BÏÏTTJÏNLAN DSC1J H BER1GTEN. België te Vlissiugentot het aannemen van het ridderkruis der orde van Leopold, hem door den koning der Belgen geselionken; aan den stafmuzi kant bij de zeemagt F. C. Wcber tot het dragen van de Duitsche medaille ter heiinnering aan den oorlog van 1870—1871, en de medaille voor negen jaren Duitsche militaire dienst; en aan den fuselier bij het leger in Nederl.- Indië A. Botzenhardt tot het dragen der Oostenrijksche krijgsmedaille. Aan den heer J. ter Pelkwijk is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonregter-plaatsvervanger te Druten, en tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanlongereglen in hel arrond. Leeuwarden, voor de kantons Harlingen, Bolsward en Sneek, standplaats Harlingen, is be noemd de heer mr. G. A. Murray Bakker, thans kantonregter-plaatsvervan ger en procureur aldaar. De minister van financiën zal Donderdag en die van marine Vrijdag aanst. geen gehoor verleeneu. In de beden door de eerste kamer gehouden zitting zijn de beraad slagingen over de staatsbegrooting voor 1882 bepaald op aanstaanden Don derdag ten elf ure. liet ontwerp Vaststelling der begrooting van uitgaven voor de rijksgeslicliten Ommerschans en Veenhuizendienst 1882, zijn met atgemeene stemmen aangenomen. In de gisteren avond door de tweede kamer gehouden zitting werd de discussie voortgezet over de conclusie in zqke de Jong (Suriname). De heer van der Hoeven achtte èu de schuld van den gouverneur èn hel beweren, dal Muller gelasterd zou hebben, onbewezen. De kamer moest zich.dus ont houden en enkel over pachtverlenging uitspraak doen. De hh. Ilaflmans, ileydenrijck en van Nispen bestreden de conclusie-GIeichman, die nader door den lieer Rutgers werd verdedigd. Nadat de minister de onschuld van den gouverneur nogmaals had betoogd en in de verwerping van de conclusie- GIeichman de regtvaardiging had gezien van den gouverneur van Sijpesleyn, werd het eerste gedeelte der conclusie-GIeichman (onvoldoend bewijs van ongegrondheid der aantijgingen tegen den gouverneur uitsprekende) verwor pen met 40 tegen 18 stemmen. Over een sub-amendement op de tweede alinea slaakten de stemmen. De zitting werd ongeveer ten 1 uur 's nachts opgeheven. In de zitting van heden, op de interpellatie van den heer Gleichman, over de kustvaart in Duitschland, verklaarde de minister Rochussen, dat hel goed regt van Nederland, met het oog op het tractaat van 1851, door hem niet betwijfeld werd, dal onderhandelingen gaande zyn en dat de vriendschappelijke verhouding, door Dnilsehland steeds getoond en door ons op prijs gesteld, hoop. geeft op eene bevredigende oplossing. In de zaak van de Jong is nu beslist, dat de kamer de weigering van pachtverlen ging. door de beweegredenendoor de regering medegedeeld, niet geregt- vaardigd a£hl. De discussie over het Fransche handelstraclaal is aangevangen. De hb. Keuclicnins en Borgesius, bestreden het. De heer RoëlI was er voor. Morgen voortzetting. De kauier heeft voorts besloten tot toelating van den heer Brouwers. De commissie adviseert tot toelating van den heer t'Hooft. De meerderheid der commissie stelt ook voor de toelating van den heer Buma -. de minder heid wenscht opvraging der stembriefjes ol anders de vernietiging der ver kiezing. De discussie hierover zal later plaats hebben, Z. M. de keizer van Japan heeft de onderscheidingsteekenen van ridder 2' klasse der orde van de Rijzende Zon geschonken aan den heer mr. G. J. 15. E. Zilcken, secretaris generaal bij het departement van buiteulandsche zaken. Eenigen tijd geleden vond een werkman, W. genaamd, op hetGroene- wegje alhier een bankbillet van 40. Naar aanleiding van een daarop voor komend naamstempel begaf de gelukkige vinder zich naar den heer H. op den Dennenwxgom hem te vragen ol liet billet zijn eigendom was, dan wel ol hij soms aanwijzing kon doen omtrent den eigenaar. De heer H. kon noch op de eerste, noch op de laatste vraag een toestemmend antwoord geven, doch raadde W. aan eene advertentie in de couranten te plaatsen en inmiddels het bankbillet goed te bewaren, om, mogt de eigenaar zich aan melden, het gevondene te restitueren. W. plaatste wel de advertentie, doch ging met het gevonden geld naar Rotterdam, waar de ƒ40 in zeer korten tijd tot nihil versmolten waren. Toen nu de persoon, die het billet verloren had, zich op de annonce aanmeldde, kon hij bet verloren geld niet terugkrijgen en deed derhalve van het gebeurde aangifte bij de justitie. \V. stond deswege gisteren voor de regtbank alhier teregt en legde eene vol ledige bekentenis van schuld a(. Het 0. M. requireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot 6 weken celstraf. In de zitting van den gemeenteraad alhier van heden is eene missive ingekomen van den heer mr. E. H. 's Jacob, houdende mededeeling, dat hij zijn ontslag neemt als lid van den raad. wegens de aanneming zijner be noeming tot commissaris des konings in Utrecht. Aan de straatloopende van de Jabob Gatsstraatin nagenoeg evenwijdige rigting met de Hoefkade en snijdende de van Ravenslein- en Paulus-Potter- straten, is door burg. en weth. den naam gegeven van van-Ostade-straat. Een schipper, die eenige dagen geleden beklemd geraakte tusschen de Geestbrug en zijn schip, en wiens arm ten gevolge daarvan afgezet is moe ten worden, is aan de gevolgen overleden. ENGKLA K I». LONDEN. 23 Januarij. De onlangs in het leven geroepen Londensche kamer van koophandel heeft als haar eerste officieel optreden een schrijven tot lord Granville ge- rigt, waarin zij wijst op eene der bepalingen van het tusschen Rusland en China gesloten Kuldscha-iractaat, waarbij China de uitvoerregten op zekere ordinaire theesooriendie over land naar Rusland vervoerd worden, belang rijk heeft verlaagd. De kamer vreest dat deze bepaling den Londensci exporthandel grooten afbreuk zal doen en de thee voortaan weder grot* deels langs den vroegeren landweg zal verzonden worden. Zij vcrzoeki regering dus, in verband met het artikel van het verdrag van Tien-T (gelijkstelling van Engeland met de meest begunstigde natie) stappen bij Chinesche gouvernement te doen om dezelfde vermindering van uitvoerref ook in de Chinesche havens toe te staan. De minister van oorlog heeft Vrijdag II. eene rede gehouden te Ki lingley. Wat Ierland betreft, verzekerde hij, dat de regering in geen g( het niet betalen van pacht zou gedoogen en in eene afscheiding van lerf nimmer zou toestemmen. Hij geloofde, dat de geheele werkzaamheidi het hof en de sub-commissiën der landwet binnen twee jaren zou afgd pen zgn. Ouder de maatregelen, die de regering, zoo mogelijk in dit tingjaar, wenschle tot stand te brengen, noemde hij uitbreiding van stemregt ten platten lande, hervorming van het gemeentelijk bestuur het platte land en de wet op de bankroeten. In Ierland zijn in de laatste dagen betrekkelijk weinig rustversto gen en misdrijven voorgevallenen in het algemeen mag men verwaclu dat de statistiek over de geheele maand Januarij gunstiger zal zijn dan over de laatste maanden van het vorige jaar. De dagbladen maken een schrijven openbaar van de markiezin i Queensberry, waarin deze de tegenwoordige agitatie en met name die //Dames-league" ten sterkste afkeurt. Ik verheug mij er over, schrjjft dal de grenslijn zoo duidelijk is getrokken tusschen de '/dames" ei "vrouwen" van Ierland; want de roeping der vrouw in de maatschappi eenvoudig, heilig, levenwekkend, en als lersche verheug ik er mij oi dat de lersche vrouwen het spreekgestoelte, het kibbelen en het beleedi van anderen aan de "dames" van de Ladies-league overlaten. Miss Reynolds heeft de vier weken gevangenisstraf, waartoe veroordeeld was, ondergaan en is thans weder op vrjje voeten. Eene and dame van de vrouwelijke Land-League is thans, evenzeer wegens aan king tot niet betaling van pachtin hechtenis genomen. Zaturdag ontving de Daily News van haren correspondent te Mars een telegram, meldende dat, luidens een berigt uit Santiago, de balloi Powell's lijk gevonden waren tusschen de pieken van het Pedrosogebru in Gallicië. Een later berigt echter, uil Santiago zelf, doet weten dal berigt uit de lucht gegrepen was. In de gieterij van Drew C". te Thames Dillon is men bezig mei gieten van een kolossaal bronzen standbeeld van Gladstone. Het moei geschenk worden van den heer Bryant aan de bevolking van oostelijk Lob: In een verbeterhuis te Glasgow brak onlangs onder de knapen, in getal, een oproer uit. De jongens vielen, toen zij zich naar de sl: zalen begeven hadden, de opzigters aan, dreven hen en den directeur o| vlugt, en sloegen alles wat zij grijpen en vangen konden kort en ki Toen na een half uur acht politiedienaren kwamen, werden deze met: eene hagelbui van steencn, stukken glas, enz. begroet, dat zjj niets koi uitriglen. en eerst toen hun aantal tot 20 versterkt was, slaagden ii in de orde te herstellen. Zeven knapen werden in hechtenis genoi 6 anderen waren gevlugt, maar 4 hunner vielen weldra in handen politie. Bij het huis der volksvertegenwoordiging van de Vereenigde StaK het voorstel ingekomen om aan de weduwe van president Garfield eenj lyksch pensioen van 5000 dollars toe te kennen en voorts om aan de duwe van president Lincoln den achterstand van hgar pensioen, tol bedrag van 15G00 dollars, uit te betalen. Te New-York komen voortdurend Joden aan, die hunne woonji hebben moeten verlaten. Zaturdag kwamen er 300 aan en 14000 worden verwacht. De "Hebrew Emigrant Aid Society" is zeer verlegen, wal hen te doen. Bekwame ambachtslieden vinden dadelijk werk tegen 1 dollars per dag, maar het is zeer moeijelijk een goed heenkomen te vit voor personenmet hunne gezinnendie geen handwerk verstaan. FRANKRIJK. De afdeelingen der kamer hebben de commissie benoemd tot onden der wetsvoordragt van den heer Naquel tot weder-toelating der echlscheii Al de leden der commissie zijn voor het ontwerp. Charles Blanc heeft zijne bibliotheek aan het Institut de France maakt. Op de beurs werden Maandag a comptant veel goede fondsen gekt maar er werd bijna niets op tijd gedaan. Men nam slechts orders aai de aangegane verbindtenissen af te doen, maar alle agenten weige nieuwe aan te gaan. Uit Tunis meldt men, dat de Bey aan zijn op het Bardo gevang» lenden broeder Sidi-Talb een zijner adjudanten had gezonden, om lief verzekering te geven van zijne vriendschappelijke gevoelens en zijn 1 wezen uit te drukken dat hjj door den drang der omstandigheden en het algemeen welzijn genoodzaakt was te handelen gelijk hij gedaan Sidi-Taib antwoordde, dat hij steeds voor den Bey als voor zijn vors oudsten broeder den grootsten eerbied had gehad en het nooit in was opgekomen den Bey te benadcelen. Hij stelde alleen den man aan keljjk, die de schuld droeg van alles wat gebeurd was. ITALIË. Garibaldi heeft, op raad zijner geneesheerenCaprera verlaten, einde in den omtrek van Napels eene, naar men hoopt, heilzame verairt van lucht te zoeken. De regering had hel adviesjagt Esploratore t« schikking van den generaal gesteld, en daar alle gemoedsbeweging na! voor hem wezen zou, werd de Posilippo-kaap als landingsplaatsuitgeki van waar Garibaldi regtstreeks naar de villa Rocca Romana zou fff vervoerd, vroeger door den gewezen onderkoning van Egypte bewoon!

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2