LEIDSCIIE AIT, r 1882. iap 17, VRIJDAG 20 JANUARIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en hal/lagen uitgezonderd. L'e prijs der Courant u per vierendeel jaars /l.öO, franco p. p. 2 Afzonderlijke notnmers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Adverlentiëu is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ST A DS-BERICHTEJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van elanghebbendendat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invor- bring der plaatselijke belasting op de HONDEN, ieder houder van een f meer bonden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daar- an jaarlijks vóór ol op den 31"t,n Januari bij den Gemeente-Ontvanger aan- jlte te doen. door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den angrvcr onderleekend hil|et en dat bedoelde inschrijvingsbiljetlen voor het ienstjaar 1882 kosteloos.ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Rnrgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 3 Januari 1882 E. KIST, Secretaris. II. B1NNBNLA NDSCHK BKRTGTEN. d. ;en- LEIDEN, 19 Januarij Schipper C. van Latcnsteyn, van Leiden op 's Hagc, heeft gisterch feotid, ongeveer 7 uur, op de thuisreis, een droevigen dood gevonden in den Dietbij het overleggen der lijn nabrj de spoorwegbrug. Nog hield de wgeinkkige, toen bij werd opgehaald, den mast omklemd, waarmede hij ivcr boord geslagen en naar de diepte verdwenen was. Het lijk is onder oezigt der politie naar het drenkelinghuisje overgebragt. Ongeveer terzellder tijd is in de Fokkesteeg een klein brandje ontstaan, alleloortlat eenig goed, dat bij de kagchel Ie droogen had gehangen, met het ■s k nnr in aanraking was gekomende brand werd echter door de hulp der vuren spoedig gebluscht Heden namiddag, ongeveer 3 ure, is ten huize van den schoorsteenveger I., wonende aan de Voldersgracht n». 34. een begin van brand ontslaan, ilan en vrouw hadden hunne woning verlaten, na een broek bij de brandende vagchel te hebben gehangen om die te dnett droogen. en wel met achterlating tonder eenig toezigt, van twee kinderen, ongeveer 6 en 4 jaren oud. De jrand, ofschoon reeds eene spuit was uitgerukt, is, met behulp van emmers tvater, door buren en stadswerkers gebluscht. lie kinderen, die gelukkig it^jeen letsel bekwamen, werden door de buren med- genomenalleen de broek ïS verbrand. Bij het gymnasium Willem III te Batavia (afdeeling hoogere burger ij ichool met vijfjarigen cursus) kan ten behoeve van het onderwjjs in de ge schiedenis en in de aardrijkskunde worden geplaatst een leeraar, die in het bezit is van eene acle voor middelbaar onderwijs of van een akademischen jraad, die de bevoegdheid geeft tot het geven van onderwijs in de genoemde vakken. Ook zullen in aanmerking kunnen komen zij, die in één der beide vakken middelbaar onderwijs, en in het andere lager onderwijs kunnen geven. Zij, die genegen zijn zich in de bedoelde betrekking aan 'stands dienst in Nederl. Indië te verbinden, moeten zich, uiterlijk tot en met 10 Februarij, ter mededinging aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gerigt en aan de inspecteurs voor het mid- delbaar onderwijs (adres d'. D. J. Steyn Parvé te 's Gravenhage) in te dienen request. Er heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de hh. prof. G. A. van Hamel, mr. G. Belinfante, prof. J. T. Buys, mr. P. R. Feith, prof. - J. E Goudsmit. prof. B. J. Gratama, prof. II. van der Hoeven, m'. S. J. Hingst, m'. A. F. K. Harlogh, mr. J. Knottenbelt. mr. J. A. Levy, mr. W. Siewertsz van Reesema, mr. J. Rombach, mr. J. Domela Nicuwenhuis en mr. H. H. Tels, met de bedoeling om het initiatief te nemen tot adressen I aan den minister van justitie en de eerste kamer der stalen-gcneraal, waarbij krachtig wordt aangedrongen op de invoering, binnen den korist mogelij- 534 ken termijn, van het nieuwe wetboek van strafregt. Hel stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, is op 18 Jan. 5% van Napels vertrokken. De uitgevers-maatschappij //Elsevier" te Rotterdam heelt het prospectus in het licht gezonden van een volksblad met platen, dat door haar zal wor- 2%;den uitgegeven onder den titel van «de Zwaluw". Dit blad zal maandelijks 7 Vverschijnen en trachten bevorderlik te zijn aan de ontwikkeling en bescha- 4'n° der lagere volksklassen. Het zal zooveel doenlijk berekend zijn op de 'behoeften en hel geestelijk heil van die leden der zamenleving, die de over- groote meerderheid des volks uitmaken. De platen zullen, wal de onder werpen aangaat, in denzelfden geest bewerkt worden. Ü4 lil eene vergadering van liet dep. Rotterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is, op voorstel van dm heer van Griethuysen, besloten, het hoofdbestuur te verzoeken onder de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering van 1882 een «corstel van liet departement Rotter dam op Ie nemen van de navolgende strekking: Daar in 1884 het 100-jarig be.-taan der Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen zal worden gevierd, eene commissie van 12 leden uit de departementen Ie benoemen, teil einde, in vereeniging met het hoofdbestuur, maatregelen te beramen om die gebeur tenis waardiglijk te herdenken door eene stichting van algemeen nut in ons vaderland; het ontwerp tijdig genoeg in te dienen, om op de algemeene vergadering van 1883 tot eene beslissing te kunnen worden gebragt. Het geregtshol te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak der drie personen uit lliltegom. betrokken bij de ongeregeldheden ter zake van de afschaffing der kermis aldaar. Zij werden schuldig verklaard aan de huh ten laste gelegde gewapende rebellie, onder verzwarende omstandigheden ten aanzien van twee hunner. De beschuldigden Ketel en Benkers werden tot eene celstra van zes, de beschuldigde de Maris tot eene van driemaan den veroordeeld. Te Amsterdam heeft de politie de hand gelegd op eene goed georgani seerde bende van 5 jeugdige dieven. Deze jongens hadden eenigeu lijd zon der werk rondgezworven, en toen was het plan gerijpt om gezamenlijk te gaan stelen. De bende werd georganiseerd en een hunner voerde zelfs het oppergezag. Op zijne aanwijzing gingen geregeld een ptar hunner de stad in om «eene goede gelegenheid" te zoeken. Was deze gevonden, dan toog het gansche vijftal aan den arbeid. Op een erf van de firma Spakler en Tetterode bedreven zij een stout stuk. Daar lagen een aantal ledige pclro- leumfusten, en een paar malen voeren zij met eene schuil daarheen, laadden daarop een 10-tal vaten en verkochten die dan in de stad. Dit werkje ge schiedde met overleg, en terwijl een deel der bende daarmede bezig was, stonden een paar anderen op d. n uitkijk. De opbrengstƒ40, werd broe derlijk verdeeld. Dit feit was evenwel de aanleiding, dat huil spoor ont dekt werd, en zij thans achter slot en grendel voor eenige jaren onschade lijk zullen worden gemaakt. Te 'sGraveland slaagde dezer dagen een typhus-iijder er in zijn bewa ker te overmannen en uit het huis te vlugten. Toen hij door den bewaker werd achtervolgd en ingehaald, ontstond er eene worsteling, waardoor bei den te water geraakten. Voordat er, het was midden in den nacht, hulp kwam, was de ongelukkige reeds verdronken. Een merkwaardig geval van slaapwandel deed zich te Assendelft in den nacht van 11 op 12 dezer voor. ,Een meisje van een jaar of vijftien, wonende ongeveer in het midden der gemeentebegaf zich naa*r de woning van doctor S. en verzocht hem tc willen medegaan naar de woning van een duidelijk door haar aangegeven landbonwer, waar men zqii hulp noodig had. De geneesheer liet inspannen, nam het meisje by zich in het rijtuig, kwam ten huize van den aangewezen persoon en vond daar alles in rust I Men had geen hulp noodig en dus ook niet gevraagd. Eerst nu werd ge dacht aan eene vergissing. Het bleek echter, toen het meisje bij haren naam genoemd werd, dat zij verschrikt ontwaakte uit den slaap, waarin zij ge handeld had. Eergisteren is op Texel een cud man. botvisscher van het Nieuwediep, in een ellendig vletje aangeland. Hij was den vorigen morgen uit het Nieuwediep geroeid ter botvangst naar den Zuidwal. Door den zwaren mist was hij van den koers afgeraakt en dreef zoo, zonder eten of drinken, anderhalf etmaal op zee rond, zonder te welen waar hij zich bevond. Op den Eusebius-buitensingel te Arnhem werd eergisteren avond door een man, naar hij beweerde, een mandje gevonden, waarin een kind lag. Met zijnen last deed hij daarvan aangifte by de politie, die echter bij naauw- keurig onderzoek tot de ontdekking kwam. dat de vinder de vader van het kind was en hy op die wijze de ongehuwde moeder van de zorg had willen ontslaan. Van den middag-sneltrein uit Amsterdam naar Arnhem moest gisteren avond te Ede een waggon voor Is en 2e klasse-reizigers uit den trein wor» den gerangeerd. Een as van dat rijtuig was in brand gelonpen. welk on geval gelukkig nog bijtijds werd opgemerktwant de coupés waren weldra met een dikken rook gevuld. In den nacht van Maandag op Dmgsdag is tc Enschedé in de fabriek van de firma Stroinck en C3., die gesloten en bewaakt wordt, uit een gc- slolen lessenaar eene som van p. m. 150 ontvreemd. - Te 's Hertogenbosch had eergisteren in de loodplrlleiij van den heer

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1