LEIDSCI COURANT. ma. ZATURDAG 28 J A NU A RIJ. 24, ST ADS-BERICHTE IN. NATIONALE MILITIE. ki;nnisgëvi\». I! 1N N ENLAN DSC U E B E K I QT E N. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant i> per derend eet jaurs 1.50, franco p. p. f 2- A/zofidvrlijke nummers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlcnliën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel *26 Her Wet van den 19den Augustus 1861, betrekkelijk de Natio nale Militie Staatsblad N°. 72), Doen te welen dat het register van inschrijving en de alphabetisehe naamlijst der in 1881 voor de Nationale Militie ingeschrevenen van den 23slfn tot en met den 31steD Januari ek. ter Gemeenle Secreiarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der ncderlegging, kan wor den ingebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schriftelijk, op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant, Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEB., Burgemeester. Leiden, 21 Januari 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 Januarij, De arrondissemenls-regtbank ie 's Gravenhasc heeft heden uitspraak gedaan in het Lekende proces msschen het parochiaal: armbestuur legen de eeaieenle Leiden en'het'H. Kalh armbestuur aldaar. Het eischend bestuur werd in zjinc vordering niet-onlvauketijk veiklaard. opgrond, datofschoon quaesttien .omtrent classificatie van liefdadige instellingen door de geclassifi- ceerden zelf wel kunnen worden opgeworpen, de vordering uit art. 72 der armenwet alleen toekomt aan dengene, die kan bewjjzen in zijn regt te zijn gekrenkt, terwijl zoodanige krenking van zijn regt door hel eischend bestuur niet is bewezen. Wat nu betrof de verwarring, ontstaan doordal twee armbesturen op hetzelfde terrein werkzaam zijn en w aai op het eischend bestuur zich beriep als schadelijk voor eene behoorlijke behartiging van de belangen der door de instellingen ondersteunde armen, hieromtrent overwoog de regter, dat dit geen voldoende regtsgrond was om Je vervallenverklaring van eene der iustellingen te bevelen: bovendien was het gedaagde bestuur ouder dan bet eischende en konden er dus voor dat laatste, tijdens de classificatie, nog geen regieu in dezen opzigte bestaan hebben. Hel eischend bestuur werd in de proceskosten veroordeeld. t Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder- landsch-lndiëdoor middel van liet stoomschip Utrecht, waarvan liet ver trek uit Rotterdam op 28 Jatuiarij aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia zal met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang worden ge zonden. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van het ver trek van het stoomschip, vóór 4 uur 's namiddags, te Rotterdam aangekomen te zijn. De aandacht van Nederlandsche geneeskundigen wordt gevestigd op de gelegenheid, die er voor hen bestaat om onder genot eener toelage van ƒ200 'sniaands. vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen belast te worden met de uitoefening van de burgerlijke geneeskundige dienst in een ol ander door den gouverneur-generaal aan te wijzen gedeelte van Nederlandsch Indië, «terwijl zij daar tevens particuliere practijk kunnen waarnemen". Zij die daartoe genegen zijn. worden uitgenoodigd zich bij een op zegel geschreven request tot het dep. van koloniën te wenden. De Staatscourant bevat het verslag van de werkzaamheden aan het Kon. Nederl. meteorologisch instituutverrigl gedurende dc tweede helft van het vorige jaar. Naar men verneemt heeft de minister van waterstaat, handel en nijver heid het eerevoorzitlerschap der commissie van uitvoering van de algemeene Nederlandsche landbouwtentoonstelling in 1883 aangenomen. Werd onlangs gemelddat de lieer T. P. Viruly te Leiden aan zijne huurders van landerijen in den Prins Alexanderpolder (Kralingen) eene aan merkelijke vermindering van pacht bad geschonken, thans kan worden hrrigt, dat genoemde grondeigenaar aan zijne huurders eene aanmerke lijke som voor bemesting hunner landerijen heelt geschonken, namelijk i00 mest per H A. {ilbl.) Hp eene dezer dagen te Woerden gehouden verkooping werden twee oude blaauwe Delftsche kannen voor den prijs van 60 verkochtlater weriicn die kannen ouder de kooplieden verkocht voor 600. Eergisteren namiddag is een goederentrein van Rotterdan op hel slation- terrein te Dordrecht in hotsing gekomen met cenige wagens, waardoor nog al schade werd veroorzaakt. Twee conducteurs, die zich in den bagagewa gen bevonden, onmiddellijk achter den tender, moesten met een ladder uit het omgeworpen rijtuig klimmen, doch zijn met den schrik vrijgekomen. liet plan, door eenige ingezetenen van Haarlem aan den gemeenteraad aldaar aangeboden, voor liet maken van een nieuwen schouwburg, en waarbij behalve een geschikt terrein, liet oude proveniershuis in de Grootc Houtstraat, ook geldelijke steun van de gemeente, in den vorm van waar borg voor de aflossing en rentebetaling eener gcldleening. wordt gevraagd, wordt niet geheel door liet dagelijkscli bestuur aannemelijk geacht. Burg. en wel li. stellen aan den gemeenteraad voor, aan adressanten te beriglen, dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, zooals liet is gedaan, maar dat de raad bereid is, het gevraagde terrein voor 99 jaren in erf pacht te geven, tegen betaling van 1 'sjaars gedurende den tijd, die nóodig zal blijken om eene gcldleening van 3 ton af te lossen, en zich borg te stellen voor de betaling van rente en aflossing eener zondanige leening. welke niet zal gesloten worden, voordat het aandcelen-kapitaal. ten bedrage van twee ton, zal zijn gestort en verwerkt. Na aflossing van de leeningbelale de schouwburgven ruigiug jaarlijks /4000 erfpacht, of één ton voor den eigendom van de gronden bij wjjze van afkoop. Te Muntendam bragt dezer dagen de vrouw van den daglooner P. Moleiia om 7 ure haar man. die op eene aardappelmeelfabriek werkte, het eten. Zij was vergezeld vati haar G-jarig zoontje. Toen zjj weder uit de fabriek kwam. schijnt zij ten gevolge der duisternis in liet diep gevallen te zijn. Twee fabriekswerken, een kwartier later daar komende, hoorden hel kind selireijende roepen: Moeder ligt in het water, en inderdaad bleek dit het geval te zijn. Zij was dood. Uit Ellen en Leur meldt men aan dc /V. R. C.: Meermalen leest men dat, bij gebrek aan een raadhuis, hel gemeentebestuur zijn verblijf houdt in eene herberg. Iii deze gemeente doet zich hel omgekeerde voor; mis schien een eenig geval. In hel raadhuis, een groot modern gebouw met verdie pingen en hordes, bevindt zich sedert jaren, aan het einde der vestibule, links dc raadzaal en regts de secretarie, eene tapperij in optima forma, waar de burserij hij verkiezingen, aangilten enz. dan ook, om niet onbe leefd te schijnen, geregeld eens zoogenaamd «gaat opstoppen" of «aanste ken". Onlangs bij de aangifte voor de nationale militie,, was liet in die tapperij te zien. dat dc aanstaande zonen van Mars het Schiedammer vocht ganseli niet versmaadden, waarvan dan ook in den avond vechtpartijenbal dadigheden en processen-verbaal liet gevolg waren. Algemeen hoopt men dat aan deze tapperij geene vergunning gegeven worde, zoomede niet aan den gemeente-ontvanger, brievengaarder en sluiswachter, alle ambten in deze gcaieente waargenomen door tappers, niettegenstaande behalve deze vier, op eene bevolking van bijna 6000 zielen, nog 80 tapperijen en dranknerin- gen beslaan. Te Ossendrechi is proces-verhaal opgemaakt legen eene vrouw, wégens aanhoudende grove mishandelingenop haar lienjarig kind gepleegd. Nach ten achiereen bragt hel kind in de bosschen door om zich aan die mishan delingen te onttrekken. Te Meerlo, in Limburg, is de persoondien men als vermoedelijk brand stichter had aangehouden, ontslagen; daarentegen is een ander, zwager van den eerstbedoelde, in hechtenis genomen. Deze moet zijne schuld reeds bekend hebben. Regtstreeksehe herigten uit Zuid-Afrika van 3 Jan.. melden, dat vele redeneringen in de bladen over Burgers' verweerschrift voorkomen. In Manica, Oostkust van Afrika, zijn onder de Portugesuhe bezittingen rijke goudvelden ontdekt; zij zouden die van California en Australië evenaren. De lijding was naar de Portugesclie regering getelegrapheerd. 's GRAVENHAGE 27 Januarij. Door Z. M. is verlof verleend aan: dr. M. F. A. G. Campbell, te 'sGra- venliage, lol het aannemen van liet oiiderscheidingstcekeii van Ridder der Leopoldsorde van België; mr. J. If. van Wickcvoort Crommelin. tot liet aan nemen van het onderscheidingsteekcn van Commandeur der orde van de Waakzaamheid of van d n Witten Valk van Saksen-Weimar-Eisenach; dr, E. van der Ven, te Haarlem, tol het aannemen van liet ondersclieidingstee- ken van Ridder van liet Legioen van Eer, hem verleend door den president van de Frausche republiek. - De volgende controleurs der directe belastingen zijn verplaatst: II. E.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1