BÜTTKNLA NO SC II E B BI G TEN. Rouppe van der Voort een treurig ongeval plaats. Een werkman had het ongeluk in de fabriek te struikelen, met het noodlottig gevolg dat de piet machine een zijner armen verbrijzelde. Onder Schijndel is eene boerenhofstede, met meubilair, landbouwvoort- brengselen, akkerbouwgereedschap, drie varkens, eene geil enz. eene prooi der vlammen geworden. Aan den stationschef te Emmerik, den heer Ruyter, is Zaturdag een prachtig gouden horloge met dito ketting geworden, welk geschenk hem namens wjjlen Z. K. H. prins Frederik werd toegezonden door den Hof maarschalk graaf van Limburg Stirum. Een vlejjend schrjjven, dat dit kostbaar geschenk begeleidde, drukte uit dat het door den prins beloofd was toen hij zoo dikwijls dit grensstation passeerde. Itegtstreeksche berigten uit Zuid Afrika, loopende tot 26 September jl. behelzen o. a. dat men onder de papieren van den gewezen president Burgers een stuk gevonden heeft, dal als eene soort verweerschrift kan worden be schouwd en de omstandigheden omtrent de beruchte annexatie uit schrjjvers oogpunt in het licht stelt. Dit stuk is in de Kaapsche bladen openbaar gemaakt. De gewezen president wijt de annexatie aan het gebrek van vader landsliefde, aan partijzucht of kleinhartigheid van tegenstanders, op fcen oogenblik dat vaderlandsliefde meer dan ooit noodig was. De tegenstanders waren juist de aanvoerders der Trausvalers in den onaf hankelijkheidskrjjg. Hij voor zich had tegen de aanhechting geprotesteerd, en had dit bljjVen doen. Hij nas scherp aangevallen, ja belasterd over de aanneming van eene toelage uit de Transvaalsche kas, tijdeus de Eugelschc regering; die toelage moest strekken tot schadevergoeding vom geleden verliezen, daar bij "zoo goed als een bedelaar, met gekrenkte gezondheid", in de kaapkolonie was teruggekeerd. Kwetsend voor zijn gevoel was het geweest, maar de omstandigheden hadden hem gedrongen die toelage aan te nemen. Geheel ongegrond is echter de beschuldiging, zegt itjj. als had ik de republiek verraden en daarvoor van de Brilsche regering betaling erlangd. Nooit heb ik ontvangen, en nooit zal ik ontvangen iels wal van dien kant komt, daar ik niet heb opgehouden of zal ophouden met tegen de annexatie als onregtvaardig en wreed te protesteren. De schrijver hoopt, dat de erva ring de Boeren zal hebben leeren inzien, dat zij zich van factiën hebben de onthouden en dat zjj door eendragtige vaderlandsliefde het best hunne toekomst bevorderen. (WW) 'sGBAVENHAGE19 Januarij Aan den heer L. J. F. van Waesberghe is, op zijn verzoek, eervol- ontslag verleend als kantonregter-plaalsvervanger te Hulst. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald, dat de navolgende ambtenartii bij de administratie der posterijen hunne functien zullen uitoe fenen als volgt, te welen: de commies 1' kl. M. Vellinga ten postkantore te Rotterdam, de commies 2' kl. D. P. M. du Celliée Muller ten postkantofe te Middelburg, 11. C. de Marree ten postkantore te Zwolle, de commies^n 3e kl. S. van Delden ten postkantore te Deventer, G. J. Balfour van Burleigh ten postkantore te Rotterdam, J. Boomsma ten postkantore te Dordrechj, J. H. de Witt ten postkantore te Arnhemde commiesen 4* kl. G. van Wie- ringhen Borski ten postkantore te 's Gravenhage, H. J. Lettink in de bu reaux van de afdeeling posterijen bij het dep. van waterstaat, handel én nijverheid, J. H. de Laat de Kanter op het spoorwegpostkantoor n°. 1, D. J. Hofsommer ten postkantore te Amersfoort, J. A. Hijner op het spoor wegkantoor Utrecht—Zwolle, C. P. W. J. Beudeker ten postkantore ^e 's Hertogenbosch. j De minister van koloniën zal morgen geen gehoor verleenen. lu de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer van Heg- ckeren van Keil, na het afleggen der gevordetde eeden. zitting genomeé. De geloofsbrieven van de hh. Buma en t'llooft zijn in handen van commii- siën gesteld. Daar het eind-rapport over het handelstractaat met Frankrijk eerst morgen gereed komt, is tegen morgen ten 1 uur aan de orde gestelil de zaak van den heer de Jong (Suriname) en daarna de interpellatie van den heer Gleichman over de houding onzer regering tegenover de maatre gelen van Duitschland nopens de kustvaart. H. M. de koningin verleende in de laatste dagen wederom aan onder scheidene particulieren audiëntie. O. a. werden de president van de eerste kamer der staten-generaal en echtgeuoote, de herren mevr. van Eysinga, door H. M. ontvangen. Ter vervanging van mej. Besier, die ontslag heeft verzocht als gou vernante van H. K. II. prinses Wilhehnine, is als zondanig, doch s'echts tot 1 Mei a. s.in dienst getreden freule de Koek. Met I Mei wordt deze be trekking aenvaartl door freule van Heemstra. In verband met de plannen tol verbouwing van den schouwburg alhier in den aanstaanden zomer zijn de tegenwoordige bewoners van het gebouw', uitgezonderd de Conciergevan wege burg. en wetli. verwittigd, dat zij met 1° Mei a. s. het door hen bewoonde gedeelte moeten verlaten. Op dit oogenblik worden de bovenverdiepingen valt hel locaal bewoond door den orchestdirecteur der opera den schilder-decorateur en het gezin van wijlen den machinist, lu zoover aan een dezer betrekkingen hel regt van vrije woning is vetbondeti. zal aan de regthebbenden vergoeding voor huishuur moeten worden toegekend. BELGIË, De gewezen ijker Doyen, die op de openbare straat den burgemeester van Luik door stokslagen zwaar verwondde, is tot tien maanden gevan genisstraf en 200 Ir. boete veroordeeld. Hij heeft zich verbonden 2000 fr. schadeloosstelling tc betalen aan zijn slagtoffer. t Te Tilly is in den nacht van Zaturdag op Zondag een moord gepleegd in de volgende omstandigheden: Zekere J. Dumont, landbouwer en die sedert eenige dagen benoemd was tot schepen, kwam Zaturdag laat in den avond thuis. Eenige oögenblikken later hoorde de meiddie hoven sliep vreemd gerucht. Toen zjj hare kamer meende te verlaten, om Ie gaan; zeide haar iemand: "verroer u niet, of het zal uw beurt ook zijn", schrikt bleef zjj staan. Toen zjj niets meer hoorde ging zjj de buren rot; Men ging toen in de slaapkamer van Dumont. Deze lag voor zijn bed. eene groote wonde in liet aangezigt en eene andere in de borst, liet s| ofler moet aangevallen zijn op het oogenblik dat hij zich ontkleedde misdadigers hebben een oud koffer doorzocht, doch hel geld, 7 a 3duii frc. in bankbillettenniet medegenomen. ENGEI.AHD. LONDEN. 18 Januarij. Volgens de Times heeft de regering besloten Parnell en Dillon Iersche parlementsleden die als hoofden der Land-league in hechtenis; genomen, ook tjjdens de zitting van het lagerhuis hun vrijheid niet it te geven. Lord Derby heeft als president van curatoren de nieuwe universitei; Liverpool geopend en in zijne rede de ingezetenen geluk gewenscht mei bezit van zes leerstoelen, elk begiftigd met 10000 en gezegd dat de niu hoogeschool kon geopend worden geheel vrjj van schuld. Hij achtte van te meer gewigt, omdat Liverpool geen middenpunt van wetens! maar veeleer een handelsstad is. De nieuwe stichtingzoo hoopte hij, overvloedig de bewjjzen leveren, hoe ook handel en beschavende onluil ling hand aan hand moeten gaan. Vele ouders, die er legen op zien lm zoons, in den meest critieken lijd des levens, ver van huis te zeul hebben nu te Liverpool gelegenheid om hun eene wetenschappelijke oplek te laten geven. Omtrent den verderen loop van Guiteau's regtsgeding meldt men, zijn verdediger begonnen was zijn pleidooi voor te dragen. Guiteaii zeil ëene rede willen houden, maar dit was hem geweigerd, op grond vair misbruik, dat hij van de vrijheid van het woord reeds had gemaakt, rede had hij nu aan de dagbladen toegezondendie haar hadden opgeuot De strekking dezer rede is alleen oui te betoogendat hij onder Goddel ingeving heeft gehandeld en dus vrij gesproken moet worden. EHAMKR1JK. In den Dingsdag gehouden ministerraad is het onderzoek van de grootiug algeloopen, die in haar geheel aan het oordeel van den presii der republiek onderworpen is geweest. Verder werd goedkeuring gehi aan de wets ontwerpen betrellende het concordaat, door den minister I Bert voorbereid. Van regeringswege zjjn aan de kamers de financiële uitkomsten de Parijsche wereldtentoonstelling van 1878 medegedeeld. Die uitkomsten vervat in twee boekdeelen vergezeld van een prachtig album met gezij op het Champ de Mars en het Trocadero. De beide deelen geven voort! volledig verslag van de tentoonstelling, van hare inrigting, van hare r domuien, hare nevengebouwen met werktuigen, hare feesten, enz. De gaven hebben gezamenlijk bedragen eene som van 55,775,000 fr.óe komsten hebben slechts het cijfer bereikt van 24,350,000 fr. Alzoo ecu kort van ongeveer 31% millioen, terwjjl men het in 1876 geraamd had slechts 10 millioen. Alle uitgaven op ééne na, die voor het in beweg brengen der machineriën, hebben de raming overschreden, en bijna al dt komsten zijn beneden de schatting gebleven. De minister van oorlog heelt in de kamer van afgevaardigden medi deeld, dal hij haar eenige ontwerpen zal aanbieden tot wjjzigiug van militaire wetgeving. Vooreerst een ontwerp tot invoering van den dril rigen diensttijd en tot eene meer gelijke verdceling der militaire laait dat is, afschaffing van het stelsel van vrijwilligers voor e'én jaar. Ver gens z.tl eene diep ingrijpende verandering gebragt worden in de zamensi ling van hel Algerijnsche leger, liet moeten geharde militairen zijn, woon aan het klimaat en aan ontbering. Derhalve zal hij een onttti aanbieden ter verkrijging van een koloniaal leger, zameugesleld uit a soldaten. Verder zal hij eene organisatie voorstellen, waarbij de reger gemagtigd wordt om op een gegeven punt in Frankrijk waar dit ni» mogt zijn, dadelijk een legercorps te mobiliseren, zonder verder eenige i audering te brengen in den toestand van het leger, zonder al de strijdkrt ten des lands aan te spreken. Ook stelt de minister zich voor. de artilli te organiseren, hoofdzakelijk met het oog op de vesting-artillerie, en hij de soldij en de bezoldiging der soldaten en officieren der infanteriej lijk maken met die der andere wapens. Naar aanleiding dezer aankondiging zegt de [iep. frang.: Öp dit oog' blik levert de regering hel bewijs, dat zij, voor zoover haar betreft,' besloten heelt de aangekondigde hervormingen voor te stellen en te dedigen. Van de kamer, van den wil dier vertrouwende, vrije nu derbeid hangt het nu af. of die hervormingen verwèzenlijkt zul! worden. De prefect van politie, heeft het voornemen, bij de kamer opt uitvaardigen eener wet aan te dringen, waardoor hjj gemagtigd zal t alle bierhnizen en café's Ie sluiten, waar de bediening door vrouwen! schiedt. Men zegt, dat de toestanden tc Parijs in dit opzigt van zoodanij aard zijndat dergelijke maatregelen de toejuiching van alle weldenkeni zouden verwerven. De verkiezing van acht afgevaardigden in plaats van hen, die lot lei van den senaat zijn benoemd, is op 12 Februarij bepaald. Charles Blanc, bekend kunstkenner en schrijver, lid der akademie, na eene langdurige ziekte te Parijs overleden. De regtbank Ie Attxerre heeft vonnis gewezen in eene zaak tegen" vrouwelijke postbeambte. Deze jonge dame maakte misbruik van hare I trekking door de brieven van twee jonge liedendie op het punt sloul te trouwen, te lezen. Zoodoende was zij achter de positie dezer persei gekomen en had die aan enkele praatzieke vriendinnen medegedeeld.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2