der leden, die aan het afdeelingsonderzoek hebben deelgenomen, in beginsel gunstig ontvangen. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Nederland, is op 18 Maart te Suez aangekomen. De Prins Alexander, op weg naar Batavia, is op dien dag Kaap Boca gepasseerd. Te Delfshaven is de branderij van den heer Grevendijk op de Achter haven voor een groot deel door brand vernield. Ter benoeming van een adjunct-directeur bij de gasfabriek en de wa terleiding te Dordrecht zijn aan den gemeenteraad aanbevolen de hh. Johan Spruytdirecteur van de gemeente-gasfabriek te Bolsward, en A. W. M. Dupper. inspecteur aan de gemeente-gasfabriek te Leiden. Dingsdag avond, meldt het Hbl.hoorden eenige voorbijgangers op de Nieuwe Prinsengracht bij de Weesperstraat te Amsterdam het geroep: Helpt, en naderbij komende, ontdekten zij, dat er eene vrouw in het water lag, die zoo spoedig doenlijk op het drooge werd gebragt. Toen bleek het, dat de vrouw eene belangrijke wonde in het aangezigt had. Wat was er ge beurd Ongeveer acht jaren lang had een zeker persoon met de vrouw buiten echt huisgehouden. In het begin van February jl. hadden zg twist gekregen, waarvan eene scheiding het gevolg was. De pseudo-man beweerde, dat hem een gedeelte van de meubelstukken toebehoorde, maar de kanton- rcg'er had hem in het ongelijk gesteld. lliero»er in de hoogste male ver toornddreigde hij, haar te zullen dooden, en om aan dat voornemen ge volg te kunnen geven, wachtte hij haar op. Eene woordenwisseling volgde, waarop hij haar beet nam en vermoedelijk met een mes eene snede in het aangezigt toebragtwaarop de woestaard haar in het water slingerde. Ge lukkig is zijn opzet mislukL door de spoedige hulp en verkeert de vrouw n et in levensgevaar. Na hel plegen van de daad wilde de man het ont- loopen, doch werd spoedig door een paar burgers gegrepen, aan de politie overgeleverd en naar de gevangenis gebragt. Vier tamboers uil Ngmegen en drie tamboers uit Grave, allen van het 2« reg.schenen afspraak gemaakt te hebben om zamen te deserteren. De eersten zijn van Ngmegen naar Grave gewandeld en vervolgeus met hunne wapenbroeders uil dit garnizoen naar de Prutssische grenzen vertrokken. Het pontveer te Katwijk a/d. Maas lag hun echter in den weg. Aleer dit hen in Limburg bragt trokken zij de aandacht van de gemeenteveldwachters van Kuyk, die het zevental gevangen namen en weder in hun garnizoen afleverden Te Groningen had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Eene zware ijzeren rol, achter een wagen gebonden, werd langzaam voortgetrokken. Een 5-jarig knaapje ging er op zitten, viel er af en werd onder de rol veip'elterd. Te Breda ontstond Maandag nacht een twist tusschen twee personen. - Zekere J., iemand die niet al te best bij het hoofd is, kwam tusscheubei- den, doch kreeg hel toen te kwaad met eene vrouw van verdachte zeden. J. greep die vrouw aanwierp haar op den grond en trapte haar op het hoofd, waardoor hevige bloedstorting ontstond. Men hield de wonde even wel voor niet gevaarlijkdoch Donderdag is de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar overleden. Door wijlen den heer I. Verhagen, overleden te Keulen en geboren te Venlo, is aan het r. k. St. Joseph-Gaslhuis, in zijne geboorteplaats3800 gelegateerd. 's GRAVENIlAGE, 20 Maart. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer D. van Nievelt als kantonregter-plaatsvervanger te Purmerend, en aan den heer m'. J. F. de Mey Mecima, als kantonregter-plaatsvervanger te Oud-Beijerland. Aan den heer W. A. Peereboom is eervol ontslag verleend als commies bij het dep. van waterstaat enz. Voorts zijn bij genoemd departement be vorderd: tot commies, de adjunct-commiesen J. M. Gevers Leuven, J. VV. van Schagen, C. C. Muller en mr. VV. Vissering; tot adjunct-commies, de eerste klerken VV. C. Capel en J. B. Wakcrlin, en benoemd: tol ad junct-commies, de opzigter 2e kl. by den aanleg van staatsspoorwegen 11. T. Klompé. De luit. ter zee 1' kl. jhr. J. C. F. Westpalm van Hoorn van Burgh, uit Oost-Indie teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld, en de officier van administratie 2' kl. D A. van der Laan, dienende aan boord van het arlil- lerie-instructieschip Het Loo, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie 2' kl. A. Vermeulen. De minister oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van beden bragten de heer Heyden- rijck en de minister van Goltstein hulde aan de nagedachtenis van het overleden lid van der Hoop van Slochleren. Na discussie, waarin de minister van koloniën zich bereid verklaarde, indien die gevraagd werden, inlichtingen te geven, is, met verwerping der conclusie van het rapport der commissie, met 35 tegen 24 stemmen aangenomen eene conclusie van den heer de Casembroot om onbeperkte inlichtingen te vragen aan den minister over het adres van generaal van der Iteyden. Tegen morgen ten 3 ure zgn twee kleinere ontwerpen aan de orde gesteld. De minister van oorlog heeft, op uitdrukkelijk verzoek van Z. M. den koning, afgezien van zijn plan, om een gedeelte van het Alexandersplein met 101 woningen voor gehuwde onderofficieren te bebouwen. Het gerucht wil nu, dat terrein, in de Malakkastraal gelegen, daartoe zal worden aan gekocht. Door burg. en weth. alhier werd heden teu raadhuize aanbesteed de verbouwing van een gedeelte van hel stadhuis Ie 's Gravenhage. Er waren 27 inschrijvingsbillelten ontvangen. Het minst was ingeschreven door de hh. Gebr. Vos, te 's Gravenhage, voor ƒ81700. H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen is met llr. M». gevolg heden namiddag ten 1 ure per Holl. spoor uit Amsterdam hier ter stede aan gekomen. Aan hel slation werd 11. M. hartelijk verwelkomd door H.H. M.M. den koning en de koningin, met wie zij naar het vorstelijk paleis reed. Vervolgens deed de Zweedsche koningin eene rijtoer in de stad en keerde per Rijnspoor van 4 ure 20 min. naar de hoofdstad terug. Maandag II. werd dr. Anema te Scheveningen geroepen ten huize van C. van den Berg in het duin bij het zoogenaamde Frankenslag, om genees kundige hulp te verleenen aan een vijfjarig knaapje, dat 's middags ongesteld was geworden. Het kind gaf onder vreesselijke benaauwdheden onmiddellijk na de komst van den doctor den geest; d'. Anema schreef den dood toe aan een aanval van kwaadaardige koorts. Donderdag avond werd in hetzelfde gezin weder de geneeskundige hulp van dr. Anema verzocht voor een zeven jarig meisje, dat nog dienzelfden avond stierf, lerwyi zich voor en na den dood dezelfde verschgnselen voordeden als bg het kind, dat Maandag be zweek, verschijnselen, die den arts deden vermoeden, dat beide kinderen vergiftigd waren, vooral toen kort na het intreden van den dood de buik eene donkergroene en de beentjes eene roode kleur aannamen. D'. Anema stelde de politie van hel voorval in kennis en eene lijkschouwing heeft plaats gehad. Naar de verschijnselen te oordeelen kan aan geen metaalvergiftiging gedacht worden; men vermoedt dal de kinderen óf in het duin de eene of andere giftplant of het zaad daarvan gegeten hebben, óf giftstofien hebben ingeademd bij de mesthoopendie in de nabijheid van de ouderlijke woning gevonden worden. Er bestaat niet de minste reden om hier aan eene opzette lijke vergiftiging te denken. BU1TENLAN ÜSC1J E BER IGTEN. BELGIË. De Belgische ontdekkingsreiziger Cambier heeft met zijne vrouw Brus sel verlaten, om zich als vertegenwoordiger der Afrikaansche vereeniging te Zanzibar te gaan vestigen. EItiELAK». LONDEN. 19 Maart. De heer Bradlaugh heelt in eene bgeenkomst van zgue kiezers te Northampton gesproken. Er werden moliëu aangenomen, waarbij het be sluit, dal op 6 Maart door het lagerhuis tot uitsluiting van den heer Brad laugh genomen is, onwettig verklaard en het wenschelijk geacht werd, dat namens de kiezers voor de balie van het huis de zaak van den heer Bradlaugh bepleit werd. In dien geest zou eene petitie aan het huis gerigt worden. Volgens berigt uit Menlone zijn de koningin en prinses Beatrice al daar Donderdag avond in goeden welstand aangekomen. Aan het hulp- station, dal tegenover de Chalet des Rosiers opgerigl is, maakte de Britsche vice-consul zijne opwachting, maar op verlangen der koningin was er geen officiële ontvangst. Hoe de electrische verlichting veld wint blgkt uit het verslag van de maatschappij Brush Electrisch licht compagnie over 1881. De w insten in dat jaar behaald bedroegen ruim anderhalf millioen gulden. De aandeelhou ders ontvangen 12% pCt. dividend. Een Iersch pachter in de omstreken van Limerick, die zijne pack betaald had, werd dezer dagen des nacht door eene bende in zgne woning overvallen, die hem onderscheidene tanden uitbrak. Een Engelsch schip, de Victory, met eene lading minerale oliën en esparto-gras aan boord, geraakte in brand, terwijl het in de haven van Bona voor anker lag. Er dreigde een groot gevaar voor de overige schepen. Onmiddellijk werden dan ook pogingen gedaan om het schip door dynamiet en het afvuren van kanonnen in den grond te boren of althans weder vlot te krijgen <yi in het ruime sop Ie doen afdrijven, maar alle moeite bleef vruchteloos: het gevaarte bleef branden. Een berigt meldt, dat de man schap der Victory in hechtenis is genomenonder verdenking van het schip in brand te hebben gestoken. Men voegt er bijdat verscheiden mairozei in dronken toestand beproefd moeten hebben, de equipage van andere in de nabijheid der Pictory liggende schepen te overredenhun voorbeeld It volgen. Te New-York wordt geklaagd over het toenemend misbruik aldaarvau opium. De regering van Californië, waar dit kwaad door de Chinezen wis ingevoerd en reeds vrij diep was geworteld, heeft door het nemen vit krachtige maatregelen daaraan een einde weten te maken. Het is geeu zeldzaamheid te New-York een "Opium-kit" te zien; sedert zij uit Califoruil zijn verbannen nemen zij de wgk naar genoemde stad, die er meerei meer door wordt verpest. Onder, werklieden van allerlei vakken zgn in de Vereenigde Staid werkstakingen uitgebroken. In de kolenmijnen van Cumberland hebbel 8000 arbeiders het werk geslaakt en ook uit Philadelphia. Chicago, Sas Francisco, Massachusetts, Nebraska en New-Jersey worden werkstakingen, ofschoon van minderen omvang, gemeld. FKANKRM K. De senaat is met het wetsontwerp op den leerpligt gevorderd Ml art. 14. De minister van justitie heeft bij de kamer van afgevaardigden etil wetsontwerp ingediend, waarbij voor gezworenen en getuigen ter tergt' zitting de godsdienstige eed ophouden zal verpligt te zijn en voortaan facul- tatief gesteld wordt. Zijdie wegens gemoedsbezwaren den godsdiensti;'1] eed weigeren, zullen zweren als volgt: «Ik belool op mijne eer en op tuf' geweten de waarheid te zeggen, en niets dan de waarheid." Eene boil| van 100 tol 1000 fr. zal opgelegd worden aan hem, die weigert den dienstigen eed te zweren of de bg dit ontwerp voorgeschrevene formule n| te spreken. Op verzoek van den minister is het ontwerp spoedeischeulf verklaard. De kamer heeft, ondanks hel verzet van mgr. Freppel en het protest'" reglerzijde, een wets-voorstel in overweging genomen, strekkende out wetsbepalingen in te trekkenwaarbij aan de kerkfabrieken het monoi»* der begrafenissen verzekerd wordt. l'it 28 Atèh uing ook ten bewc e»en penaf In Atjeli w'ond tusscl een port peesc

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2