BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 9 Januarij d882, Vf0. 7. PER TELEGRAAF. Van de westkust van Afrika meldt men, dat eene troepen-afdeeling van Elmina naar Danva oprukt en dat de gouverneur, sir Samuel Rowe, maatregelen neemt om nog meer troepen derwaarts te zenden. Het doel dezer expeditie is de tuchtiging der inboorlingen van Danva, die twee En- gelsche tolbeambtenwelke aan den smokkelhandel een einde wilden maken ter dood hebben gebragt. De Noord-Amerikaansche bladen deelen eene circulaire mede van den heer Blaine, thans ex-minister, waarin hij de Zuid-Amerikaansche republie ken uitnoodigt elk twee gedelegeerden te zenden naar eene op 30 Nov. 1882 te Washington te houden conferentie, ten einde tot eene overeenkomst te geraken om de beide Amerikaansche vastelanden te waarborgen tegen de inmenging en den invloed van Europesche mogendheden. Aan de Times wordt uit Philadelphia geseind, dat het vaststaat dat de conforentie bijeenkomt, daar de meeste republieken reeds besloten hebben gemagtigden naar Washington te zenden. De regering der Unie verzoekt twee gemagtigden van elke republiek. Omtrent het regtsgeding van Guiteau wordt gemelddat de regter ge weigerd heeft te voldoen aan het verzoek van den verdediger, om nog meer dere getuigen op te roepen, en het verhoor der getuigen a décharge geslo ten heeft. Daarna gaf het openb. min. de wettelijke gronden op, welke het tot den eisch van schuldigverklaring zullen leiden. De heer Scoville zeide, dat hy nog niet den tyd had kunnen vinden om de regtspunten bijeen te brengenwelke hij voor de verdediging noodig had. Om hem hiertoe in de gelegenheid te stellen werd bepaald, dat de eerstvolgende zit ting op aanstaanden Zaturdag zou gehouden worden. FKANKRIJB. In de Siècle, dat men het orgaan acht van den voorzitter der kamer, wordt aan Gambetta de voorspelling gedaan, dat hij jammerlijk zal te gronde gaan, indien hy zijne politiek niet verandert. Niet alleen dus dé uiterste partijen, maar ook de middenpartij begint hem reeds hard te val len, zoodat hij alle krachten zal moeten inspannen om zich staande te hou den. De benoeming van den heer Weiss tot eene hooge betrekking schynt men hem niet te kunnen vergeven. Bij de geneeskundige faculteit te Parijs is een bijzondere leerstoel op- gerigt voor zenuwziekten. Den heer Charcot, die in de laatste jaren eene bijzondere studie gemaakt heeft van de zenuwziekten en die tot dusver hooglecraar was in de ontleedkunde, is het nieuwe professoraat opgedragen. Kardinaal de Bonnechose, aartsbisschop van Rouaan, uit Rome terug gekeerd, deelt in een herderlijken brief aan zijne geestelijkheid en de ge- loovigen de indrukken mede, welke hij gedurende zijn jongste verblijf aldaar gekregen heeft. Hij doet opmerken, dat ontegenzeggelijk de Paus niet blij ven kan in den toestand, waarin hij thans verkeert, en eischt de Italianen op zeiven de positie van den H. Vader te regelen, zich eene andere hoofd stad te kiezen en Rome aan den Paus over te latenwanneer zij ten minste zijn vertrek willen voorkomen. De uitlevering van Rome is, volgens den kardinaal, de eenige oplossing der Romeinsche quaestie; want de mogend heden en de 200,000 katholieken in die stad zullen niet dulden, dat de Paus in ballingschap ga. De kardinaal is vol hoop, dat de Paus Rome zal terugkrijgen, omdat, naar het schijnt, in de hooge politieke kringen eene ge heimzinnige bewegiug ten gunste van het pausdom zich ontwikkelt, waaruit is af te leiden dat de wensch bestaat het pausdom in de normale elementen van zijn bestaan terug te brengen. Een pastoor in het diocees van Bordeaux, die zich tegen het celibaat der priesters had verklaard, en zelfs daartegen een geschrift het licht had doen zien, is door den aartsbisschop afgezet, nadat hij zijne meening, daar hel geen geloofsartikel gold, niet had willen herroepen. Volgens le XIX Siècle heeft thans de minister van eeredienst, om den man, die als pastoor bezoldigd werd door den staat, niet van honger te doen omkomen, een jaargeld van 600 fr. toegekend. De Univers neemt hieruit aanleiding om te zeggen, dat de liberalen met de scheiding van kerk en staat niets anders beoogen dan de vernietiging der kerk; want ten aanzien van den bedoel den pastoor was er eene goede gelegenheid om de theorie der scheiding van kerk en staat toe te passen, het //laisser aller" in acht te nemen; maar neendit wordt niet gedaan. De minister van eeredienst neemt het op voor den ontslagen pastoor en geeft hem een jaargeld. Blijkens de statistiek der zelfmoorden in Frankrijk nemen die van jaar tot jaar toe. In 1878 hebben zij het cijfer bereikt van 6434, in 1879 zag men het stijgen tot 6496; in 1880 op nieuw eene vermeerdering, en uit de gegevens van de negen eerste maanden van 1881 mag men opmaken, dat er alweer toeneming is geweest. De rabbijn Lazard, ridder van het Legioen van Eer en oud-aalmoeze nier van het Rijnleger, is overleden. Sedert 1855 was hij rabbijn te Parijs en in 1870 volgde hij als aalmoezenier het legercorps van Bazaine en werd te Metz opgesloten, waar men zich nog de goede zorgen herinnert, door hem aan de gewonden besteed. In 1871 is hij tot ridder van het Legioen van Eer benoemd, wegens zijn heldhaftig gedrag tydens den oorlog en de Commune. The Sydney Morning Herald van 21 Nov, 11. meldt, dat op 11 Nov. acht ontsnapte gevangenen van Nieuw-Caledonië op Fraser's eiland landden. Zij hadden eene gouvernements-zeilboot op het Isle of Pines weten magtig te worden, en vertrokken daarmede 29 October 'savonds ten 10 ure, en waren uit het gezigt van het land vóór de dag aanbrak. Zij hadden le vensmiddelen medegenomen, maar geen water, doch door den dikwijls val lenden regen hadden zij hun dorst kunnen lesschen. Zij waren 13 dagen op zee geweest. Zeven van hen zijn Franschen, de andere is een Italiaan. Zij waren veroordeeld wegens poging tot moord, rooverij, valsche munt uitgeven, manslag en aanvallen op gendarmes. Een houtsleper vond hen op Fraser's eiland, toen zij geen levensmiddelen meer hadden, en bragt hen naar Sydney, waar zij dadelijk aangehouden werden. BUITSCHLABTB. Bij kon. verordening is de Pruissische landdag tegen 19 Januarij bijeen geroepen. De vice-president van het ministerie von Puttkamer zal de zitting openen. Graaf von Eulenburg, broeder van den oud-minister van binnenland- sche zaken en tot nog toe hofmaarschalk van den Duitschen kroonprins, is volgens de Köln. Ztg. bestemd tot gezant in den Haag, in plaats van baron von Canitz, die tot gezant te Lissabon is benoemd, doch weigert daarheen te gaan en zal nu in het ambtclooze leven terugkeeren. Het bevestigt zich dat de heer von Hornopperpresident der provincie Oost-Pruissen, een wenk heeft gekregen om zijn ontslag te vragen. De reden is dat hij zich ongunstig heeft uitgelaten over de economische politiek der regering, hetgeen men ongepast acht voor een ambtenaar. Liberale bladen maken de opmerking, dat Oost-Pruissen groote nadeelen ondervindt van de nieuwe regten op granen, hout, enz. Het verwondert hun niet dat de 74-jarige gouverneur der provincie dat niet kan aanzien, zonder in de bres te springen voor de hem toevertrouwde belangen van Oost-Pruissens bevolking. De Köln. Ztg. meldt, dat de negen in de Rijnprovinciën gevestigde //Vereenigingen tot verzameling van sigarenpuntjes", die gezamenlijk 1982 leden tellen, ter gelegenheid van het laatste Kerstfeest, aan 1726 kinderen nuttige geschenken hebben uitgereikt, uit de opbrengst van 4569 pond siga renpuntjes en van 25000 mark aan klein geld, welke door de verschillende vereenigingen bijeengezameld waren. -- Bij de gemeenteraads-verkiezingen te Schlierbach, in Wurtembergzijn een aantal vrouwen voor het raadhuis bijeengekomendie onder vrij storm achtige demonstratiëu het regt eischten om aan de stemming deel te nemen. De opgewondenheid dezer vrouwen was van dien aard, dat zij met geweld moesten worden uiteengedreven. Sedert 5 October jl. was het dochtertje van eene vrouw uit Schwerin verdwenen en alle nasporingen waren vruchteloos. Thans is het kind door de politie te Minden bij eene bende zigeuners op de Mindcner heide gevonden. De roovers zijn in hechtenis. OOSTENRIJK. De dagbladen meldendat eerstdaags nog 7000 mail naar Zuid-Dalmatië gezonden zullen worden, ten einde de orde in het district Crivoscie te herstellen. Er moet reeds een gevecht hebben plaats gehad met de opstan delingen, waarbij vele soldaten sneuvelden. LIVERPOOL6 Jauuarij. Berigten van 8 December uit Accra bevestigen het gerucht van een nieuwen moorddoor den koning van Ashantee op 200 jonge meisjes gepleegd. Deze meisjes werden met geweld aan de omwo nende stammen ontnomen. PARIJS, 6 Januarij. De opbrengst der directe en indirecte belastingen over het geheele jaar 1881 bedraagt 217 millioen meer dan de raming. PARIJS, 6 Januarij. De Russische grootvorst Konstantijn, die geruimen tijd hier vertoeven zal en een paleis in de Avenue Moreau gehuurd heeft, houdt zamenkomsten met Gambetta, en is, naar men wil, met een geheime zending belast. Mevrouw Adam heeft vóór haar vertrek naar St. Petersburg verscheiden malen een langdurig onderhoud met den grootvorst en Gam betta gehad. WARSCHAU, 7 Januarij. Met het oog op den feestdag van gisteren zjjn de voorzorgsmaatregelen verdubbeld. Van de personendie bij het jongste oproer werden gearresteerdzijn 350 aan den strafregter overgegeven. De overigen zijn vrijgelaten. KECLA9IE8 Bij het veelvuldig hoesten der kinderen blaauwe hoest, kink hoest, stikhoest - wordt hiermede opmerkzaam gemaakt op de sedert eene reeks van jaren beproefde en ook geneeskundig als zoodanig erkende alleen echte RIJnlandsche Druiven-Borsthonig van W. II. ZICKEN- HEIMER te Mainz, den door de wet erkenden uitvinder. (Zie de advertentie in 't nummer van heden.) ZWOLLE, 6 Januarij. Tarwe 10 k ƒ10.25; rogge 8 a 8.50; boekweit ƒ6.50 k ƒ6.75; gerst ƒ6.25 a/6.75; paardeboonen ƒ8.50 k ƒ9; aardappelen ƒ1.50 k ƒ2,50; allesperHL.Boter. Aanvoer 450/8 en 325/16 vaten, benevens 350/2 KG. stukgoed. Totaal 24S50/2 KG. Middelmarkt 1.30 per KG. Handelswaarde 16152.50. Notitie van heden: per KG. ƒ1.20 a 1.40; per 20 KG. of -J vat prima kwal. ƒ34 k 36; afwijkende soort ƒ30 k ƒ32; tweede soort ƒ23 k ƒ26. Eijeren: 4.50 k ƒ5.50 per 100 stuks. Vee. Aanvoer op de markt p. m. 700 stuks. Op de stallen p. m. 350 stuks. Handel in vet vee lusteloos. In puik drachtig- en fokvee willig. Prijzen onveranderd. Varkens. Op p. m. 30 wagens waren heden p. m. 100 biggen en 100 magere varkens en andere soorten aangevoerd: Biggen golden 1.25 k ƒ1.90 per week. Magere en drachtige varkens onveranderd. Vette dito zeer traag met dalende markt. Wild en gevogelte. Bij goeden aanvoer en vluggen handel hadden de prijzen weinig verschil met die der vorige weck. Schors en talhout. De schorsmarkt blijft stationnair. Talhout lager genoteerd. Huiden in eén doen. MASTENBROEK, 6 Januarij. Hooi en stroo. Handel willig. Buitenhooi gold thans ƒ24 k 27 en binnen- dito 21 k 22. Stroo ƒ15 k ƒ18; alles per 1000 halve KG. vrij scheep. NIEUWKUVK, 6 Januarij. Hop. Voorraad gering. Prijzen willig. Inlandsche Ihop p. m. ƒ30 en uitlandsche soorten hooger gestemd. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J.' C. DRABBE.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 5