bijvoegsel behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 20 Februarij d882, F°. 43. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BUGEMEESTEU en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter ken nis van de Kiesgerechtigdendat krachtens de artt. 8 en 15 der wet van den 29sten Juni 1851 Staatsblad n°.-85), de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ten gevolge van het door den heer Dr. J. E. VAN ITER- SON JAz. genomen ontslag, die in 1887 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag, den 21slen Februari aanstaande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 21 Januari 1882. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6 der Verordening van den 27"ee November 1879 Gemeente blad n°. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen zijn benoemd: tot Heer der Gebuurte nc. 36 of n°. 3 van Wijk VIII de Heer DIRK VAN ZONNEVELD, in de plaats van den Heer Jacobus Adrianus Johannes Ver- haaff, aan wien wegens vertrek uit de gebuurte een eervol ontslag als zoodanig is verleend; tot Raad der Gebuurte n». 36 of n°. 3 van Wijk VIII de Heer JACOBUS MARTINUS LOSin de plaats van den heer Dirk Van Zonneveld boven genoemd. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 16 Februari 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 Februarij. Z. Exc. de Chinesche gezant Li Fong Pao heeft heden een bezoek ge- bragt aan de firma J. A. Le Poole alhier en bij die gelegenheid hare fabriek en al wat met de vervaardiging van polemieten, saaijen enz. in verband staat met belangstelling in oogenschouw genomen. Z. Exc. heeft vervolgens het raadhuis bezigtigd en daarna nog bezoeken gebragt aan de hoogleeraren Veth en G. Schlegel. De kerkeraad der Ned. hervormde gemeente alhier heeft ter kennis der leden gebragt, dat de toestand van onzekerheid, waarin het beheer der ker kelijke goederen, na de bekende uitspraak van den kantonregter in 1877, verkeert, tot groote schade der gemeente strekt; de behoeften toch nemen toe, de uitgaven stijgen en de gelegenheid ontbreekt om aan de gemeente geldelijken steun te vragen. De kerkeraad, in overleg met de gemeente- commissie en het collegie van notabelen, wenscht eene poging te beproeven om in dien toestand verbetering te brengen. Daartoe is noodig, dat het beheer der kerkelijke fondsen en goederen op volkomen wettige wijze gere geld worde. Deze regeling is echter moeijelijkomdat het regtskundig niet vast staat, wie in zake van beheer stemregt bezitten. Sommigen meenen, dat allen, die door geboorte, doop, overgang hunner ouders of belijdenis tot de gemeente behooren, regt hebben om te stemmen, anderen zijn van oordeel, dat alleen lidmaten of meerderjarige lidmaten of manslidmaten of meerderjarige manslidmaten eene slem mogen uitbrengen. De kerkeraad acht zich in deze onbevoegd een oordeel uit te spreken, doch wenscht over het thans bestaande reglement op het beheer der kerkelijke fondsen en goederen eene stemming te doen plaats hebben, ten einde aan de onzekerheid een einde temaken. Bij die stemming zullen de stemmen der verschillende categoriën van gemeenteleden in onderscheidene stembussen worden opgenomen; e'éne bus zal zijn voor hen die door geboorte, doop, enz. tol de gemeente behooren, ée'nevoor minderjarige, ééne voor meerderjarige vrouwen-lidmaten, ééne voor minder jarige, ééne voor meerderjarige manslidmaten. De uitslag wordt afzonderlijk en vereenigd opgegeven, zoodat aan de regtsgeldigheid der stemming niet getwijfeld zal kunnen worden. De leden der gemeente worden dientengevolge opgeroepen om eerstdaags te stemmen over de vraag, of zij verlangen, dat de regeling en het beheer van de kerkelijke fondsen en goederen der gemeente geschieden volgens het bestaande reglement, en dus op denzelfden voet als thans geschiedt, met dien verstande, dat de thans beheerende leden der gemeente-commissie en de leden van het college van notabelen als zoodanig het beheer of be stuur blijven voortzetten tot den tijd die voor hunne aftreding is bepaald. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 56 tot 76 volwassen personen en 6 lol 12 kinderen. Het stoomschip Utrecht, van Rotterdam naar Batavia, is op 16 Febr. te Port Said aangekomen. De Gelderland, van Batavia naar Rotterdam, vertrok op 15 Febr. van Port Said. In eene huishoudelijke vergadering van den "Multapatiorsbond" is be sloten aan de vereeniging een anderen naam te geven en haar te herdoopen in: "Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik". De ervaring had op vele plaatsen geleerd, dat de naam "Multapatiorsbond" door het volk niet werd begrepen en daardoor tot misverstand aanleiding gaf. {N. R. C.) Te Rotterdam is gisteren avond een persoon aangehouden, die zich te Amsterdam aan misbruik van vertrouwen had schuldig gemaakt. Te Oud-Alblas is eergisteren avond het huis met schuur van den land bouwer Korevaar afgebrand; 8 koeijen en de geheele inboedel werden mede eene prooi der vlammen. Door de regtbank te Haarlem is een aldaar woonachtige tapper, ter zake van het toedienen van sterken drank aan een kind beneden den leef tijd van 16 jaren, veroordeeld tot eene geldboete van 50 cents, subsidiair een dag gevangenisstraf. Te Amsterdam heeft gisteren de heer dr. S. Hoekstra Bz.hoogleeraar aan het Doopsgezind seminarie, zijn 25-jarig professoraat gevierd. Van be stuurders der Doopsgezinde sociëteit werd hem ter herinnering aan dezen dag eene prachtige pendule met het bronzen beeld van den Mozes naar Michel Angelo, met coupes, aangeboden. In eene des avonds gehouden bijeen komst in Felix Meritis bragten oud-leerlingen, leerlingen, vrienden en be langstellenden den jubilaris hunne gelukwenschen. Daarbij werden ook nog verschillende huldeblijken aangeboden. Men meldt uit Zwolle: Donderdag is te Hasselt door de vereenigingen «Zwartewater" en "Schuttevaer" het adres aan den minister van waterstaat vastgesteld, waarbij verzocht wordt verbetering van het Zwolsche Diep in den geest der meerderheid van de vroegere staatscommissie: eene breedte van 200 M. binnen de leidammen. Eene commissie van drie leden uit beide vereenigingen zal de zaak bij den minister bevorderen. Te Holten reed eergisteren ochtend een koopman in varkens van huis met paard en kar. Des avonds kwam de leege kar voor zijne woning aan en gisteren ochtend werd zijn lijk in eene sloot onder die gemeente gevonden. Bij het hakken van een boom onder Twello, waaraan twee arbeiders werkzaam waren, had een hunner het ongeluk zijn kameraad, terwijl deze zich een weinig verplaatste, met de bijl eene vreesselijke wonde in de heup toe te brengen. Voor de regtbank te Heerenveen werd eergisteren behandeld de zaak tegen F. R. D.boer te Zuidwolde, beklaagd van het zonder daartoe be voegd te zijn uitoefenen van de genees- en tandheelkunde. Bij de behan deling dezer zaak bleek, dat deze beklaagde, alom in die streken onder den naam van "de wonderdoder" of "de Drentsche boer", in den loop der jarenof 80 en 81 gereregeld eens in de maand in eene herberg te Oude- haske zitting hield, alwaar dan tal van personen bij hem raad en hulp voor hunne kwalen kwamen zoeken. De meesten zijner patiënten, van welke sommigen als getuigen werden gehoordmoesten dan later toch ein digen met datgene waarmede zij hadden moeten beginnen, namelijk het consulteren van een bevoegd geneesheer. Nietegenstaande de beklaagde reeds meermalen wegens dergelijke leiten veroordeeld werd, schijnt zijne practijk zoo winstgevend te zijn, dat hij er de kans van eene nieuwe ver oordeeling aan wagen wilde. De president wees den beklaagde op het ernstige van het door hem gepleegde misdrijf, daar hij, wetende onbevoegd en onbekwaam te zijn, ondanks vroegere veroordeelingen voortging de goede gemeente te bedriegen, eene bedriegerij veel erger dan die van den gewonen bedrieger, wien het alleen om de beurs van anderen le doen is, terwijl bij hem de gezondheid, ja zelfs het leven van anderen er mede ge moeid is. Het 0. M. eischte zeven maanden celstraf. 's GRAVENHAGE, 18 Februarij. Bij het personeel der militaire intendance is benoemd tot luitenant kolonel-intendant, de majoor-intendant P. L. G. Doorman, hoofd der VIe afdeeling van het dep. van oorlog, en bij het personeel van de geneeskun dige dienst der landmagt zijn tot dirigerende officier van gezondheid 2e kl. benoemd de dirigerende officieren van gezondheid 3e kl. A. Boele, dr. M. G. van Pelt en Ph. F. Meuleman, allen van dat personeel. Door Z. M. is ingetrokken en buiten werking gesteld het besluit van 4 Sept. 1880, voor wat den duur der detachering bij de landmagt in West- Indië van den 2en luit. E. K. Blokzijl betreft, met bepaling, dat die officier zoodra mogelijk naar Nederland zal terugkeeren, en voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië de 2« luit. A. Klontje, van het 3e reg. infanterie. In de gisteren medegedeelde opgave der uitloting aan het departe ment van financiën is abusief opgegeven n" 41991—42000, dit moet zijn: n" 41191-41200. Op het derde thé dansant, gisteren avond door HH. MM. den koning en de koningin ten paleize gegeven, verschenen de hooge dignitarissen van het hof, onderscheidene generaals, hoofd- en andere officieren van het regi ment grenadiers en jagers en de jeugdige adel van de hofdstad. Het corps diplomatique was in grooten getale vertegenwoordigd en de Chinesche ge zant bewoog zich wederom in inheemsche kleederdragt onder de gasten. Ook waren uitnoodigingen gerigt tot sommige kunstenaars, met name tot vertegenwoordigers der Haagsche schilderschool. O. a. merkte men den kunstschilder David Bles in de salons op. H. K. II. prinses Hendrik was door eene ligte ongesteldheid weêrhouden in den kring der kon. familie te verschijnen. II. M. de koningin droeg een rood satijnen balkleed met een garnituur van zilveren rozen en opgelegd met kant. De reeeptie, welke HII. MM. de koning en de koningin morgen ter gelegen heid van Zr. M'. verjaardag aan de groot-officieren, leden van het civile en militaire huis en de overige hofstaten zullen verleenen zal ten 1 ure plaats hebben. Na afloop dezer audiëntie is er familie-dejeuner. Ten 6 ure des avonds gala-diner ten hove. De vorst van Waldeck-Pyrmontvader van H. M. de koningin, zal morgen legen 1 ure in de residentie aankomen. H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen wordt heden of morgen te Amsterdam verwacht. ENGELANU. LONDEN, 17 Februarij. Te Mentone zal de koningin de villa van den Engelschman Ilenfrey bewonen; zij heet de "Chalet des Roses". Hij heeft ook eene villa bij het Como-meer, waarin de koningin eenige jaren geleden haar intrek nam. Aan de Daily Neics wordt uit Konstantinopel het volgende gemeld, omtrent hel gebeurde met de Engelsche officieren te Artaki: De Falcon,

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5