k el ij k e aisance der personen, die zooveel voor die expeditie opofferen en op het spel zetten. Om nu te kunnen beoordeelenin hoeverre de nog bij de commissiën voorhanden of nog te verkrijgen gelden genoegzaam zijn om aan deze eischen te voldoen, verzoek ik vriendelijk allen, die nog gelden onder zich hebben, daarvan spoedige bepaalde opgaaf te doen aan den heer B. J. G. Volck, administrateur van de fondsen voor gezegde expeditie. Na die opgaaf te hebben verkregen, zal ik dadelijk den staat der zaak blootleggen. Bij de plegtige teraardebestelling te Brussel van den Belgischen generaal Lahure, ridder der Militaire Willemsorde 4e kl.werd de Nederlandsehe regering vertegenwoordigd door haren gezant aldaar. De Belgische schilder E. de Biefve, vermaard om zijn groot stuk «Het compromis der Edelen", is te Brussel overleden. Volgens hel Pad. is de voormalige veldwachter van Woubruggedie zich voor eenige dagen met een vrij aanzienlijk bedrag, hem in zijne betrek king toevertrouwd, uit de voeten maakte, te Antwerpen gevat en nog in het bezit gevonden van een deel der gestolen gelden en eenige zegels. Zijne uitlevering is van wege de regering aan het Belgische gouvernement aangevraagd. Ds. Vries de Vries, pred. bij de Remonstr. gemeenten te Zevenhuizen en te Hazerswoude, heeft een beroep ontvangen en aangenomen naar Frie- drichstadt, in Sleeswijk. Door de hh. Woudhuizen en van der Gant (flrtna Wamsteeker) is eene vervolging wegens laster ingesteld tegen den uitgever van het Geïllustreerd Politienieuwster zake van door dal blaadje verspreide mededeelingen om trent de geschiedenis van Jannetje Struik. Op de in sommige bladen ge plaatste annonces ter oproeping van schuldeischers van de millioenenjufvrouw moeten zich, naar men zegt, zeven personen aangemeld hebben, waaruit men tot de zekerheid gekomen is, dat de schuldenlast thans meer dan ƒ700.000 bedraagt. v. 'sGr.) Te Rotterdam is door de politie een persoon aangehouden, die, terwijl hij in de Jufferstraat met een kameraad twist kreeg en handgemeen werd, dezen het regleroor afbeet. Eenige dagen geleden, meldt men aan de H. C., bemerkte de rijks veldwachter van Broek in Waterland P. Ros, dat twee personen in den nacht met verboden want vischten. Alles in beslag willende nemen, ver zetten zich de beide stroopers zoodanig, dat van den revolver moest wor den gebruik gemaakt, welk wapen echter werd ontwrongen en weggewor pen. Daarna rukten zij Ros uit het schuitje en duwden hem onder water. Op het geroep van dezen kwam de burgemeester met de nachtwacht en een particulier ijlings toeschieten, die nu de stroopers achtervolgden, met dit gevolg, dat zij werden achterhaald, en alles, weer gepaard met hevige tegenkanting, in beslag werd genomen. De burgemeester ontving nog een slag met den roeiriem. Te Geldersch Veenendaal is dezer dagen een vader van 10 kinderen, in beschonken toestand, te water geraakt en verdronken. Het ongelukdat de beurtschipper van Harderwijk op Amsterdam den jsten Februarij jl. gehad heeft, ten gevolge van bet koken van hars en terpentijn in het vooronder, is treurig afgeloopen. De met brandwonden overdekte schipper is aan de gevolgen overleden. Zijn knecht neemt in beterschap toe. Men meldt uit Zwolle, van den 10deD: In het belang der scheepvaart constateren wij, in tegenstelling van overdreven mededeelingen aangaande laag water op den Ussel en ijsmassa's op de Zuiderzee, dat de stoomvaart tusschen Zwolle, Deventer en Amsterdam zonder eenige sloornis nog eiken dag heeft plaats gehad. Vele met turf geladen vaartuigen zeilen den IJssel op of worden gesleept. De beurtschepen zijn beden allen aan den wal. Alleen de Blokzijler stoombooten zijn heden niet aangekomen. Te Meppel is door de politie in beslag genomen en op haren last be graven eene groote kist met gerookt vleeseh, dat, afkomstig van een ziek gestorven paardin bedorven toestand verkeerde en naar Holland zou ver zonden zjjn. 's GRAVENHAGE, 11 Februarij. De heer J. A. Keun, onbezoldigd consul-generaal, met den persoonlij ken titel van zaakgelastigde, te Bucharest, is benoemd tot zaakgelastigde met den persoonlijken titel van minister-resident. De 1' luit. K. Schraver, plaatselijk adjudant te Amersfoort, is tijdelijk op pensioen gesteld en het pensioen verleend voor den tijd van vijl jaren tot een bedrag van ƒ400 'sjaars. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat hij'eiken Zaturdag, te beginnen met 18 Februarij aanst. des middags ten 12 ure, aan het locaal van het departement van binnen landsche zaken allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn de partement wenschen te spreken. Den heer L. Oostingh is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter der le klasse van het kadaster voor de velddienst; voorts zijn benoemd tot landmeter van het kadaster: der le klasse, N. F. Perk, thans 2C klasse; der 2e klasse H. J. Baning, thans 3e klasse. BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. E M €3 JE li A W IS. LONDEN, 10 Februarij. Bij de beraadslaging over het ontwerp-adres in antwoord op de troon rede verklaarde de heer Gladstone, dat de Land-Act reeds eene zeer heil zame uitwerking had geoefend. De betaling van pacht had thans reeds op uitgebreide schaal plaats en werd nergens met geweld verhinderd. Het ge bied der schrikaanjaging was beperkter geworden, hoewel zij een meer misdadig karakter verkregen had. De werkdadigheid van het geregtelijk stelsel was herleefd en over het geheel, wat men ook op haar mogt kun nen aanmerken, beloofde de nieuwe wet veel goeds te zullen uitwerken. Volgens officiële opgaven zijn gedurende de maand Januarij 11. 811 en daarvan 479 agrarische misdrijven gepleegd. Vegeleken bij de opgaven van vroegere jarenzijn de misdrijven van laatstbedoelde categorie 365 meer in aantal dan in Januarij 1880 en 31 meer dan in diezelfde maand van het vorige jaar. Volgens te Liverpool ontvangen beriglen, hebben de inboorlingen Fou- ricariah, in West-Afrika, geheel platgebrand. Na de stad verwoest te heb ben plunderden zij de Engelsche factorijen en eene Fransche. Verscheidenen van de eigenaren en van hunne bedienden werden vermist en men vreesde dal zij vermorod zouden zijn. F E6 A W ti El IJl K. De Patrie meldt, dat de minister de Freycinet zijne krachten inspant om eene spoedige oplossing te geven aan de Tunesische quaestie. De minis ter zal elke oplossing aannemendie niet strijdig is met 's lands eer en waardigheid. De heer Roustan zal weldra uitgenoodigd worden over te komenom met den nieuwen minister van buitenl. zaken eene conferentie te hebben. Onlangs stierf hier te lande een schrijver, in wiens nalatenschap zich een groot getal aandeelen der «Union générale" bevonden. De bloedverwanten konden het echter over de verdeeling niet eens worden, waardoor de toe- vlugt tot een proces werd genomen In den loop van het proces stegen de aandeelen tot 3,500 frs.doch zij mogten natuurlijk niet verkocht worden, en nn duurt het proces nog altijd voort, maar zijn de aandeelen niets meer waard. Naar men zegt zal de burggraaf de la Panouseechtgenoot van MUe Ileilbronn, naar de ICaap vertrekken, waar hij, geholpen door een bloed verwant zijner vrouw, zich in den diamanthandel zou begeven. De burg graaf bezat, toen hij in het huwelijk trad, een vermogen van 3 millioen, dat door beurs-speculatiën is te gronde gegaan. JWUSTSCSSJLAWB». Berthold Auerbachde bekende Duitschè schrijver, is Woensdag mid dag te Cannes overleden. Hij zou 28 Februarij 70 jaar zijn geworden en er waren reeds toebereidselen gemaakt om dit feest op waardige wijze le vie ren. Hij zal, overeenkomstig zjjn wil, begraven worden in zijne geboorteplaats, het dorp Nordstetten in het Zwarte Woud, het tooneel van de meeste zijner «Dorpsverhalen". Een schrijnwerkersknecht te Heilsberg, in Oost-Pruissen, Zaturdag 11. van de vroegmis te huis komende, vond zijne vijf kinderen vermoord en zijne vrouw verdwenen. Bij onderzoek bleekdat de vrouw naar Konings bergen was vertrokken. De politie liet onmiddellijk daarheen telegraferen, met het gevolg dat de vrouw in een logement werd gearresteerd. Bij het overbrengen naar het politie-bureau ontsnapte zij aan de agenten en sprong in het water, doch werd spoedig, in weerwil van al haar tegenspartelen, er uit gehaald en in hechtenis gebragt. In het voorloopig verhoor ver klaarde zij, dat haar man in den oorlog van 1870 bij de reserve had ge staan en na dien tijd zoo ziekelijk en verzwakt was dat hij onmogelijk in het onderhoud van zijn gezin kon voorzien. Hierbij kwam, dat al zijne aanvragen bij de openbare autoriteiten om onderstand waren afgewezen en dat zij zelvena eerst nog eenig geld met spinnen te hebben verdienddoor een ongemak aan de hand niet meer in staat was geregeld te werken. In dien rade- loozen toestand had zij besloten een eind aan haar leven te maken, maar eerst hare kinderen op te hangen, omdat deze anders toch van honger en gebrek zouden omkomen. Bij de uitvoering van dit plan had zij veel moeite gehad met haar oudste dochtertje, een meisje van zeven jaar, maar eindelijk was het haar toch geluki en daarop had zij met de anderen hetzelfde ge daan. Vervolgens had zij zich willen verdrinken; maar dit in hare woon plaats niet kunnende doen, was zij per spoortrein vertrokken, ten einde des avonds nabij Koningsbergen in den Pregel te springen. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat ook de oudste dochter van den groothertog van Mecklenburg-Schwerin, gemalin van grootvorst Wladimir, die dezer dagen van eene dochter beviel, in zeer gevaarlijken toestand ver keert. Door onverklaarbare onvoorzigiigheid van hare omgeving kreeg de zwakke kraamvrouw het telegram in handen, dat de mededeeling bevatte van het overlijden harer 17-jarige zuster en daarvan ontstelde zij zoo ge ducht, dat zij eene hevige koorts kreeg, die voor het ergste vreezen doet. Een correspondent van het St. Petersburger blad Arya meldt een treu rig geval van geweldpleging in het district Zaslavsky. De slagtoflers waren twee Jodinnen, moeder en dochter. De laatste, een meisje van buitenge wone schoonheid, werd, na de schandelijke beleediging te hebben onder gaan, weggevoerd, en sedert is niets meer van haar gehoord. OOSTËNKIJK. Dezer dagen is de officiële lijst van alle bij de brand van het Ring- theater verongelukte personen openbaar gemaakt; daaruit blijkt, dat 383 menschen zijn omgekomen van welke slechts 166 zijn kunnen herkend worden. Men verneemt dat eene ontijdige ontploffing van eene dynamietmijn in den tunnel, welke voor den Arlberg-spoorweg geboord wordt, den dood van een aantal werklieden heeft ten gevolge gehad. PER TELEGRAAF. WEENEN, 10 Februarij. De kamer van afgevaardigden heeft in tweede lezing 1 van het wets-ontwerp tot verhooging van het regt op petroleum bij hoofdelijke stemming aangenomen met 160 tegen 146 stemmen en alle andere paragrafen zonder debat. Morgen heeft de derde lezing plaats. LONDEN, 10 Februarij. Lagerhuis. Aan den heer Gordon antwoordde de heer Childers, dat generaal Wolseley het plan van den kanaaltunnel afkeurt, maar generaal Adye daarentegen zich daarvoor verklaard heeft. De regering zal te zijner tijd hare houding dienaangaande overwegen. De vorige regering heelt aan de Fransche medegedeeld, dal zij zich niet tegen het plan verzet, onder voorbehoud echter om in geval van oorlog verde digingswerken op te rigten en het verkeer door den tunnel te schorsen, Het adresdebat is daarop voortgezet. ST. PETERSBURG, 10 Februarij. Volgens berigt uit Charkow heeft he den de rector de sluiting der universiteit wegens ongeregeldheden onder de studenten bevolen. Naar men verneemt is dit bevel niet aan politieke rede nen toe te schrijven. ODESSA, 9 Februarij. De Engelsche stoomboot Kosmos, van Sebastopol naar Londen gedestilleerd, met eene lading graan, is gezonken opdehoogtt van de Lilia. De kapitein en 26 man der equipage zijn verdronken; 9 lijken zijn aan de kust gespoeld. De lading, niet geassureerd, was het eigendom eener firma te Taganrog. PARIJS, 10 Februarij. De stemming op de beurs was heden gedrukt en dit zal zoo blijven totdat de koopers hunne liquidatie ten einde hebben ge bragt. Men gaat voorzigtigheidsbalve geleidelijk voort. AKAHEMIE-WIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den lldcn Februarij: De heer B. van der Feen, geb. te Tholen, inde regtswetensehap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Eemott dige diefstal. De heer H. ten Cate Fennema, geb. te Nijmegen, in de klassieke lettere», na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Quaestioncs Parthicae. De heer D. Bruins, geb. te Diereu, in de klassieke letteren, na verdedi ging van zijn akademisch proefschrift: Plutarchi vita Pompeii cum Ci» ronis testimoniis collata. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6