MARIE JEANNE AUV E K T K I I K l\ LEIDSCHE SCHOUWBURG. 3 BUITENGEWONE VOORSTELLING, of de Vrouw uit de Volksklasse, kenden a#iwa! tegen bel -toffgiftpofd Moplesima of Montsitna te doenep z«p I iet of de regering in dien aanval ooit reden zag om hare verwachtingen I omtrent de gunstige werking der conventie te wijzigen. De heer Courtney zeide in Zijn antwoord, dat de spr. van eene verkeerde opvatting der feiten was uitgegaan. De Transvaalsche regering had de bedoelde vergunning, al vorens de Boeren de grens overtrokken, niet ontvangen, dewijl zjj, naar de Engelscbc regering reden had te gelooven, alles beproefd had om het ge beurde te voorkomen. De Ëngelsche resident te Pretoria had instructiën ontvangen om bij de Transvaalsche regering de verwachting uit te spreken, dat zij doeltreffende maatregelen nemen zou om de onzijdigheid van haar gebied te handhaven en Transvalers te beletten op hel gebied der inboor- lin»en buiten hunne grenzen inbreuk te maken. Uit Konstantinopel wordt het volgende gemeld: De kommandaiit en een luitenant van het Ertgelsche oorlogschip Falconen de Engelsehe consul, die met hen was. werden Maandag, terwjjl zij te Artakia, aan de kust van de zee van Marmora, op de jagt waren, door Albanesche herders aange vallen De luitenant werd met eene bijl zwaar aan het hoofd gewond; de kommandant minder ertistig. De Porie heeft den Vali van de provincie en den Kanakam van het district bevolen zich naar de plaats te begeven om de daders te vatten. Lord Düflerin eischt het zenden van een Turksch oor logschip naar Artakia, dat waarschijnlijk zal vergezeld worden door het Ëngelsche schip Cockatrice. De Amerikaansche consul te Manchester heeft een otiderzoek inge steld naar beweerde bedriegelijke practjjken bij het inpakken van katoen in Amerika, en heelt aan zijne regering kennis gegeven, dat de ingebragte klaglen deswege gegrond zijn. Er zijn schandelijke voorbeelden van balen katoen, die door bijvoeging van zand en water verzwaard waren. Honder den ton zand worden jaarljjks als katoen betaald. Somtijds wordt er bijna 100 pond in één baal aangetroffen. De voorbereidende maatiegelen zijn genomen voor de ballon-reis, die de kolonel van de Ëngelsche genie Brine en de vermaarde aeronaut Simmons over het Kanaal zullen ondernemen. Met de gasfabriek te Canterbury, van waar men Donderdag 2 Maart, weêr en vooral wind dienende, de reis aan vaarden zal, zijn schikkingen getroffen voor het leveren van 57000 voet gas. Reeds worden pleiziertreinen georganiseerd, om de nieuwsgierigen den 2»" Maart naar Canterbury over te brengen. In den tunnel van den Baltimore-Potomakscben spoorweg te Baltimore zjjn' Maandag II. vijf werklieden door een trein overreden en op de plaats dood gebleven. FKAIKRUK. De commissie der kamer, belast met het uitbrengen van rapport over Naqoei's ontwerp tot toelating der echtscheiding, heelt, nadat zij speciali teiten in de psychiatrie gehoord had, besloten krankzinnigheid niet op te nemen als eené der redenen die aanleiding kunnen geven tot echtscheiding. De lieer Boysset, vice-voórzitter der kamer, heelt in eene onder voor zitting van den lieer Anatole de la Förge gehouden vergadering der «socialis tische^ififantig* VSftï' het elfde arrondissement der hoofdstadeen overzig-t gegeven'van dé geschiedenis van hel concordaat, en als zijne meening uit gesproken, dat dit verdrag met de Roómsche kerk behoorde te worden afge schaft. terzelfder lijd hielden de «revolutionaire collectivisteu" eene bij eenkomst, waarin enkele sprekers zeer heftig te keer gingen tegen een elftal fabrikanten te Roanne, die, te geljjk hunne werkplaatsen sluitende, 4000 wevers van hunne verdiensten hadden beroofd. Na deze redevoeringen, waarin o. a. de radicale kamerleden Clémenceau en Tony Révillon voor «opportunische zwijnen" werden uitgemaakt, nam men eene resolutie aan, waarbij de elf «uithongeraars" aan de verontwaardiging der werklieden wer den prijsgegeven en de radicale en intransigente bladen werden «gebrand merkt", die door te zwjjgen zich medepligtig hadden gemaakt aan dezen staatsgreep van het kapitaal. De heer Martel, oud-minister van justitie en oud-voorzitter van den senaat, is, na eene langdurige ziekte, in den ouderdom van 68 jaren overleden. De verbannen Russische kolonel Lawrow heeft Parijs reeds verlaten. Een veertigtal vrienden deed hem uitgeleide. Onder de meesters in de regten. die dezer dagen voor het hof den eed als advocaat hebben afgelegd, behoort een jeugdige Anamiet, uit de Fransche bezittingen van Beneden-Cochinchina. Hij wilde eerst den tulband op het hoofd houden, maar men bragl hem onder het oog, dat hij de barret moest dragen. Over zijne Oostersche kleeding droeg hij het gewone costuum voor den advocaat. Zijne haarvlecht had hjj op de kruin van het hoofd vastgebonden. DVITICHLAMD. Door de commissie van rapporteurs is bjj de beraadslaging over art. 2 van het regerings-ontwerp betreffende de Mei-Wetten met 11 tegen 10 stem men eene wijziging goedgekeurdvolgens welke een bisschopdie bij regter- Ijjk vonnis uit zjjn ambt is ontzet en aan wien door den koning gratie wordt verleend, niet op nieuw van staatswege als bisschop behoeft erkend.te worden. Die wjjziging ondervond ernstige bestrijding. Bij art. 3 werd een amendement aangenomen, waarin het verpligte wetenschappelijke staatsexa men van geestelijken wordt afgeschaft. De Berlijnsche commissie voor gezondheidsfeer en reddingwezen heeft eene prijsvraag uilgeschreven, waarbij gevraagd worden plannen voor den bouw van schouwburgen, met naauwkeurige inachtneming van de vereisch- ten ter beveiliging tegen brandgevaar. Op nieuw heeft te Berljjn het gedrag van een soldaat tegenover een burger algemeene verontwaardiging gewekt. Eene afdeeling van bet Alexan der-regiment was bij de, Prenzlauerpoort aan het exerceren, en een hand werksman, die daar voorbijkwam, keek eenige «ogenblikken naar de bewe gingen der soldaten, door een kiér van de schutting om het exercitieveld. toen op eens een bajonet door de kier gestoken werd en hem eene vrij diepe wond iit het adngezigt toebragt. Uit Mannheim wordt gemeld, dat de Rijn zoo laag is7, dat men de ruïnen kan zien van het oude Romeinsche kasteel, aan den fiadenschen oever gelegen, en zelfs daaromheen kan loopen, heigeen in geen 50 jaren het géval is geweest. Uit de waarnemingen omtrent de verzakking van den Risikopf bij Elm is geblekendal de rots in Januarij, in weerwil van het vriezende weder, 6 duim naar beneden is verschoven en dal de verschuiving sedert 1 Febr. dageljjks 1 duim is voortgezet. Daar deze beweging meer en meer weder dezelfde rigting neemt als in Septemher. vreest men. dal liet overgebleven gedeelte van het dorp door dezelfde ramp zal worden getroffen en moet derhalve ook dit gedeelte door de bewoners worden ontruimd. OOSTENRIJK. Officiéél wordt het volgende medegedeeld: Eene troepen-afdeeling heeft van Mostar en Nevesinje uit op het plateau van Zimje de versterking van Zimje-Han en van de blokhuizen van Backtjevica en Prjevorac tot stand gebragt. De zamenscholing van bendeu opstandelingen bij Zagorje, Ulok en- Susjeniea Planina wordt bevestigd; zjj doen rqoftogien naar de plaatsen in hunne onmiddellijke nabijheid. De hoofdverbindingen tusschen de garnizoe nen zijn door de troepen verzekerd. Den 12?" trachtten de opstandelingen in de. Bocche Greben en Ledenice te nemen, en slaken bet bosch bjj Knezlac in brand. Greben en Ledenice worden versterkt. Bjj Foca heerschte den 12den en 13dw rust. De opstandelingen bij Truowa wijken voor de vliegende colonnes. Den 104'n bedroeg het verlies der opstandelingen bij Truowa om streeks 100 man dooden en gewonden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 15 Februarij. In het lagerhuis heeft de heer Dilke gezegd dat de officiéle betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland zeer vriendschap pelijk zijn. lljj gelooft dat de mogendheden in gemeen overleg zullen han- delèn ten opzigte van Egypte. Luidens de'door dé regering ontvangen be rsten was er geen omwenteliiig te Herat uitgebroken. VVEENEN, 15 Februarij. Iu het lagerhuis heelt de minister van financiën bij de behandeling der begrooting de verwijtingen van oppositie-leden krach tig wederlegd. (lij klaagde over het voortdurend bezigen van kwetsende uit drukkingen waardoor een vergeljjk onmogelijk wordt gemaakt. De rege ring, zeide hij, wil slechts volgens de constitutie te werk gaan, en zjj zal, ih spijt van eene heftige en onredelijke oppositie, hare plaats niet ont ruimen. "PARIJS, 15 Februarjj. De beurs opende flaauw. maar was weldra zeer veel williger. Men zegt, dat de speculanten, die zware verpligtingen bjj de liquidatie te vervullen hadden, de noodige fondsen wisten te verkrijgen. Men hoopt bij de liquidatie van morgen op eene verlaging van het disconto dér Fransche Bank. .BERLIJN, 15 Februarij. Hier is berigl ontvangendat koningin Victoria qg .hare reis uaar Mmlone een kort bezoek te Arolsen zalbrengen, ommeer van nabij met hare aanslaande schoondochter., prinses Helena, bekend te warden. .KONSTANTINOPEL, 15 Februarij. De Sultan heeft heden den nieuwen cjjiuister-resident van den koning der Nederlanden ontvangen. De toestand van commandant Selby is, volgens de geneesheerenzeer ge- vaarlijk. Ëngelsche en Turksche oorlogsschepen zullen morgen naar Arlekia vertrekken. De Heer en Mevrouw RAUVVENHOFF - TOBIAS maken het overljjden bekend van hun Behuwd-brocder en Broeder, den Heer J. II. TOBIAS, Oud-Resident, te 'sÜage. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, tijdig voorzien van de II. H. Sacramenten der Stervenden, onze dierbare Vader en Behuwd-vader, de Heer GERARDUS BOTS, te Nieuwkoopin den ouderdom van ruim 68 jaar. G. VV. GRUNDEMANN. Leidén, 15 Februari 1882. H M GRUNDEMANN, Bots. Eenige kennisgeving. DINIDAG 21 FEBRUARI ,1883; groot beroemd Drama in 5 Bedrijven of 6 Tafereelennaar het Fransch van Bouchardi. Aanvang te zeven ure. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges ƒ1.60, Baignoires ƒ1.40. Parterre 1.- Galerij /0.50 Plaatsen kunnen eiken werkdag van 10 lot 4 uren, Zondag van 10 tot 12 uren. besproken worden bij de Bureelisle, Langegracht A N". 1en op den speeldag aan den Schouwburg, van 10 tot 2 uren, a 10 cents extra per plaats. VAN OLLEFEV, ROOK til VEL.TRAN.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3