BU1TENLAN l)SC II li HERIGTEN. vooraf met water gevuld, voor het geval dat er zich nog wat kruid in bevinden mogt, om zoodoende gevaar te voorkomen. Nn echter werd dit nagelaten, maar daarentegen werden de bossen vooraf goed leeg geklopt. Door de vochtigheid schijnt zich echter nog kruid aan de wanden gehecht te hebben, want. zoodra de jonkman met de gloeijende bout werkzaam was, had er eene hevige ontploffing plaats. In een oogenblik stond hjj ge heel in vlam, en aangezigt en handen waren zwaar gebrand. De ongeluk kige staat onlijdelijke pijnen uit en, wat het ergste is, hij zal waarschijnlijk blind zijn. De ontploffing was zóó hevig, dat de ruiten in de werkplaats alle verbrijzeld waren. Te Sittard is gevankelijk binnengebragt een Belg, die zich onledig hield met hel aanwerven van dienstboden tegen fabelachtig hooge loonen en daarbij de meisjes hare laatste penningen wist af te persen, om dan niets verder van zich te laten hooren. Handelsverdrag met Frankrijk. Bij hel onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer stelde men op den voorgrond dat in de goedkeuring van dit traclaat eene beslissing is gelegen van groot gewigt, welligt van ver reikende gevolgen. Met de tweede heil! dezer eeuw scheen hel, alsof de beginselen van den vrijen handel door geheel Westelijk Europa voor goed hadden wortel geschoten, en hunne volledige goedkeuring hoogstens eene vraag was van tijd. Ook Frankrijk sloeg in 1860 den weg van den vrijen handel in en het tractaat van 7 JiiliJ 1865 was voor ons de vrucht van deze veranderde zienswijze. Wal hel vertrouwen evenwel betreft, dat Frankrijk niet tot den weg van hel protectionisme zou lerugkeeren, dit is eene illusie gebleken. Ook Frankrijk volgde integendeel de protectionistische beweging, welke zich in de laatste jaren door een groot deel van Europa deed gevoelen. Voor Nederland achtte men dezen ommekeer in de handels politiek zijner naburen eene zaak van het hoogste belang. Men constateerde dat de wetgever thans voor. het eerst wordt geroepen, om in den gewijzig- den toestand tol regeling der internationale handelsbetrekkingen handelend op te treden. Over den geest, waarin dit moet geschieden, liepen de gevoelens in de afdeelingen uiteen. Vele leden meenden, dat de geschiedenis van het Fran- sclte handelstractaat de krachtigste veroordeeling is van ons vrijhandelsstelsel, waaraan wij o. a. ook het verloop van onze visschermarkt te wijten hebben. Vele andere leden meenden, dat bet de vraag niet meer kan zjjn of Neder land zijne beproefde vrijgevige beginselen van handelswetgeving, ook bij veranderde toestandenal of niet zal handhaven. Zouden wij ons echter omtrent de toepassing der beginselen van vrijen handel, ook voortaan, gelyk voorheentegenover het buitenland tot in bijzonderheden verbinden en aan banden leggen? Vrij algemeen betreurde men de magere en onvolledige toelichting van het ontwerp. Wat den inhoud van het tractaat zelf betreft, reeds dadelijk viel in liet oog, dat de verwachting, alsol bij de onderhandelingen rekening zou zjjn gehouden zoowel met de voorregten, die Nederlands vrijgevig handelsstelsel aan Frankrjjk verzekerden als met de concessies, die Nederland met het oog op de wenschelijkhetd van uitbreiding van het handelsverkeer zibli sinls jaren heeft getroost, in hooge mate is teleurgesteld. Om den ongun- stigen indrukdien het tractaat algemeen gemaakt heeftnader toe te lichten, wees men er op dat tegenover de voordeelen, door Frankrijk bedongen, van ons gevorderd wordt om genoegen te nemen met de hooge regtendie van onze producten, slechts weinige uitgezonderd, bij invoer in Frankrjjk betaald zullen worden. 's G It A VEN H At'iE 10 Janttarij Door Z. M. zijn benoemd lot ridders der orde van deu Nederlandschen Leeuw, de hh. mr. W. C. Backer, secretaris van hel collegie van curato ren der universiteit te Amsterdam, en d'. T. T. II. Jorissen, hoogleeraar aan die universiteit. Tot kantonregter te Bolsward is benoemd de heer mr. A. II. Roes- singh, thans substituut-griffier hij de arrond-reglhank te Winschoten; lot kanlonregter-plaatsvervanger te Enschedé is benoemd de lieer A. Petri, no taris aldaar, en tot griffier bij het kantongeregt te Bolsward de heer mr. C. Witholt, thans ambtenaar van hel openbaar ministerie bij de kantonge- regten Harlingen, Bolsward en Sneek. Tot notaris te Vianen is benoemd de heer L. A. baron van lltersum, cand.-notaris te Zwolle. Aan jhr. W. van Andringa de Kcmpenaer is, op zijn verzoek, eervol f ontslag verleend als rijksopziener 2* kl. op de spoorwegdiensten. De le luit. B. W. A. A. baron van Dedemvan het 1' reg. huzaren1 is op non-activiteit gesteld, in afwachting dal omtrent hem nader zal wor- den beschikt. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn bc- noeind tot officier van gezondheid 2' kl., de studenten voor de genoemde dienst (artsen) J. S. Ch. Pichal en I'. Beijers. De luit. ter zee 2' kl. J. ilartog, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld, en de officier van administratie 3' kl. 11. J. Verveen wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoet sluis. De minister van marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. Door den minister van koloniën is de heer G. Toekamp Lammers, bloemist te Amsterdam, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal vau Nederl. Indië, om tijdelijk te worden benoemd tot boomkweeker bij de gouverncmenls kina-onderneming in de residentie Preanger regentschap pen op Java. De enquête-commissie uit de tweede kamer, omtrent de exploitatie der Nederlandschc spoorwegen, heeft heden hare zittingen aangevangen. Een afwijzend advies is door burg. en weth. uitgebragt op het verzoek der Cremer-comniissie, om in den vorm van een geschenk haar terug le be talen de gestorte gelden voor tnnemiug van gemeentegrond bij den boim van het monument in de Scheveningsche boschjes. Het praeadvies van burg. en weth. op het verzoek van den heer J. j Dermout en 680 andere ingezetenen te Scheveningenom afschaffing d« kermis aldaar, concludeert tot inwilliging van hel verzoek. Zondag .sprong een jong mensch van een tramwagen bjj het »Höte! de la Promenade", met het ongelukkig gevolg, dat zijn been op twee plaat sen brak. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en de genees- heer liet den lijder, die uitgeput raakte van bloedverlies, naar het gasthuis vervoeren. BKbr. I E. Te Antwerpen heeft Zaturdag II. het volgende voorval alle gemoederen in beweging gebragl- Mej. Coppes, onderwijzeres aan eene gemeenteschool, was verloofd met een onderwijzer en, ondanks den tegenstand van haren vader, zou het huwelijk doorgaan en had de eerste afkondiging reeds plaats gehad. Vrijdag avond kwam een beer met een rijtuig aan de school en verklaarde mej. Coppes noodzakelijk te moeten spreken. Deze verzochi daarop aan de directrice der school terstond te mogen medegaan naar haai oom. die op het uiterste lag. Zij vertrok daarop met den onbekenden heei in hel rijtuig, maar keerde 's avonds niet terug en evenmin Zaturdag. Het was duidelijk dat hier eene schaking had plaats gehad. De politie werd van de zaak verwittigd en terstond werd een ijverig onderzoek ingesteld, hetwelk reeds Zondag tot de ontdekking der geschaakte leidde. De vader, zoo bleek weldra, had zich van de lusschenkomst van een commensaal van den zieken oom zijner dochter bediend, om haar naar Bouchout te lokken, waar hij haar bij bloedverwanten opgesloten wilde houden, totdal zij beloofd zou hebben van haar huwelijk af te zien. EKftEI.AVn. LONDEN, 9 Januarij. De Shipping Gaz., er op wrjzende dat de onderhandelingen omtrent het handelstractaat lusschen Frankrijk en Engeland nu waarschijnlijk voot goed afgebroken zullen zijn, doet opmerken, dat de heer Gambetta geen bewijs geeft die vrijhandt lsbeginselen te zijn toegedaanw aarvan hij dei mond zoo vol had voordat hij minister werd. Wel wordt in sommige kringen beweerd, dat het zich terugtrekken van de onderhandelaars slechts eent schermutseling is, en dat de overeenkomst, officieus tusschen sir Charle Dilke en den heer Gambetta getroffen, ten slotte zal aangenomen worden doch dit gerucht verdient, volgens genoemd blad, geen geloof. Wel schijn! het zoo goed als zeker dat men eindelijk lot eene overeenkomst zal komen maar vooreerst nog niet. Het blad laat verder doorschemeren alsof de En gelsche regering voornemens ware, bij wjjze van represaille, dén invoei van Fransche wijnen door een hoog invoerregt zoo goed als le verbieden indien Frankrijk niet toegevender gezind wordt. De korvet Bacchante, aan boord waarvan zich de zonen van den prim van Wales, de prinsen Albert Victor en George, bevinden, is op 21 ücto- ber, na een zeer stormachtigen overtogt, van Kaapstad te Jokohama aan gekomen. Te Tokio werden de prinsen gastvrij ontvangen door den Mikado die zijn paleis Enriokwan te hunner beschikking stelde en verscheiden! feestelijkheden gaf, waaraan nog meer uitbreiding zou gegeven zijn, zondei den lijdenden toestand van den admiraal Clanwillian, die op de reis dooi een aanval van beroerte getroffen werd. Op 1 Nov vertrok het eskadei naar Kioto, om van daar de reis naar Shanghae voort te zetten. Volgens de officiële Dublin Gazette zitten op het oogenblik 463 ver dachten achter slot en grendel, waaruit blijktdat er in de laatste ach: dagen 129 nieuwe bijgekomen zijn. De onderkoning van Ierland heeft al wijzend beschikt op het verzoek van den gemeenteraad van Dublin, dat he den hh. Parnell en Dillon vergund zon zijn op het stadhuis te verschijnen om daar het hun opgedragen eerehurserschap in ontvangst te nemen. De vrouw, die op de ambachtsschool te Glasgow een der leerlingei ten bloede toe geslagen, daarna onder een stortbad gezet en vervolgen vier dagen opgesloten heeft, is tol 20 schadeloosstelling veroordeeld. Mevr. White, eene dame te Voxton, gaf dezer dagen van meer dai gewone kloekheid blijk. Lij ontdekte, dat er iemand ten harent ingebro ken was en zich onder de tafel verscholen had. In plaats van te schrei wen, greep zij een stuk hout en trof den schelm, die, zich ontdekt ziend! uit zijne schuilplaats le »o rschijn wilde komendaarmede zoo geducht het hoolddat zij geen gevaar meer van hem le duchten had en hij, uit hulp van een toegesnelden huisgenootgehouden kon worden Uit Genève wordt aan the Daily IVews gemelddat een gezelschap beslaande uit twee Engelschen. de hh. Maude en Bowmann, benevens twe gidsen ter naauwernood aan den dood ontkomen zijn. De Axalperhom bi klimmende werden zij overvallen door een sneeuw-lawine. Hun touw bral en de heer Mande en zijne gidsen werden begraVên onder de sneeuw, b gidsen slaagden er in zich uil de sneeuw los te werken en hielpen toer niet zonder levensgevaar, ook den heer Maude uit zjjne benarde posili verlossen. De Times heeft uit Philadelphia berigt ontvangen van een hernieuwde) Indianen-oorlog bij Sonora; de Indianen vermoordden 25 personen. Het Witte huis, de officiële residentie van den president der Vereenig! Stalen, is thans geheel in orde gebragt en op nieuw gemeubileerd, en pres dent Arthur heeft er dezer dagen zijn intrek genomen. Daar de presidei vrijgezel is, wil de etiquette, dat hij eene dame benoemt lot lady van l« Witte huis, om de honneurs waar te nemen bij officiële receptien. Zijl keuze is, zegt men, thans bepaald op mrs. John Davis, en men voegt erb dat de familie dezer dame met presidentiële gunsten zal worden overlap

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2