dat alle bestekken door de schoolopzieners ter goedkeuring naar 's Hage werden gezonden. Het stoomschip Prinses dmalia is op 15 Maart te Batavia aan gekomen. Te Lerwick, de kleine hoofdstad der Shetlands-eilanden, wordt een nieuw stadhuis gebouwd. Honderden Hollandsche hoekers en haringloggers vallen eiken zomer de haven van Lerwick binnen, en ofschoon ter zee de verhouding tusschen de Engelsche en de Nederlandsche visschers niet altijd van de vriendschappelijkste is, heerscht er evenwel tusschen de handeldrij vende bevolking dezer Schoische eilanden-groep en onze haringvisschers eene goede en zelfs hartelijke verslandhouding. Aan deze omstandigheid moet het geweten worden, dat door het Lerwicksche gemeentebestuur tol dal van Neerland's hoofdstad het verzoek werd gerigt om eene bijdrage te zenden ter versiering van het nieuwe gemeentehuis, eene in oud-Engeland bestaande gewoonte, welke ook in zekeren zin in vroeger tijden in ons vaderland werd gehuldigd. Naar het schijnt hebben bestuurderen van Am sterdam deze aanvrage niet van de hand willen wjjzen. Voor het stadhuis te Lerwick is namelijk een raam van geschilderd glas toegezegd, en de versiering, welke in deze ruiten zal worden ingebrand, moet bestaan inliet Amsterdamsche stadswapen met eene inscriptie. (/V. v. d. D.) Ilingsdag avond II. is er brand uitgebroken in de sloom-sigarenkisten- fabriek van den heer Diepenveenonder Epe. Aan het behoud der panden was geen denken; de belendingen bleven echter gespaard. Algemeen be stond er vrees voor het springen van den stoomketel, doch die heeft aan de gloejjende hitte weerstand geboden. Een turfschipper uit Gorredijk had eergisteren het ongeluk, lerwjjl hij allleen op zijn schip was, over boord te slaan en te verdrinken. Hij laat eene weduwe met drie jeugdige kinderen na. Nabij Bergen op Zoom is eene boerenwoning afgebrand. Er schijnen gegronde redenen te bestaan om aan moedwillige brandstichting te denken. Te Lithnijen brak Ltingsdag avond, bij den landbouwer J. van Geden, een hevige brand uit. Huizing en schuur van aanzienlijken omvang werden geheel in de asch gelegd. De oudste zoon heeft, bij het redden van het vee. ecnige brand wouden bekomen. Men meldt uit Paramaribo, van 20 Febr.: Gisteren is de verjaardag van Z. M. onzen beminden koning Willem lil met de meeste plegtigheid ge vierd geworden. Niettegenstaande het bij uitstek slechte weder was eene grootc menigte volks lot laat in den nacht op de been, zonder datdegoede orde in hel minst is gestoord geworden. Door Z. Exc. den heer gouverneur zijn na afloop van de bloemententoonstelling getuigschriften uitgereikt, we gens het redden van drenkelingen aan verschillende personen. 's GBAVEN11AGE16 Maart Door Z M is aan mr. F. W. C. P. graaf van Bylandt, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als Z'. M". minister-resident te Stockholm, en is hij gesti ld op disponibiliteitbuiten bezwaar van 's rijks schatkist, met behoud zijner tegenwoordige plaats in de ranglijst der diplomatieke ambte naren; voorts is benoemd tot Zr. M'. minister-resident te Stockholm jhr. mr. E. W. F. VVttewaall van Stoetwegen, thans consul-generaal, met den persoonlijken titel van minister-resident, te Bio de-Janeiro. Tot ontvanger der directe belastingen te Bemmel is benoemd de lieer A. L. van Spengler, thans te Edam. -- Aan den voor de dienst in Indië bestemden korporaal A. Jursche, van liet koloniaal werfdepot, is vergunning verleend tot het dragen van de Oof- tenrijksche krijgsmedaille In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp tot teruggaaf der waarborgsom aan de concessionarissen van den spoorweg Poitterdam-Munster. De handelsovereeukomst met Servië en de consulaire overeenkomst met Portugal is aangenomen. Maandag zal de discussie plaats hebben over de conclusie van het rapport der commissie voor de verzoekschriften, ten aanzien van het adres van generaal van der lleydcnvoorstellende den minister nadere inlichtingen te vragen De lieer W. F. II. Teupkeit, lid van de rekenkamer in Ned.-ludië, is op 51-jarigen leeltijd overleden. B U I TE NL AN DSCIl E BER IGTEN. BELCIE. Twee ambtenarendie naar Dusseldorp en naar Wecnen vertrokken waren, oui de bagage van Léon Peltzer, aldaar door hem achtergelaten, te pa,ui halen, hebben zijne koffers gevonden. De justitie is van meening. dat in deze bagage misschien aanwijzingen gevonden zullen kunnen worden tot opheldering van verscheidene nog duistere punten in de treurige zaak. Een der diamant-dieven, zekere Fulton, is, na steeds zijne onschuld betuigd te hebben, tot bekentenis gekomen. Volgens de Ind. B. moet het daarbij gebleken zijn, dat de justitie de hand gelegd heeft op enkele leden eener wijdvertakte internationale dievenbende, die in bijna alle landen reeds de onbeschaamdste diefstallen heeft gepleegd. De uitlevering van een der gearresteerden wordt gelijktijdig door Engeland, Frankrijk en Italië wegens diefstal gevraagd. EKOEI.il K O. LONDEN. 15 Maart. De aartsbis-chop van Dublin heeft aan de geestelijkheid van zijn dio cese een herderlijken brief uitgevaardigd, waarin hjj de handelingen van bet lersche bond en het wachtwoord: //geen pachlbelaling" ten strengste afkeurt. Hij wijt den laatstelijk te Dublin gepleegden moord aan de kui- l perijen der geheime genootschappen en noodigt de geestelijken uit, om het volk over de ware bedoelingen der raddraaijtrs in te lichten. Hel aantal der in Ierland in hechlenis genomen verdachte personen be- draagt thans 587. fit Durban wordt herig tdal door het instorten van eene mijn-galerjj in de Lumley-Colliery bij Fence Houses honderd-vijftig mijnwerkers le^ begraven zijn. Men spande alle krachten in om hen Ie redden. Het is nader gebleken dat het eerst ontvangen berigt omtrent de werking der aardbeving in Cosla-Ricazeer overdreven is geweest. FKAKKRMK, Door den senaat is art. 2 van het wetsontwerp op den leerpligt m(! 182 tegen 82 stemmen aangenomen. De heer Lucien Brun stelde een am». dement voor, waarbij bepaald werd, dat de lagere school een dag inj, week, behalve des Zondags, gesloten zal zijn, om voor de oudersdie htingn kinderen godsdienst-onderrigt willen laten geven, de gelegenheid daarvij, open te stellen. De spreker herinnerde, dat de heer Waddingion een soort, gelijk amendement had voorgesteld. Daar deze echter afwezig is. zoo droe» hij zijn amendement voor. Na eene korte beraadslaging werd het verwor, pen. De heer de SainI-Vallier nam hierop het amendement van Waddingtoa over, volgens hetwelk de gewestelijke raad vergunning kan verleeneii i« het geven van godsdienst-onderwijs in de school buiten de gewone school, uren. De minister van onderwjjs bestreed dit amendement. Het werd jos. gelijks verworpen met 156 tegen 128 stemmen. Door den minister van oorlog zijn berigten ontvangen uit Tunis, jj vermelden eene toenemende opgewondenheid onder de stammen aan degreg. zen van Tripoli, waarvan kleine opstanden reeds hel gevolg waren. Vl«. gende colonnes zijn van Gaflfa en Gabes naar de grenzen gezonden. Uitgelokt door het den kamer- en senaatsleden ten deel gevallen voor. regt van voor een abonnement van 120 fres. 'sjaars op alle spoorwegljjmj des lands vrij te mogen reizen, is ook in den Parijschen gemeenteraad een voorstel ingediend om de noodige stappen te doenten einde dit voor. regt ook aan zijne leden te verschaften. -■ De bekende Louise Michel heeft een drama geschreven, dat in etc kleinen schouwburg, de //Boufïes du Nord", die onder leiding staat van fa communard Lisbonne, opgevoerd zal worden. Het sluk speelt in Polen, tij. dens den opstand van 1848, en vloeit over van revolutionaire tirades. Het huisraad eener overleden oude vrouw te Parijs werd dezer dag# door een uildrager gekocht. Deze vond in een matras ctne kous genaaid met 15000 fres. in goud en bankpapier. Oe erfgenamen doen den viuèr een proces aan, daar deze weigert iets van zijnen schal af te staan. Een tiental jeugdige Chinezen is in Frankrijk gekomen, om er hunnt wetenschappelijke opvoeding te voltooijen ol voort te zetten. Twee liin» zullennadat zij eenige maanden de lessen aan een lyceum bijgewond hebben, zich naar Engeland begeven, om hunne studiën aan de zeevaart- kundige school te Greenwich te voieindigen. ITALIË Ter viering van liet zesde eeuwfeest der Siciliaansche Vesper heeft liti gemeentebestuur van Palermo liet volgende programma vastgesteld: Vrijda» 31 Maart, des voormiddags, trekken de raadsleden en autoriteiten, dew tegenwoordigers van andere gemeenten, van politieke genootschappen n werklieden-vereenigingenvan de drukpers enz. met vlaggen en banier» naar de Historische kerk van den H. Geest, waar eene gelegenheids-Iijbi zal worden ten gehoore gebragt en een gedenksteen zal worden onthult met eene feestrede van het senaalslid Perez. Daarna zal de stoet naar lm Bellini-plein trekken, waar een andere steen zal worden onthuld in ik Marsorana-kerk. Voorts heeft eene receptie ten stadhuize plaats ends avonds eene illuminatie met muziekuitvoeringen. Den l»'*» April word» een zeilwedstrijd en een spiegelgevecht ter zee gehouden, benevens n vuurwerk, verlichting van de baai enz. Den 2d'° April plegtige uitdeel»! van de gedenkpenningen aan de Siciliaansche gemeentendoor l'aleri aangeboden, en eene verloting van dertig huwelijksgiftenten bedragen 200 lira's elk, voor behoeftige weesmeisjes, waarna het feest met wedren- nen, illuminatie, muziekuitvoeringen en een fakkeloptogt besloten wordt. DUiTSCflLAK». Op de Pruissisclie begrooting stond tot nog toe de som van 48000 mil voor de oud-katholieken uitgetrokken onder het hoofdstuk //katholieke gee telijken en kerken". Bij het debat in liet huis van afgevaardigden hebben de lieeren Ileeremann en Iluene voorgesteld dien post te schrap of onder een ander hoofdstuk te brengen. Wegens de oprigting van e» Pruissisch gezantschap bij den Paus ging het huns inziens niet langer aan. op de begrooling der gelden voor katholieke kerken ook een zeker bedra; uit Ie trekken voor een kerkgenootschap, hetwelk de Paus niet erkent, fc minister van eerediensl bestreed deze zienswjjze op grond van den regis- toestand der oud-katholieken. Wilde men het bedrag onder een ander hoofdstuk brengen, ook daartegen had hij bezwaar, maar zonder er gevat in te zien, omdat de toelage aan de oud-katholieken alsdan op de begroo ling bleef. Tot dit laatste werd besloten. Dc hoogleeraar Mommsen, lid van den rijksdag voor het hertogin Saksen-Coburg, heeft voor het aanvaarden van zijne reis naar Italië aan efi lid van het liberale kiescomité te Cobttrg een schrijven gerigt, waarini zich beslist tegen het tabaksmonopolie verklaart, en zijn voornemen m* deelt, om zijn wetenschappelijken arbeid in Italië te staken en in den rjjD dag op zijn post te zijn, Wanneer deze nog in het voorjaar voor de bel» deling van dat ontwerp mogl worden bijeengeroepen. Graaf Moltke vierde Zondag 11., in alle stilte, in het gezin van*' ritmeester Moltke te Charlottenburg, gedachtenis van zijne 60-jarige dienst vervulling in het Pruissische leger. Den 1211'» Maart 1822 trad de lornm# Deensche tweede luitenant in Pruissische dienst. Voor de Virchow-stichting is 76825 mark ingeschreven. In Nederlai' is daarvoor 3385 mark bijeengebragt. Te Hamburg zal men eleclrisch licht voor openlijke verlichting bruiken. Men zal beginnen met het pleiu voor het raadhuis, en latert# de vergaderzaal van den senaat en de kazerne met eltclrische lampent,r licht worden.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2