In -de zaak van hel bekende spoorweg-ongeluk te Rotterdam heeft de substituut-officier van justitie bjj de arrond-reglbank te Rotterdam, gisteren op het einde der zitting nog zjjn requisitoir genomen, lip acht de feiten, in de dagvaarding voorkomende, onbetwist. De gevolgen zjjn vreesselijk geweest. Een der gewonden heeft zelfs nog heden niet kunnen verschijnen. Er is hier misdrijf, voorzien in de spoorwegwet art. 61, namelijk het zon der opzet gevaar doen ontstaan, stral van drie maanden tot drie jaar in geval het menschenievens gekost heeft. De eerste beklaagde (H. Broekhuy- zen, voorman in dienst bjj den spoorweg) heeft aan den hem verstrekten last lot overbrenging van het telegram slechts gedeeltelijk voldaan, zooals uit zijne eigen bekentenis, gestaafd door getuigen, blijkt. Ilij heeft daar door gevaar doen ontstaan, zelfs waarschijnlijk gevaar van eene ramp, en die lamp heeft verwonding veroorzaakt en menschenievens gekost. Dat gevaar had hy kunnen en moeten voorzien. Wat tweede beklaagde (de Willi, onderstation-chef) aanbelangt, hij heeft verzuimd zich te vergewissen of al degenen, die hel moesten weten, door Broekhuyzen in kennis waren gesteld van de gewijzigde regeling voor de twee treinen. Hij heeft zonder verdere navraag in de tnededeeliug van Broekhuyzen berust, gaf het sein veilig en riep daardoor zonder opzet het ongeluk in het leven. Strenge cischen behooren in hel belang van de openbare veiligheid te worden ge steld. Controle was noodig en waar de With dat naliet is er verzuim in den geest van de spoorwegwet. Beroep op goed vertrouwen mag geen ge- wigl in de schaal leggen. Er beslaat bovendien verschil van gevoelen ten aanzien van de usantie van het af teekenen der telegrammen. De stations- cliel heeft zich Ie vergewissen, en waar hij dat nalaat is hij strafbaar. Al de requisition, die de wet stelt, zjjn voorhanden en bewezen. Mogl de regt- baiik van oordeel zijn dat de beklaagden geen gevaar hebben doen ontstaan voor een trein, dan gelooft hij toch nog dat beklaagden niet behooren te worden vrijgesprokendaar er altijd nog quaestie is van onwilligen man slag en onwillige verwonding door onvoorzigtigheid en gebrek aan voor zorg. Bij den lof aan beklaagden toegekend door hunne superieuren kan iniuimiim-stral worden opgelegd; en dan moet de stral lusschen beide be klaagden varieeren, omdat de schuldgraad verschilt. Ilij eischt voor 1» en 2e beklaagden beiden eenzame gevangenisstraf: van drie maanden voor den eerste, 45 dagen voor den tweede, solidair in de kosten, desnoods verhaal baar bij lijfsdwang. De uitspraak zal over acht dagen plaats hebben Op eene veiling van schilderijen te Rotterdam werd o. a. besteed: voor het- grootc winterlandschap van Apol 525; voor de hutspot etende dame van Bakker Korfl 1325 (men zegt dat die schilderij is aangekocht voor het museum te Dordrecht); voor de romance, den aanbevelingsbrief en het bezoek van denzelfden schilder 1100. ƒ1090 en ƒ300. Voor de schilderij van Bles, de drie Oranjeklanten en de Kees, werd ƒ1395 besteed; voor de coquette moeder van denzelfden ƒ940, voor zijn arme muzikant 950. De kerk van Bosboom deed ƒ320; eene schilderij van Brillouin ƒ590; eene van Cassioli /1090. Te llaarleui is door de politie aangehouden en naar hel huis van arrest overgebragt een 13 jarige knaap, die bjj een tapper aan de Turfmarkt ruim ƒ5 uil de toonbanklade had ontvreemd, waarmede hjj per spoor een-uit-' stapje naar Amsterdam heeft gemaakt. De algemeene watersnood-commissie te Amsterdam heeft ten behoeve van minvermogende personendie door den stormvloed van October groote schade hebben geleden, toegestaan voor Kamperveen ƒ4917; voor Zalk en Veecaten 1384. Te Leeuwarden kregen Dingsdag nacht twee der aldaar gedetacheerde huzaren twist om eene vrouw te wier huize zjj zich bevonden. Van woor den ging hel tot daden over, waarbij de een, door den ander gesard en aangevallen, van zjjn zakmes gebruik maakte en dezen daarmede twee diepe wonden, één aan de borst en één aan den arm, beide aan de liukerzjjde, toebragt. Er volgde een hevig bloedverlies. De patient werd naar het garni- zopns-hospitaal overgebragt en de dader in hechtenis genomen. Naar men uit Breda aan de U.C. meldt, kreeg een inwoner dier stad nu negen jaren geleden, op den geboortedag van Z. M. den koning, zijn zevenden zoon. die toen met toestemming van Z. M. HDs. namen ontving Sedert stierf een van het zevental, maar den 19J'D Februarij II., wederom op V. M'. verjaardag, werd den gelukkigen vader andermaal een zevende zoon geboren. -— Ten gevolge van het voorstel om het werkloon der schoenmakersknechts te verminderen, hebben er te Kaatsheuvel oploopcn plaats gehad, en zijn bij een vijftal schoenmakersbazen de ruiten ingeslagen. Een der daders is gevat. Even builen het station Venlo is gisteren morgen de Köln. Mind, pas- sagierstrein van 5 ure 36 m. uit het spoor geraakt, waardoor de locomotief eu bagagewagen de lijn versperden. Om negen ure was de weg weder vrjj en konden de reizigers vertrekken. 's GRAVENHAGE. 22 Februarij. Z. M. de koning-groothertog heeft verscheiden personen in Luxemburg benoemd in de orde van de Eikenkroon o. a. tot kommandeur den heer R. Crespin, majoor-kommandaut van de gewapende magt en den heer Eug. Fischer, president van de landbouw-coremissie. Door Z. M. is de heer m'. Chrisliaan Lodewijk Rendorp, te Valken burg, met zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven. II. D. II de vorstin van Waldeck Pyrmont en haar 9-jarig dochtertje prinses Elisabeth kwamen heden middag per lloll. spoor hier ter slede aan. II. M. de koningin bevond zich in het stationsgebouw en verwelkomde op de meest hartelijke wijze hare moeder en jongste zuster, die daarop met II. M. een vierspannig door jockeys geleid hofrijtuig bestegen, waarmede de vorstelijke personen zich naar het paleis des konings begaven. De koning had den eersten stalmeester, kapitein baron Bcntinck, en jhr. de Jonge van Zwijnsbtrgendienstdoend kamerheer, opgedragen de vorstin van Waldeck aan hel station te ontvangen. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren was weder asn orde de voor de gemeente zoo gewigtige zaak van den verkoop^, badhuis. De gedane aanbiedingen door den heer Stoel en het daaromtrè door burg. en weth. uitgebragt advies zijn reeds vroeger medegedeeld, heer Burgers kwam nu weder te voorschijn met zjjn voor eenige maajj, gedaan bod tot aankoop van hel badhuis voor 5 ton of. zoo bij hei jaar niet gestand mogt doen, met het verzoek bet badhuis in pachi mogen bekomen tegen eene som van 30000 'sjaars. Burg. eu weih. den voor dit aanbod af te wijzen, als noch uit flnanciêlen of anderen aan te raden. Na uitvoerige beraadslagingen werd verworpen het voorstel van den van Bell tol voortzetting der onderhandelingen met den heer Stoel, ter krijging eener hoogere som; insgelijks werd verworpen, met 18 tegen stemmen, het amendement van den heer de Vries, tol bekoming van een I prjjs en aannemelijker voorwaarden. Het voorstel van den heer de Chairoi nog 1 jaar de exploitatie van het badhuis op den gewonen voet te nueren en later eene nieuwe inschrijving te openen, werd afgestemd 23 tegen 11 stemmen, waarna het voorstel van burg. en weth., om liet; daan aanbod eenvoudig van de baud te wijzen, werd aangenomen, i pachtaanbod van den heer Burgers werd afgewezen. De stand der zaak nu zoo, dat het besluit lot verkoop van hel badhuis in wezen is geblea zonder dat daaraan vooralsnog uitvoering is of kan worden gegeven. BUITENLAND SC H E BER1GTEN. ENGELAIVD. LONDEN. 21 Februarij. Het lagerhuis heeft met 307 tegen 18 stemmen eene motie van heer Labouchere verworpen om Bradlaugh's zetel vacant te verklaren eene nieuwe verkiezing uit te schrijven. Bradlaugh trad hierop voor di fel, en las en ondertcekende de eeds-formule, verklarende dat hij nu dn- afgelegd had en zijn zetel wilde innemen. De voorzitter echter gelastte! zich te verwijderen. Bradlaugh gaf hieraan gevolg, maar nam toen nir min plaats, zoodal de voorzitter hem op nieuw moest verzoeken heg gaan. Bradlaugh gehoorzaamde. Lord R. Churchill verklaarde nu, dn zetel voor Northampton vacant was, aangezien Bradlaugh dien zetel k voorafgaande eedsaflegging ingenomen had. Op voorstel van den lieer Cl stone »enl liet debat hierover verdaagd tot den volgenden dag. De heer Norlhcote kondigde aan. dat hij Maandag Gladstone's resolg.)- verklarende dal een parlementair onderzoek naar de werking der//Land" thans strijdig zou zijn met Ierland's belang, bestrjjden zou. De hertog van Albany en prinses Helena van Waldeck zjjn te Winti aangekomen. Te Arbroath, in Schollaiid, is Zaturdag de geheele havensluis ut aanliggende kaden aan weêrszijden 12 Engelsche voeten verzakt, zooli Jiaven niet kan gebruikt worden. Persoonlijke ongelukken haddei s plaats, maar de schade wordt op verscheiden duizenden ponden Mi begroot. Er heeft Zaturdag 11. een hevige brand gewoed te Haverhill bjj tel: De stad, die 20000 inwoners telt, bestaat hoofdzakeljjk uit schoenen laarzenfabrieken. In een dezer inrigtingen brak te middernacht helt uit. Een felle wind wakkerde het vunr aan en de pogingen tot blustd mogten weinig baten. Drie-en-zeventig blokken huizen zijn geheel ol deele vernield, en daaronder waren 80 schoenenfabrieken. Vijf en in honderd personen zijn van werk beroofd, en de schade beloopt 2 milt dollars. De Ijjken van drie personen zijn gevonden, terwijl er nog drie den vermist. Den volgenden ochtend is men begonnen aan het weder bouwen der vernielde fabrieken. FKAIKRIJK, Bij de hervatting der werkzaamheden in de kamer van afgevaardit op Donderdag aanst. zal de regering op vier interpellation en vrage antwoorden hebben, betreflende de uitbanning van den Rnssischen km Lawrow, de reorganisatie van Tunis, Fraukrijks staatsbeleid teger Egypte en het onder de wapenen houden van de ligting van 1876 oog op de expeditie naar Tunis. De benoeming van een president van de begrootings-comnmsii strijd uitlokken. De heer Gambetla geeft zich veel moeite om den heer Rom een zjjner gewezen ambtgenoolenbenoemd te krijgen, naar men zeji den president Grévy eene kleine nederlaag te bezorgen, daar zijn sch zoon, de heer Wilson, zeer voor die betrekking in aanmerking komt. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten de gende dépêche gezonden: //Verschillende dagbladen verzekerenda onibondene geestelijke orden op verschillende punten des lauds zich v vereenigen. Met den voorzitter van den ministerraad ten deze in orfl stemming, verzoek ik u mij ten aanzien dezer zaak onverwjjld van If te dienen, en ik noodig u uit de vereischte maatregelen te nemend beletten, dat eene bjj de bekende besluiten verbodene inrigting wed" stand komt". Generaal Chanzy, gewezen gezant Ie St. Petersburg, is benoemd kommandanl van het zesde legercorps, waarvan de staf gevestigd i Chèlons-sur-Marne. Eene 80-jarige juffer, mile Pollix, is overleden, die gedurende 60ji tegen den staat geprocedeerd heeft over het bezit van de -/baie des f' du mout Saint-Michel". De staat had herhaaldelijk willen transigeren; zjj wilde liever in armoede leven dan twee of drie millioen aannemen, drie jaren eindelijk heeft zjj haar proces gewonnen en haar nagelald tuin wordt op 12 millioen geschal, waarvan, naar men zegt, haarpn reur een goed deel erft. De heer Ch. E., procureur te Parjjs, 62 jaar oud, een man van zonder geregelde levenswijze en vaste gewoonten, is Zaturdag II. zijnt! i B C. I geb. D. - Bas Hoe v. L Line Z. -

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2