jaar 1881: het kon. kabinet van schilderijen (Mauritshuis) te 'sGravenhage 27432, het kon. kabinet van zeldzaamheden te 's Gravenhage 20758, het Nederlandsch museum te 's Gravenhage 12040, het museum Meermanno- Westreenianum te 's Gravenhage 62, het kon. penningkabinet te 'sGraven hage 348. het rijks-museum van schilderijen te Amsterdam 40651, het rijksprentenkabinet Ie Amsterdam 799, de rijks-verzameling van mo derne kunst te Haarlem 12755, het rijks-museum van oudheden te Lei den (museum op de llreedeslraat en gebouw op het Rapenburg, waarin de afgietsels van Olympia zijn ten toon gesteld) 5568, het rijks ethnogra- phisch museum te Leiden (gesloten), het rijks-kabinet van prenten en pleis terbeelden te Leiden 325, de Gevangenpoort te 'sGravenhage 17937, het Muiderslot 5552de Ruïne van Brederode 6582het monument te Heili- gerlee 1129. De minister van oorlog heelt bepaald, dat bij de regimenten infanterie de miliciens der ligliug 1881 op den laatsten April a. s. in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld, wanneer zij niet voor het blijvend gedeelte zijn aangewezen. Het blijvend gedeelte, waarvan de sterkte bere kend is naar de behoeften van wachtdiensten enz. (bij het reg. grenadiers en jagers bedraagt liet 575 man), keert den 15dt° September in de burger lijke maatschappij terug. Bij vonnis van den krijgsraad in liet 1' mil. arrond.standplaats's Gra venhage. is P. J. T., oud 20 jaren, geb. te Heenvliet, mililicn bij de'4e comp., 3e bat., 4e reg. infanterie, laatst in garnizoen te Leiden, schujdig verklaard aan het uitdrukkelijk weigeren en het opzettelijk nalaten "der orders van zijn meerdere te gehoorzamen en na te komen in lijd van vrede, onder eenigzins ver/achtende omstandigheden. In plaats van de tafels, die gebruikt mogten worden om op te poetsenmits dat deze door de man schappen ten negen ure's avonds weder schoon gemaakt zouden zijn, schoon te maken, begaf de gedetineerde zich naar bed en weigerde op te staan en is hij veroordeeld tot eene militaire detentie van drie maanden. De veroor deelde, van voorschreven vonnis bij hel hoog militair geregtshof in appel ge komen zijnde, heeft het hof, bij sententie van 31 Dec. jl., het vonnis eenig zins gewijzigd, doch alleen voor zooveel daarbij niet is bevolen, dat T.na het ondergaan der tegen hem uitgesproken detentie, zal worden geplaatst in eene klasse van militairen aan eene geslrengere krijgstucht onderworpen, voor den tijd van zes maanden. Op 11 Febrnarij vertrekt een detachement troepen naar Indië per Koningin Emma, onder bevel van den lc° luitenant Vermeulen; medege leider de 2' luit. graaf Schimmelpenninck. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, is op 11 Jan. te I'adang aangekomen, De Zeeland, mede op weg naar Batavia, is op 12 Jan. van Port-Said vertrokken. Volgens de Midd. Cour. is door den heer C. H. Elout, kiezer te Dom burg, bij de tweede kamer protest, wegens gepleegde onregelmatigheden, ingediend tegen de verkiezing van den heer 't Hooft. Van particuliere zijde, meldt het /V. v. d. D., is het berigt ontvangen, dat de bediende van den vice-consul der Nederlanden te Patras (Griekenland), terwijl zijn meester naar den schouwburg was, de dienstbode vermoOnt, 5000 Irancs en andere goederen van waarde gestolen en bet huis met petro leum in den brand gestoken heeft. De brand is gelukkig spoedig gebluscht en de schuldige moet reeds gearresteerd zijn. Gisteren, de verjaring van het overlijden van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, hragt II. I(. H. prinses Hendrik een bezoek aan den vor- stelijken grafkelder Ie Delft. Prachtige kransen werden op de lijkkist nedergrlegd. Te Rotterdam had gisteren een werkman, bij het lossen van graan, het otmeluk van het stoomschip Ceres, liggende in de Westerhaven, opeen daarnaast liggend aakschip te vallen, ten gevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. Te Haarlem is naar het huis van arrest overgebragt een koetsier, die zich aan valschheid in geschrifte en diefstal in loontrekkende dienst had schuldig gemaakt. Hij had namelijk in het vorige jaar hem toevertrouwde gelden verduisterd, waarmede hij eene rekening moest betalen, welke hij ptrsoonlijk voor voldaan teekcnde. Eerst dezer dagen kwamen die misdrij ven aan bet licht. Door de politie te Utrecht is een sjouwer aangehoudendie in de laatste jaren herhaaldelijk kennis met de justitie gemaakt had en zich nu weder door insluiping eene groote hoeveelheid visclt ten nadeele vati een vischhan- dclaar bad toegeëigend en grootendeels te gelde gemaakt. Op het Vreeburg aldaar had eergisteien een treurig ongeluk plaats. De 15 jarige zoon van den aannemer v. D.die zijn vader aan diens werk kwam alhalen, werd, terwijl hij onder een afgebroken wordenden muur stond, door een neervallenden steenklomp zoodanig op het hoofd getroffen, dat hij meer dood dan levend werd weggedragen. De wed. Lieber te Kampen viert morgen haar 1005tt» jaardag; zij is nog zeer helder van geest. Te Uindelopen is in bijna 84-jarigen ouderdom overleden mcj. Mare Hussen en met haar de oude eigenaardige Hindeloper kleederdragt. Zij was de eenige, die, in spijt van alle verandering, het oude stelsel getrouw bleef. Zondag II. had ten huize van den heer H. Havinga te Groningen eene bijeenkomst plaats van zeven broeders en zusters, wier gezamelijke leeftijd bijna 400 jaren telt. In 17 jaren waren zij niet zamengekomen, door het verblijf van een der familieleden in den vreemde. Wat deze zamenkomst vooral opmerkelijk maakte, was de bijzonderheid, dat het zevental niet meer leden geteld heeft, zoodat in 63 jaren geen sterfgeval onder hen plaats vond. Voor bet hof te 's Hertogenbosch stond eergisteren leregt zekere Eduard Hullartgeboren te Zillebeke, in België, ter zake van den 22»l'D October jl. te Maastricht, onder den vaischen naam van Ferdinand Joseph Foret, en onder overlegging der door de militaire overheid op dien naam gcvorderi bescheiden, zich als soldaat voor het Oost-Indische leger te hebben dg, aanwerven, en met die? vaischen naam de engagements-acte te hebben onde teekend; voorts op 24 October jl. te Harderwijk met voorgenoemden t( schen naam de verklaring, dat hem de krijgsartikelen waren voorgelezg te hebben gelcekend en ten slotte op 26 October jl. te Harderwijk valscli lijk met den naam Ferdinand Joseph Foret te hebben onderteekend vg ^voldaan" de lijst van het betaalde handgeld ad ƒ200. De beschuldigde verklaarde, dat zekere Noël, een Belgisch ronselaar, In een volledig stel valsche papieren ten name van Ferdinand Joseph Foret bi ter hand gesteld, ten einde zich als soldaat voor Indië te laten aanwervti daar hij beschuldigde, wegens diefstal veroordeeld zijnde, niet zou zijn at genomen; dat genoemde Noël hem had medegedeeld, dat hij dien valscbi naam maar eenige maanden behoefde te voeren, daar hij, hij aankomst Batavia, desverkiezende zijn waren naam weer kon aannemen; dal in iel geval beschuldigde zich door deze handelingen nimmer compromitteren koi maar hij Noël alleen voor den strafregter aansprakelijk bleef, dat Noël,; loon voor zijne bemoeijenissen350 fr. zou ontvangen, welk loon hij ni had uitbetaald, omdat hij in de dwaling verkeerde, dat hij beschuldig niet strafregterlijk kon worden vervolgd. Beschuldigde bekende ten slotte hem ten laste gelegde feiten, en voegde er bij, dat hij zijn handgeld in a 6 dagen met kameraden bad verteerd. De commissaris van politie ti Zillebeke bevestigde in zooverre deze verklaring, dat hij genoemden Nt als een slecht befaamd individu afschilderdedie zijn kost verdiende do personen, die wegens vroegere veroordeelingen den krijgsmansstand onwat dig waren, van valsche papieren te voorzien, ten einde hen in vreem krijgsdienst te kunnen doen treden. Het openb. min. requireerdc schuldigverklaring aan de ten laste gele» feiten en veroordeeling tot vijf jaren tuchthuisstraf en veroordeeling in dt geldboeten, met bevel tot aanplakking van 's hofs arrest te Maastricht te 's Bosch. Als verdediger trad op de heer mr. Bosch, die lot toepassl; eener veel mindere straf concludeerde. Te Pulfermuhl, in Luxemburg, is een rotsblok van 800 kub. el, I men bezig was te sloopen, overgekomen op twee huizen langs den w De woningen werden letterlijk verbrijzeld en van de bewoners werden t« jonge mannen vermorzeld, terwijl de bewoonsters, beiden weduwen, zwi gekwetst werden. Van goede zijde verneemt de Surin. Ct. dal de ingezetenen van Niet Rotterdam te Nickerie, onmiddellijk na het vertrek naar Nederland vand heer N. van den Brandhof, dislricts-commissaris van Nickerie, onderli geld hebben bijgedragen tot aankoop van een geschenk, hetwelk men hi als blijk van achting zal aanbieden. Het bestaat in een fraai zilver prest teerblad met eene toepasselijke inscriptie in het midden. Het zou i heer van den Brandhof reeds voorlang zijn aangeboden, had er door et vergissing in een adres geene vertraging plaats gevonden. 'sGRAVENHAGE, 14 Jannarij. Door Z. M. is aan A. M. van Heyst, tapper te Antwerpen, verlof i leend tot het aannemen der hem dóór den koning der Belgen geschonl Medaille 3e kl.ingesteld ter belooning van uitstekende daden van mo toewijding of menschlievendheid. De kapitein J. P. Rijshouwer, van hel 3e reg. vesting-artillerie, en kapitein D. Aeyelts, van het reg. grenadiers en jagers, zijn, op hunne ai vrage, op pensioen gesteld. De luit. ter zee 1' kl. L. C. Rovers, behoorende tol de rol van wachtschip te Hellevoetsluiswordt gedetacheerd bij de torpedodiensl Willemsoord; voorts wordt de luit. ter zee 2e kl. J. M. Noorduyn dietiei aan boord van het schroefstoomschip Alkmaar, op non-activiteit gesteld vervangen door den luit. ter zee 2' kl. N. Wentholl. De luit. ter le kl. J J. Kraakman wordt geplaatsf in de rol van het wachtschip WHlemsoord, en de luit. ter zee 2e kl. T. H. de Meester, uit Oost-In teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. 1111. MM. de koning en de koningin met gevolg woonden gistci avond wederom de voorstelling in de kon. Hollandschen schouwburg den afloop bij. Op een onbewoond en onafgewerkt huis in een der nieuwe stra alhier leest men: "Besmettelijke ziekte, geldgebrek". [Zie verder het üijtwegsel). advertentie N. Voorspoedig bevallen van eene Dochter Mevr. HAGEN TICHLER Oudewéteiung 13 Jan. 1882. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Vader en Behu' vader, de Heer PIETER KAREL DOEFF, Procureur alhier, in den ouderi van bijna 76 jaren. Uit aller naam, Leiden, 13 Januari 1882. J. W. DOEFF J Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van o«' geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwd-vader. den Ileer P. II. WESTOt ondervonden, betuigen wij onzen dank. Uit aller naam. Leiden, 14 Januari 1882. Wed. P. 11. WESTDIJK, geb. F. G. ft Ook in onl

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2