U! BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 23 Januarij 3882, 39. 116: 4/ Een Duitscher, Schnur genaamd, kleêrmaker van beroep, maakte zich te Amsterdam schuldig aan opligting, door bij verschillende winkeliers zich valsche volgbriefjes goederen te doen afgevenwelke in den lombard werden te gelde gemaakt, totdat hij eindelijk door de politic op heetcrdaad betrapt en ter beschikking der justitie gesteld werd. Terwijl Schnur naar en, de cellulaire gevangenis werd overgebragt, wist hij in de nabijheid van ziine toekomstige verblijfplaats aan de handen van zjjne geleiders te ontko- g men en stortte hij zich in het midden van de Baangrachtwaar hij zou 0°S' zijn verdronken, zoo de rechercheur Groenheering, met het.transport be- reet last, hem niet, geheel gekleed, achterna gesprongen en met levensgevaar gered had. Donderdag nacht zag een politieagent iemand de gedeeltelijk uitgebrande woning van een bakker onder Schoonderloo binnensluipen. De agent ver school zich zoodanig, dat iemand, die uit de deur zou komen, hem niet kon ontsnappen. Na geduldig wachten had hij voldoening van zijn overleg. Be lt me laden met een zak, waarin ketels, kannen, vorken, messen, enz., kwam r vasi een persoon voor den dagdie met zijn buit in arrest werd genomen. Te Coljjnsplaat ontving de landbouwer L. Dingsdag namiddag een brief, waarbij hem 200 werd gevraagdwelke som hij op eene bepaalde plaats moest leggen of zich voor de gevolgen wachten. L. gaf van de ontvangst ,,J' van dezen brief aan den burgemeester en de politie kennis en weinige uren potbt daarna stond zijne schuur in vlammen. Vijf paarden, een twaalftal koeijen, :er lit varkens en een groote voorraad graan zijn verbrand. Te Meerloo. in Limburg, is het huis van de gebroeders Mooren door heer. brand vernield tijdens de oudste broeder en zuster afwezig waren. De jongste lenee broeder is als vermoedelijk brandstichter aan de justitie te 's Bosch overge leverd, daar hij, om het beoogde doel te bereiken, petroleum gehaald heeft in een nabijzijnden winkel. ILeideps talrijke muziekliefhebbers waren gisteren avond wederom door de Maatschappij voor Toonkunst in de gelegenheid gesteld een waar kunst genot te mogen smaken. Het zoo gunstig bekende orchest van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, onder directie van den heer Joh. Coenen, met medewerking van den heer Th. Enderle, pianist, hoofdonderwijzer aan de muziekschool alhier, vergastte de talrijke toehoorders op een uitgekozen programma. De symphonie van Brahms werd op.voldoende wijze uitgevoerd. Het con- eert voor piano in F-moll van Chopin werd uitstekend weergegeven. De heer Enderle bewees hierin een uitnemend virtuoos te zijnen in de tech- 13.- niek het tot op eene bijzondere hoogte gebragt te hebben. Alleen een wei- li.- nig meer nuancering in den triller en kracht van aanslag des bassleutels 9.- zouden bij hem niet misplaatst zijn. 8.- De ouverture Leonore n». 3 van Beethoven, den geweldigen beheerscher 6.51 der toonen, was natuurlijk ook thans weder het glanspunt van den avond. 7.71 Zeer verdienstelijk werd dit schoone werk weergegeven, jammer echter dat 5.51 de onzuiverheid van de trompetpartij in de reprise het geheel een weinig 4.51 ontsierde. 9.- De heer J. Coenen bewees door zijne ouverture in E. een grooter kunste- 851 naar in het arrangeren dan in het componeren te zijn, daar het originele 80. grootendeels in zijn werk ontbrak. 75. De Symphonische Dichtung van Liszt was wat compositie aangaat ongc- 2.. twijfeld het schoonste der moderne muziek, die heden avond ten beste werd li gegeven, en diende als het ware als logenstraffing van sommige tegenwoordige kunstcritici, die steeds tot de treurige gewaarwording moeten komen, dat de kunst in de muziek niet vooruitgaat, maar dat de vereerders dezer muze 0.! door oorverdoovende instrumentatie der blaasinstrumenten en pauken zoeken goed te maken, hetgeen hun aan genie te kort komt. Zoowel de compo- J sitie zelve als de uitvoering regtvaardigden de keuze van dit stuk als pièce de resistance. Bij het eindigen van onze beschouwingen kunnen wij dan ook niet nala ten een woord van opregten dank te betuigen aan hen, die ons weder in de gelegenheid stelden de werken van groote meesters te bewonderen. 'sGRAVENHAGE21 JanHarij. De na te melden surnumerairs der directe belastingen zijn benoemd tot ontvanger, als: P. Aleva, uit de inspectie Leeuwarden, voor het kan toor der directe belastingen te 's Heerenberg; P. H. de Haan, uit de inspectie Rotterdam, voor het kantoor derzelfde middelen te Sluis c. a. Tot ontvanger der directe belastingen, enz. zijn benoemd: te Beck (gcm. Ubbergen) J. W. G. Nielander, thans ontvanger te Gramsbergen; te Grams- bergen G. J. van der Wijck, ihans surnumerair in de inspectie Zutphen; te Gendringen C. J. van Watering, surnumerair in de inspectie Rotterdam, j; Tot ontvanger der invoerregten en accijnsen is benoemd: tc Vlodorp, station, J. D. R. Penris, thans ontvanger der directe belastingen te Kerk- 225 rade; tot ontvanger der directe belastingen te Kerkrade, C. H. Engels, sur- gj numerair uit de inspectie Rotterdam, te Monnikendam P. Altena, thans ontvanger te Makkum. Tot kantonregter-plaatsvervanger te Venlo is benoemd de heer A. Bou- man, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. 9( Aan den heer C. Hondius is, op zijn verzoek, met 1 April eervol ont- - slag verleend als notaris te Zaandam. De gepensioneerde officier van gezondheid 2e kl. van het Indische leger G, H. klosser, thans arts te Amsterdam, is benoemd tol officier van ge- - zondheid 2e kl. bij de zeemagt. De conclusie van het verslag der commissie tot onderzoek der van regeringswege ingediende nadere inlichtingen op het adres van L. R. C. de Jong, te Paramaribo, ten deze handelende voor L. en F. de Jong, klagtcn - over handelingen van den gouverneur van Suriname, waarover gisteren hel 9' debat in de tweede kamer liep, strekt om: -j «den minister van koloniën dank te zeggen voor de toezending der nadere lil nota van inlichtingen; het adres van Julius Eduard Muller ter griffie te doen nederleggcn ter inzage voor de leden, en omtrent het daarin vervat - verzoek over te gaan tot de orde van den dag; te verklaren, dat er termen bestaan om, na eene nieuwe en naauwkeurige opmeting van het terrein, op het verzoek van de firma de Jong tot verlenging van de pacht van het perceel land, groot 4000 hectaren, gelegen in het district Boven-Suriname, waartegen blijkens besluit van den gouverneur van Suriname, van 27 April 1880, n". 12, voor alsnog bezwaren bestonden, eene eindbeslissing te nemen". De hh. Gleichman, Oldenhuis Gratama, van der Hoop van Slochteren, Rutgers van Rozenburg en Schaepman stelden op die conclusie een amen dement voor, strekkende om het slot, volgende op de woorden te "verkla ren", te vervangen door het volgende: //dat de kamer zich teleurgesteld ziet in de verwachtingdat de minister er in slagen zou door nadere inlichtingen de ongegrondheid der aantijgin gen door de adressanten de Jong en Muller tegen den gouverneur van Suriname ingebragt, in een helder licht te stellen, en dat haar de weige ring van verlenging van de pacht der firma de Jong van het perceel, groot 4000 hectaren, in het district Boven-Suriname, door de van regeringswege medegedeelde beweegredenen voor alsnog niet geregtvaardigd voorkomt". Over deze voorstellen zullen de beraadslagingen Maandag worden voort gezet. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft in hare dezer dagen gehoudeu vergadering de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen: De kamer van koophandel en fabrieken te 's Gravenhage, van oordeel, dat de regering, betrekkelijk het ontwerp-tractaat van handel en scheepvaart met Frankrijk, het advies van de onderscheidene kamers in Nederland had kunnen inwinnen, verklaart, dat, nu dit niet is geschied, er voor haar geenc aanleiding bestaat om ten deze een ongevraagd advies uit te brengen; wijl zulk advies, in zooverre het niet strookte met de in- zigten der regering, weinig kans zou hebben op de aandacht, die het wei- ligt verdiende, en dat, indien de regering meent, zelfs in aangelegenheden als deze, waarbij de belangen van handel en nijverheid zoo naauw zijn be trokken, onkundig te mogen blijven van het gevoelen der door haar inge stelde organen, zij daardoor het prestige der kamers van koophandel en fabrieken aantast op eene wijze, die gelijk staat met eene ontkenning van haar bestaan. Z. M. de koning ontving heden voormiddag ten 10 ure en corps den president en de leden van de eerste kamer der staten-generaal, die allen in gala-costuum ter audiëntie verschenen. De heer Nagaoka, gezant van Z. M. den keizer van Japan, heeft zich heden gekweten van de opdragt hem door zijn souverein verstrekt tot over handiging aan den gep. vice-admiraal de Casembroot, lid van de tweede kamer, der onderscheidingsteekenen van ridder le klasse der orde van de Rijzende Zon, hem door dien vorst geschonken. De vorstin van Waldeck-Pyrmont, moeder van H. M. onze koningin, wordt in het begin van Februarij alhier verwacht met hare jongste dochter. Voor de vorstelijke gasten worden appartementen in het koninklijk paleis in gereedheid gebragt, De Strauss-Vereeniging der officieren van het garnizoen alhier heeft, evenals ten vorigen jare, van Z. M. den koning, beschermer der vereeni- ging, een geschenk van ƒ300 ten bate der kas ontvangen. Bij kerkvoogden der Ned. herv. gemeente alhier is ontvangen eene gift van ƒ1000, ten behoeve der restauratie van drie geschilderde ramen in het koor der Groote kerk en van de vernieuwing der bijbels in de regerings- banken. BELGIË, Omtrent de ontdekking van het lijk van Bernays te Antwerpen worden bijzonderheden medegedeelddie doen vermoeden dat hij vermoord is. De procureur des konings te Antwerpen, de heer Berré, ontving een brief met het postmerk "Bazel", waarin zekere Henri Vaughan hem mededeelde dat hij den 7en Jan. bij een onderhoud over zaken met den heer Bernays in zijne woning, Rue de la Loi 159 te Brussel, het ongeluk had bij het ver klaren van het mecanisme van een pistool den advocaat doodelijk tetreflent dat hij, zonder vrienden en vreemdeling zijnde, België onmiddellijk heeft verlaten, om zijne zieke echtgenoole te Cannes op le zoeken, maar dat hij thans door wroeging gefolterd wordt bij de gedachte, dat het lijk van den heer Bernays nog steeds onbegraven in zijne woning ligt. Ten slotte zegt hij, dat hij naar België zat terugkeeren om zich te verantwoorden. Bij het onmiddellijk ingesteld onderzoek werd in de eenige gemeubelde kamer in dit huis, een klein vertrek aan de achterzijde, het lijk van het slagtoffer gevonden, zittende in een grooten armstoel, met het hoofd naar regts gebogenmet de handschoenen aan de handenen aan den hals de sporen dragende eener wond. Naast het lijk stond een stoel, waarop een kom gevuld met rood gekleurd water, terwijl op den grond naast een ge- droogden plas bloed een revolver lag. Het gelaat van den overledene had eene volkomen kalme uitdrukking, terwijl in het vertrek geene sporen van een voorafgaganen strijd waren waar te nemen. Onder de papieren van den heer Bernays te Antwerpen zjjn drie brieven, van dezelfde hand en eveneens Ilenri Vaughan onderteekend, gevonden, waaruit blijkt dat de heer Bernays door hem geraadpleegd werd over de oprigting eener exportmaatschappij met geregelde stoomvaart lusschen Lon den. Antwerpen en Australische havens, met een kapitaal van lmiilioen£, en dat de zamenkomst op Zaturdag ochtend, 7 dezer, per brief was vast gesteld. Een der medereizigers van den heer Bernays van Antwerpen naar Brussel heeft verklaard, dat deze hem mededeelde waarschijnlijk eene hoogst belangrijke conferentie te Brussel te gaan houden, hetgeen slechts hiervan afhing of hij met een invloedrijk en vermogend man dan wel met een cheva lier d'industrie tc doen zou hebben, waaromtrent hij nog volkomen in on zekerheid verkeerde. Een gerucht zegt dat de justitie den vermoedelijken moordenaar op het spoor is. E W Ct JË I„ A M lï. LONDEN, 20 Januarij. Naar men verneemt is H. M. de koningin voornemens zich in de maand Maart voor korten tijd naar Italië te begeven. Parnell, O'Kelly en O'brien, die te ICilmainham gevangen zitten, hebben officiëel berigt gekregen, dat hunne gevangenschap nog met 3 maan den verlengd zal worden. De Globe meldt, als een bewijs, hoe slecht het er met den Engelschen landbouw uitziet, dat een geestelijke geweigerd heeft eene predikantsplaats aan le nemen, die, als de tienden behoorlijk betaald worden, een jaar- lijksch inkomen van 1000 d geeft. De //Salvation Army", het leger van dames en heeren, dat door open bare demonstratiën de bekeering van het menschdom meent te moeten be werken, schijnt in hooge mate de woede te wekken van het gepeupel. Te Sheffield werden hare troepen, bij eene marsch door de straten, door eene razende menigte met stokken en steenen aangevallen, zoodat verscheiden personen ernstig letsel bekwamen. Een dergelijk tooneel had plaats tc Ar broath in Schotland. Bij de voortzetting zijner pleitrede in de zaak van Guiteau heeft de verdediger Scoville betoogd, dat Arthur, Conkling en Grant, maar vooral

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5