Aan de Kasvereeniging ie Amsterdam kwam eenigc dagen geleden een knaap met eene clièque van ruim ƒ300. De directeur zag de handteekening en twijfelde aan de echtheid, zoodat de chèque werd ingehouden en de politie gewaarschuwd. Het bleek toen, dat een kantoorbediende, 14 jaar oud, een dergelijk papier in blanco uit een boek had gescheurd, ingevuld en met een naam onderleekend, die aan de Kasvereeniging bekend was. De aanbieder had het briefje van den vervalscher op straat ontvangen ter inning. Onder Assendelft zyn in de afgeloopen week tien schapen verscheurd en nog enkele zwaar verminkt door twee groote honden. De honden zijn onmiddellijk door hnnne eigenaars afgemaakt en deze hebben aan dé eige nares der schapen de schade vergoed. Zekere W.te Lopik, wien onlangs verscheidene wonden met een mes werden toegebragt, is Zaturdag avond overleden. De meeste zorgen werden aan zijn behoud besleed, doch bijkomende koortsen hebben zyne krachten gesloopt. De als dader beschuldigde O. is de zoon van een welgesteld, land bouwer. Te Nijmegen zijn twee personen aangehouden, beiden knechts bij een handelaar in brandstoffen aldaar, die de gewoonte hadden om van de par tijen steenkolen, welke zij voor bun meester bij diens begunstigers moesten bezorgen, een of meer zakken terug te houden. Zoo hadden zij Vrijdag II. weder van eene partij eeu mud achtergehouden en het aan eene jufvrouw verkocht, die de kolen aan hen met klein geld voldeed. Des avonds be merkte deze jufvrouw, dat zy een gouden tientje uit hare beurs miste, doch dadelijk herinnerde zij zich, dat zij dien namiddag aan niemand geld had uitgegeven dan aan de twee kolendragers. Dadelijk deed zy onderzoek by den patroon; deze begreep in het geheel niets van de zaak, daar hij geen kolen aan de jufvrouw had afgeleverd, veel minder daarvoor geld had ont vangen doch hij kreeg eindelijk kwaad vermoeden en deed onderzoek waarbij de zaak aan het licht kwam. De beide pakhuisknechts hadden zich ook het gouden tientje toegeëigend. Door den heer A. J. Ariëns, dezer dagen te Nijmegen overleden, zijn de navolgende legaten aan verschillende r. k. liefdadige en godsdienstige instellingen aldaar vermaakt, als: aan het parochiaal armbestuur /2000; aan de Viucentius-vereeniging ƒ2000; aan het Caiiisius-zickenhuis ƒ5000; aan de Jozef-scholen 4000; aan de Elisabeths-vereeniging 1000aan de Sl. Ignatius-kerk 2000; aan de St. Augustinus-kerk 1000; aan de te bouwen St. Fraiiciscus-kerk 5000; de St. Dominicus kerk ƒ4000 (dit laat ste legaal voorwaardelijk). Een 40-tal personen uit Staphorst en Rouvecn is voornemens om op 10 Maart e. k. met het stoomschip Maas naar Amerika te vertrekken en zich daar te vestigen in Michigan, in welken staat vroegere emigranten van daar wonen, die zeer goed zijn geslaagd. Te Groningen is, na eene korte ongesteldheid, overleden de beer m'. J. J. Cremcrs, sedert vele jaren lid van de eerste kamer der stalen-generaal. Naar aanleiding van het berigt, dat te Groningen eene gemeente van //Gedoopte Christenen" zou worden opgerigt, meldt de Zw. C.: Eeu der leden van de «Unie der gemeenten van Gedoopte Christenen in Nederland" zendt ons hel jaarboekje over 1882, door die Unie uitgegeven by J.ÏJ. Wiarda. te Sneek. Daaruit blykl ons, dat het aantal gemeenten in tins land reeds 10 bedraagt, o. a. eene te Hengelo; dat de eerste te Stadskanèal in 1845 werd opgerigt en het cijfer der toegetredeuen in ons land 608 be loopt en de Unie over de geheele wereld, blijkens opgave over 1879, 2% millioen zielen telt. De «Gedoopte Christenen" staan meer bekend onder den naam van Baptisten. De grondslag is: de Unie gelooft en handhaaft dat er een God is die zichzelf heeft'geopenbaard, in het algemeen door de natuur, de geschiedenis en het gewetenin hel bjjzonder door Mozes en de profeten, en allerbijzonderst door Jezus Christus en diens Apostelen, enz. Ouder Escharen, in Noordbrabanl, is eene woning, waarin zich o. a. ook hout en landbouwgereedschappen bevonden, geheel door brand vernield. Een bedelaar, wien ten huize van den eigenaar eene aalmoes werd gewei gerd en die toen bedreigingen uitte, wordt van brandstichting verdacht. 's GBAVENHAGE. 7 Maart Z. M. heeft den heer A. O. Sayur, consul-generaal der Nederlanden te Beyruth, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Tot notaris te Streefkerk, arrond. Dordrecht, is benoemd de heer A. Casteleyn, thans notaris le Oostkapelle, met bepaling, dat de door deze be noeming ontstane vacature van notaris le Oostkapelle niet zal worden vervuld. Aan den heer d'. Ludwig Senfl, geboren in Pruissen, is vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk uakomc. De officier van gezondheid 1' kl. jh\ Y. G. de Rotte, van het perso neel der geneeskundige dienst van de landmagt, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en de le luitt. L. Vos en J. C. van Alphen, respectivelijk van liet le en van het 2' rcg. huzaren, zyn voor den lijd van drie jaren gedetacheerd bij het wapen der cavalerie van het leger in Nederl. Indië. Aan den heer C. J. R. Kroon is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als directeur van het postkantoor te Wjjk by Duurstede. De minister van financiën zal Donderdag en die van marine Vrijdag aaust. geen gehoor verleencn. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over de ijk wet, op verzoek van den minister, geschorst, nadat, ondanks zijne prin cipiële bestrijding, aangenomen was, met 40 tegen 22 stemmen, een amen dement van den heer Baslert op art. 4, om het verbod tol het bezigen van andere dan wettelijke namen in koopmansboeken, prijscouranten, aankon digingen. tarieven enz. te schrappen, als belemmerend voor het verkeer. Het voorste! lot gewijzigde behandeling der militie- en schutterywetten is na de zegelwet aan de orde gesteld. Hel ontwerp tot het verkenen van een subsidie van 6 ton voor dc verbetering van den Ouden Usscl is aangc- nomen met 62 tegen 9 slemmen, na discussie, waarbij de minister ton,,, een nader onderzoek der bezwaren, maar geen uilzigt kon geven op tuële verhooging van het subsidie. De registratiewet werd aangenomen Naar aanleiding eener quaestie van overtreding van bepalingen van algemeen reglement voor de polders in de provincie Zuidholland, heelu adv.-gen. Polis in de zitting van den hoogen raad van gisteren eene bel rijke conclusie genomen, waarbij hij trad in eene bestrijding der juris»' denlie van het hoogste regtscollegie, betrekking hebbende op deafkonj van verordeningen. Hij was van gevoelen dat de geest van den wei*, niet medebragt altijd eene opvolging te willen van het formulier vanaf';, diging en dat eene geringe bijvoeging aan of alwyking van liet form de nietigheid van de betrokken verordening medebrengen zou. Debug raad was tot nu toe van oordcel dat hel formulier voor de afkondigingij plaatselijke verordeningen steeds strikt moest worden opgevolgden eerlang blijken of de raad zijn gevoelen zal handhaven. Aanstaanden Zaturdag, d,es voormiddags ten 11 ure, zal in hetlo^ van de eerste kamer der staten-generaal de plegtige uitreiking plaats ben van de medailles, diploma's en bckrooningen, toegekend aan Ktj, landsche inzenders op de wereldtentoonstelling, in het afgeloopen jaar. Melbourne gehouden. Naar men verneemt is alhier het berigt ontvangen dat Z. K. H.pij Albert van Pruissen in den aanstaanden zomer wederom een gedeelte hij badsaizoen le Scheveningen hoopt door te brengeneven als vroeger imj nemende in het groot stedelijk badhuis. BUITENLAN DSCHE BER 1GTEN. BELGIE. Volgens de Ind. B. zou de Brusselsche politie in hel «hotel de Colo» de hand hebben gelegd op 5 personen, die onder verdenking staan in Deen ber laatstleden de zakken met aangeteekende brieven en diamanten ia b postkantoor van Halton-Garden te Londen te hebben gestolen, nadatp seling in hel geheele gebouw het gaslicht was uitgedraaid. Vier hun» twee mannen en twee vrouwspersonen, hadden in het hóle! hun intrek nomen, en terwijl de justitie in hunne vertrekken een onderzoek huh en de verdachten aan een eerste verhoor onderwierp, kwam een vijfdeu het hotel naar deze gasten vragen en liep ook deze persoon in den val. wien weldra een bekende der Londensche justitie herkend werd, die rot een vonnis van 15 jaar gevangenisstraf ten zijnen laste had. Een pm aantal edelgesteenten en diamanten is door de justitie in liet bezit der re dachte personen gevonden. Armand Peltzer, broeder van den vermocdelijken moordenaar n Bernays, is in hechtenis genomen. ESGËLA V 1». LONDEN. 6 Maart. Het hoogerhuis heeft, op voorstel van lord Granville, ondersta! door lord Salisbury, zich by acclamatie vereenigd met een adres ani koningin, waarin de vergadering hare verontwaardiging over den moort aanslag te kennen geeft en H. M. met den gelukkigen afloop geluk wei» In het lagerhuis heeft sir Northcote voorgesteld, het besluit vaal February te bekrachtigen, waarbjj aan Bradlaugh hel afleggen van dentt wordt ontzegd. Een der leden diende een amendement in, om de wtn den eed zoodanig te wjjzigen, dat een afgevaardigde naar goedvinden!.' eed of eene verklaring zou kunnen afleggen. Gladstone verklaarde zicbw het amendement. Na eene levendige beraadslaging werd bet amenta met 257 tegen 242 stemmen verworpen cn hel voorstel van sir Norllw vervolgens aangenomen. De vergadering heeft zich bij acclamatie vereenigd met het adres tui' hoogerhuis aan de koningin. Het denkbeelddat Mac Leandie op de koningin geschoten heeft,a verstandsverbijstering lijdt, wint meer en meer veld. Zyne anlecedettl; geven daartoe dan ook gereedelijk aanleiding. Lord Crawford, de zoon van den overleden graaf, wiens lijk Hilt grafkelder te Dunech gestolen werd, heeft een ongeteekenden brief Ml» gen, waarin gedreigd wordt dat. als de mannen, die nu onder vertok van den diefstal gevat zijnveroordeeld worden of men nadere bijzontó f den van hen tracht te weten te komen, het Ijjk door chemische miik vernietigd zal worden. Voor het vervoer van den olifant Jumbo uit den zoölogische»I* te Londen naar het schip, waarop hij de reis naar Amerika doeaa worden vele toebereidselen gemaakt. Een zeer groot en sterk hok op«r len is voor hem vervaardigd en men zal trachten hem nu daarin te lokt» FKAItHKIJK. In de memorie van toelichting op de door den minister van fin»' ingediende begrooting wordt op nieuw de stelling uiteengezet, dal belli# cieel programma der regering bestaat uil de. drievoudige stelling: geenc* versie; geen overneming van spoorwegen; geen nieuwe leeningen. Del®1 voor dc aan te leggen werken van openbaar nut zullen gevonden uit de gelden verkregen door vermindering van uitgaven of vermeerfe van inkomsten en alsdan verwacht men nog een saldo van drie millioen Eenigen tijd geleden werd eene wet afgekondigd, waarbij aan to meenlelijke begraafplaatsen elk kerkelijk karakter is ontnomen. Deze sedert dien tijd in den uitgestreksten zin neutraal. Menige strijd is te door reeds ontstaan, daar de geestelijkheid, bij wie dc sleutels van to graafplaats berustten, dikwijls, als het de begrafenis van onroflW* goldweigerde deze af te geven. Tot dusver heeft de burgerlijke overal haar gezag weten le handhaven. Hier en daar en vooral op Cut is de zaak niet zoo eenvoudig; daar is veelal bij den eenigen toeganf het ketkhof eene kapel gebouwd, zoo ingerigt, dat men alleen daarf;

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2