i.i;ii»s( hi: COURANT. I8S2. V. 52. DONDERDAG 2 MAART. ST ADS-BER ICIITEN. i- De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feeshlagtn uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p, f 2. H/zonderlijke nomme.rs zijn verkrijgbaar voor 6 cents. $1§ De prijs der AdvcrlcnliPn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gelet op artikel 150 der wet op de Nationale Militie, van den 10den Augnstns 1861 (Staatsblad n». 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te die- 1 nen, uit zich daartoe aan te melden óór den lslcn April aanstaande, opeen der werk dagen, tussclien des vooriniddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden dat het overbodig is voor het vervolg, terroelsen om inlijving bij de ZEEMILITIE tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan buiten beschikking zullen worden ge- iiouilan; dat derhalve belanghebbenden, van het verlangen om bij de ZEEMILITIE le worden geplaatst, uitsluitend op de boven aangegeven wijze behooren te doen blijken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidin, 1 Maart 1882. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. W BINNENLANDSCUE B E lil GT E N. .1 LEIDEN, 1 Maart. De heer dr. A. van Iperen vierde lieden gedachtenis van de 40-jarige J uitoefening der heel- en verloskundige praktijk, bij welke in April 1871, \omi hij tol doctor in de geneeskunde bevorderd werd, ook de geneeskun- dige praktijk gevoegd werd. Vele bewijzen van belangstelling vielen den pi. jobilatis op dezen voor hem zoo gewigtigen dag ten deel. 1 - Gisteren hield de Leidsche afdeeling der Hollandsche Maatschappij van jjjlraajje kunsten en wetenschappen hare vierde vergadering met dames, gedu rende dit leessaizoen. De heer dr. II. J. A. M. Scliaepman, lid van de tweede kamer der staten-generaal en als dichter en prozaschrijver beroemd, ver tuide de spreekbeurt zoo voor als na de pauze, lij} deed eerstelijk uit komen dat het bestuur, hoewel in overeenstemming met zijne eigene opgave, minder juist bad geformuleerd, toen het op hel convocatie-billet deed afdruk- ken dat hij spreken zou over llafaël en Michel Angelo; aangezien het zijne j bedoeling was laatstgenoemde zijnen hoorders voor te stellen en aan eerst- 2 gemelde slechts bij wijze van te bezigen nrepoussoir" eene plaats in zijne II! rede te gunnen. Toen tol de hoofdzaak overgaande, schilderde hij ons dien -Michel Angelo in al de kracht van zijn genie, maar ook van zijn geloof. Hjj deed uitkomen, hoe Florence, waar de heidensche kunst onder Lorenzo 'de Medicis bloeide, en Rome, waar Paus Julius de tweede hem liet beeld houwen zijner grafstede opdroeg, waarbij de christelijke kunst op den voor- grond werd geplaatst, de twee groote stroomingen vertegenwoordigden, "welke des schilder-beeldhouwers geest aan elkander betwistten; lot dat de '«trjjd ten voordeele van Rome beslist werd en de versieringen der Sixtijnsche '"kapel spraken van eene groolsche gedachte, welke aan hel christendom haar r ontslaan te danken had. Toch had het ook in Florence Michel Angelo niet aan .geestelijken steun ontbroken. Immers hij was bevriend met den prior van San -Marco, den grooten Hieronymus Savonarolawiens streng godsdienstige begrip- 'fen hij deelde en wiens beeld door dr. Schaepman, met hooge waardering, "lijnen hoorders voor oogen gesteld werd. Hel is ons niel mogelijk, met het lS«g op de beschikbare ruimte in dit blad, meer van deze merkwaardige .Ining te zeggen; wel constateren wij nog met genoegen dat de zaal beter i;Aan gewoonlijk bezet was en de spreker meer dan eens levendig werd -toegejuicht. Voor de eindexamens der gymnasia in 1882 en hel daarmede gelijkgestelde Maaisexamennoodigt de minister van binnenlandsche zaken, volgens de 'irtt. U en 12 der wet op het hooger onderwijs, hen, die zich aan een der lljtój die artikelen vermelde examens wenschen te onderwerpen, uit, daarvan f 15 Maart te doen blijken bij schrijven op ongezegeld papier aan den pecteur der gymnasia te 's Gravenhage, met opgave van hunne woon- iois en vermelding of zij aan het examen vermeid in art. 11 of aan dat meld in art. 12 wenschen deel te nemen, en van hel getuigschrift dat 'erlangen te verwerven. De minister van binnenlandsche zaken heeft Ier kennis van belanghcb- fcnden gebragt, dat aan de polytechnische school tc Delft de betrekking te - «nullen is van leeraar in de kennis der bouwsloden. Jaarw edde aanvan- *H)h 3000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich voor of uiterlijk 1 April e.k. aanmelden hij den direc teur der polytechnische school te Delft. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat op Donderdag 2 Maart 1882 eene zaal in liet museum Gevangenpoort te 's Gra venhage wordt geopend, waarin de uit de velschillende oorden des lands afkomstige strafwerktuigen kosteloos voor liet publiek zjjn ten toon gesteld. De minister van oorlog, overwegende, dat de celwagens tot dusver uit sluitend voor het vervoer van burger-gevangenen gebezigd worden, en dat het zoowel bij vrijspraak als voor de zedelijke kracht der op tc leggen of opgelegde straf wenschelijk is, ook het vervoer der militaire gevangenen zoo min mogelijk in het openbaar te doen geschieden, heeft in overleg met den minister van juslilie bepaald, dat van 1 Maart a. s. af hel vervoer van milithire gevangenen in de gemeenten, waar celwagens aanwezig z(jn, zoo veel mogelijk met dit vervoermiddel plaats heeft en dus zoowel van en naar de gevangenis, als bij transport van het eene station van eenig middel van vervoer naar het andere. Ter voldoening aan de spoorwegwet van 1875, bepalende, dal voor rekening van den slaat wordt aangelegd een spoorweg van Rotterdam of Schiedam langs Vlaardingen en Maassluis naar den Hoek van Holland, is een ontwerp ingediend lol onteigening ten behoeve van dien spoorweg. Het ontwerp van wd betreft hel gedeelte van Rotterdam lot Maassluis. De rigling voor de verlenging tot den Hoek van Holland is afhankelijk van de nog niet vastgestelde normaal oeverlijn van de Nieuwe Maas, en kon dus nog niet juist worden bepaald. De lijn vangt aan in hel gemeenschap pelijk station te Rotterdam, loopt verder langs en evenwijdig ten zuiden van den Ilollandschen ijzeren spoorweg tot nahij en ten noorden van Schie dam, van daar met zuidelijke ombuiging langs en ten zuiden van Vlaardin- dingen en verder in nagenoeg regie rigling tot en ten oosten van de haven le Maassluis. Het bestaande station te Schiedam wordt, voor gemeenschap pelijke dienst ten eenenmale onbruikbaar, te klein geacht, het gebouw is ongeriefelijk voor het publiek en de ligging ongunstig wegens den afstand uil het middenpunt van de gemeente en de onaanzienlijk daarheen leidende toegangen. Het station voor de lijn Rotterdam Maassluis is ontworpen bewesten de Schiedamsche Schie, waar een ruim emplacement kan verkre gen worden en waar het station uit Schiedam kan bereikt worden langs de hoofdstraten der gemeente en langs een te maken ruimen toegangsweg. De spoorwegrigting is niet zoo te nemen dat de haven van Schiedam wordt aangedaan. Acht de gemeente Schiedam het noodig hare havens met den spoorweg le verbinden, dan kan zij hiervoor een verbindingsspoor aan leggen. De heeren P. G. Booms, J. T. T. C. van Dam van Isselt, W. C. Ilojel, P. F. Hnbrecht, A. Kool, Lod. Mulder en D. J. Steyn Parvé, allen te'sGra venhage, hebben zich met een eerbiedig adres tot Z. M. den koning gewend met het verzoek, dal het Z. M. moge behagen het militaire onderwijs ter opleiding tot officier in zijnen vollen omvang bij de wet te regelen. Dit adres met eene daarbjj gevoegde uitgewerkte memorie van toelichting is bij Gebr. Belinfante, te 'sGravenhage, in brochure-vorm in het licht ver schenen. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, is op 26 Febr. le Aden aangekomen. In de gisteren gehouden zitting van de arrond.-regtbank te Rotterdam] is uitspraak gedaan in de zaak van het bekende spoorweg-ongeluk. De onder-stationchef de With is vrijgesproken en Broekhuyzciide voorman, is veroordeeld lot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf en de kosten. Een arbeider, werkzaam aan de slechting der vestingwerken te Nijme gen, kreeg eergisteren een stuk van een nedcrstorlcndcn muur op het hoofd en de borst, ten gevolge waarvan hij zoodanige wonden bekwam, dat hjj na verloop van weinige minuten den geest gaf. De ongelukkige was 47 jaar oudeen oppassend werkmanen laat eene weduwe met 4 kinderen achter. Te 's Heerenbroek, onder Zwollerkerspel, meldt de Pr. Ov. C., woont de landbouwer Br. De bewoners der buurt hadden sedert jaren de gewoonte, om, ten einde een omweg te vermijden, een zijner landcrjjen voor overweg te gebruiken. Daardoor was er, natuurlijk zeer ten nadeele van den eige naar, van lieverlede een voetpad ontstaan. Om daaraan een einde te ma ken, maakte Br. van zijn regt gebruik, om het geïmproviseerde voetpad voor het publiek te sluiten. Groote verontwaardiging daarover in de buurt, welke zich luclil gaf in eene express»lijk daarvoor belegde vergadering, waarin bedot en werd den vermetele dood eenvoudig te //boycotten". PIcglig

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1