatsen in de lucht, ten gevolge waarvan alle rei zigers tegen den grond sloegen. Gelukkig is niemand ernstig gekwetst. Te Bern is Vrijdag II. het zevenjarig zoontje van den heer Burki-Mur- cuard door eene vrouw uit de school gehaald, onder voorwendsel, dal zijne moeder hem in een rijtuig op het Weeshuisplein wachtte. Aldaar stond werkelijk eene drosebke. waarin de vrouw met het jongentje plaats nam en wegreed. Een paar uren later ontving de heer Burki-Marcuard door een besteller een brief, waarin hem werd medegedeeld, dat zijn zoontje goed bezorgd was, maar dal hij het kind niet levend zou terugzien, wanneer hjj niet op eene daartoe aangegeven plaats eene som van 50000 fr. bezorgde. De koetsier der droschke en de besteller zijn in hechtenis genomen. Zjj schenen niets naders te kunnen mededeelen dan dal de vrouw met het knaapje op een uur afstand van de stad was afgestapt en heengegaan. OOSTENRIJK. Eene bende opstandelingen in de Herzegowina, 100 man sterk, heeft op 14 Maart een blokhuis vermeesterd, niet ver van Cajnica gelegen, dat door een wachtpost van eenige gendarmes bezet was. Drie. van deze sneu velden en drie werden zwaar gekwetst. De detachementen, die den vol genden dag uit Eoca en Gorazda naar het blokhuis werden afgezonden, vonden het vernield en verlaten de opstandelingen waren verdwenen. Ver moedelijk zijn zij naar het Turksche saudjak Novibazar gevlugt en waren zij ook van daar gekomen, want het blokhuis ligt niet ver vau de grenzen. De troepen, die hen wilden vervolgen, hebben ten gevolge var. een misver stand nog eenige scholen gewisseld met eene Turksche patrouille, waardoor een Turksch soldaat ligt gekwetst werd. SERVIE. De toestand in Servië is, kort nadat het land de verheffing tot koning- rjjk zoo luide bad toegejuicht, zeer onrustbarend geworden. Van 's lands vertegenwoordiging hebben 51 leden hun mandaat nedergelegd, zoodat de vergadering tot werkeloosheid is gedoemd. De afgevaardigden hadden van de regering opheldering geëischt over hare verhouding tot de Parijsche «Union générale", onder bedreiging te zullen handelen zooals zij gedaan hebben, wanneer die ophelderingen niet onmiddellijk werden gegeven. De mjnisler-president antwoordde, dat hij alle gewenschte inlichtingen kon geven, maar dit niet wilde doen, wanneer het in dien vorm van hem ge ëischt werd, als door de oppositie geschiedde. De leden der oppositie ver lieten daarop de vergadering. De verschillende in Rumenië bestaande vereenigingen voor de koloni satie van Palestina hebben practische maatregelen genomen om Rttmeensche Israëliten in Palestina te vestigen. De Sion-vereeniging te Galatz heeft 10000 Ir. beschikbaar gesteld voor de kolonisatie van Palestina. Te Jassy is uit de aanzienlijkste Israëliten eene commissie gevormd, die voor het zelfde doel geld verzamelt. De vereeniging te Berladeene andere Rttmeen sche stad, heeft iemand naar het Heilige land gezonden, om met den gou verneur over den aankoop van grond te onderhandelen Indien hij naar wensclt slaagt, zullen dezen zomer tien gegoede Israëlitische gezinnen uit Berlad zich in Palestina vestigen. LONDEN. 20 Maart. Bij het voortgezet debat in het lagerhuis over het reglement van orde heeft lord Harrington verklaard, dat de regering eene waardige en vruchtbare behandeling van zaken onder het tegenwoordige stelsel onmogelijk acht. Meenen anderen, zonder verandering ten deze, eene goede behandeling van zaken te kunnen hebben, dan zal het kabinet met genoegen aftreden. WEENEN, 20 Maart. Het huis van afgevaardigden heeft met eene meer derheid van 60 stemmen besloten over te gaan tot de behandeling der arti kelen van het ontwerp tot wijziging van de kieswet, gelijk het door de meerderheid der commissie is voorgesteld. De voorstellen van de minder heid werden vooraf verworpen met 17 stemmen meerderheid. Baron Wal- lerskirchen heeft zijn mandaat als algevaardigde nedergelegd, omdat hij de gedragslijn der linkerzijde in deze aangelegenheid niet kon goedkeuren. ALGIERS, 20 Maart. De nationale schouwburg alhier is lieden ochtend ten 3 ure eene prooi der vlammen geworden. Menschen zjjn er niet bjj omgekomen. NEW-YORK, 18 Maart. Volgens berigt uit Mexico van heden heelt de regering aldaar besloten de door Guatemala aangeboden bepalingen ter af doening van de hangende geschillen, eenigzins gewijzigd, aan te nemen. Het kabinet gelooft dat Guatemala hierin zal bewilligen.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3