anderen eene wonde aan de band toe. Hij is' door de politie in verzekerde bewaring genomen. Een byna 70-jarige grysaard te Lexmond, wiens vrouw onlangs stierf, zal eerlang zich in Noord-Amerika gaan vestigen. Met dat doel heeft hij reeds zijn vast goed verkocht. Tijdens de bewoners afwezig warenzyn eergisterendoor middel van braakruim f 10 aan geld en twee gouden ringen in eene arbeiderswoning te Ilillegom ontvreemd. Reeds des avonds werd de dader te Haarlem aan gehouden. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een plan tot zamensmel- ting van de twee te Amsterdam bestaande groote orchesten onder een ge zamenlijk bestuur, in den vorm van eene nieuwe orcheslvereeniging. Naar wij vernemen, heeft deze zaak reeds in zooverre haar beslag gekregen, dat piet 1 Februarij de orchestlieden van het Paleis voor Volksviyt van hun engagement zijn ontslagen en grooteudeels overgegaan onder de administratie der nieuwe vereeniging. Zijn onze inlichtingen juist, dan zou als muziek directeur optreden de heer Joh. M. Coeuen, en als directeur voor het admi- nistratiel gedeelte de heer W. Slumpd. (iV. v. d. D.) Aan de diaconie der lierv. gemeente te Krommenie is door wylen mevr. C. Verhagenwed. NV. Kaars Sijpesteyneen legaal van 2000 vermaakt. Te VVijhe werd Maandag avond door eenige bewoners der Jakke een geweerschot gehoord. Bij onderzoek bleek, dat by den winkelier S. door eene glazen deur in den winkel was geschoten. Van de zaak is onmid dellijk aangifte gedaan hij de justitie, die ijverig onderzoek doet. Reeds zyn een paar geweren in beslag genomen. 'aGKAVENHAGË, 8 Februarij. Aan den heer J. F. llennequin is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als commies der posterijen 4' kl. De heer N. W. Swygluiizen Reigersberg is ontslagen als ontvanger der registratie en domeinen te Meppcl. Bij het wapen der artillerie is tol kapitein bij het 3C reg. vesting artillerie benoemd de 1' luit. W. J. G. vay der Veur, van het 4' reg. ves ting-artillerie. De luit. ter zee 2' kl. C. F. W. K. Happé, aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt op non-ac'iviteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. \V. II. H. baron van Asbeck. -- lie minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleeuen. IIII. MM. de koning en de koningin hebben aan de firma J. M van Kempen Zonen opgedragen de vervaardiging van een prachtig zilveren ge- scheuk, bestemd voor II. D. II. prtnses Helena van Waldeck Pyrmont. De lydensgcschiedenis van den badhuis-verkoop is eene nieuwe phase ingetreden. Nil bij den openbaren verkoop de inschrijvers door hunne af wezigheid schitterden stond de raad gisteren voor dit dilemma, óf het Sche- veningsche badhuis op den ouden voet, dat is door de gemeente zelf, te blijven exploiteren óf. in onderhandelingen te treden met een na het ver strijken van den termijn van inschryving opgedoemden nieuwen kooplustige, den heer F. N. Stoel J'., op den voet van 500.000 als koopsom. In die laatste woorden zag de heer Huygens wel geen waarborg, dat, indien de onderhandelingen slaagden, het badhuis vele verbeteringen zou ondergaan, daar z. i. die onderhandelingen slechts zouden strekken voor den aanvrager om faciliteiten te bedingen bij de afbetaling, en er dus weinig kans bestond, dat deze kooper veel geld ten koste zou leggen aan verfraaijing van het middenpunt van de getouwen onzer badplaats; maar de raad, overtuigd zich door deze onderhandelingen lol niets te binden, gal aan het dagelyksch bestuur verlof ze aan te knoopen en liet zich daarvan evenmin terughouden door de opmerking van denzelfden spreker, dat men nu eigenlijk ging doen, waartoe men bij het aanbod-Burgers indertijd niet verkoos over te gaan, namelijk het badl.uis onder'shands te verkoopen. Waarschijniyk zullen burg. en weth. reeds de volgende week den uilslag van het overleg met den heer Stoel mededeelen en een voorstel aan den raad formuleren. Was de vorige week door den raad het plan aangenomen om eene nieuwe straat van den Noordwal naar het Kerkplein door te trekken, reeds nu werd men in de gelegenheid gesteld voor een heel klein deel uitvoering aan het groolsche plan te geven. Een der huizen-eigenaars toch in de Prinsen straat had gracieuselijk aangeboden voor een sommetje van 11000, buiten de kosten, circa 40 M2 van den grond, waarop zyn eigendom slaat en die voor de verbreeding der straal in beslag zal moeten worden genomen, aan de gemeente over te geven en het dagelijksch bestuur had gemeend dadelyk van de gelegenheid te moeten gebruik maken om zich dit brokje grond te verzekeren, daar de eigenaar op het punt stond het huis te verbouwen. Het voorstel van burg. en weth. vond echter schier algemeene tegenkanting. De geüischte som voor dit gedeelte grond was even groot als de geheele koopprijs, dien de eigenaar kort geleden in publieke veiling voor grond en ;hpis had gegeven. Eene som van 275 per M2 vond men kolossaal, als men. gelijk de heer Stam opmerkte, naging, dal voor den grond, waarop ■het Grand Hotel op den Boulevard des Italiens te Pargs is verrezen, slechts 400 Ir. per M2 is betaald. Als deze prijs de standaardprijs zou moeten wor den, waarvoor alle percelen zouden onteigend worden, dan zou het crediel van 4 ton. voor de nieuwe straal toegestaan, spoedig zijn uitgeput. Met .26 tegen 9 stemmen verwierp de raad dan ook het voorstel van burg. en weth. BUITENLAN DSC IIE EER I GTKN. BHCiEI.AN». LONDEN, 7 Februarij. Het parlement is geopend met eene troonrede, die door den lord-kan- selier werd voorgelezen. Daarin wordt gezegd, dat de betrekkingen met de buitenlaiiijsche mogendheden van vriendschappelijken aard zyn. In over eenstemming met Frankrijk wijdt de koningin hare bgzondere aandacht aag de aangelegenheden in Egypte, alwaar de bestaande regeling haar by zonder, verpligtingen oplegt. Zij zal haren invloed aanwenden om de reeds vastg,. stelde regten te doen handhaven, hetzij door firmans, hetzy bij international, schikkingen, ter bevordering van een goed bestuur en eene voorzigtige om. wikkeling van de instellingen des lands. De onderhandelingen over het han- delstraciaat tusschen Engeland en Frankrijk worden voortgezel. De toestand in Ierland is beter geworden. Wijders wordt medegedeeld, dat de koningj, hare toestemming heeft gegeven tot het huwelijk van prins Leopold tg(t eene prinses van Waldeck, hetwelk, naar de verwachting van II. M., een, gelukkige echtverbindtenis zal zyn. Nadat eindelijk nog wordt te kenntt gegeven, dat de overeenkomst met de Transvaal voordeelige resultaten tg. looft en dat 11. M. de onlusten in Basutoland betreurt, bevat de troonrel, overigens eene opsomming van in te dienen wetsontwerpen. Het thans weder byeengekomen lagerhuis telt 652 leden, maar in werkt. Igkheid 639 leden, daar er 13 zetels onbezet zijn. Van die leden behoorn er 329 tol de minisleriëlen246 tot de conservativen en 60 tot de Ho. merulers. Het herhaalde overgeseinde berigt als zou de koning van Ashanti20t Ashantijnsche maagden hebben doen slagten, om haar bloed te mengt, onder de kalk voor zijne nieuwe residentie, wordt door den gouverneur d« Goudkust, sir S. Rowe, in een schrijven aan lord Kimberley officieel logenstraft. Met 1 Januarij II. is de nieuwe telegraafiyn die Shanghai met Tien tsin de voorhaven van Peking, verbindt, voor de publieke dienst geopeni Volgens de dagbladen kan men van Londen naar de zeven lelegra.ifkanln ren in het binnenland van China telegrammen zenden tegen een tarief va, 9 shillings 2 pence per woord. Nader verneemt men nog. dat alsvorens het doodvonnis over Guite# werd uitgesproken, de regler hem vroeg of hij nog iets te zeggen hal Guiteau waarschuwde hem toen. hem niet ter dood te veroordeelenda God vroeg of laat die misdaad bezoeken zou aan allen, die er medepligi aan waren. Na de uitspraak sloeg Guiteau met de vuist op de lalel o schreeuwde hij: «Moge de Heer uwe ziel genadig zijn. Liever sla ik hier dn op de plaats der jury of op de uwe De Almagtige God zal een ieder vlot ken, die deel heeft aan dit onregivaardig vonnis. Er is niet dan goed gt komen van Garfield's verwijdering, en dat zal het vonnis der nakomeling schap zijn over mijne inspiratie. Ik geef niets om hel vonnis van dit vet dorven geslacht. Ik ben niet bang voor den dood. Ik zal op roemrijke wij ter glorie ingaan, maar die ellendige schurk van een Corkhill zal liet daar k neden te kwaad hebben waar de duivel op hem wacht". F R A N U R IJ K. De uitslag van de interpellatie van den heer Granel, die opkwam tegn het uitstellen der grondwets-herzieningna hel kamer-votum, waarby daarog was aangedrongen, mag als eene overwinning van het nieuwe kabinet Ik schouwd wordenwaardoor zgn bestaan voor geruimeu tyd verzekerd is Granet stelde met Lockroy eene motie voor, strekkende om de kamer It doen verklarendat zij bij haar besluit van 26 Jan. bleef volharden, ander lid der uiterste Iinkerzyde, Gatineau, stelde echter eene tegen moiit voor, waarmede de Freycinet zich v reenigde en die strekte om te verkil ren, dat de kamer vertrouwde op de regering en op haar vast voornews om de door het land gewenschte hervormingen, waartoe ook de herziet» der grondwet behoort, in te voeren. Laatstgenoemde motie werd met tegen 66 stemmen aangenomen. De persoon, die in een spoorwegrijtuig, op den Irein van Parijs nui Marseille, zich van kant heeft willen maken, heelt bij de jongste dalingtt der beurs zijn vermogen verloren. Van daar het besluit om zich hel lem te benemen. DUIT§CHL AND, In de kamer van afgevaardigden is thans aan de orde het voorstel wijziging der Meiweiten. De minister van eeredienst, de heer Gossler, w« er op, dat de regeling van dc grenzen tusschen het gezag van den staats dat van de kerk noodzakelijk en wenschelyk is. Men heeft geenszins ra nienw regt te vinden. De regering wil verder gaaii op den weg van i heilzame wet van Juny 1880. De hli. Schorlemer—Alst en Windthorst leverden pleidooijen voor afschil flng der Meiwellen. Aan iedere overeenkomst met Rome zouden de kali» lieken zich zonder meer onderwerpen. Voor de voordrag! spraken Wil zingerode, lloltz en Limburg, doch zij wilden de discretionaire volmatU aan een termijn gebonden zien. Stablewski sprak tegen het onlwti) omdat het van een geheel ongeregtvaardigd wantrouwen in de Polen ent Poolsche geestelijkheid uitging. RII8LAND. Volgens de Golos is in Groushan, eene provincie van Grodno, bij lx dorp Novodvor, in Rusland eene geheele Joodsche familie vermoord, bestaan! uit een vader van 70 jaren, eene moeder, twee volwassen zoneneene dochu van twintig en eene andere van twaalf jaren. Zy werden allen vermoori alleen spaarde men een meisje van 8 jaren, op voorwaarde, dal zy de nauw der moordenaars niet zou noemen. OU8T-1NDIE BATAVIA. 4 Januarij. De algemeeue secretaris maakt in de Jav. Cour. bekend, dal. gft kend van 1 Julij 1882. aan het gezin van landsdienaren geen overiogt n» rekening van den lande meer zal worden verleend, wanneer bij de daad# betrekkelijke aanvrage niet worden overgelegd de aden, waaruit de tigheid van het gezin blijkt. In de residentie Lampnngsche districten zijn van 1 lot 10 Deceit aan cholera 138 personen overleden. De heer mr. 11. Klein hoopt den 18d"' Januarij den dag te herdenk» waarop hij vijftig jaar geleden werd benoemd tot advocaat en procure» by het hooggeregtshof in Ned.-lndiê; eene gebeurtenis, die nog nooit in11 koloniën plaats had en ongetw ijfeld tot de zeldzaamheden zal blijven hooren.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2