vertoefde de man, die den ouderdom van 26 jaar heeft bereikt, eenigen tijd in het gasthuis, daar hij onderscheidene keeren getracht had zich van het leven te berooven, door in het water te springen en door het zich toebrengen van een messteek. Vrijdag avond waren man en vrouw thuis. Als gewoonlijk heerschten rust en orde. Plotseling echter werden de buren opgeschrikt door een gil. Zij stormden onwillekeurig naar boven, en daar zat de huisvrouw door een steek met een mes in den hals getroffen. Het bloed gudste uit de gapende wonde, en de vrouw had het mes in de hand, dat zij met geestkracht van den moordenaar had afgenomen. Hij zelf, haar man, had zich naar achteren in de keuken begeven; de kinderen wa ren in de kamer. De buren riepen: moord, moord! en stonden de vrouw bij. die echter, nog vóór dat zij het konden verhinderen, door haren man met een slag met eene bijl, waarmede hg uit de keuken kwam, aan het hoofd werd getroffen. De vrouw, die in zwangeren toestand verkeert, werd naar het gasthuis vervoerd. De dader trachtte niet te onlvlugten, maar bleef rustig op zijne kamer, waar de politie hem spoedig opzocht. Voor zoover bekend is, kan de afgrijselijke daad alleen aan godsdienst-waanzin worden toegeschreven. De vronw is heden in het gasthuis ontijdig bevallen. Haar toestand is echter vrij bevredigend. Te Utrecht werd dezer dagen een meisje van ongeveer 14 jaren door hare moeder buiten het huis gezet, omdat zij weigerde sterken drank te halen, waaraan de vrouw zich steeds te buiten ging. Niet wetende wat le doen. heeft het kind, na een nacht te hebben rondgezworven, zich in den Singel nabij het Sterrebosch verdronken. De verontwaardiging tegen de moeder is groot. Te Arnhem is Zaturdag morgen door insluiping een belangrijke diefstal gepleegd. Er zijn gestolen een gouden anker-horloge, vier gouden dames horloges met verschillende daarbij behoorende gouden kettingen, een gouden collier, gouden sloten, gouden heeren- en damesriugengouden oorknoppen, gouden manchetknoopen, zilveren cylinder-horlogiezilveren beugelbroches met edelgesteente, en andere damessieraden. Ook werden eenige heeren- klecdingsiukken ontvreemd. Naar men uit Arnhem meldt zijn aan den Musschenberg aldaar de noo- dige terreinen aangekocht voor den bouw eencr nieuwe infanterie-kazerne. Een broodbakker, die op verzoek van den landbouwer J. Mees, te Kloosterburen, diens roerende bezittingen in het openbaar, tegen contant geld, met 5 pCt. opgeld, aan de meestbiedenden verkocht, en na afloop van de veiling de gelden in ontvangst nam, is aangeklaagd en vervolgd wegens hel zonder regt verrigten van eene daad tot een openbaar ambt behoorende. liet geregtshof le Leeuwarden heeft hem echter in liooger beroep van alle regtsvervolging ontslagen, op grond dal, ofschoon hij noch notarisnoch griffier, noch deurwaarder is, toch niets is gebleken van frauduleuse intentie bij het verrigten van deze handeling. 's GRAVENI1AGE13 Maart Door Z. M. is de lieer J. M. van der Made, directeur der kon. fabriek van stoom- en andere werken te Amsterdam, benoemd tot ridder in dé orde van den Nederlandschen Leeuw. Tot ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Schoon hoven de heer P. H. E. L. Jonxis, thans ontvanger te Heusden; te Heusden de heer J. A. Eschauzier, thans ontvanger te Roermond. Aan mej. M. A. Weber, geb. te Straatsburg, is, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen apotheker 2e kl. bij het leger in Nederl. Indië M. llenstedt is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst. -- Door den minister van marine zijn benoemd lot klerk bij de directie der marine le Hcllevoetsluis C. J. Poortman en P. G. C. Meijers en bij die le Amsterdam D. VV. van Braambeek. Door den minister van koloniën zijn A. Noltee, machinist 1« kl. in hel vaste corps bij 's rijks zeemagt, op non-activiteit te Hcllevoetsluis, W. Goudswaard, machinist-bankwerker te 'sGravcnhageen II. Lelieveld, ge- gageerd werkman 1' kl. (sergeant-majoor) van het leger in Nederl. Indië, te Delft, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om tijdelijk te worden benoemd, de eerste tot werktuigkundige, de tweede tot machinist-bankwerker en de derde tot smidsbaas bjj de in de residentie Soerabaija uit te voeren werken ten behoeve van het behoud van het vaar water in straat Madura. In de zitting van de tweede kamer van heden is de ijkwet ingetrokken. Ingekomen is een ontwerp tot herziening der vestingwet. Bij de behan deling van het ontwerp tot wijziging der zegelwet opperden de hh. Bastert en Rutgers ernstige bedenkingen tegen het quiiantiezegel van 5 cents en de zegelbelasting van kort papier, als belasting op het verkeer enz. niet te controleren. De minister van financiën verdedigde het ontwerp als equi valent voor de afgeschafte registratiewet en als proef om de zegelwet meer te doen opbrengen en beter te doen naleven. Art. 1 is aangenomen met 50 tegen 2 stemmen. Morgen voortzetting. Naar aanleiding van de geruchten, volgens welke de nieuwbenoemde commissaris des konings in Utrecht, de heer 's Jacob, voornemens zou zijn voor dit ambt te bedanken, kan thans met zekerheid worden medegedeeld, dat de heer 's Jacob de betrekking zal aanvaarden. Hij vertoeft thans te Parijs en wordt in het begin der volgende maand hier te lande terugverwacht, ten einde den vereischten ambtseed in handen van Z. M. den koning af te leggen. De koning van Italië heeft den lieer A. T. U. Schoevers. heel- en ver loskundige alhier, benoemd tot ridder der Kroonorde. Naar men verneemt wordt Z. Exc. de oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië, de heer van Lansberghe, eerstdaags weder in de residentie verwacht. BUITENEANDSCTIE BERTÖTEN. BELGIE. Naar men verneemt heeft de procureur des konings bij de wei, nays aanzegging gedaan, dat alle tegen haar genomen preventive len zijn opgeheven. In weerwil van zijne bekentenis, gelooft men dat het niet Peltzer is, die de rol van Henry Vaughan te Brussel in hel openbaar speeld heelt. Alleen zou hij de schrijver zijn der bekende brieven dienstbode, verkleed, den 7Jt0 Januarij aan Bernays de deur van het hij, de Wetstaal geopend en vervolgens den advocaat op verraderlijke njjnj een revolverschot in den hals gedood hebben. Léon blijft de onschuld broeders volhouden, toont zich verontwaardigd over de aanhoudingen zekert gedurig Bernays door een onvoorzigtig schot om hel leven te heb gebragt. Het vertrouwen in Armand Peltzer was bij zijne vrienden g# toen hij onlangs aan een feestmaal met eene van geveinsde of werki tie aandoening bevende stem aan zijne dischgenooten vroeg: acht gij staat tot eene gruweldaad, als die waarvan de openbare meening mij belli klonk het eenstemmig: Neen. neen! Nog een ander persoon dan dr. Li heeft zich met verzending van brieven aan Léon le Weenen belasten!^ in aan Armand, eeiiige dagen voor de aanhouding. 600 fr.ofschoon a bekrompen omstandigheden verkeerende. ENGELAN». LONDEN, 12 Maart. De heer Bradlaugh heeft een adres openbaar gemaakt, dat gerij tot de meerderheid in het lagerhuis, die zich tegen zjjne toelating verklaard. Gg hebt, zegt hij daarin, hel geweld op uwe zijde; hei is aan de mijne. Ik zal den begonnen strijd niet opgeven. en nu ui» op der natie, uwe meesteres en de mijne, verzoeken, tusschen ons lebesi Gij hebt geweld gepleegd, het schandaal is door u uitgelokt. De uitdi komt van mijnen kant, maar, u trotserende, gehoorzaam ik slecbii de wet. Gij zijt de wetsovertreders. Geen gewone regtbank kan usirt geen gewone regters mogen aan uwe privilegiën raken. Ik doe een I» op hen, uit wier rijen gij gekozen zijt en tot wier rijen gij terugkfr= ntoel; op hen, die aan u magt gegeven hebben, die gij misbruikt, li een beroep op het volk. nu der gee oen slag belt te laat was beu lij1" b00: nad ond de Nar Mos alle der gest exet sone volg orde 1', bode SI laste deeli spre deze Aan de Times wordt uit St. Petersburg gemeld, dal generaal Sk«|"nai met den minister van oorlog een onderhoud gehad heeft. De minisiei ,an klaarde hem, dat hij aan de discipline te kort gedaan had doorii buitenland eene rede te houden, die in Europa eene groote opscluidê de - weeg gebragt had, en dat dit de reden zijner terugroeping was. FKAl'kKIJHi Bij den senaat was Zaturdag het wetsontwerp betredende hel onderwijs uitsluitend door leeken ten tweeden male aan de orde. Hel in Januarij 1880 bij de kamer ingediendin December van dat jaar haar aangenomen, in Januarij 1881 den senaat aangeboden en dro Jnljj 1881 door dit ligchaam goedgekeurd, doch met wijzigingen vanI hese Ijjk doortastenden aard. De vorige kamer had nog den tijd om den geren tekst te herstellen, waarop de regering, alvorens het wederomi senaat ter tafel te brengen, de verkiezingen van 8 Januarij afwachtte,»i naar men hoopte, de meerderheid in dit ligchaam zouden verplaatsen 400( is dan ook geschied. Het ontwerp, vooral het voorgeschreven examen 16. kinderen die huisonderwijs genieten, werd door de Vniters sterk besla 1661 De senaat heeft thans met 167 tegen 123 stemmen het amendementw 1 pen van den heer Jules Simon, houdende //dat de onderwijzers deleerli moeten wijzen op hunne pligten jegens God en het vaderland". Dit am ment was vroeger door den senaat aangenomen, maar door de katnti der geschrapt. Vrijdag heeft president Grévy aan de keizerin van Oostenrijk ea zoek gebragt. II. M. zal Dingsdag hare reis voortzetten. De heer de Freycinel heeft uit naam van den president der republitl koningin Victoria, die zich voor een korten tijd naar Mentone zal beg eene eerewacht gedurende haar verblijf le dier plaatse aangeboden, de koningin heeft beleefdelijk bedankt. In het ondergedeelte van het gebouw der Opera Comique te Parijs! - eene gasontploffing plaats gehad, terwijl aldaar werklieden bezi| met het verleggen der gasbuizen. Vier werklieden werden in meerdif sëctï mindere mate gekwetst. Een begin van brand werd dadeljjk geblusclil Uit Bordeaux meldt men, dat een 82-jarig man, die alleen wooil een algelegen huis nabij Sauveterre, in zijne woning vermoord is gein flij was met stokslagen en verscheiden messteken afgemaakt. Zijn klei» een oude bekende der justitie, wordt van dezen moord verdachten hechtenis genomen. DUITSCULAN». De commissie uil den volkshuishoudkundigen raad heeft in atl van het ontwerp-tabaksmonopolie deze wijziging voorgesteld: dat zij minstens vier jaren hunne zaak hebben gedreven, aanspraak op scliai goeding zullen hebben. In het ontwerp stond namelijk vijf jaren, B heeft de commissie een voorstel aangenomenvolgens hetwelk in bel werp wordt acht geslagen op Hamburg en Bremen. Bij eindslemmin; de commissie het door haar gewijzigde ontwerp aangenomen met IC 9 stemmen. Bismarck, als minister van koophandel, heeft afwijzend bescbil het verzoek van de /'Aeltestes der Kaufmannschalt" te Elbing, tot tod' der Nederlandsche vlag voor de kustvrachtvaart in Duitsche havens rijkswet betreffende de kustvrachtvaart van 22 Mei en de keizerlijkende y dening van 29 December van het vorige jaar bedoelen, zegt de mini® bescherming en de bevordering van den Duitschen scheepsbouw en Duitsche scheepvaartbedrijf. Zoolang nu deze lakken van nijverheid OF C, H D.J. Berg K Ee no. van ƒ250 Secli Erf, W. gracl Een E, ii de i N. J Kort Een no. i zijde /69( Seeli de o, ƒ530 45 e /I4i Secli west 1632 Ee He word

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2