verkocht, terwjjl de gemeente Gouda beweert eigenares van dat gebouw te zrjn, dat het r. k. kerkbestuur geruimen tijd geleden aan den raad had medegedeeld het kerkgebouw te willen verkoopen, terwijl het, voordat het daartoe overgingden raad in de gelegenheid wilde stellen een bod te doen. De gemeenteraad gaf daarop aan het kerkbestuur kennis dat hel gebouw eigendom der gemeente is, zoodat van koopen geen sprake was, maar hij hel bestuur uilnoodigde het gebouw ten spoedigste ter beschikking te stellen van de gemeente. Nadat nog eenige missives waren gewisseld deed de voor zitter van het kerkbestuur officieus aan burg. en wetli. een voorstel tot schikking, doch dit was niet van dien aard, dat burg. en weth. daartoe konden medewerken. Daarop vernam men, dat het kerkbestuur het kerk gebouw had verkocht aan mevr. de wed. Koek, en toen dit een feil bleek te zijn, is zoowel bij het kerkbestuur als bij de koopster per exploit ge protesteerd tegen die handelwijze, een en ander ingevolge het advies van den reglsgeleerden raadsman der gemeente, die het eigendomsregt van Gouda op bedoeld kerkgebouw boven allen twjjrel verheven acht. Naar men uit Amsterdam meldt is de komst van II11. MM. den koning en de koningin in de hoofdstad bepaald op 11 April. De minister van binnenl. zaken zalvergezeld van den commissaris des konings in Noordliolland en de besturen van Amsterdam en Nieuwer-Amstel, Zaturdag aanst. inspectie in loco houden in verband met het wets ontwerp tot toevoeging van een deel van Nieuwer-Amstel aan het grondgebied van Amsterdam. Op den Buitensingel bij den Rijnspoorweg te Amsterdam is het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, dat geheel naakt in een stuk van een groven zak was gewikkeld. Van den reeds vermelden diefstal Ie Arnhem wordt verdacht Johan Gerard Nijssen, geboren te Brunsemlaatst gewoond hebbende te 's Bosch, oud 42 jaar, van beroep machinist, gehuwd, lengte 1.70, voorhoofd bedekt, aangezigt ovaal, mond gewoon, oogen bruin, kleur gezond, neus slomp, kin rond, wenkbraauwen bruin, baard geschoren, knevel rossig. Zijne aan houding wordt door de Arnhemsche politie verzocht. Mevr. van der Horst, geb. van der Kun, te Zwolle overleden, heeft gelegateerd aan de verceniging van Sint Vincentius de Paulo, ten dienste van het liefdewerk, de verzorging en opvoeding van arme kinderen, 20000 en aan dezelfde vcreeniging, ter uitdeeliug onder de r. k. armen, 2000. -- Zaturdag II. is te Nieuw-Buinen bij een huwelijksfeest een gevecht ouder twee gcuoodigdenvaders en hoofden van huisgezinnen, ontstaan, waarbij de een den ander met eene bjjl zulk ecne geduchte wonde toebragt, dat de getroffene in levensgevaar verkeert. De dader is gevankelijk naar Assen gebragi. Te Wouw waren dezer dagen een verwcr met zijn knecht in eene bierbrouwerij bezig een nieuwen legger van binnen met vernis en spiritus te bestrijken; de zeir ontvlambare stof is daarbij plotseling in brand ge vlogen. De beide mannen waren door de vlammen omringd, doch zijn nog in tijds gered, hoewel zij zware brandwonden hebben gekregen. Dezer (lagen was de commissaris van politie te Roermond verpligt den veldwachter van Maasniel wegens openbare dronkenschap te bekeuren-len op zijne bepaalde weigering om huiswaarts te keeren, nachtlogies te geven onder het raadhuis. Een uur daarna kwam zijn zoon hem om dezélfde reden daar gezelschap houden. In een brief uit Atjeh van 10 Februarijdoor het Uil. medege deeld, leest men het volgende: Vrijdag 27 Janttarij, omstreeks 2 uur in den nacht, werd een Atjehsche kampong, vlak bjj het kampement Nesoekdoor eene bende beschoten. Vóór dat hulp kon worden ver leend, waren 2 vrouwen, 1 kind en meer dan 1000 dollars aan geld geroofd, maar de aanvallers waren verdwenen. Te Djerir, onze uiterste post in het Zuid-Oosten, is een schildwacht doodgeschoten en een Atjehcr gewond. Zaturdag jl. legen den avond werd lusschen Toengkoep en Kroeng- kali een dekking van 20 man onder een Europeescti sergeant door ongeveer 40 Aljehers beschoten. Met een salvo werd geantwoord, maar dit weer- I hield de aanvallers niet met den klewang op den troep in te dringen en ons 2 dooden en 4 gewonden te verschaffen. Van hunnen kant viel niet één in onze handen. Den 7"1"1 echter bragten de pradjoerits een zevental Atjehers geboeid binnen den Kraton, maar daar het onderzoek meestal niet dadelijk plaats heeft, zal het wel moeijelijk zijn uit te maken of zij deel hebben gehad aan den brutalen aanval. De kolcnel-kommandant heeft nu gelast, dat geen dekking meer minder dan 20 man sterk mag wezen en dat zij onder een officier zal staan. Vroeger achtte men 4 man voldoende. Natuurlijk worden onze troepen en de officieren door dezen maatregel, die overigens noodzakelijk is, zeer afgemat. Tot dusver waren de versperringen van gevlochten ijzerdraad om de bezette plaatsen doeltreffend. Nu echter verneemt men, dat de vijand uit Singapore groole scharen heeft ontvangen, waarmede onlangs reeds proeven moeten genomen zijn. Een andere ongun stige tijding is, dat Atjehsche wervers op de passars (markten) onze sol dalen tot desertie trachten over te halen. Zjj belooven 100 dollars voor elkdie overloopten 250 als zij hun volle bewapening medebrengen. Een officier moet op den passar te Anagaloeng een paar van die wervers hebben neèrgelegd. Voor een paar dagen zijn inderdaad twee Europesche militairen uit den Kraton gedeserteerd een mei zjjne volle uitrusting. Het is waarlijk niet te verwonderen, dat onze soldaten, die op patrouille, als zij worden beschoten, niets terug mogen doen, en den vijand steeds zien overwinnen, de kans willen wagen om fortuin te maken. Bovendien worden zij niet meer gevoed en betaald op voet van oorlog en toch is hun positie op marsch en op wacht hagchelijker geworden. Als dit zoo voortgaat, kunnen de schromelijke gevolgen niet uitblijven. 's GKAVENHAGE, 15 Maart. Bij het depart, van builenl. zaken zijn bevorderd: tot commies, de adjunct commies mr. D. baron van Hogendorp, en tot adjunct-commies, de 1 eerste klerk S. J. A. Morel, en benoemd: lot adjunct-commies mr. R. C. E. G. I. baron Snouckaert van Schauburg. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heers, van Heemstra als burgemeester van llillegom, en aan den heer J. jj burgemeester van Rossum en llurwenen. Het kon. besluit van 14 Jan. jl., waarbij aan jhr. J. C. H. Treslong eervol ontslag is verleend als notaris te Epe, is ingetrokkei Tot plaatsvervangend lid der commissie van examen Ier verk van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, jaar 1882, is benoemd de heer W. van Hasselt, oud-luit. ter zee] directeur der filiaal-afdeeling van het Kon. Ned. meteorologisch insiit Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen. verleenen. De "hoofdpunten om te dienen als leiddraad bjj de algemeene bj wingen in de aTdeelingen omtrent de ontwerpen van wet tot regel» de nationale militie en tot regeling van de schutterijen" zijn in dm schenen. Ofschoon de commissie zich verontschuldigt, dat zij zich achtte, door herhaalde zelfbesnoeijing nog veel ter zijde te laten, enl dien nog herinnert, dal niets verder van hare bedoeling verwijderd het onderzoek tot die hoofdpunten te willen beperken, geeft zij voor de algemeene beschouwingen, reeds honderd vjjf en dertig puntn behalve nog de onderverdeelingen. Naar wij vernemen heeft de heer G. D. Olimart, secretaris des voor de zaken van het groothertog Luxemburg, zijn ontslag uit dt trekking genomen, welke hij gedurende ruim 30 jareu onafgebrol# kleedde en in welk tijdvak zijne belangrijke diensten, aan den groot! bewezen, door koninklijke onderscheidingen werden op prijs gesteld, De gemeenteraad heeft eene afwijzende beschikking genomen aan hem ingediend verzoek om de kramen gedurende den keraiisii Zondags gesloten te houden. Burg. en weth. hebben aan den gemeenteraad ingediend een adres aan de hooge regering, houdende verzoek ter verkrijging een eigeningswet voor den aanleg eener 12 M. breede straat van den Prinse naar het Kerkplein. ki BUITENLAN DSCIIE BEK IGTKX, HELGIE. Uit, Keulen wordt gemeld, dat de bufletjufvrouw Léon Pelizeri praat hield, en de kellner, die hem, in een 3d' klasse coupé van da ner markttrein gezeten, aan de politie aanwees en daardoor zijnen ding mogeljjk maakteelkander het regt belw isten op de premie van 25# door de Belgische politie voor de aanwijzing en aanhouding van ti indertijd uitgeloofd. Na eene mislukte poging lot minnelijke schikkit schen beide partijen heeft de kellner zich tot een advocaat te Bras wend, om zijne regten op de uitgeloofde premie te doen gelden. RUCiELAND. LONDEN. 14 Maart. De Bradlaugh-quacstie en het geschil met het hoogerhuis hebbi regeringsontwerp tot herziening van het reglement van orde op dt baan geschoven en reeds aanleiding gegeven lol hel gerucht, dal regering met de behandeling van die zaak geen ernst zou zijn. T/ieÜl spreekt dat gerucht ten stelligste tegen en verklaart op goed geut onmiddellijk na afdoening van de meest dringende zaken de regit herziening aan de orde zal worden gesteld. De ministers Gladstone en Childers, vergezeld van verscheidene mentsleden, hebben Zaturdag een bezoek aan de werken voor den 1 tunnel tusschen Folkestone en Dover gebragt. Aan de beide luchtreizigers Simons en kolonel Brine, die onlai proefden in een luchtballon een tost over het Kanaal te doen, maar zee teregt kwamen, is ter belooning voor hunne mislukte poging eene» geschonken door de Londensche luchtreizigers-vereeniging. In October zij de reis nogmaals beproeven. Jumbo lokt voortdurend duizenden kijkers naar de Londenscbt gaarde. Men stopt hem vol met allerlei lekkers. Sommige van zijne den en vriendinnen gaan in hunne geestdrift zóó ver, dat zij elkandi dringen om de eer van een kus te mogen drukken op zijne snuit. Jumbo heeft zich er toe laten bewegen om zich voor eenige oogenl in het hok op wielen te begeven, dat bestemd is hem naar beta brengen. Hij is er doorheen geloopen en weder terug, zoodat er tu beslaat, dat hij aan boord zal kunnen gebragt worden. In het Iersche graafschap Kerry zijn een boer en zijne vrouw i schoten door een troep vermomde kerels, die 's nachts hunne won» nendrongen. In berigten uit New-York wordt gemeld, dat de sergeant Mat» indertijd op Guiteau heeft gescholen, door den krijgsraad is veroorJ# acht jaren tuchthuisstraf met wegzending uit de gelederen. F R A N H R IJ K. De senaat heeft artikel 1 van hel wetsontwerp tot invoering' verpligt- en leeken-onderwijs met 177 legen 89 stemmen aangenomd De heer de Freycinet heeft Ier kennis gebragt van den heerFoi hoofdredacteur van het blad Electricitédat hij eene nitnoodigin' gezonden aan de zeemogendheden tot het houden van een congres' scherming van de onderzeesche telegraafkabels uit kracht eener dipl»» overeenkomst. Zondag 11. had in 5 districten de herstemming plaats voor eet vaardigde. Er zijn 3 republikeinen gekozen en 2 legitimisten, laatsten in de districten Uzès en Saint-Omer.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2