den onhoudbaren toestand ten aanzien van het corps officieren van gezond heid der zeemagt. Het incompleetis in de laatste jaren zoo bedenkelijk toegenomendat het eiken dag bezwaarlijker wordt om in de meest gewone eisclien van de dienst te voorzien. Het ingediende ontwerp bedoelt aan dien treurigen stand van zaken zoo mogeljjk te gemoet te komen door de mogelijkheid te openen om zoolang dit incompleet voortduurt, hetgeen naar de regering hoopt slechts tijdelijk zal zijn, ook vreemdelingen tot officieren van gezondheid bij de zeemagt te benoemen, tot welk einde eene aanvul ling der wet van 4 Julij 1853 wordt voorgesteld. De regering kent geen ander middel om den onhoudbaren toestand te verbeteren. Van de regtmatige verwachtingdat jeugdige artsen het corps zouden komen versterkenis niets geworden. Van de militaire studenten van hel voormalig Athenaeum Hlustre kwam voor de marine nagenoeg niets teregl: in 12 jaren leverde het 4 officieren van gezondheid op. Aan de rijks-universiteiten meldde zich Wel een niet onbelangrijk aantal medische studenten by de marine aan, maar de meeslen werden later van hunne verbiudtenis ontslagen en vestigden zich al> burger-arisen. In 10 jaren werden van de universiteiten 10 offi cieren van gezondheid voor de marine verkregen. De dringende behoefte en de onmogelijkheid om daarin op andere wijze te voorzien, wettigen, meent de regering, in deze de benoembaarheid van vreemdelingen tot landsbe trekkingen. In verband hiermede is bij afzonderlijk ontwerp ook voorgesteld om in afwijking van art. 23 der wet van 25 Dec. 1878 Stbln". 222) den koning bevoegdheid le geven tot 1 Jan. 1890 voor een bepaalden lijd tot officieren van gezondh. 2' kl. bi) de zeemagt te benoemen vreemdelingen, die, na afgelegd examen, het regt lol uitoefening der geneeskunst in haar geheelen omvang, in een ander rijk verkregen, hebben. 'sGKAVENHAGE. 7 February. Door Z. M. is verlof verleend aan de hh.d'. M. J. deGoeje, te Leiden, tot hel aannemen van het ordeteeken 3' klasse der Medjidii orde van Turkije; dr. K. Martin, le Leiden, tot het aannemen van hel eere-ridderkruis l' kl. der ffllaus- und Verdienstordens des llerzogs Peter Fricdrich Ludwig" van Oldenburg; dr. G. P. van Tienhoven, te 'sGravenhage, lot het aannemen van het onderscheidingsleeken van ridder der Leopoldsorde van Belgie; F. Luvckx, te 's llertogenbosch, tot het aannemen van het onderscheidings- teeken van ridder van het H. Graf, waartoe hjj namens Paus Leo XIII is benoemd. Tot burgemeester der gemeente Diemen is benoemd de heer jh'. F. van den Bosch en tot burgemeester der gemeente Watergraafsmeer de heer F. W Everts. --- Aan den heer mr. F. G. van Marle is, op zyu verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregler-plaalsvervanger te Alphen, en als zoodanig is be noemd dt lieer J Piek, te Oudshoorn. Tot notaris te Vriesenveenarr. Almelo, is benoemd de heer U Lam- merink, cand.-notaris te Borne. Aan den heer m'. G. A. Murray Bakker is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrond. Harlingen. Tot telegrafist l'te kl. bij den rijkstelegraaf is benoemd de heer 1L J^ï. .w,„- „ei r(jK5ieiegraarkahtoren de lieer J. C. J. C. Wyffelman, thans telegrafist 1"« kl. bij den rijkstelegraaf. Aan den kapitein op non-activiteit J. KalfT, van het wapen der genie, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De minister van binnenl. zaken heeft den 26'° January jl. bepaald, dat de inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie, de heer A. Morns, van 15 Februari; af, voorloopig te Amsterdam metterwoon gevestigd zal zijn. De minister van marine zal Vrijdag aansl. geen gehoor verlecnen. De commissie uit de tweede kamer voor de spoorweg-enquête heeft gisteren als getuigen gehoord de hh. J. van Hulst Jzn., te Harlingen; S. P. Tentener van Vlissingen, koopman in steenkolen le Amsterdam; E. B. Scheuer, expediteur te Harlingen; J. L. A. J. Sprenger, lid der firma Verwaaijen en i Sprenger, te Arnhem, en G. Ribbius Peletier, fabrikant te Utrecht. Heden werden gehoord de hh,: E. Feikema, handelaar te Franeker; J. C. van Marken Jr., directeur der Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft; Y. Slrikwerda, directeur der maatschappij //Neplunus" te Nieuwe Diep, en A. Laan, te Wormerveer. De inschrijving door de gemeente voor 15 schalkistpromessen a/10000 legen 99 pGI. is door het rijk aangenomen. Dezen voormiddag daalde op Eik en Duinen het stoffelijk overschot ten grave van den heer W. A. Ribbe, administrateur, chef der afdeeling generale thesaurie bij het departement van financiën, liet tegenwoordige hoofd van dit ministerie, baron van Lijnden van Sandenburgde chefs der verschillende afdeelingen en bjjna alle hoofd- en verdere ambtenaren bij ge noemd departement waren op de begraafplaats aanwezig en bragten, gelijk - zoo vele anderen, waaronder de oud-minister Gleichman, de algevaardigde van Kerkwijk, de hoofddirecteur der posterijen, leden van de rekenkamer, benevens vele comptabele ambtenaren van andere departementen van be stuur. een laatste hulde aan een hoogst bekwaam staatsdienaar en onver- i getelyken chef. Nadat het lijk hoven de groeve was geplaatst, nam de minister van financiën hel woord en herdacht de heer van Lijnden in gevoelvolle be woordingen het verlies, hetwelk het gezin van den overledene en de maat schappij door liet verscheiden van den heer Ribbe lijden. De minister bragt voorts hulde aan de groote bekwaamheden van dezen verdienstelijken en trouwen staatsburger, die uit den laagsten rang in den ambtenaarskring had weten op te klimmen tot de gewigtige betrekking, welke hij nog tot weinige dagen voor zjjn dood met onverdroten ijver bleef vervullen. Vooral deed Z. Ex. uitkomen hoe de heer Ribbe, doorkneed als hij was in de financiële administratie, steeds de onmisbare vraagbaak was van opvolgende ministers en hoe hij door zijne edele hoedanigheden en welwillenden omgang zich de algemeene achting van chefs en onderhebbenden wist te vermeerderen. Na den minister bragt nog de adjunct-commies mr. H. graaf van Hogendorp meer in het bijzonder hulde aan de verdiensten vau den overledene De oudste zoon zeide dank voor de laatste eer, zjjnen dierbaren vader bewezen. Bjj een predikant alhier vervoegde zich dezer dagen eene vrouw met het verzoek ol hij eens by een zieke wilde komen. Toen de dienstbode, die het verzoek aan hem had overgebragt, in den gang terugkwam, was de vrouw verdwenen met den jas en de parapluie van den heer des huizes. Naar men uit Scheveningen meldt is Zaturdag avond de equipage der 156e schuit voor den waterschout aangemonsterd. Verreweg de meeste ree- ders hebben het debet der achtervaart uit hel contract geligt. De aanmon- sieringen gaan nu geregeld door, en het dorp heeft weder zijn gewoon aanzien herkregendat vele neringdoenden onder de crisis veel hebben ge leden is niet te verwonderen, en dal de zaken zelve een gevoeligen knak hebben gekregenvalt niet te ontkennen. BUI TE NL A N USCI1E BERIGTE N. EICEL4 X LONDEN, 6 February. De koningin heeft sir Henry Ernest Bulwër tot gouverneur en opper bevelhebber in de kolonie Nalal benoemd, levens met de opdragt om aldaar op te treden als Hr. M'. buitengewoon commissaris voor de Zulu-zaken. In Millstreet. Kilkiam en Kant wek zijn wederom een aantal personen gearresteerd, die tot de bende behooren van //kapitein Moonlight", fn het noordoosten van het graafschap Clare loopt eene //Maneschyn-bende" het land plunterend af. John Phelan, een geldschieter le Castel, werd in zijn huis vermoord gevonden. De man was van niets beroofd. De Times, de Egyptische zaken besprekende, is van meening, dat voor Frankrjjk en Engeland thans het oogenblik gekomen is om zich voor de naas'.e toekomst zonder dubbelzinnigheid noch aarzeling te verstaan om trent de beteekenis van hunne collective nota. Wanneer die nota wil zeg gen, dat men door kracht van wapenen zich zal hebben te verzetten tegen elke wjjziging van den toestand van het oogenblik, dan moet men voor die beteekenis ook zoo opregl mogelijk uitkomen. Zoo Frankrijk en Engelaqd daarentegen niet bedoelen, eventueel tot de wapenen hunne toevlugl te nemen, zal ook te dier zake eene duidelyke verklaring noodig zijn. Hel wordt tijd om wijziging te brengen in eene politiek, die tot dHsver beslaan heeft in het voeren van eene vaste taal en het in strijd daarmede volgen van eene aarzelende gedragslijn. De keizerin van Ooslenrjjk is Zaturdag morgen te Dover aangekomen en heeft spoedig hare reis voortgezet. -- ln den zoölogischen tuin in het Regentspark alhier wordt de geboorte van een jongen olifant verwacht. Hel tijdschrift Land and /Tater maakl de opmerking, dat, voor zoover bekend is. nooit, althans zeker niet in de laatste eeuweneen olifant in Europa geboren is. 1 |-*i i1:* a lrt«f rt .4 nix ...a-.i» <v]vs«a..d olvctls belted* kelyker verhoudingen aanneemt. De opstandelingen maakten zich van de meeste steden in het binnenland meester. De Tttrksche overheden zijn be sluiteloos en ook magteloos, daar niet slechts de Turksche versterkingen uitblijven, maar ook de Arabische soldalen in massa naar de oproerlingen overloopen. De Times verneemt, dal de Porte besloten heefl krachtige maatregelen te nemen lot demping van den opstand in Arabië, maar dat de middelen ont breken. De minister van oorlog verlangt onmiddellijk 200,000 Turksche ponden, omdat het geld hem geheel en al ontbreekt. Volgens een berigt uit New-York heeft in eene kolenmjjn te Mid lothian, in Virginië, eene ontploffing plaats gehad, ten gevolge waaivan 42 werklieden in de gangen begraven zijn. Men wanhoopte er aan hen te redden. frankrijk. De afgevaardigden Vacher en Martin Nadaud hebben bjj de kamer een wetsvoorstel ingediend, strekkende lot afschaffing van de belasting op dc deuren en vensters voor de huizen, die minder dan vier zoodanige openingen hebben. De reden, welke de voorstellers geleid heefl, is, dat bedoelde hui zen zich vooral op het platteland bevinden en de eigenaars uit een voor oordeel, als zou niet slechts belasting betaald moeten worden voor het aantal, maar ook voor de afmeting der deuren en vensters, deze zoo naauw mo gelijk makenwaardoor de voor de gezondheid noodige hoeveelheid lucht belet wordt binnen te dringen. Vervalt dus de belastingdan zullen ook breedere deuren en vensters ontstaan en de gezondheidstoestand verbeterd worden. De heer Decraes, gezant te Brussel, is benoemd tot directeur der politieke afdeeling bij het ministerie van buitenlandsche zaken, in de plaats van den heer Wciss, wiens benoeming door Gambetta zooveel verzet uitlokte. In de party-groepering van de meerderheid der kamer is eenige wijzi ging gebragt. Er zijn thans vier groepen, le weten: de democratische vereeniging, de uiterste linkerzijde, de radicale linkerzijde en de republikein- sche vereeniging. Le oltaire maakt het wetsontwerp openbaar, dat door den ex-minister Paul Bert in gereedheid gebragt is, om de uaauwkeurige uitvoering van het concordaat le verzekeren, en de politie der katholieke eeredienst in Frankrijk te regelen. Dit ontwerp, getiteld; «Waarborgontwerp betreffende de uit oefening van de katholieke eeredienst in Frankrijk", beval 30 artikels, onder zeven titels gerangschikt. Een te New-York ontvangen telegram uit Panama meldt, dat de Fran- sche regering een fregat naar de kust van Guatemala gezonden heeft, met

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2