Zalurdag II. is het huis, bewoond door van der Riet, in den Grooten IJspolder, afgebrand. Eene dochter, die, naar men zegt, aan toevallen lijdt is met eene lantaarn gevallen en zoodoende is de brand veroorzaakt. De ouders waren afwezig; gelukkig was er een zoon te huis, die zijne zuster bijtijds kon redden. Zondag 26 Februarij gingen te Twisk twee Jonge lieden, bei !e onge veer 18 jaren oud, eene wandeling maken. Zij kwamen echter niet terug, en Donderdag jl. ontvingen de ouders het berigt, dat zij te Antwerpen waren aangekomen en plaats genomen hadden op eene stoomboot naar New-York. Een voerman, die eergisteren met een geladen wagen met hout over hel veer te Nijmegen reed, had aan de Lenlsche zijde het ongeluk te strui kelen en onder den geladen wagen te geraken, waarvan twee raderen over hem heen gingenten gevolge waarvan hij zoodanige uit- en inwendige wonden bekwam, dat men voor zijn leven vreest. Door wijlen den heer H. van den Hamin leven wethouder te Barne- veld, is o. a. gelegateerd: aan de kerk der herv. gemeente aldaar ƒ8000, aan de Zondagschool 4000, aan de herv. diaconie 2000, aan de bewaar school 300, aan de naai- en breischool 200 en aan het bijbelgenoot schap 500. De heer van der Hoop van Slochteren, eerst sedert 1879 lid der tweede kamer, is te Steenwijk na eene kortstondige ziekte overleden. Hij mogt slechts den ouderdom van 44 jaren bereiken. In de zitting der tweede ka mer van gisteren werd hem eene waardige hulde gebragt. Uil Oldenzaal meldt men, dat de kunslboterfabriek van de hh. Muller O in het naburig Gildehaus, geheel door brand is vernield. Door de regtbank te Leeuwarden is eene gehuwde vrouw uit Hijlaard, die bij een goudsmid aldaar voorgaf eene dochter van Oppedijk te IJlst, lid der staten, le zijn, en een gouden remontoir savonet-horloge met dito ket ting kocht en bovendien, op naam van IJpma, wethouder te Workum, bij de firma Sinkel eene pelerine en manchetten van bont en drie shawltjes kocht, veroordeeld tot eene celstraf van 183 dagen. De Groningsche hoogeschool heeft mede haren hoogleeraar in het Ro- meinsche regt verloren. De heer mr. W. Modderman is aldaar overleden. Te Breda is gevankelijk binnengebragt zekere A. K.. wonende te Wouw, slechts 18 jaar oud, die de hoeve van den landbouwer van Loon aldaar binnendrong en, let wijl deze afwezig was, de 66-jarige vrouw aan randde, lot zij de vlugt in de schuur kon nemen en door haar hulpgeroep den aanrander op de vlugt joeg, die echter nog tijd genoeg vond om een aantal gouden voorwerpen uit het kabiuet te stelen. De justitie uit Roermond heeft te Budel een onderzoek ingesteld naar een vermoedelijken kindermoord, die zoude gepleegd zjjn door eene onge huwde moeder. Men heeft een kinderlijkje onder het bedstroo gevonden; doch het moet nog bewezen worden, of het kind na de geboorte geleefd heeft. Men meldt uit Curagao van 11 FebruaryPer stoomschip Caraeas is alhier laatst van Porto Cabello aangekomen de heer Dantes Forlunat, een jeugdig Haïtiaan, die door het Haïliaansche gouvernement met wetenschap pelijke onderzoekingen in de West-Indische eilanden is belast. Hij heeft reeds de eilanden Porto Rico, St. Meslia, Saba, St. Eustalius, Sl. Bartelemy enz. bezocht. Volgens zijne verklaring is hem overal een minzaam onthaal te beurt gevallen en in het bijzonder op de Nederlandsche eilanden. De heer Forlunat zal zich van hier naar Jamaica en Cuba begeven. De gouverneur der kolonie, de heer van lleerdt, heeft een bezoek gebragt aan boord van het Zweedsche oorlogstoomschip Balder, waar hij met de gebruikelijke eerbewijzen werd ontvangen, hen volgenden avond gaf de gouverneur eene soirée ter etre van den kouimandaut en het éiat-major van het vaartuig. De consul van Zweden en Noorwegen bood die heereu een diner aan, dat door vele Curacaosclie autoriteiten en vreemde consuls werd bijgewoond. liet verslag over het jl. Vrijdag gehouden afdeelingsoiulerzoek van het wetsvoorstel van den heer de Savornin Lohmann tot w ijziging van art. 4 der wet op het lager onderwijs, is reeds vastgesteld en gedrukt rondgedeeld Bij het onderzoek kwam in de eerste plaats Ier sprake het kon. besluit betreffeude den bouw en de inrigting van schoollokalen. Algemeen was men van oordeel, dat de eischenbij dat koninklijk besluit gesteldin menig opzigt veel te hoog zijn, en dat herziening daarvan dringend noodig is. In enkele afdeelingen trad men dienaangaande in bijzonderheden. Men kwam tot het besluit, dat de regering zich ten deze behoorde te bepalen tot algemeene voorschriften, tot het vaststellen van bepalingen voor eene soort van model-schoolgebouw, waarvan, naar gelang der verschillende plaatseljjke omstandigheden, telkens konden worden afgeweken. Over de vraag, ol aanneming van dit voorstel de gewenschte herziening van het kon. besluit voornoemd zoude bevorderen dan wel tegenwerken, liepen de gevoelens uiteen. Een gedeelte der leden was bevreesd, dat die herziening door de voorgestelde wijziging der wet op den achtergrond zou worden geschoven. Een ander deel der leden was hieromtrent volstrekt niet ongerust. Volgens hen zijn de financiële bezwaren, welke het kon. besluit op den schoolbouw met zich brengt, van dien aard, dat eene her ziening daarvan, welke sommigen meenden te weten dat reeds zou zijn ontworpen, ongetwijfeld zeer spoedig le wachten is. Eindelijk maakten sommige leden hunne stem over dit voorstel afhankelijk van de spoedige verschijning van een herzien kon. besluit op den schoolbouw; mogt dit laat ste zich nog lang laten wachten, dan zouden zij voor dit voorstel stemmen. De vraag echter, of herziening van dat kon. besluit voldoende is om de bestaande bezwaren voor het bijzonder onderwijs op dit punt weg te nemen, werd door sommige leden bevestigend, door een aantal leden bepaald ont kennend bean'woord. Zij achtten de vrijheid der bijzondere scholen niet voldoende gewaarborgd, wanneer deze van een algemeenen maatregel vat inwendig bestuur afhing. Onafhankelijk van de herziening van het kon. besluit was de meerder, heid in beginsel gunstig voor het voorstel gestemd. Voor den bouw en de inrigting der openbare scholen, zoo redeneerde een der leden, kan de staat preventief te werk gaan, doch deze taak wordt door de ouders, die hunne kinderen naar bijzondere scholen zenden, aan den staat niet opgedragen en voor deze soort van scholen bestaat derhalve voor dergeljjk preventie! toezigt geen reden. Men vertrouwde dat de eventuele aanneming van dit voorstel zoude worden beschouwd als een eerste stap tol opruiming der be staande grieven legen de regeling van hel lager onderwijs, die nog door vele andere stappen behoorde te worden gevolgd. Een ander deel der voorstanders van het voorstel wenschte de beginselen I onzer schoolwetgeving te handhaven, maar achtte de voorgestelde wijzi. ging der wet van 1878 in hel belang der vrijheid van het bijzonder ouder-1 wijs billijk en regtvaardig. De minderheid betoonde zich in het belang der volksgezondheid ongene gen om het preventief staatstoezigt op de inrigting der lokalen voor bij. zonder onderwijs te laten varen. Het stellen van regelen voor nieuw te bouwen bijzondere scholen achtte men in elk geval doeltreffend. Het eenig artikel leidde o. a. tot de opmerking, dat, bij aanneming van I het voorstel, ook in de artt. 3 en 5 der schoolwet eenige wjjziging noodig zou zijn. 's GRAVENHAGE, 21 Maart. Tot ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: te Maarssen, de heer W. Wondergem, thans te Grave; te Meppel, de heer J. Woltersom, thans te Terborg; te Helmond, de heer m". C. E. Achterberg, thans com- mies bij het dep. bij financiën. Aan den heer 0. T. A. Coenegracht is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Valkenburg. Aan den heer O. Verhagen is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend! als telegrafist 2' klasse. Door Z. M. zijn bij het wapen der infanterie benoemd: bjj het 1' reg., tot kapitein, de le luit. J. K. C. Pompe van Meerdervoort, van het 3e reg.;j bjj het 2e reg., tot kapitein, de le luit.-adjudant P. J. Le Jolle, van het 81 reg.; bij het 7' reg., tot majoor, de kapitein J. G. Vorstman, van het 2'reg In de zitting van de tweede kamer van heden zjjn aangenomen i ontwerpen tot verhooging der begrooting voor de rijks-gestichten en toil onteigening voor den tramweg Lichtenvoorde-Groenlo. De kamer is daarmj op recès gescheiden, zullende na hare terugkomst de conclusie in de coü-[ versie-quaestie aan de orde zjjn. In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad is behandeld i voorziening in cassatie van de W., door het geregtshof te 's Graveubapl veroordeeld tot betaling eener geldboete van I, wegens het weigeren tul het vervoer van metaalpatronen. Dóór den heer advocaat mr. Stipriaa! Luïscius werd als middel van cassatie aangevoerd schending van art. 44 m{ het algemeen reglement op het vervoer langs de spoorwegen van 9Januarjj 1876 en van de artt. 31 en 56 der wet van 9 April 1875, omdat het bof ten onregte heeft aangenomen, dat de requirant in strjjd met de weibel vervoer der patronen heeft geweigerd. Adv.-gen. Pols zal later in deze zaakf conclusie nemen. II. K. II. prinses Hendrik heeft heden ochtend ten 6 u. 25 m. per Rijn-I spoor de residentie verlaten en dc reis naar Oldenburg aangenomen, tb-I gezeld van haar kamerheer, baron van Wassenaer van ltosande. Gisiewl ontving H. K. II. een bezoek van H. M. de koningin van Zweden u| Noorwegen. De heer A. A. Vorslerman van dijeneigenaar van hel genealogist! en heraldisch archief alhier, heeft eene uitnoodiging ontvangen tot bijm- ning van de opening der internationale tentoonstelling betreflende geslaclilj wapens en zegelkunde op 1 April a. s. te Berlijn In het adres, door burg. en weth. den minister van financiën aangebt-l den, betrekkelijk den toestand van het Haagsche Bosch, wordt gewezen o| de onvoldoende zorg aan de wegruiming van gevallen boomen na tol jongsten storm in October besteed, hoewel voor de gemeente tot onto- houd van het bosch eene jaarlijksche bjjdrage wordt verleend. Het gemeen tebestuur verzoekt den minister aan de reglmatige aangeheven klagtenftj hoor te geven en die maatregelen le nemen, welke de instandhouding wl het fraaije- bosch kunnen verzekeren. De verfraajjing dezer stadonder leiding van wijlen den onvergcielijkfll Ver lluell in zoovele wijken vermeerderd, wordt onder het tegenwoordig beheer met even grooten ijver voortgezet. Mogten de plannen van burg. weth. 'sraads goedkeuring verwerven, dan zal weldra ook het Plein detlflj in den sierljjken aanleg van andere wandelplaatsen. Burg. en weth. wenschen het Plein in te rigten tot square, waartoe til een voorstel bij den raad hebben ingediend. Volgens het plan zullen ophf thans bestrate terrein, binnen de boomenrij zes gras- en bloemperken ut' den aangelegd van vijf- en driehoekigen vorm en doorsneden met paden toegangen voor de voetgangerszoowel uit de vier hoeken als van anderl zijden van deze plaats. Op die wjjze zal de vierkante ruimte veel M winnen van de aantrekkelijkheid en het fraaije uitzigt, welke dezen W door bestemming tot centraal station van de tramways grootendeels on nomen waren. Ten gevolge van dat verkeer kan het circus Carré gedurende de kerf niet meer standplaats kiezen op hel gebruikelijk terrein en zal de tenti-; jaar naar het Plein 1813 verhuizen. De jaarmarkt wordt dit jaar overigens gehouden op het Buitenhof,1 Vijverberg en het Voorhout.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2