BUITENLAN DSCllE BEltlGTEN. De brand in de katoenspinnerij der firma L. E. Hofkes& C'. te Almelo, Vrijdag namiddag ontstaan, verkreeg in weinige oogenblikkea zoodanigen omvang, dat aan blnsschen niet viel te denken. Het vuur vertoonde zich op de zolderverdieping, toen de fabriek in volle werking was. De werk lieden konden allen ongedeerd het gebouw verlaten. Het geheele fabrieks gebouw was in drie uren uitgebrand. Door den weinigen wind en de afge zonderde ligging, geheel te midden van het water, hoewel in het bebouwde gedeelte der stad, hebben de in de nabjjheid gelegen percelen geen schade bekomen. De fabriek was op beurspolis, aan de Amsterdamsche beurs, verzekerd. Te Franeker is Vrjjdag namiddag een hevige brand uitgebroken in de droogkamer van de touwpluizerijdie zich weldra mededeelde aan den zolder, waar het afgewerkte touw werd geborgen. Door spoedig aange- bragle hulp slaagde men er in, den brand te beperken tot het pand, waarin die was uitgebroken. Jammer is het dal vele arbeiders, die met touwplui zen iels verdiendendaarvan voorloopig verstoken zjjn. Nabij Sneek zakten dezer dagen twee knapen door het ijs op het kanaal bij den spoorweg, De eene wist zich spoedig op het drooge te werken; de ander verkeerde in levensgevaar. Zjjne zuster, een zestienjarig meisje, daarbjj tegenwoordig, had den moed zich op het ijs te wagen, maar zakte er ook door. Gelukkig werd spoedig hulp aangebragt, en mogt men de drenkelingen behouden aan wal brengen. Omtrent den vermoedelijken dader van den te Veere geplecgden moord Roland genaamd, verneemt de Midd. C.. dal hjj zeer kalm schijnt te zijn en alle schuld blijft ontkennen. Dingsdag werd een tiental getuigen uit Antwerpen gehoordwaarbij zich o. a. de personen bevondenbij wie R ge woond hóeft en een goudsmid, de heer Reels, wonende in de Korte Gast huisstraat, hij wien Roland het gouden horloge, dat aan den vermoorde heeft toebehoord en door diens familiebetrekkingen herkend is, heeft ver kocht. Ofschoon verschillende getuigen R. in het bezit er van hadden gezien en de goudsmid hem herkende als den persoon die, opgevende G. Stroymann genaamd te zjjn, hem hel horloge verkocht en een gouden ring van 33 fr. gekocht had, bleef Roland volhouden, nooit in hel bezit te zijn geweest van het uurw rk en zells den heer B. nooit gezien te hebben. Hetzelfde was het geval met den gouden bril van den verslageue, die sommige getuigen te Antwerpen in het bezit van Roland gezien hadden. Onder anderen ver klaarde de persoon, waar Roland te huis was, den bril in de hand te heb ben gehad. In den gemeenteraad van 's Hertogenbosch werd Zaturdag behandeld de klagt van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente aldaar, over de wjjze van verpleging in het groot ziekengasthuis der zieken, die de protestansche godsdienst belijden, in verband met het feit. dat onlangs een achttienjarig jongeling, tijdens zijne verpleging, buiten weten van zijn vader, van de prot. tot de r. k. godsdienst was overgegaan. Na een naauwgezet onder zoek was gebleken dat de liefdezusters, met de verpleging der zieke belast, in deze zaak niet gemoeid waren, evenmin 0e regenten van het collegie, doch wel de president, de heer J. A. de Kort, en dat zoowel de voorbe reiding als de geloofsverandering zelve met zü» medeweten had plaats gehad. Na eenige beraadslaging werd door een der wethouders voorgesteld aan burg. eu weth. op te dragen een schrijven te rigten aan het collegie van regenten, met uitnoodiging om tegen herhaling van een feil, als zich thans heeft voorgedaan, te waken. Dit voorstel werd nog zoo gewjjzigd, dat de aanhef luidt; De gemeenteraad, betreurende dat van de geloofsver andering van A. noch aan regentennoch aan den vader tjjdig is kennik gegeven, noodigt burg. en weih. uit enz. Dit voorstel werd met 9 legen 8 stemmen aangenomen. Te Baarlo begaf zich dezer dagen een 4-jarig meisje op het ijs van een vjjver, maar zakte er door en verdronk. - 'sGRAVENHAGE, 6 February. Door Z. M. is aan J. M. Colletle, inspecteur-chef van het technisch be- i heer van den rijkstelegraaf te 's Gravenhage, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van officier van hel Legioen van Eer, hem door den president der republiek geschonken. j Tol havenmeester bij de Drentsche Hoofdvaart, de Kolonievaart en het Meppelerdiep is benoemd de heer S. S. Uofstra, thans buitengewoon opzigter bij 's rijks waterstaat te Dieverbrug. De kapitein-luit. ter zee D. G. E. Wollerbeek Muller en de luit. ter zee le kl. I. Lagaay, uit Oost-lndië teruggekeerd, zyn op non-activiteit ge steld. De officier van administratie 3' kl VV. G. L. Brunings, aan boord van het wachtschip te Willemsoordwordt op non-activiteit gesteld en ver vangen door den officier van administratie 3' kl. O. R. Paehlig. De politie deed Zaturdag avond en gisteren twee gewigtige ontdekkingen ten gevolge waarvan voorloopig een vijftal gevaarlijke sujetten uit de zamen- leving zijn verwjjderd. De eerste en meest belangrijke zaak betreft de opsporing en aanhouding van twee valsehe munters. Reeds sedert geruimen trjd had men de overtui ging. dat hier ter stede valsch geld, in de laatste dagen vooral dubbeltjes, in omloop werd gebragt. De houder van het overzetveer aan den Zuidwal zag zich onlangs in de noodzakelijkheid een passagier, die hem slechts één cent schuldig was, 99 centen terug te geven, omdat deze persoon hem voor de moeite van overzet ten een gulden ter inwisseling overhandigde. Dit trok de aandacht van den veer man, die, waar het znlk een luttel loon betreft, gewoonlijk met kopergeld betaald wordt. De man beschouwde het muntstuk naauwkeurig en kon sedert niet worden teruggebragl van het denkbeeld, dat er iets aan haperde. H|j deed der politie aangifte, van zjjne bevinding. Deze nam onmiddellijk maatregelen en liet den passagier, die bijna dageljjks met het schuitje naar de overzijde voer, op zekeren avond volgen, juist toen hij wederom een gulden van verdacht allooi had gewisseld. Het beroep door den bedoelden persoon uitgeoefend versterkte de politie in de veronderstelling, dat de ver spreider tevens de vervaardiger van het valsehe geld was. Dit vermoeden werd zekerheid, toen dezer dageu een medepligtige op heeterdaad werd be- trapt op het uitgeven van valsehe guldens. Als vermoedelijke bedrijvers dezer misdaad zijn in hechtenis genomen twee kopergietersbeide werkzaam in de kopergieterij van den heer K alhier. Uil het onderzoek is geblekendat de guldens gegoten werden in een vorm van Brnsselsche aarde bjj tientallen tegelyk. De vorm werd on middellijk na het gieten vernietigd. De stukken bestonden hoofdzakelijk uit koper verkregen van oude bellen van dit metaal. De valsehe stukken hadden het voorkomen van een gewonen gulden, echter met dit buiten gewone kenmerk, dal zij loodkleurig waren en de beeldtenis des koning een weinig misvormd was. De medepligtige, oud 19 jaren, was behulpzaam bij het verspreiden der valsehe guldens die hoofdzakelijk in koffijhuizen en winkels werden uiige- geven. Tot dusver zijn acht valsehe guldens in beslag genomen. Voorts mogt hel der politie gelukken de verdachten in handen te krijgen van de herhaaldelijk in den laatsten tijd gepleegde eenden-diefstallen op den l.eidschen weg onder Wassenaar. Voor de scholen der Ned. herv. gemeente alhier werd gisteren ochtend in de Kloosterkerk gecollecteerd een bankhillet van 1000. ENGELASft LONDEN. 5 February. Onlangs werd door de Nederlandsche regering aan die van Engeland de uitlevering gevraagd van dr. E. S. Gans, ex-secretaris van het le Londen gehouden sociaal-revolutionair congres, thans aldaar vertoevende, en vroeger te Scheveningen en te Rotterdam, waar hij zich schuldig heeft gemaakt aan eene reeks van opligterijen. Dr. Gans is thans in hechtenis genomen en stond teregl voor het crimineel hof in Bowstreet. Men vond politieke papie ren bjj hem, benevens een brief in antwoord op een door hem gedaan ver zoek om den gewezen redacteur van de FreiheilJohann Most, in de ge vangenis te mogen bezoeken. De zitting werd na een kort verhoor verdaagd. De "Court of Common Council" te Londen heeft eene som van 500 I beschikbaar gesteld voor het fonds ter ondersteuning van de in Rusland ver volgde Joden. De politie heeft te Wandsworth eene munt voor valsch geld ontdekt, geheel naar den eisch des tijds ingerigt. Vier personen, op heeterdaad be trapt, stonden dezer dagen voor die misdaad teregl. Eene kamer, waarin zij werkten, bevatte vier batterijen en circa 100 enkele en dubbele gietvor men. Op alles werd beslag gelegd. Een der gevangenen, Jones genaamd, wordt geacht de fabrikant van al het in Engeland in omloop zjjnde valsehe geld te zjjn. Uit Washington meldt men dat het geregtshof het verzoek om in de zaak van Guiteau een nieuw onderzoek in te stellen heeft verworpen, eu hem ter dood heeft veroordeeld. FHAKkKUH, Bjj den senaat is ingekomen een verzoekschrift van eenige aanzienlijke te Nice en aan de kust aldaar gevestigde vreemdelingen. Engelschen en Italianen, alsook van Franschen, om werkzaam te zijn tot opheffing van de speelbank te Monte Carlo. De onderteekenaren vestigen de aandacht op den heilloozen invloed, dien de speelbank uitoefent op de omliggende plaat sen, en op de omstandigheid, dat het dobbelspel le Monte Carlo een hoop gemecne karakters daarheen en in de nabijheid lokt tot afschrik van vele meiischen, die in dergeljjk gezelschap niet willen vertoeven. Een soort gelijk verzoekschrift is bij de kamer van afgevaardigden ingediend door 4000 personen. De heer Paul Bert, afgetreden minister van onderwjjs en eerediensl, heeft in een brief aan den heer Castagnary, onder hem directeur-generaal van eeredienst en met hem afgetreden, een overzigt gegeven van hetgeen onder hun bestuur is tot stand gebragt. Hjj heelt, zegt de heer Bert, den raad van state een decreet ingediend om de Prolestantsche gemeente it Parijs, sedert 20 jaar een geheel, weder te splitsen en den vrede te her stellen door aan de heerschappij der orthodoxie op den kansel aldus een einde te maken; de lang verslapte teugels over de Roomsche kerk zjjn weder aangehaald, de regten van den staat gehandhaafd; een wetsvoorstel is voorbereid en zal door hem alsnog worden ingediend om aan deze kerk de privilegiën en vrijstellingen te ontnemen, door de zwakheid van vroegere regeringen op het stuk van krijgsdienstbeurzen, monopoliën van begrafe nissen enz. haar verleend. Door eene delegatie uit hel parket is met Bontoux en Féder de boe ken en kassen der «Union Générale" geverifiëerd. Daarna zjjn de beide ge arresteerden naar de Conciergerie teruggrbragt. Men gelooftdat nog andere inhechtenisnemingen te verwachten zijn. De aanklagt tegen Bontoux en Féder luidt, dat zjj zich hebben schuldig gemaakt aan bedriegerjjmisbruik van vertrouwen en schending der we! van 1867 op de handelsvennootschappen. De beide eerste punten van aan klagt worden door hen verworpen, maar zjj geven toe, dat de wel van 1867 door de «Union Générale" geschonden is; zij voeren echter aan, dat vele andere financiële maatschappijen zich hieraan evenzeer schuldig gemaakt hebbenzonder dat hare directeuren of wie ook deswege gemoeid worden Bontoux werpt alle schuld op Féder, zeggende dat deze met den dageljjk- schen gang van zaken belast was, terwijl Féder daarentegen alles op lid hoofd van Bontoux doet nederkomen. Een beambte bij den beursmakelaar Delagarde, zekere Delavoirebeek zich ten gevolge der dalingen op de beurs met een pistool van kant gemaakt. Sedert geruimen tijd kwamen er bjj de Parjjsche politie herhaaldelijk klagten in van koetsiers en reizigers over het plotseling verdwijnen MJ

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2