PER TELEGRAAF. LONDEN, 13 Februari]. In liet lagerhuis antwoordde de heer Ch. Dilke een te berde gebragt gerucht, volgens hetwelk den heer Goschen ecne vertrouwelijke zending naar Berlijn was opgedragen, dat dit gerucht van allen grond ontbloot was. LONDEN, 13 Febrtiarij. Engeland en Frankrijk hebben eene collective nota aan de andere mogendheden doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat zij eene nota in zeer vredelievenden geest naar Egypte hebben afgezonden. Sf. PETERSBURG, 13 Februarrij. Prins Suworow is overleden. Als diplomaat en militair heeft hij aan zijn land belangrijke diensten bewezen. ST. PETERSBURG 14 Februarij. De Regeringsbode bevat het ontslag van den gouverneur-generaal van Orenburg, den generaal der artillerie Rryscbnowski, en van den geheimraad bij het ministerie van domeinen, Rliniof. LE1DSC11E SCHOUWDE ltG. (Voorstelling van 13 Februari 1882). Zonder naam". Volksstuk in 5 Bedrijven, door Rosier Faassen. De Mise-en-Scènc geregeld door A. J. Le Gras. «Een volksstuk!" Wat is eigenlijk een volksstuk? Is het een dramatisch produkt, waarin de klasse van burgers, welke men gewoon is met den naam van «het volk" te bestempelen wordt ten tooneele gevoerd, of is het een stuk meer bepaald voor de bedoelde klasse van ingezetenen geschreven; dan wel, moet men, beide opvallingen verwerpende, denken aan iets natio naals, ietwat chauvinistisch, waardoor, wel geen rassenhaat aangekweekt, maar toch verbroedering der volken tegengehouden wordt? Wie het weet moge het zeggen. In elk geval hopen w(j dat door een volksstuk niet ver slaan worde eene schepping des geestes, waardoor volksdwalingen besten digd en haat tegen andere, schijnbaar meer bevoorrechte klassen, den proletariër of, wil men liever den dusgenaamden vierden stand, wordt inge boezemd. De lijd waarin men gewoon was ieder, «die meer dan één gul den" «op zak had" voor een aristocraat in den zin der «vrijheidsmannen" synoniem met «schoft" te verklaren, is gelukkig voorbij en hijdie zulk eene verouderde speculatie op de lichtgeloovigheid des volks in dezen tijd en in ons land nog mocht willen beproeven zou daarvan weinig succès beleven eu zich eenvoudig bespottelijk maken. Deze uitspraak brengt ons maar weinig verder bij het bespreken der vraag wat eigenlijk een volksstuk is, en de oplossing blijft ontbreken, voor zooveel die eeue voor alle zoodanige stukken geldende wezen zou. Wat de Heer Rosier Faassen er door verstaat, waar hij: «Zonder naam" den voike aanbiedt, is niet zoo moeilijk te zeg gen. De schrijver van «Anne-Mte", eenmaal bespeurd hebbende, dat men te onzent en hieronder rekenen wjj ook Zuid-Nederland tevreden is wanneer een draina, waarin juist geen fonkelnieuwe ideeën, geene al te verrassende wending en geene altijd onberispelijke dialoog voorkomendoor een geliefd acteur den schouwburgbezoekers wordt aangeboden, heeft nog maals op het stramien van: «Le Jils de Coralie" gebrodeerd, en weder doen uitkomenhoe onzinnig het vooroordeel is dat iemand, wiens burgerlijke standsarlikel eene of twee leemten aanduidt, daarom minder geschat wordt dan een persoon, die er een papa-dronkaard en eene mama pas grand chose op na houdt, wier minder eervolle namen in de geboorte- acte le lezen staan?... Volstrekt niet; maar om een jong mcnsch uit den lioogeren siand, door de «vox populi niet altijd een: «L'ox Dei" ondanks de bepaling van art. 342a B. W., ais den vader van het kind eener bij zijne ouders inwonende dienstbode aangewezen, eens geducht de ooren te wasschen. en le doen uitkomen welk eene mate van verantwoordelijk heid zoo iemand geregeld «verleider" genoemd, alsof hel feit die hoedanig heid ook nog heden ten dage doet vooronderstellen op zich laadt, en vooral hoe zulk eene verantwoordelijkheid niet slechts het geiceten des schuldigen drukt; maar ook in uitwendige strallen eene wrekende toepassing vindt. De oude lex tolionis het «oog om oog cn tand om tand" vieren dan ook in dit volksstuk hunne treffendste triomfen en dat, zooals dikwijls, op eene wijze welke de gedachte van Schiller in zijne «Messina-Braut" uitge sproken, het bekende: «Das Leben isl der Giiter höchstes nicht, Der Uebel grözstcs aber ist die Schuld" schijnt tegen te spreken. Immers de dood van Sophie De Wild, dochter des «verleid-rs", wordt daarin in een verband gebracht met haar vaders verleden, welke geen twijfel toelaat omtrent des schrijvers bedoeling om dien dood als eene straf le beschouwen, zoo al niet voor haar dan toch voor den heer De Wild die zich niet ontzien heelt eene onwettelijke betrekking met een meisje aan te knoopen dat door zijne hardvochtigheid gekrenkt en door het aanbod van een paar muntbiljetten beleedigd, eerst haar kind te vondeling legt, daarna zichzelve van het leven beroolt, en dus de dierste plichten der moeder verzaakt, plichten die in het hart van iedere vrouw geschreven staan, en welker inschrift niet door nood cn jammer worden uitgewischt. liet gevoel, waarvan Tollens bij het schilderen van gelijke omstandigheden gewaagt, en waardoor hjj, na het «Bloos en ween!", kan uitroepen «Waar de nood u daagt ten strijd, Moedermoed verwint alljjd. Waar u jamm'ren overvallen. Moedertrouw doorworstelt ze allen," is immers veeleer een spoorslag dan eene ontmoediging. Maar Faassen's heldin vindt het gemakkelijker zich aan de gevolgen harer daad te onttrekken, door een zelfmoord, welke Hendrik Terbrugge, den edeldenkenden, maar meer naar het hart dan naar 't hoofd ontwikkelden Notaris gelegenheid geeft zijn oud-vriend De Wild voor een moordenaar uit te scheldenalsof eene in verwijderd verband staande daad eens anderen, die "iet op zijn last handelde, iemand kan worden toegerekend. De beginselen in onze nieuwe strafwet nedergelegd zijn met die opvatting in lijnrechten strijd. Dan genoeg over dit onderwerp. Wij mogen er onzen Faassen niet te hard over vallen dat hij een lot op den draad versleten denkbeeld nog maals «keerde" om in de I ale der artistcs-tailleurs be spreken cn een gezichtspunt niet kon prijs geven, dat, door de volksmeening gejjkt, den Rotterdamscheri dichter, wiens standbeeld het park zijner woonplaats versiert, deed uitbulderen: «Hem strekk' 's hemels wraak ten straf!" Liever nog een enkel woord over den inhoud. Wjj weten reeds dat Henrictle zoo heet het natuurlijk kind te vondeling gelegd is. Faassen zorgt dat wij bij het vinden er van tegen woordig zijn. Het geschiedt op het Rotterdamsche Boymansplein, welks coulissen evenwel te Rotterdam bleven. Een jeugdig paar, dat met vrien den en bekenden de bruiloft op straat voortzet, is de gelukkige vinder én een van het tweetal ondervindt later hoe wèl zij deden met het meisje als pleegdochter aan te nemen, want niet alleen dat het hulpelooze wicht ccnc uitnemende pianiste wordt, die overal geacht en bemind is; maar Jan, het eenige kind der echtelingen, nog slechts door de weduwe Bloem vertegen woordigd, vraagt en verkrijgt hare hand, nadat hij eerst een ernstige twist heeft gehad met Eduard De Wildt Jr.een inaucais sujet, die hel begrij pelijk maakt, waarom zijn papa, na den dood van zijn ander wettig kiud: de lieve Sophie, er toe komt troost bij zijne natuurlijke dochter le zoeken, die hem echter met verontwaardiging den vadernaam weigert en het drama eindigt met het woord: «Ik heb mijne moeder gewroken!" Ziedaar eene korte en onvolledige schets van een stuk, welks verdiensten voornamelijk in de détails bestaan, en waaraan de acteurs en actrices hunne beste krachten wijdden. De gebroeders Haspels muntten uit als Eduard De Wild Senior en Terbrugge. Rosier Faassen deed de door hem gedachte figuur van Hartkamp geheel tot zijn recht komen. Zijne burgermanswel sprekendheid waarbij de hagelwitte overhemdsmouwen niet konden gemist worden, was onbetaalbaar. Zijne vrouw, tevens de vrouw van Hartkamp zonder bigamie speelde uitnemend; maar vooral komt aan de dames Bnrlage-Verwoerten last not least Jeanne De Groot, lof toe voor haar voor- trcllelijk spel, dat op ons een diepen indruk maakte. De vertooners werden herhaaldelijk terug geroepen. Aan den Schrjjver- acleur werd een lauwerkrans vereerd, die hij wel verdiende; want, ondanks de bezwaren, welke wij tegen de gedachte in T stuk vervat hebben mogen, verklaren wjj gaarne dat het als dramatisch product lot het beste behoort dat w(j in den laatsten tijd zagen opvoeren, en dat er tal van tooneelen in zijn die slechts door een Nederlander geschreven en door de landgenooten van Jan Steen gewaardeerd kunnen worden Leiden, 14 Februari 1882. ISIGEZUNUËIH. D». Pierson sprak gisteren avond op eene meeting legen de reglementaire bepalingen, maar vergat dat het ergste is en zal zijn het oog op de nog ongeborenen te houden. Zou het niet veel beter zjjn, de sanitaire reglementen uit te breiden en te maken, dat het toezigt ook zich uitstrekte, al is het in strijd met over bevolking, dat er niets verloren ging, althans zoo weinig mogeljjk; dan zou fie prostitutie nog meer afgeschrikt worden. De Fransche zeden hebben veel goeds, al durft aldaar eene dochter niet alléén in het publiek te staanlaat ze een geleider nemen. De mug uitzuigen anders niet Dus «nunc censeo Carthaginem esse delendam", toegepast op het stelsel van den spreker! X. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 13 Februari 1882. Kantonrechter Mr. W. van der Ivaay. Ambtenaar van liet openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Kaam en woonplaats der beklaagden. H. v. S.Alkemade, J. F.Leiden G. de B.idem N. v. ZHazerswoude, H. v. W., Haarlem mermeer, J. v.d. B., Benthuizen, H. W.Katwijk, J. H.idem, H. W. J., Hillegom A. H., idem, H. G., Katwijk, W. v. Z.Rijnsbnrg, A. v. d. L., Veur, D. K., Leiden, A. v. P., idem, A. K., idem, Aard van het misdrijf. baggeren in boezemwater van het hoogheemraadschap Rijn land, Warmond, idem idemna vroegere veroor deeling boter markten in ongewaarmerkt vaatwerkLeiden in draf rijden waar dat verbo den was, idem, idem, met steenen werpen over straat, Katwijk idem, als machinist van een stoom tram daarmede dwarswegen, op den tramweg uitkomende, voorbij rijden zonder door een signaal zijn komst te hebben aangekondigdOegst- geest, idem idem en met te grootc snel heid rijden ïd de Leidsche Buurt en aldaar stoom uit laten uit de machineidem onder het rijden zitten op een door honden getrokken kar, Sassenheim een met honden bespannen kar los en zonder toezicht op den weg laten staan, Zoeterwoude, in dronkenschap op straat de orde verstorenLeiden idem in dronkenschap een rijtuig be sturen rijden in verboden richting en een paard mis handelen idem Gevallen uitspraak. 10.of 3 dagen. idem. 20.of 5 dagen. f 3.of 1 dag en verbeurte van het vat. /3.of 1 dag. idem ƒ2.of 1 dag. idem. f 5.of 2 dagen. ƒ3.of 1 dag. ƒ5.of 1 dag (driemaal). ƒ3.of l dag. idem. 4.of 2 dagen, idem. 10 of3 dagen, 3 of 1 dag en ƒ3.of 1 dag.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3