In het antwoord der regering op het sectie-verslag der eerste kamer bevattende algemeene beschouwingen over de staalsbegrooting voor 1882 wordt o. a. door den minister van financiën medegedeeld dat by de volgende bjjeenkomst der tweede kamer waarschijnlijk een wets-ontwerp tot tast- stelling eener leening zal worden aangebodendiewat de behoeften van Nederland betreft, de som van 50 millioen niet veel zal behoeven te over-' schrijden en dan nog slechts naar gelang der behoeften bjj jaarreeksen zal behooren te worden geplaatst. Met genoegen ontwaarde hij dat verschil lende leden der eerste kamer met hem het gevoelen voorstaandat v»or uitgavendie werkelijk buitengewoon zijn. zonder bezwaar kan wordenge- leend. De overweging van de door de regering toegezegde plannen tot be lastinghervorming is nog niet zoover gevorderd, dat die thans reeds voor mededeeling vatbaar zouden zijn. Intusschen zal belastinghervorming niet zonder het invoeren van nieuwe belastingen kunnen geschieden, ooi al wordt tevens naar verbetering der bestaande gestreefd; reeds wordt aan verbetering der accijnswetten, die tevens zonder schade productiever kun nen zyn. gearbeid, maar ook in den weg der directe belastingen moet en kan zonder bezwaar ten aanzien van de draagkracht der natie eene nieuwe regeling tot stand komendie de lasten meer geljjkmatig doet drukken en byv. het grondbezit niet ten behoeve van het roerend vermogen te zwaar belast. Overigens verklaart de minister, dat, zonder daarom al de kosten van het onderwijs en die van de politie op het rjjk te doen overgaan, ook bij het terugerlangen beoogt van de geheele opbrengst van hel personal voor het rjjk, dat daarentegen het heffen van opcenten tot bepaalde gren zen aan de gemeenten kan overlaten. 'sGRAVENHAGE25 January. De heer J. van Tright, veearts te Zalt-Uommel, is voor den tijd van driejaren benoemd tol adsistent bij 's rijks Veeartsenijschool te Utrecht. Aan Jannetje van Noort, weduwe van den in dienst omgekomen licht- wachler bij 's rijks verlichting aan den Hoek van Holland Pieter de Graaf, is krachtens artl. 4 en 10 der wet betreffende de burgerlijke pensioenen, laatstelijk gew jjzigd bij die van 21 Mei 1873,', toegekend een pensioen ten laste van den staat, ten bedrage van ƒ325 'sjaars. De kapitein der genie P. A. T. liavelaar, thans op non-activiteit, is op pensioen gesteld. Bij het personeel der geneeskundige dienst van het leger in Nederl. Indie is benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. de heer G. A. vau Geyteubeekarts, doctor in de wis- en natuurkunde, doctorandus in de geneeskunde. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer Brou wers, na te zijn beCrdigd. zitting genomen. De discussie over het FraB- sehe handelslractaat werd voortgezet: De hh. Wiutgens, Bastert, van Itagr en lveucheiiius bestreden het, allen op economische en politieke gronden en vooral wegens den tienjarigen baud om onze wetgeving niet te wijzigen. De minister Rochussen verdedigde het tractaat, als zijnde het beste watjver- krijgbaar was De verwerping zou veel nadeeliger zijn en de verantwoor delijkheid daarvan nam de regering niet op zich. De discussie zal in eene heden avond te houden ziiting worden voortgezel. De heer VV. A. d. W.chef van het station van den Holl. spoorweg te Delftweigerde in Augustus jl. het vervoer langs den spoorweg naar Utrecht, van wege het rijk. van eene hoeveelheid van 20000 stuks patro nen, inhoudende 85 kilogr. buskruid, behoorlijk gepakt in 1G kisten met hel opschrift //patronen". Hij grondde zijne weigering op het voorschrift der spoorwegwet, waarbij wordt bepaald, dat geen meerdere hoeveelheid dan 25 kilogr. buskruid mag verzonden worden, welke bepaling in hel be lang van het spoorwegverkeer moet worden geacht, üe chef zag zich wegens zijne weigering voor de regtbank te 'sGravenhage vervolgd, maar de regt er stelde hem in het gelijk en ontsloeg hem van regtsvervolging. Het openb. min. teekende appel aan en hel geregtshof alhier werd gisteren geroepen van deze zaak kennis te nemen. Tusschen het openb. min., ver tegenwoordigd door den advocaat-generaal mr. Bijleveld. en den gemagtigde en verdediger van beklaagde, mr. van Stipriaan Luiscius, werd uitvoerig debat gevoerd over de beteekenis van het woord //patronen", Advocaat- generaal was van meening. dat aan een verbod van vervoer van metaal patronen als in casu niet kon worden gedacht en requireerde de veroordee ling van den chef in eene boete van 10, lerwyl de verdediger niet kon toegeven, dat een buskruid vervoer Loven de 25 kilogr., ook al geschiedde dit in den vorm van melaalpatronen, mogt worden toegelaten. Pleiter ver- tenigde zieli met de zienswijze der regtbank en concludeerde tot bevesti ging er van. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Dingsdag. t Het geregtshof behandelde ook het appel van een vonnis der regtbank te Zierikzee, ingesteld door zekeren N. B., uit Kerkwerve, waarbij hy is veroordeeld lol 8 maanden celstraf, wegens het toebrengen van kwetsuren aan Jan S arbeider te Zierikzee, waardoor deze gedurende meer dan 20 dagen is verhinderd geworden zijn werk Ie verrigten. Aan den beklaagde werd ten laste gelegd in den avond van 14 Sept. jl.zonder eenige aanlei ding, een SGhol hagel te hebben gelost op genoemden S. en dezen in het Jiukerbeen in de knie te hebben getroffen, tijdens hij in een schuitje langs deir grindweg voer, waarop S. zich bevond. Hij ontkende echter zich aan het feit schuldig gemaakt te hebben, hoewel de getroffene en diens broe der, met wien hij in gezelschap was, pertinent volhielden, dal zij B. heb ben zien schieten. In deze zaak had een langdurig getuigenverhoor plaats. Adv.-gen. Byleveld oordeelde hel feil volkomen bewezenmaar geloofde, dat eene zwaardere straf moest worden opgelegd. Mitsdien requireerde hij de vernietiging van het vonnis en veroordeeling van beklaagde lot 2 jaren celstraf. De verdediger, jhr. mr. E. N. dc Brauw, meende, dat er allezins termen aanwezig waren om zyn client wegens gebrek aan bewijs vry te spreken. Uitspraak mede aanst. Dingsdag. - B{j het bestuur van de 's Gravenhaagsche AmbachtsVerecniging bestaat het plan om binnen eenige weken al de ambachtslieden hier ter stede bjjeen te roepen, ten einde over een grootsch plan van gedachten te wisselen. Het bestuur heeft nl. het plan opgevat tot stichting van een *groot ambachts. gebouw", dat behalve eene groote benedenzaal voor tooneelvoorstellingen zanguitvoeringen enz., eene ruime conversatiezaal, leeskamer en andere zalen zal moeten bevatten, en waaraan verbonden zal moeten zijn een tuin, waarin de kinderen der leden zullen kunnen spelen en waarin ook concer ten plaats kunnen hebben. (F'ad.) De weigering, meldt het Dbl., van de Scheveningsche visschers, om op het door de reeders vastgesteld contract te varen, uit vrees van zich aan banden Ie leggen voor de toekomststrijdende met hunne belangen, houdt nog aan. Intusschen vernemen wy, dat eenigen hunner gehoor heb ben gevraagd en verkregen bij den burgemeester, ter inwinning van diens raad in den bestaanden toestand en met inroeping van zijne bemiddeling. Naar men ons verzekert heeft de burgemeester een nader onderzoek en eme ernstige overweging toegezegd. BUITENLAN USCHE BER1GTEN. bng t:a n. LONDEN, 24 Januarij. De gemeenteraad van Dublin en ook de gemeenteraden van andere plaatsen zullen zien tol de regering wendenom te trachten haar te doen terugkomen op hel besluit om Parnell en andere politieke gevangenen voor eerst niet te ontslaan. Waarschijnlijk znllen zij niet slagen, omdat de toe stand in Ierland nog verre van rustig is. In den nacht van Vrjjdag op Zaturdag II. is een der Londensche spoor wegstations, dat van Hammersmith, gelegen in de Broadway, afgebrand, liet geheele gebouw, onlangs nog hersteld, verbeterd en uitgebreidis zoo goed als vernield. Uit Calcutta worden nadere bijzonderheden medegedeeld omtrent de zamenzwering in Nepaul. Reeds sedert eenige jaren schijnt hel plan bjj een aantal personen, voornameljjk officieren van het inlandsche leger, be staan te hebben om eenige leden van de vorstelijke familie van Nepaul. den eersten minister, den opperbevelhebber des legers en hunne zonen te vermoorden. Op het leven van den jongen Maharadjah van Nepaul hadden de zamenzweerders het niet gemunthun doel schjjnt alleen geweest te zijn zeiven op het kussen te komen. Er zou eene bom in den ministerraad geworpen en de anderen zouden in het kamp vermoord worden. Op den dag vóór de volvoering van het plan verraadde een der zamenzweerders den aanslag. Omtrent het reglsgeding van Guiteau wordt gemelddat hij met veil oratorische wendingen, soms met aandoening, zjjne verdedigings-redc beeft voorgelezen. Aan het slot verklaarde hydat, zoo waar er een God leefde, de gansche natie in bloed zou ondergaan, als een haar op zijn hoofd werd gekrenkt, en dat, als men zyn ligchaam aan hel graf overleverde, er een dag zou komen van afrekening. Later heelt de heer Porter namens 4 regering de slotrede gehouden. De gezworenen verkeeren in geen benydenswaardigen toestand. Zy heb ben nu reeds tachtig dagen, volgens de wettelyke bepalingen, in de strengste afzondering doorgebragt. Behalve hunne vrouwen en kinderen mogen zjj niemand bij zich ontvangen, en couranten of brieven mogen zij niet lezen. Een der heeren heeft een enkelen dag verlof gekregen om de begrafenis van zijne vrouw bij Ie wonen; het geregishof hield toen dien dag geen zitting. Maar om andere redenen mogen zy zich niet uit het hótel verwjj deren, en velen lijden in hunne zaken nadeel daardoor Hoe het regt wordt uitgeoefend in Texas, daarvan kon onlangs het stadje San Antonio getuigen. Toen de bevolking ontwaakte, zag zij aan een boom drie mannen hangen, die naar hunne kleeding te oordeelen Mexi canen moesten zijn. De drie bedoelde mannen hadden zich herhaaldelijk schuldig gemaakt aan straatrooverij. De Ruitschers in den omtrek vaii San Antonio hadden daardoor erg geleden en dewyl niets geschiedde te hunner beveiliging, namen zij zeiven de wet in de hand. Toen zij de struikroovers in handen hadden werd, naar 's lands wijs, een kort proces gemaakt ei weldra waren de delinquenten opgeknoopt. FKAKHRIJK. Men wil weten, dat Gambetta voorloopig zon hebben afgezien van bel doordrjjven van het //scrutin de liste", zich voorbehoudende de qHaeslie aan het oordeel van het congres te onderwerpen. Op die wijze zou men no;, tot een vergelijk kunnen komen. Eene twintigjarige wees, Angèle Sibie, te Parys bjj zekere mad. Cahnet in.de Avenue de Friedland in dienst, werd vóór eenige dagen bij ren notaris geroepen, die haar kenbaar maakte, dat haar eenige broeder, verseheideni jaren geleden naar een der Fransche kolomen vertrokken, overleden nat en haar een vermogen had nagelalen van 3 millioen fres. De verraste erf- gename keerde naar hare meesteres terug, deelde haar de tijding meden verklaarde in hare dienst te willen blijven totdat eene opvolgster zou g'1 vonden zijn. Angèle, sedert eenigen tjjd met een palfrenier verloofd, zal ets lang in het huwelijk treden. Uit Tunis wordt aan den Télégraphe gemelddat aldaar een gemag tigde van den president der republiek is aangekomen. Hij werd dof Roustan naar het Bardo geleidwaar hij eene bijeenkomst had met Taïb-Btf IT AL.IK Garibaldi is bij zijne aankomst in de baai van Napels met geestdrit ontvangen. De golf van Napels wemelde van allerlei vaartuigen. Ton Garibaldi aan wal gedragen was, lag hy als roei loos in zijn draagstoel, dj kon zyn hoofd niet bewegen. De syndicus heette Garibaldi welkom naam der stad en ontving van hem het volgende antwoord; 'Napels is tti'

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2