LEIDSCHE C0I1RA AT. 1882. V. 69. Il l5t. 51 151.. WOENSDAG 22 MAAKT. m; De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant u per viereiuieel jaars j 1.50, jranco p* p. f 2. Afzonderlijke nomrners zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERTCHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8. le alinea, der wet van 2 Jani 1875 Staatsblad N°. 95), lot regeling van hel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan L. Veilbrief en zijne rechtverkrijgenden, lot plaat sing van een stoomketel in hel perceej in de Langestraal n\ 19 En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEU. Burgemeester. Leiden, 20 Maart 1882. E. KIST, Secretaris. BINNENLAND SC H E BKltlGT EN. 37J 1131!, its 17 45» 73 02» 21» 82 855 85» 34» 16 30 37» 89» 58» 97» 67»: slani 7.50; LEIDEN. 21 Maart. Eenige jaren geleden is le Leiden overleden de emeritus predikant Groeneveld. die een aanzienlijk deel van zijn vermogen heeft aangewezen voor eene stichting, naar hem "Stichting Groeneveld" genoemd, ter onder steuning van overgebleven behoeftige betrekkingen van Ned. Iterv. predi kanten. Aan den kerkeraad der herv. gemeente te Leideu is het bestuur der stichting opgedragen. Het door den overledene aangewezen fonds is door verschillende bijdragen zoozeer vermeerderd, dat tot hel begeven van «ijl woningen kan worden overgegaan. Voorloopig kan niet meer dan vrije iiofliug worden verleend, lie begiftigde weduwe, zonder kinderen te haren laste, moet ƒ300 ten behoeve van het fonds storten, doch ontvangt daar van levenslang de rente, vermeerderd met hetgeen nu of later als premie zal kunnen worden uitgekeerd. Verzoeken om plaatsing moeten ingediend worden bij d». E. César Segers te Leiden, vóór 15 April. (ff. C.) Men meldt ons nit Oegsigeest, van 20 Maart: Heden werd alhier eene vergadering gehouden van bloembollen-kweekers, waarin besloten werd eene aldeeling op te rigten van de «Algemeeue Vereeniging voor bloembollencul tuur te Haarlem". Zij telt 17 ledenterwijl in het bestuur gekozen werden de heeren D. M. van der Hoef, als president, H. H. Itoelofs lleyrmans, als secretaris, en A. Geeve, als penningmeester. De algemeene veretnigde commissie tol leniging van rampen door wa tersnood in Nederland heeft het verslag openbaar gemaakt van hare werk zaamheden van hare bjjeenroeping op 27 Dec. 1880 tot hare ontbinding op 6 Maart 1882. Daarbij is gevoegd eene verantwoording van hel gevoerde beheer, waaruit blijkt, dat het totaal van de uilgaven voor watersnood ƒ454,442.41 bedragen heeft. Ter voorziening in de eerste behoeften werd eeo nominaal bedrag van ƒ100,000, op het grootboek der 2y2 werkelijke schuld ingeschreven, verkocht. Aan giften kwam een bedrag in van ƒ553.578.20»». Zoo mild vloeiden de gaven, dat de commissie in slaat was van het bedrag, dat niet besteed werd, een kapitaal van ƒ263.000, nominaal, in inschrijvingen op het grootboek te beleggen, waardoor de stand van het watersnoods-fonds nu is: nom. ƒ445,000 inschrijving groot- boek 2% pCt. werk. schuld, in kas 3265.73»», De commissie wijst er in haar verslag met voldoening op. dat het gruote nut van centralisatie in tijden van watersnood algemeen is ingezien en ieder, zoowel gemeenten als corporation, comités en particulieren, met eene enkele uitzondering uitsluitend aan haar de liefdegaven hebben ingezonden. Over de uitbreiding, die een direct gevolg is van de groole liefdadigheid van Nederlands ingezetenen, betuigt de commissie hare onverdeelde vreugde. Eene opmerking maakt zjj echter omtrent de plaatselijke watersnood-com- missieq, op wie, naar zij doet opmerken, de grootste verantwoordelijkheid vnst bij het verleenen van schadevergoeding. Zij klaagt, dal de plaatselijke commission, dikwijlsuit zucht ouv haren gemeentenaren ter wijle te zijn, 4e in haar ressort geleden schade breed hebben uitgemeten eit niet altijd tnoed of lust hadden om de vei klaringen der ingezetenen na te gaan. "Onze commissie, leest men in liet verslag, wier taak het is, de door het Neder- 'aodsclte volk bijeeogebragle liefdegaven gelijkelijk en in evenredigheid te verdeelen, bleef steeds ernstig streven om dit nadeel te keer te gaan, doch °M8 niet verzwijgen, dat hare taak in dit opzigt niet altoos dankbaar is - Gedurende het jaar 1879 zijn in de landen tol de post-unie behoorende vertonden 3866 millioen brieven, 649 millioen briefkaarten, 3 millioen briefkaarten met antwoord betaald, 1983 millioen nieuwsbladen, 1023 mil lioen andere drukwerkeu, 64 millioen monsters, 95 millioen postwissels lot een bedrag van 6045 millioeu Ir.en 98 millioen pakjes. Dagelijks worden over de gcheele aarde meer dan 13 millioen brieven en briefkaarten be zorgd; zondert men drukwerk uil, dan komen op Europa 3418 millioenop Amerika 1246, op Azië 175, op Australië 36 eu op Afrika il millioen brie ven 's jaars of 3.5 briel voor ieder mensch, groot en klein. Men meldt aan het II. D.: Eerstdaags zal de benoeming plaats hebben van de deskundigen, belast met de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, krachtens de wet van 25 April 1879, daar men zich voorstelt met Mei a. s. met de voorloopige werkzaamheden aan le vangen. Het geheele werk zal in drie jaren moeten voltooid zijn. In elk schatting-district worden de werkzaamheden, onder de leiding van een door den minister aan le wjjzen voorzitter, opgedragen aan eene commissie, verdeeld in zooveel afdeeliugen, elk met drie leden, als het district onder deden bevat. *s Konings commissaris in de provincie benoemt voor elke afdeding een lid, gedeputeerden twee leden, zoomede een plaatsvervanger. Volgens berigt van den Nederl. consul te Warschau is het Nederlandsch consulair monsterlokaal aldaar op 8 December II. opgeheven, ten gevolge der beslissing van de tweede kamer der statrn-generaa! van 6 December II., waarbij bel door Zr. M'. regering voorgestelde subsidie voor genoemde instelling werd afgestemd. Daarentegen berigten de lib. Bracia Maulonald O.dat zij, met hel oog op die opheffing, besloten hebben eene derge lijke inrigliiig, geheel als particuliere onderneming, te vestigen. De luit. ter zee C. Huffman, gezaghebber voor den vijlden tegt van de ff illem Barentsz, heeft hel voornemen bekend gemaakt om in het begiH van Mei naar zee te gaan en vermoedelijk in October terug le keeren. Heeren zoölogen, die verlangen dezen togt mede temaken, worden ver zocht zich lol hem aan boord van het wachtschip te Amsterdam te wen den, met mededeeling der voorwaarden, waarop zjj als medicus dienst wil len doen. Tot uitrusting voor den togt wordt 20D geschonken. Te Kalwjjk zijn Zaturdag 11. 45 bommen aangekomen. Wegens mooi wedr en meestal door windstilte kon men niet visscheu en was de aanvoer schaarsch. Eenige buitenlekkers besomden 90 a 136 in 8dagen, dekust- visschers besomden ƒ30 a ƒ75 in 5 a 10 dagen; er werd besteed voor levende tarbot ƒ4 a 10 per stuk, levende tong 30 a 70 cis. per stuk, turnschol 60 a 75 c ts per stuk, schelvisch 20 a 40 ets. per stok, levende schol ƒ4.60 a 9 per mand, scharren 3 a 5 per mand. Eene garnaalboot besomde 66 in 4 dagen. Gisteren morgen is op het terrein van den Rijnspoorweg te Rotterdam een werkman, door eene duizeling overvallen, per ongeluk onder een rau- geerlrein geraaktwaardoor hem de linkervoer werd verbrijzeld. De mariuierskazerne le Heilevoelsiuis is wegens den ougezouden toestand voor bewoning ongeschikt geoordeeld. Dientengevolge zal de aldaar garnizoen houdende compagnie mariniers worden opgeheven. Men meent te welen, dat het detachement mariniers ingescheept zal worden aan boord van het wachtschip. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Amsterdam zijn uit de bestaande drietallen lot predikanten aldaar beroepen: in de vacature- van Ronkel, d». A, 3. Westlhpfl, le Gorinchem, en in de vacature-Sluiter, d». J. Lang hout, te Anjum. Er beeft zich te Amsterdam eene commissie gevormddie een beroep doet op hare landgenoolen, (en einde een kapitaal bijeen le brengen ten be hoeve van den heer E. Douwes Dekker (Mnltatuli), den bekenden schrijver van "Max Havelaar". Laat. zegt die commissie, eene daad van nationale dankbaarheid den levensavond van Mnltatuli verhelderen. Tot dat doel komen wij uwe medewerking vragen. Allen, die achting gevoelen voflP llavelaar's pogen, die Mnltatuli huldigen als den voorstander vau geestes vrijheid, of dankbaar den dichter gedenken, noodigen wij uit daarvan bljjk le geven. W(j meenen, dat dit geschieden moet metterdaad door het bij eenbrengen van een kapitaal. Hem, die eens door zijn ontslag geldelijke middelen prijs gaf, willen wjj althans die opoffering, zooveel mogelijk i§, vergoeden. Wjj willen hem in staat stellen tot het einde toe zonder gel delijke zorgen zijnen levensstrijd te strpen; hem bewaren voor de gedachte, hen, die hij lief heeft, onverzorgd achter le laten. De groote nationale en internationale wedstrijd op alle wapens, uitge schreven door den onderlingen Amsterdamsclien scherm-cursus aldaar,welke aanvankelijk op 27 en 28 April e. k. plaats zou hebben, is uitgestelden zal in plaats van op bovengenoemde datums op 16 en 17 dunij e. k. in het Paleis voor Volksvlijt gehouden worden.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1