PK!! TELEGRAAF. daarvan eene uiotie voor, aldus luidende: "dat deze bijeenkomst, hoewel regt noch verlangen hebbende om zich met de binnenlandsche zaken van een ander rijk te bemoeijen, en wenschende, dat de betrekkingen tusschen Rusland en Engeland van den viendschappelijkslcn aard mogten blijven, zich verpligt gevoelt te verklarendat de Russische wetten betredende de Joden de strekking hebben om deze bij de Christelijke bevolking in min achting te brengen en hen blootstellen aan de uitbarstingen van dweepzieke onkunde". Deze motie werd mede aangenomen. Eene derde motie, voor gesteld door het parlementslid Bryce en evenzeer aangenomen, was van den volgenden inhoud: "den lord-mayor wordt verzocht, een afschrift van de vorige motiën aan de ministers Gladstone en Granville te doen toeko men, in de hoop, dat de regering in staat zal zijn, als eene gelegenheid zich voordoet, om een vriendschappeltjken invloed op de Russische regering Hit te oefenen in den geest der aangenomen motiën. Ten slotte werd nog eene motie van het parlementslid Stanley aangenomenom een fonds op te rigten tot ondersteuning van de vervolgde en uit Rusland geweken Joden en tot het aanwenden van pogingen om eene blijvende verbetering in hun nen toestand te verkrijgen. Er werd terstond voor 15000 ingeschreven. Men verneemt nader, dat de fondsen van de lersche Land-league niet waren belegd hij de failliete bank "Union Générale". Die fondsen zijn be legd in Amerikaansche effecten en het vlottende kapitaal bevindt zich in handen van de Amerikaansche bank-firma Munroe C\ Bij de veiling der goederen, behoord hebbende aan een der ver- maardste clubs te Dublin, kwam een zeldzaam voorwerp onder den hamer; het was een oude eikehouten leunstoel, met veel snijwerk versierd, sym bolen van het voormalig zelfstandige koninkrijk Ierland, die lang tot zetel had gestrekt vau den voorzitter van het huis der gemeente. De vermogende Engelsche brouwer, de heer Cecil Guiness, heelt dit merkwaardige voorwerp doen aankoopen voor 90 of 1080 gulden. VHAHKRIJK. Door den senaat is de heer Leroyer, oud-minister van justitie, tot voorzitter gekozen, in plaats van den heer Léon Say, benoemd tot minister van financiën. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Salis medegedeeld, dat hy voornemens was den minister van justitie te vragen, welke maatregelen er genomen zouden worden tegen de Parijsche en Lyonsche beursmakelaars en tegen sommige speculanten. Hij had nu gehoord, dat een paar personen in verzekerde bewaring genomen waren en dat er eene vervolging was in gesteld tegen de "Union Générale". Hij bepaalde zich dus tot de vraagof er inderdaad een onderzoek is ingesteld en of dit zich ook uitstrekt tot het parket der beursmakelaars. De heer Humbert, de minister, antwoordde, dat de justitie zich bezig beeft gehouden met den toestand van de "Union Générale". De instructie was geopend en er was een bevel tot gevangen neming uitgevaardigd tegen den directeur vau gezegde bank en tegen den voorzitter van den raad van bestuur. Dat bevel was tot uitvoering geko men, en het regl zou nu zijn loop hebben. De regtbank van koophandel te Parys had harerzjjds de "Union Générale" in staat van faillissement ver klaard. Of de vervolging zich ook zou uitstrekken tot den raad van toe- zigt, zou door de justitie beslist worden. Men kon er op rekenen, dat zij te werk zou gaan met al de onafhankelijkheid en onpartijdigheid, die men regt had van haar Ie verwachten.De heer Salis nam acte van des ministers verklaring en drukte de hoop uit, dat het regt gelijk mogt zijn voor allen, voor de grooten evenals voor de kleinen. De minister van financiën ver klaarde nog dat het parket der beursmakelaars te Parijs maatregelen had genomenopdat alle scbuldeischers volledig betaald werden. Wel kon niet met zekerheid gezegd worden, dat de schuldeischers allen even stipt hunne verbindtenissen zouden nakomen, maar er waren door de vereeniging der beursmakelaars pogingen gedaan, die men te waarderen had, al mogt het blijken, dat sommigs beursmakelaars onverantwoordelijk hadden gehandeld. De heer de Freycinet, minister van buitenlandsche zaken, heeft aan Frankrijks vertegenwoordigers buitenslands eene circulaire gerigt, waarin hij, van het optreden van zjjn ministerie kennis gevende, hen uitnoodigt, der respectiven regeringen de verzekering te geven, dat het kabinet den wensch koestert, de vreedzame, vriendschappelijke betrekkingen met haat te onderhouden, welke tusschen haar en Frankrijk bestaan. Betreffende het afgetreden ministerie worden nog een paar bijzonder heden vermeld. De minister van koophandel, die ten gevolge van de nieuwe verdeeling der ministeriële departementen een nieuw gebouw moest zoeken, was juist daarmede gereed toen hij met zijne ambtgenoolen moest aftreden. De hees Weiss, wiens benoeming tot hoofd der politieke afdeeling van buitenlandsche zaken zoo heftigen tegenstand uitlokte, heeft eene maand lang met onbezweken ijver gewerkt om zich op de hoogte te stellen van zijne nieuwe taak en verliest nu zijn ambt, zonder een centime tractement te ontvangen, daar hij, volgens het reglement, het geheele salaris van de eerste maand in het pensioenfonds moet storten. De heer Gambetta is naar Nice vertrokken, waar hij, naar men meent te weten, drie a vier weken blijven zal. De liep. Frang. berigt, dat Gam betta de leiding van het blad, die hij den 5Jen Februarij 1879 had nederge- legd, weder aanvaardt. Maarschalk Baraguay d'Hilliers overleed den Junij 1878 en ver maakte o. a. in zijn testament 20000 fr. rente, per jaar, aan het leger, welke aldus verdeeld moesten worden10000 fr. aan gewoiide of behoeftige officieren en 10000 aan onderofFicieren en soldatendie in dezelfde omstan digheden waren, zonder dat ooit de officieren, onderofficieren en soldaten twee achtereenvolgende jaren daarvan konden genieten. Over de uitvoering van deze clausule is echter tusschen den minister van oorlog en den execu teur-testamentair oneenigheid ontstaan, en voordat de ongelukkige officieren en minderen van de edelmoedigheid van den maarschalk kunnen genieten, moeten nog verschillende pleidooijen gevoerd worden. Het is nader gebleken, dat het springen van het groote waterreservoir bij Galais niet aan 27, doch slechts aan 12 personen het leven heeft gekost. Daarbij waren 8 kinderen, die zich nog in het schoolgebouw bevonden, dat bij die gelegenheid bezweek. UIIlTSCHLAIIin. De keizer en de keizerin hebben met den kroonprins het museum van kunstnijverheid te Berlijn bezocht en de zalen geopend, waarin de Trojaan- sche oudheden van dr. Schliemann zijn tentoongesteld. De broeder 11. A. Jbschke, uit llerrnhut, heeft het Thibetaansch- Engelsch woordenboek, dat hij ingevolge de opdragt van het Britschedepar tement van koloniën gedurende de laatste acht jaren onder handen had, thans afgewerkt. OOSTEKRIJ K. Officieel wordt het volgende medegedeeld:] Eene sterke afdeeling, onder bevel van overste Hotze, was voornemens, na het Rogoy-gebergte bestegen te hebben, in het front van Scherjagangs stelling, het gros der opstande lingen, dal op den Krbyma gelegerd is, om te trekken en zich te verbin den met het garnizoen te Foca. Te Varos vernam Hotze dat een aanzienlijk aantal opstandelingen zich bevond tusschen Mrezica en Susjesno, nadat er tusschen de opstandelingen en de bezettingen van Foca, Susjesno en Jokne Brod kleine gevechten waren voorgevallen. Hotze verdreef nu die opstandelingen en kwam den 21"" te Foca aan. Naar men verneemt zullen er acht personen teregt staanals beschul digd van aanleiding te hebben gegeven tot den grooten omvang van de ramp in het Ringlheater, en wel Jauner, de directeur, en de ex-burge- meester Newald, welke laatste medepligtig zou zijn aan het niet aanwezig zijn der olielampen in de couloirs en corridors. Beschuldigd worden voorts de politieraad Landsteiner, die door zijne woorden: "Alles is gered" de brandweer op een dwaalspoor bragt; de inspecteur Nitsche, wegens het af sluiten van de verkeerde gaskraan; de stedelijke ingenieur Wilhelm, we gens zijne houding bij de pogingen tot redding, en drie mindere ambtenaars uit het schouwburgpersoneel, die niet op hun post bij de brandslangen achter de schermen waren. De firma Prossnitz Gruber, te Weenen, heeft hare betalingen ge staakt; het passief bedraagt 150.000 fl. Uit Triëst wordt gemeld, dat de firma Moise Levi in hetzelfde geval verkeert met een tekort van 200.000 fl. Te Brunn is de firma Deutsch Bruder failliet met een passief van 60000 fl. Nog wordt gemeld dat de graanhandelaars Roller Paszkurz, te Baja, insolvent zijn verklaard. Het passief bedraagt 300,000, Paszkurz zou zich in den Donau van het leven hebben beroofd. WEENEN, 3 Februarij. De Ilongaarsche delegatie heeft na langdurige beraadslaging het debat lot morgen verdaagd. In den loop der discussie bestreed Andrassy de pessimistische zienswijze van Apponyi en wees op hetgeen Frankrijk in Algerië, de Vereenigde Staten door de Indianen, En geland in Indië heeft uit te staan. De opstand is uit Dalmalië overgeplant in de Herzegowina. Daaruit volgt dat hij een veel grooter omvang zou hebben gekregen, als Oostenrijk niet de bezette landen beschermd had. Verder wees hij op den tijd, waarin men 10 millioen vlugtelingen moest beschermen, zonder dat Turkije zich erkentelijk had betoond. Waren de landen niet bezet, dan zouden ongetwijfeld grooter gevaren ontstaan zijn. De minister van financiën Szlavy beweerde eveneens dat Apponyi den toestand te donker inzag. Men moest de omstandigheden zonder pessimisme mannelgk onder de oogen zien en te boven komen. CAIRO, 3 Februarij. Het ministerie is gereed: Mahmoud-pacha, minister van binnenlandsche zaken en president, kolonel Arabi, minister van oorlog, Mahmoud-bey, minister van openbare werken, Abtiallats, minister van on derwijs, Frakry, minister van buitenlandsche zaken, en Fetmi-pacha, mi nister van justitie. CAIRO, 3 Februarij. Vijftien gedelegeerden der kamer van notabelen had den heden ochtend ten ell ure audiëntie bij den Khedive. Zij stelden Mahmoud-Pacha voor als president van den ministerraad. De Khedive ant woordde, dat hij Mahmoud zal opdragen een nieuw ministerie te vormen. De gedelegeerden gingen toen naar Mahmoud, die het verzoek aannam. Hij zal het stel ministers in den namiddag den Khedive aanbieden. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de maanden October, November en December door het postkantoor te Leiden naar het buitenland zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Verzonden geweest naar Belgie: Straatman, J. Doornik, beiden te Brussel. Duitschland: Baron Knobelsdorf, te Hannover. Engeland: mad. II. Levy, te Londen; 11. T. Stedman, te Northinch. Frankrijk: C. W. Wijsman, te Bordeaux; S. N. Anslijn, H. de Jong, mad. Bouvet, F. M. Wensen, allen te Parijs. ZWOLLE, 3 Februarij. Tarwe 9.75 k/10.25; rogge ƒ8,25 k ƒ8.75; boekweit ƒ7.25 a ƒ7.50; gerst 6.25 k ƒ6.75; paardeboonen ƒ8.25 k ƒ8.75; aardappelen I 1.50 k f2.50alles per HL. Boter. Aanvoer 375/8, 425/16 vaten, benevens 500/2 KG. stukgoed. Totale aanvoer 24000/2 KG. Middelmarkt ƒ1.40 per KG. Handelswaarde 16800. Notitie van heden: per KG. ƒ1.20 a ƒ1.60; per 20 KG. of vat prima kwal. 39 k f 42; afwijkende soort ƒ36 k ƒ38; tweede soort ƒ26 k ƒ29.Eijeren4.50 k ƒ6 per 100 stuks. Vee. Bij ruimen aanvoer, p. m. 100 pCt. meer dan vorig jaar om dezen tijd, word hedeneven als gisteren op de voormarkt eu gedurende de geheele week veel handel gedreven en ondergingen de prijzendie nog tamelijk hoog zijngeen be duidende verandering. Varkens. Op p. m. 30 wagens waren heden p. m. 200 biggen en ruim 150 magere, drachtige en vette varkens aangevoerd. De biggen golden ƒ1.25 k ƒ1.50 per week; magere varkens 20 k ƒ35; drachtige dito ƒ45 k 65 en vette dito eerste soort 50 a 55 ets en tweede soort 45 k 47} ets per KG. levend gewogen. Door de ingevallen vorst eu gevolgelijk door stremming der vaart, zijn heden geen beurtschepen aangekomen. De aanvoer van verschillende marktartikelen bedroeg zeer weinig. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 6