LEIDSCI1E €0ISI1\T. At 1882. \°t 13. MAANDAG 16 JANUARIJ. 1 De Courant verschijnt dagelijks. Zon- eti Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jams /1.50, franco p. p. 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlcnliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 23 cenls. lij deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS-BER ICIITEN. IN A T O N A L E MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen le welen, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19(,eD Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie Rehooren te worden ingeschreven (/.ij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1^63), verplicht zijn zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan te geven tiusschcil den lsten en den iJl.sien «Januari; dat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den mililieplichlige, zijn vader, of. is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van f 25 tot f ÏOO. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van des voormiddags 10 lot de> namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op weihen dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTKB, Burgemeester. I.EIDEN, 14 Januari 1882. K. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE B E R1G T E N LEIDEN. 14 Jamiarij Werd reeds eenigen tijd geleden de conservator en lector aan 's rijks universiteit alhier, dr. A. A. W. Hubrecht, benoemd tot lid van vihe British Association for the advancement of Science", dezer dagen werd genoemde heer ook benoemd tot corresponderend lid van /'the Zoological Society oi London". Gisteren is alhier overleden de heer I'. K. Doefif, gedurende vele jaren procureur bij de regihank alhier, en na hare opheffing bij die te 's Gra- venhage. 's Mans naauwgezelheid in het bevorderen van de belangen zijner clienten zal zeker zijn aandenken bij velen levendig doen blijven. De op 29 December 1881 door de Vereeniging //Harmonie", met mede werking van de Ünderofificieren-Vereeniging //Door Vriendschap Vereenigd", in den schouwburg alhier gegeven voorsielling, ten behoeve van de weduwen en weezen van verongelukte visschers te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee, heeft zuiver opgebragt de som van 153.24%, welke som heden aan de commissie is ter hand gesteld. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 70 volwassen personen en 8 tot 12 kinderen. Het verslag omtrent den toestand der Maatschappij voor toonkunst alhier, door het bestuur uitgebragt op de algemeene vergadering van 20 December jl.werd dezer dagen in druk aan de leden rondgezonden. In de eerste plaats worden daarin vermeld de niet onbelangrijke veranderingen, die in het bestuur hebben plaats gehad. In het begin van het afgeloopen jaar toch meende het bestuur redenen te hebben om zijn ontslag te nemen, zoodat men tot de benoeming van een nieuw bestuur moest overgaan. Dat bestuur nam terstond de taak ter hand, die reeds het afgetreden bestuur zich had voorgesteld, namelijk de hervorming der muziekschool, waarvoor een nieuw reglement werd ontworpen, maar tot de invoering waarvan eene wijziging van de wel der maatschappij moest plaats hebben, welke wijzi ging in hoofdzaak in eene vergadering der leden werd goedgekeurd. Het aantal leden onderging weder eenige vermeerdering. Het bedraagt thans 267, benevens 4 eere-leden. De geldmiddelen zjjn in zooverre gunstig te noemen, dat voor het eerst sedert vele jaren het deficit door een batig slot is vervangen. Wat betreft de muziekschool wordt meer uitvoerig stil geslaan bij de hoofdpunten der reorganisatie. In de eerste plaats had die betrekking op het piano-onderwijs, ter verkrijging van eene zoo noodige eenheid van me thode. Daartoe was noodig de aanstelling van een nieuwen hoofdonder wijzer, waartoe benoemd werd de heer Th. Enderlë, voormalig pensionaris van Z. M den koning. Voorts werd eene wijziging gehragt in het in wendig bestuur der school, ten gevolge waarvan de taak der inschrijving en iudeeling der leerlingen niet meer op den secretaris, maar op den direc teur zal rusten. Die inschrijving zal ook niel meer kwartaalsgewijze, maar to'j den aanvang van den cursus plaats hebben, liet jaarlijksch examen zal aan het eind van den cursus worden afgenomen ten overstaan van het bestuur en de ouders en voogden der leerlingen en in den loop van den cursus zal eene openbare les plaats hebben. De prijsuitdeeling is om ver schillende redenen afgeschaft, liet streven is om aan de school zooveel mogelijk methodisch en klassikaal onderwijs ie laten geven, als zijnde de besie voorbereiding lot eene grondige muzikale ontwikkeling, liet finan- ciëel beheer der school blijft voorlaan afgescheiden van dat der maat schappij en het verschil in schoolgeld voor leden en niet-leden is ver vallen. Het bestuur heeft besloten met de muziekuilvoeringen een anderen weg in le slaanen voor dit jaar enkele uitvoeringen te doen geven door gunstig bekende vereenigingeti builen de gemeente gevestigd Behalve aan de leden zal aan geen inwoner dezer gemeente toegang worden verleend. Buiten deze gewone uitvoeringen, zullen door bemiddeling der maatschappij buitenge- vone uitvoeringen plaats kunnen hebben, waartoe de leden op gunstiger voorwaarden dan anderen toegang erlangen. Het doel daarvan is alhier uitvoeringen van gunstig bekende toonkunstenaars uit le lokken, die dik wijls door de geringe deelneming afgeschrikt worden om zich liier te laten hooien, liet bestuur zal dan aan die kunstenaars eene behoorlijke vergoe ding waarborgen. Aan de volgende ons gedane meiiedeeling vcrleenen wij hi;r gaarne eene plaats. Oilers geeft in zijn 2" druk van de Beschrijving van Leiden, 1641, een prentje van het akademiegebouw zonder toren en dakvensters Van Mieris (1770), die, evenals Orlers, melding maakt van den brand in Novem- ber'lfilGwaarbij tiet dak van hel akademiegebouw werd vernieldstelt dat sehouw in prent voor met pannedak, toren, zooals hij nog Instaat en met vjjf renaissauce-dakvensters, zooals zij nog voor een half jaar konden wor den waargenomen. Van Mieris //meent" dat het gebouw toen spoedig na den brand bij de herstelling //met een nieuwen toren en uurwerk versierd is." üp den afdruk van achttien koperen platen: Plattegrond, buitensin gels en voornaamste gebouwen van Leiden, gegraveerd door C. Hagen 1670 en 1672, berustende in het stedelijk museum (n". 28 en 29), wordt het aka demiegebouw voorgesteld met onveranderlijk renaissance-toren, leijendak en veertien dakvensters in gothischen stijl. In beschrijving en afbeelding zal, duidelijk genoeg, een van dezen wel gedwaald hebben, doch kenneljjk C. Hagen wel liet minst. De meening dal de herstelling van voor een half jaar, waarbij hel akademiegebouw van een leijendak met elf gotliische dak- vensiers werd voorzien, aficen berustte op eene voorstelling zooals het ge bouw had kunnen zijn, maar nooit geweest is, wordt door de gravure van Hagen gelogenstraft, liet leijendak met zijne slanke dakvensters en de gekleurde luiken staat zeer goed, verfraait zelfs het gebouw. Minder ge lukkig echter dat twee schoorsteenen, die op zich zeiven daarom niet te verwerpen zijn. door zoogenaamde slapers niet uil het grzigt gebragt zijn geworden naar de westzijde van het dak. Die schoorsteenen staan storend tusschen de dakvensters; nu nog meer omdat aan het gebouw om stijl en vorm nooit kerkelijk karakter viel te ontzeggen. Die schoorsteenen doen denken aan het: lloe men schilder wordt, waarhij: «er staat gelijk een schouw op de kerk"; door Fransken geaniwoord wordt: //Wel Meken, dat is om Mijnheer Pastoor zijn eten te koken". Een hardsleencn poort met breide versierde vleugels, die vroeger ingang gaf tot hel akademiegebouw en den kruidtuin, is voor ruim eene halve eeuw door een ijzeren hek vervangen. De regter vleugel van dien ingang strekte lot hardsteenen onderpui van eene woning en bestaat nog. Op oudere prenten dan hij van Mieris komt die woning nog niet voor. Voordat het gebouw in 1865 door aankoop van wege het rijk tot kabinet van pleis terbeelden prenten en teekeniugen werd ingerigt, werd het door een hoog leeraar, laatstelijk achtereenvolgens door drie hoogleeraren in de sterre- kunde, Ekama, Uylenbroek en Kaiser, bewoond. De hardsteenen onderpui met beeldwerk is dikwijls geverfd geweest. Nog dezen zomer werd zij van eene bruine verflaag voorziengezand en gekamd. Doch spoedig daarop gaf het rijk bevel die onderpui van alle verw ie ontdoen en af te schrappen, totdat de steen te voorschijn kwam. Dil jaar zal de onderpui, voor zooveel noodig wordt bevondeningeboet en geheel opgebeiteld worden. Ook daar mede zal dit gebcnw gewonnen hebben Hel hed. ag d< r belasting in 1082 op de ongebouwde eigendommen in alle provinciën beloopt f 5.504 594.33voor Zuidholland ƒ922.223.72. De Staatscourant deelt de volgende opgave mede van hel aantal be zoekers van de rijksverzamelingen en van de monumenten gedurende het

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1