PER TELEGRAAF. iSuvgctlijkc 'erde van iees- steld :llijk aan elfde een den be- eren buik lema laats ging ie ol bben ning elte- Brus- tg te ■s te l be- Brad- i'erd, heer erigt e al- hulp- tsclie geen tn de en in Bhon- paclt aning !n en van epen. amiet vlet bleef man- schip rozen in d( IJ it irvai i was vai geen forni! er et Balei ebben s« ngen, 1 lil n en eregi1 facit sti»" mijt boeit god' le li cheii st int» De door den minister van oorlog onlangs benoemde commissie voor de ing der militaire wetten heeft reeds de grondslageu van de nieuwe 0p de recrulering vastgesteld, en deze hebben de goedkeuring wegge- j van den hoogen raad voor de militaire zaken. De hoofdbepalingen r hierop neer: De diensttijd, die bij de tegenwoordige wet op vjjljaren iieesteld is, zal voortaan verminderd worden tot drie jaren. In het cijfer hei jaarljjksch op te roepen contingent is geen noemenswaardige ver- j dering gebragt. Het eene deel zal één jaar onder de wapens bljjven en l andere drie jaren. Het stelsel van vrijwilligers voor een jaar wordt in liusel afgeschaïl. De jongeliedendie voor hunne loopbaan zich aan we- sschappelijke studiën wijden, zullen in de tweede klasse aangenomen wor- dai wil zeggen, dat zij slechts een jaar behoeven te dienen. Door het hof der Seine is een lid eener jury, die geweigerd had den bruikelijken eed af te leggen, veroordeeld tot het geven eener schadever- jding van 300 fr. aan den beschuldigde, wiens preventive gevangenis door i weigering werd verlengd. Volgens bet Journ. de Dèb. beeft het parket der Seine de opsporing letolen van de prinses de W., beschuldigd van veelvuldige opligterijen. Om larbij vrijer te zijn, had deze dame vooraf hare dochter in een klooster KO opnemen. Groote aanplakbillelten kondigden onlangs te Parijs aan, dal het be ende "leger des behouds" eene «wapenschouwing" houden zou in het boofdkwartier", een lokaal, zegt de Christianisme au XIXSiècle, dat jcli in niets van andere kapellen onderscheidde dan dal de kansel er door jn platform vervangen was, op de treden van hetwelk de «officieren" en soldaten" gaan zitten. De vergadering werd op dezelfde wjjze als vroeger eene Engeland gehouden, doch het ging er soms onstuimig toe, daar sprekers publiek elkander over en weder niet begrepen. Spoiernrjen en gelach is zelfs de «Marseillaise" bleven niet uit. Kortom: de vrienden van het Evangeliezegt de Christianismeverwijderden zich, met diep leedwezen per deze godsdienstige vertooning en de door haar uitgelokte tooneelen. Te Marseille is de schouwburgzaal van het glazenpaleis eene prooi der dammen geworden. De brand barstte des nachts uit, en wel onder het looneel. Binnen zeer weinig lijds stond het geheele gebouw in vlam. Een loffijhuis naast den schouwburg is mede vernield. Eén persoon is zwaar [ekwetst. Het is een jongman van 22 jaar. Hij klom naast de brand- itermannen naar boven, verloor het evenwigt en stortte naar beneden, (en hoopt hem echter in het leven te behouden, liet glazen paleis heeft 10,000 fr. gekost. -De berigtgever van Le Temps in Tunis maakt melding van een aanval, welke in den nacht van 15 op 16 Maart door twee Italianen op den gérant a den kanselier van het Fransche consulaat te Tunis gepleegd is. De tchuldigen zijn onmiddellijk gevat en naar het Italiaansche consulaat over- gebragtwaar een onderzoek is ingesteld. Dat blad meldt ook, dat de op roerige beweging onder de stammen van het zuiden toeneemt, en men het eadernemen van strooptoglen mag voorzien, waaronder de trouw gebleven (lammen te lijden zullen hebben. Ook behoort de opstand van verschillende dammen, die reeds in onderwerping waren gekomeu, tot demogelijkheden. Erne terugroeping van een deel van het expeditiecorps in de tegenwoordige omstandigheden, zonder vervanging door een gelijk aantal troepen, zou eene eten groote fout zijn, als verleden jaar bij de teekening van het Cassar- SaïJ-verdrag werd begaan. DClTSCULiND. Vrijdag II. was de keizer bjj liet verlaten van het akademiegebouw op de undersle trede van de trap uitgegleden, en oischoon hij daarvan bij het terugrijden geen hinder scheen le hebben, bleek toch later, dat hij aan den leboog en de knie ligte kneuzingen had bekomen. - De Pruissische regering heeft aan den economischen raad eene statistiek overgelegd van de rampendie aan fabriekarbeiders in de uitoefening van hun bedrijf zQn overkomen. Die statistiek loopt over de-4 maanden, Au gustus tot November 1881en heeft betrekking op 93554 ondernemingen te zamen met 1,957,548 arbeiders. Van dezen werden gedurende dat tijdvak 662 personen gedood, 123 geheel, 437 gedeeltelijk invalide en 28352 lijdelijk voor den arbeid opgeschikt. Naar de uitkomsten van die statistiek wordt het getal der rampen berekend op ruim 45 'sjaars voor iedere 1000 personen. Bijna de helft van alle rampen komt voor rekening van liet mijnwezen, hoezeer het getal der arbeiders, daarbij werkzaam nog niet ecu vierde bedraagt van het aantal personen, waarop het onder zoek betrekking had. - Prins von Bismarck heeft in het Lauenburgscbe een geheel dorp (Ohe) aangekocht, om zijne aanzienlijke, daar gelegen, goederen uit te breiden. O O 8 T-I X D I E. BATAVIA. 15 Februarij. Fit kotta Radja schrijft men aan het Bat. IJbl.: In den nacht van 28 Jauuarij deden de Atjehers een aanval op de goed gezinde kampong Atèhdie ten Z. O. van den kraton en slechts enkele minuten van de wo ning des gouverneurs verwijderd is; het hulpgeroep der bewoners was dan ook in den kraton zeer duidelijk hoorbaar. Na het lossen van eenige scho len uit Beaumont-gcwerenvielen zij de kampong aan, wonddeiv een der bewonersnamen al wat van hunne gading was mede en verdwenen weder e'en spoedig als zij gekomen waren. Eene uit den kraton afgezonden troe- penafdeeling mogt er niet in slagen den vijand te achterhalen. In den zelfden nacht werd dc rivierwacht bij Indrapoera door gewapende Atjehers bekropen en aangevallen. Een soldaat sneuvelde, een ander werd ge wond. Om de kroon op alles te zetten, deden de Atjehers den volgenden dag tusschen 5 en 6 uur 's namiddags met eene magt van 100 man een aanval op oon transport, dal van Toengkoep naar Kroeng Kali marcheerde. l)it trans- Port bestond uit 20 Europeanen en stond onder de bevelen van een Euro- pcesch sergeant De vijand, verscholen achter zich aan weerszijden van den weg bevindende gelangans, liet eerst het transport voorbij trekken, gaf toen een salvo en viel onmiddellijk daarop met den blanken klewang aan. Het troepje militairen verkeerde in een uiterst hagchelijken toestand, daar er bij dezen eersten aanval dadelijk 2 sneuvelden en 6 anderen gekwetst werden, waarvan 3 zeer ernstig. Met de grootste kalmte verzamelde de Iransportkommandant de overblijvenden en wist den vijand door een goed onderhouden geweervmir tot den aftogt te noodzaken. Een der eerste nadeclen van den bestaanden toestand is, dat wij door al deze partiële aanvallen meer soldaten verliezen dan vroeger bij belangrijke excursies het geval was. Blijft men dan ook op deze wijze voortgaan, worden er geene afdoende maatregelen genomen, dan zal Atjeh. evenals Spanje zulks weleer was voor het leger van Napoleon, het graf van ons leger worden. Een Europeesch soldaat, genaamd Cohen, is tot de Atjehers ovtr- geloopen. De le luitenant der genie J. J. A. Muller en de kapt. der infanterie W. J. N. Bosboom worden voor gouvernements-rekening naar Nederland gezonden, ten einde zich te Leiden te bekwamen in hel triangulatievak. Zjj zullen na volbragte studiën in Indië optreden als onderwijzers voor dien tak van dienst. 'In de zuider- en ooster-afdeeling van Borneo verbeterde de gezond heidstoestand aanmerkelijk. Ter hoofdplaats kwam geen enkel cholera geval meer voor. In de binnenlanden heerschte die ziekte nog, doch zij was aan het afnemen. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den resident van Bezoeki jhr. D. F. van Alphen. Benoemd: bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, lot controleur 2e kl., de ambtenaar op non- activiteit W. van der Linde en de adspir.-controleur. tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van controleur 2e kl.. J. L. van Gennep; tot adspir.-controleur, G. L. H. Kruysboom en O. E. V. Hermens, thans lijdelijk belast meL de waarneming dier betrekking; lot leeraar in de Ned. taal- en letterkunde bij de afd. hoogere burgerschool van het gymnasium Willem III te Batavia, de ambtenaar op" non-activiteit H. W. Praasterink, laatstelijk onderw. 2' kl. bij het openb. lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned. Indië; bij de dienst der Batav. havenwerken, tot chef-werktuigkundige, W. C. Teunissen, daartoe gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned. Indië. Departement van oorlog Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kapt., de 1' luit. M. W. C P. de Jonker; lot len luit., de 2' luitt. N. T. van der Tak (thans met verlof in Nederland), B. T. C. F. Schmidt, J. J. Schneider, H. Snjjder en N. J. C. van Polanen Petel. ST. PETERSBURG, 19 Maart. Het winter-theater te Livadia is afgebrand. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. DURBAN, 18 Maart. Er zijn ernstige onlusten uilgebroken aan de zuid westelijke grens van de Transuaal. Men gelooft dat zij zich uilbreiden; doch de bcrigten hieromtrent zijn lot dusverre zeer vaag. BERLIJN. 19 Maart. De keizer hield gisteren voormiddag audiëntie, en maakte in den namiddag zijne gewone rjjloer. ONDERTROUWD: G. Diepenbach, jm. 27 j. en J. C. Fontein,jd. 23 j. (Jehouden Verkooping van onroerende goederen, in het Ileeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 18 Maart. Notaris W. F. Kaiser. Een Buitenverblijf met Tuin in de Aloëlaan, onder de gemeente Oegstgeest, wijk III, no. 9, Sectie C, nos. 695 en 696. Kooper A. J. Binnendijk qq. voor /4400. Notaris Mr. J. M. Gordon. Twee Huizen^en Erven, een aan de noordzijde van de Haven no. 34, Sectie C, no. 72 en een aan de westzijde van de Oosthavenstraat no. 2, Sectie C, no. 73, gecombineerd. Kooper J. Fontein, ƒ3962. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de Haven, no. 13, Sectie C. no. 98. Kooper F. van Dorp qq. ƒ1795. Een Huis en Erf, aan de westzijde van de Uiterste gracht no. 162, Sectie 1. no. 867. Kooper J. Fontein. /800. Een dito, aan de Uiterstegracht no. 97, Sectie I, no. 969. Kooper J. de Vos. ƒ850. Een Woonhuis, ingerigt lot Tapperij, aan de Steenstraat, op den hoek van het Galgewater no. 9, Sectie B, no. 108. Kooper J. L. F. Beens qq. f 1720. Een Huis en Erf, waarin de Bezenmakerijaan de Steenstraat of Beesten markt no. 49. Sectie B, no. 159. Kooper J. van der Plas. /4000. Een Pakhuis in de Fabiaanspoort, uitkomende aan de Beestenmarkt, wijk V, no. 7, Sectie B, no. 149. Koopster wed. H. Borgerding. ƒ310. Een Pak huis in het Fokkestraatje of Schapenbelpoort. aan de Beestenmarkt, no. 4, Sectie B, no. 243. Kooper G. F. Boogers. ƒ450. Een perceel Bouwland, met Bosch hakhout, Laan en Water, benevens twee Vijvers en lluis, no. 278, in het Buitenwater, even buiten de Zijlpoort, onder de gemeente Leiderdorp, Sectie A, no. 357, 191-195, 1309-1311, 1940, 2141, 1304 en div. nos. gedeeltelijk. Kooper J. Brussee, onder Zoeterwoudc. ƒ3900. Een perceel Warmoesland en Boomgaard met Tuinhuis aldaar, letter Z, no. 279. Sectie A, no. 1303 en div. nos. gedeeltelijk. Kooper J. Vogelezang qq. ƒ2000. Een perceel Tuin- of Warmoesland met Watering en Voetpad, gelegen als voren, Sectie A, nos. 2103 en 2142 gedeeltelijk. Kooper J. A. A. Sciaroni. /1200. Een Huis en Erf, gemerkt Z, no. 275. Kooper C. Noest. ƒ813. Een dito aldaar, gem. Z, no. 276. Kooper C. Noest. /824. Een diio al. daar, gem. Z, no. 274. Kooper G. M.-Sonders qq. 7 976.— Een dito aldaar, gem. Z, no. 273. Kooper J. Fontein. 920. Een dito aldaar, gem. Z, no. 272. Kooper J. Wensveen, onder Oegstgeest. ƒ1000. Een Woonhuis, aan de zuidzijde van de Lange Nieuwstraat no 51, Sectie I, no. 291. Kooper A. C. Aalberse. ƒ3009. Notaris A. J. Rijshouwer, te Zoeterwoude. Het Buitenverblijf of Heerenhuizing met Tuin enz.genaamd "Weltevreden", aan den Straatweg van Leiden naar Utrecht, onder de gemeente Zoeter woude, gcleekend tl, no. 99. alsmede een lluis en Erf, niet Schuurtje en Moestuin, geteekend H, no. 100, gecombineerd. Kooper J. G. Meysing un. ƒ11070.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3