BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 20 Maart dSS2, iV'°. 67. BUITEN LAN D S C H E BE RIG TE N. Indertijd is gemeld, dat een Engelschman, zekere Eduard Jacobs, in de maand December tan het vorige jaar door de politie te Rotterdam ter zake van medepligtigheid aan zakkenrollerij werd aangehouden en deswege door de regtbank alhier tot zes maanden celstraf veroordeeld. De Neder- laudscbe regering heeft thans op verzoek van het Fransche gouvernement de uitlevering van dezen persoon toegestaan. Hij wordt namelijk verdacht zan een diefstal van 210,000 fr.in het jaar 1878 te Rijssel gepleegd in de bgbank der Fransche bank. De directie der Neder). Rijnspoorweg-maatschappij heeft een streng onderzoek ingesteld naar de liedendie de vorige week met den goederen trein van Emmerik naar Holland spiritus hebben willen vervoeren, doch gelukkig te Elten nog daarin werden verhinderd. Men denkt, dat arbei ders, bij de maatschappij werkzaam, de schuldigen zijn. Nabij Rhenen geraakte eergisteren de machinist F. tusschen de machine en eene loods, ten gevolge waarvan zijn hoofd ernstig werd verwond en hem eenige ribben werden gebroken. Een uur later is hij overleden. De man, die vrouw en kinderen achterlaat, was werkzaam aan den spoorweg Amersfoort-Nijmegen. Te Arnhem hebben zich de officier van justitie, de regter-commissaris en de subst.-griffier bij de arrond.-regtbank, vergezeld van deskundigen, zich naar Eist begeven, om aldaar een onderzoek in te stellen ter zake van een kindermoord, die aldaar gepleegd zou zjjn. In eene sloot langs den straatweg onder Eist was namelijk het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, aan den hals waarvan eene diepe wonde was waar te nemen. De vermoedelijk schuldige, eene dienstbode te Arnhem, bevindt zich reeds in banden der justitie. Onder Doornspijk brandde eergisteren morgen eene der boerenplaatsen onder de buurt Oostbeek tot den grond toe af. Bijna alle mobilair en kleederenbenevens 5000 halve kilo's hooizijn verbrand. Drie stuks hoorn vee, 2 schapen en 1 varken vonden den dood in de vlammen. Dezer dagen waren wjj, schrijft de Zw. C., in de gelegenheid in de Zwolsche fabriek van stoom- en andere werktuigendirecteur de heer P. H. ter Meulen, eene nieuwe machine te zien, ontworpen door den heer 0. Assmann, als ingenieur aan die fabriek verbonden. Het is eene kurkmachine waarmede echter tegelijkertijd de flesschen worden gevuld. De machine wordt door een persoon bediend, die de flesschen achtereenvolgens met den hals aan den ring schuift, welke ring langzaam ronddraait. Binnen dien ring bevindt zich in een bak hel vocht, uit het vat aangevoerd door middel van een slang, uit welken bak de flesschen door een hevel gevuld worden tot eene bepaalde hoogte, welke naar willekeur kan worden geregeld. Als zij gevuld zijn, zijn zij tevens ter plaatse gekomen waar zij moeten worden gekurkt. De flesch wordt dan aangevat, omhoog getild, gekurkt, weder nedergezet en verder gedraaid, alles natuurlijk machinaal, tot zjj weder ter plaatse is waar zij aan den ring is geschoven. De persoon, die de flesch gevuld en gekurkt wegneemt, behoeft ze alleen te verwisselen voor eene leege. In een minuut kunnen op deze wijze 12 flesschen worden gevuld en gekurkt. Door een vernuftig aangebragt werktuigje kan de kurk, voor zij in de flesch wordt gedrukt, worden gebrand, waardoor het mogelijk is den naam van de firma onderaan de kurk in de flesch te brengen. Door middel van een vlotter, die, tot zeker punt gedaald, een electrischen stroom op wekt, wordt de persoon, die met het inhangen en uitnemen der flesschen is belastgewaarschuwd wanneer het vocht in het vat te veel daalt en de flesschen dus niet naar behooren worden gevuld, terwijl diezelfde stroom, door aantrekking van een balancerend staafje, zorgt dat de flesschen dan niet kunnen gekurkt worden. De persoon die de flesschen verwisselt is bijna meer machine dan het werktuig zelf. De heer Assmann heeft op de uitvinding octrooi verkregen in verschillende landen. Door de politie te Ootmarsum is in hechtenis genomen en gevankelijk naar Almelo overgebragl zekere Reining, een Duitscher, zijnde een zooge naamde wonderdoctor, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. In 1880 moet hij zich in die streken ook aan hetzelfde feit hebben schuldig gemaak, terwijl hij voor medicijnen nog al veel gebruik maakte van petro leum en bruine suiker. Nederlands oudste tooneelspelerde heer J. J. Stoete, is in den ouder dom van 78 jaren overleden. Sedert ongeveer 30 jaren was hij tooneel- directeur te Groningen. Te Yerseke is dezer dagen een slechtvalk (Falcocommunis) geschoten, welke vogel in die streken zeer zeldzaam is. Het dier, dat juist getroflen werd toen het een kleineren vogel wilde grijpen, heeft eene lengte van ruim 40 cM., bjj een vlugt van een meter. Eenige dames- en heeren-dilettanten verschaften aan de leden van de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst gis teren een genoegelijken avonddoor het uitvoeren van koorwerken uit de 16^ eeuw, onder leiding van den heer Dan. de Lange, die uit de geschiede- nis der muziek belangrijke bijzonderheden mededeelde, en een onderhoudend historisch overzigt gaf van de beste componisten van den ouden tijd. Be stonden er reeds, zeide spreker, in de 9de eeuw en vroeger, melodiën voor volksliederende ontwikkeling van harmonie en klankschakering begon eerst toen de Roomsch-Katholieke kerk er naar streefde de verschillende stem men zamen te brengen tot een polyphonisch toonwerk, d. w. z. door een geheel van stemmen eene gedachte uit te drukken. Om dit duidelijk te maken, toonde de heer de Lange eene proeve van de alleroudste muziek, "L hoe op zeer eenvoudige wijze het «Wien Neêrlandsch bloed" in dien tijd tou gespeeld zijn en toonde hij aan hoe langzamerhand eerst éénlater meer begeleidende stemmen er bjj kwamen, die zich in allerlei figuren be wogen. Deze eerste schrede deed Willem Dufay, die ongeveer In het mid den der 15dt eeuw leefde, niettegenstaande hij nog in zijne compositiën met harmonische hardheden te kampen had, het eerste eigenlijk kunstwerk scheppen. Werd in Frankrijk, Italië, Griekenland de muziek, reeds veel beoefend, aan het Kyrie Eleison van Ockeghem, uit Vlaanderen, merken wij, dat de Nederlanders in dien tijd niet achterstonden, integendeel, het is ongetwijfeld zeker, dat de Nederlandsche toonzetting overal gevolgd werd en de geheele muziekleer beheerschte. Met Josquin de Prés begint eene soort van renaissance in de muzikale wereld, want wij vinden bjj hem bijna alles terug, wat in onze muziek wordt aangetroffenbij hem werd elke toon de uiting van een" gevoel en kwam geest en leven in zijne composition, terwijl de gezangen van Dufay slechts gelijken op iets als muziek, doch het nog niet is. De belangrijkste componisten uit het begin van dezen renaissance-tijd zijn de zich aan God gewijd hebbende Jacob Obrecht, Orlandus Lassus en Palestrina. Hetgeen ons van de uitvoering het meeste trof, waren ongetwijfeld de twee laatste nommers van het met zorg bestudeerde programma: het Crucifixus en Ave Maria. Na de uitvoering konden wij het begrijpen toen de heer de Lange zeide: Al is er oogenschijnlijk iets kouds, iets dat aan onverschilligheid doet denken en al werden die werken voor een korten tijd verdrongen, toch kunnen wij als het ware gevoelen, hoe rein, een voudig, verheven in uitdrukking deze monnikken geweest zijn. Hun gemoed was bevrijd van aardsche beslommeringen en hun hart open voor religie. Hun werk ademt de verheven schoonheid van een antiek beeld: in den beginne heeft het iets afstootends, doch voor den aandachtigen beschouwer krijgt het leven en bezieling. Hoezeer de moeite en de leerrijke voordragt van den heer de Lange door het publiek gewaardeerd werden, bleek uit de veelvuldige bijvalsbetuigingen, die hem steeds ten deel vielen. 's GRAVENHAGE, 18 Maart. Door Z. M. is de heer J. P. Vendroux, consul der Nederlanden te Galais, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Aan den heer A. Erasmus is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Gadzand. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen berigt, is het schroef- stoomschip Suriname, onder bevel van den luit. ter zee 1» kl. G. J. Buys- kes, den 7d,n Februarij jl. te Suriname aangekomen, ter aflossing van het aldaar gestationeerde schroefstoomschip Aruba. In den middag van 31 Dec. jl. ontstond er tusschen W. F. K. D., knecht op een kolenschip, en J. v. d. T., knecht op een zandvaartuig, tijdens zij zich in de Leuvehaven te Rotterdam bevonden, twist over het storten van water op het vaartuig van den zandschipper. De knecht van dat vaartuig, v. d. T.als een vechtersbaas bekend, ontstak daarover zoo danig in toorn, dat hij terstond den ander met een teerkwast tot tweema len toe slagen toebragt. De knecht van den kolenaak, die op zijn vaartuig met een luiwagen werkzaam was, trachtte het aanvankelijk met woorden af te maken en ontweek zooveel mogelijk zijne tegenpartij, die hem al meer en meer in het naauw bragt. Toen hij echter zag, dat de ander niet af hield en gereed stond hem een derden slag met de teerkwast toe te bren gen, hief hij zijn luiwagen op en trof daarmede v. d. T. zoodanig op het hoofd, dat deze met gespleten hersenpan nederviel en later naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. Hij overleed, niettegenstaande eene zorg vuldige geneeskundige behandeling, den llden Januarij aan de bekomen ver wonding. W. F. K. D., oud 25 jaren, stond gisteren, onder beschuldiging van moedwillige manslag voor het geregtshof teregt. Hij betoonde veel berouw over de door hem gepleegde daad. Advocaat-generaal mr. Bijleveld had medelijden met den besch., maar geloofde toch, dat hij aansprakelijk moest gesteld worden voor het bedreven feitwaardoor iemand het leven was be nomen. Z. E. G. A. oordeelde echter verschillende verschoonende omstandig heden aanwezig en eischie eene veroordeeling tot 2 jaren celstraf. De ver dediger, jhr. mr. A. van den Bergh, betwijfelde het of de dood wel het gevolg is geweest van den toegebragten slag. Er was ontsteking ontstaan, maar dat verschijnsel kon z. i. even goed door de behandeling van den ge neesheer, die de wond had moeten vergrooten, als uit de verwonding zelve zijn voortgekomen. Het kwam hem overigens voor, dat zijn cliënt wel degelijk had gehandeld uit wettige zelfverdediging en concludeerde op dien grond tot zijn ontslag van regtsvervolging. De uitspraak is bepaald op aan staanden Donderdag. The Singer Manufacturing-Company heeft haar proces tegen den heer Beck in de Veenestraat alhier gewonnen. Bij vonnis der regtbank is be slistdat de heer Beek, door het te koop aanbieden van //veel verbeterde Singer naaimachines" en vooral van //Singer's naaimachines" zich aan on- regtmatige handelingen jegens de eischerés heelt schuldig gemaakt. Hij is veroordeeld tot vergoeding van de schadedoor de Singer Company geleden nader op te maken bij staat, en in al de kosten van het proces. De politie te Scheveningen heeft proces verbaal opgemaakt tegen een man, die in een logement, waarin verkooping werd gehouden van fijne wijnen en bieren, zich van eenige dier flesschen had meester gemaakt en ten eigen bate gebruikt. BELGIE. Door de Brusselsche justitie zijn alle personen opgeroepen om zich bij haar aan te melden, door wier bemiddeling sedert 1 Januarij 1880 eene levens verzekering gesloten is op het hoofd van advocaat Bernays, of die sedert dcnzelfden datum fondsen en andere waardepapieren gekocht of verkocht

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5