LEIDSCHE COI II1\T. 18*2. V. 14. DIlVG SHAG 17 JANUARIJ. ST A DS-BE RICHTEN. Aflossing; Geldieeniiig. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- tn i eesldagcn uitgezonderd, l'e prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p, f 2 Afzonderlijke Hommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pi'jjs der Advertentie» is van 1—4 rtgels 1.iedere regel meer 25 cents. II KR. IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Ge/ien het besluit van de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Hollandvan den j3<len December 1881, n°. 74/1 Provinciaalblad n°. 73), houdende bepaling1 van de tijdstippen van den herijk der malen en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1882; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hnnne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt.. der wet van den 7en April 1869 Staatsblad n". 57), tot hel doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 17 en 18 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 nren Vervolgens wordt ter keunis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 9den December 1881 de letter iri den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsincrk zoowel bij den ijk als hij den herijk der malen en gewichtenen bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leido24 December 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter alseuieene kennis dal, ingevolge ari. 5 van de voorwaarden der geldlcening ad ƒ125 000, aangegaan krachtens de raadsbeslniten van 21 November, 12 en 30 Decem ber 1878, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuidholland, bij resolutien van 16 December 1878 en 14 Januari 1879, op Maandag den 23s"° Januari 1882, des middags le twaalf uren in een der vertrekken van het Raadhuis zal «orden overgegaan tot de openbare uilloting van drie obligation, ieder groot een duizend gulden en eene obligatie van Twee honderd en vijftig gulden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 16 Januari 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 16 Januarjj Ter vervulling van twee vacaturen voor derden onderwijzer aan de openbare school 4e kl. n°. 1 zijn de volgende voordragten gedaan: 1". D. Vente, te Loosduinen, F. van Wijk, te Valkenburg, J. Ikkink, le Zeven huizen; 2». F. van Wijk en J. Ikkink voornoemd, cn H. A. Meerburg, te Zoeterwoude. Voor de benoeming van een vierden opzigter bij de gemeentewerken wor den voorgedragen; J. Iding, te Delft; J. Annart, te Uithoorn; C. van den Heuvel, te Werkendam. Bij de op beden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, 4 en /1.95, de laagste 35, ƒ3.80 en ƒ1.90. Ter beschikking der justitie zijn gesteld A. v. d. L. en J. K., eerstbe doelde als heelster van gestolen goeden laatstgenoemde wegens ontvreem ding van dat goed uit eene fabriek. Tegen J. W. L. W. is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Terwijl hij met een pistool op musschen school, ging dat wapen onverhoeds af en werd zekere jongen J. d. G. in de knie getroflen. Die jongen is naar het akademisch ziekenhuis overgebragt; zijn toestand is zeer bevredigend. Door het bestuur der vcreeniging //Muiderpoort cn omstreken", te Amsterdam, is lot hoofd van de opgerigle bewaar- en handwerk school aldaar benoemd mejufvrotiw J. F. Gerike, leerlinge der Leidsche kweek school, werkzaam als hulponderwijzeres aan de openbare bewaarschool alhier. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Do eerste twee bomschuiten zjjti tan morgen op de verschvisscherij uitgegaan. 20 schuiten staan gereed om met gunstig weer ook deze week te vertrekken. Door den heer Burgemees ter zijn reeds 28 bomschippers met hiune bemanning aangemonsterdnadat vooraf eenige punten van ondergeschikt aanbelang met de feeders vereflcnd waren. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, is op 13 Jan. van Napels vertrokken. Het geuzengestieht //Wilhelmus van Nassauen" le Brielle ontving on langs van Z. M. den koning 100 en dezer dagen van Z. K. II. den prins van Oranje eene gift van 40. Twee 15-jarige meisjes, woonachtig in den Hout rakpolder, gemeente Haarlemmerliede, hebben door middel van insluiping diefstal gepleegd van een paar gouden oorbellen, ten nadeele van eene buurvrouw. Een van haar had zich dadelijk met liet gestolene naar Haarlem begeven en dit bij een goudsmid verkocht, waarna zij de opbrengst te zamen hebben gedeeld. De diefstal werd echter spoedig ontdekt, en de diefeggen aangehouden. Te Amsterdam hield Zaturdas II de verecniging «Willem Barents" hare algemeene vergadering, waarin de luit. ter zee van Broekhuyzen ver slag nitbragt over den onder zijne bevelen verrigten vierden togt van het poolschip. De heer van Broekhuyzen eindigde zijne belangwekkende mede- deeling met een verhaal van den vréessdijken storm, dien liet poolschip op de terugreis naar Nederland had te doorstaan, en hij voegde daaraan toe met hoeveel waardering de officieren cn de bemanning hadden gezien, dat hun lans uitblijven tot den volksgeest van Nederland had gesproken cn hun werk door het volk werd geapprecieerd. Alvorens tol huishoudelijke besprekingen over le gaan, deelde de heer J. I). Fransen van de Putte, die de vergadering leidde, mede, dat aan elk der officieren, die meer dan één reis met de Willem Parents had gedaan, een zilveren beker zou worden geschonken met toepasselijke versiering en opschrift; die voor de lib, de Brnyne en van Broekhuyzen bestemd werden hun, onder luide toejuichingen der aanwezigen, staande de vergadering over handigd. Voor de manschap, die meer dan een reis medemaakte, is voor efk een zilveren tabaksdoos bestemd. De geiden voor deze geschenken zjjn niet gevonden uit de middelen, voor de poolreizen bijeenverzameld. Voorts deelde de heer van de Putte mede, dat de Willem Barentsindien liet Nederlandsehe volk daartoe de vereeniging in staal stelt, dit jaar zal maken zijne vijlde reis, eerstens om op nieuw de ijsgrens le bepalen en zich aan te sluiten bij de pogingen om den Noordpoolvaarder Leigli Smith op te sporen, die ditmaal met zijn stoomschip niet is teruggekeerd; ten tweede om Dickson haven aan te doen, waar het Nederlandsehe Noordpooislation zal worden gevestigd; ten derde om den gedenksteen te plaatsen op de plaats, waar eenmaal Willem Barents overwinterde. Deze vijfde togt zal slaan onder bevel van luit. ter zee Hoflman, die de vierde reis met het pool schip deed. Te Amsterdam ontving dezer dagen iemand in de Plantage per post een geteekenden brief, waarin hem door den schrijver eene som van ƒ50 gevraagd werd. met bedreiging, dal, zoo hieraan niet voldaan werd, het huis van den geadresseerde in brand gestoken zou worden. Het geld moest in een aangewezen logement bezorgd worden, doch de politie werd van den brief in kennis gesteld en zij vond den schrijver op de aangewezen plaats. Hij was werkelijk genaamd zooals de onderteekening iuidde, een ontslagen kolonist en een behuwdueel van den geadresseerde. Te Texel zijn aangebragt 60 vaten petroleum, welke door eenige visschers op zee waren gevonden. Vermoedelijk behooren deze vaten tot de lading van bet Noodsche barkschip Baldenhetwelk dezer dagen bjj Vlieland strandde en uit elkaar sloeg. Te Tricht, nabij Geldermalsen, had dezer dagen zekere v. E. bet ge luk, onder een tegel in zijn kelder een pot le vinden met ongeveer 2000 gouden munten. De grond onder den tegel was zeker door een muis los- gewroetwaardoor de bovengenoemde pot te voorschijn kwam. Welk eene treurige verdeeldheid, haat, vcete, of hoe men het noemen wil, nog op sommige dorpen en hunne omliggende gehuchten bestaat, be wees onlangs de Nieuwjaarsdag te Westerhork. Na het einde der voor- middagpreck wapendeu de inwoners van Westerbork en de ingezetenen van Elp (een gehucht op uur afstand van Westerbork),. zich met slokken, planken, palen en messen, en begon er tusschen hen een woest gevecht, waaraan getrouwden cn ongetrouwde», zelfs vrouwen deelnamen, en waar aan de politie geen einde kon maken. Na afloop werden 38 processen- verbaal opgemaakt. l'rovGr. C.)

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1