PER TELEGRAAF. zoowel uit de lage als uit de hooge standen, én dat geen hunner wildé dat hij gehangen zou worden. Thans mogen er geen bezoekers meer bij hem toegelaten worden. Het proces zal waarschijnlijk nog eenigen tjjd duren; de verdediger van Guiieau heeft plan, als getuigen te doen oproepen al de geneesheeren te Washington, die personen naar krankzinnigengestichten hebben doen zen gen, wier getal sedert Guiteau den president heeft doodgeschoten is toe genomen. Op den spoorweg van Boston naar Maine is bij Wells, in New-IIamps- hire, eene ijzeren brug gebroken, toen een passagierstrein over de brug reed. De achterste vier wagens stortten met 100 passagiers naar beneden. Twee personen bleven op de plaats dood en achttien werden min of meer zwaar gewond. FHAKkRIJK, Dingsdag aanst. komt de kamer weder bjjeen. Zooals reeds vóór het recès besloten werd. zal er Maandag eene vergadering plaats hebben van de leden der meerderheid, om over de zamenslelling van het bureau te be raadslagen. Brisson's herkiezing lot president zal op geen zwarigheden stuiten, evenmin als die van Lepère en Philippeleaux lot vice-president en. Doch ook Devès en Spuller zijn afgetreden in laatstgenoemde hoedanigheid en kunnen niet herkozen worden, daar Devès thans minister van landbouw is en Spuller onder-secretaris van staat aan het departement van buiten- landsche zaken. Of Léon Say zal herkozen worden tot voorzitter van den senaatis nog 1 onbekend en wordt betwijfeld, met het oog op het feit, dat hij dan tevens voorzitter zou zijn van het congres, tot wier ontvangst te Versailles reeds alles in gereedheid wordt gebragt. Men acht de Freycinet meer de aange- j wezen persoon. De regering heeft besloten het, door de senaats-commissie ongunstig ontvangen, ontwerp terug te nemen, waarbij de studenten in de godgeleerd heid tot de militaire dienst werden verpligt. Het kabinet wil deze aange legenheid geregeld zien tegelijk met de voorgenomen inkrimping van den diensttijd. De twee Engelsche gedelegeerden, Crowes en Baleman, hebben weder een niéuw onderhoud met den minister Bouvier gehad over de vernieuwing van het handelsverdrag. Volgens la Ê'atrie schijnt het Engelsche kabinet, in plaats van eenvoudig de nieuwe, door Frankrijk verleende, concession aan te nemen, zich meer en meer eischend te toonen. De Daily News zegt hieromtrent, dat de heer Crowe nog eenige dagen te Parijs zal bljjven, maar dat er geen de minste hoop bestaal, dat het Fransche gouvernement zoodanige concession zal doenwelke de hervatting van de onderhandeling mogelijk zouden maken. De regering heeft hel besluit van den Parjjschen gemeenteraad vernie tigd, waarbij de leden, onder de benaming van //vergoeding voor uitgaven van heen- en terugrjjden, bureaukosten", enz., zich jaarlijks elk 3000 fr. wilden laten uitkeeren. De wet zegt uitdrukkelijk dal dc gemeenteraads leden hun mandaat kosteloos waarnemen. De begrafenis van den overleden prefect der Seine heeft Woensdag op pleglige wijze plaats gehad. Al de ministers, tal van senatoren en kamer leden en de geheele Parijsche gemeenteraad volgden het lijk. Gambetta met zijn secretaris was ten een ure aan het Pavilion de Flore gekomen, waar de heer Clamageran, schoonbroeder des overledenen, in de groote schilderij- zaal al de genondigden ontving voor het vertrek van den stoet. Tegelijk met Gambetta kwam aldaar de generaal Pittié, chef van het militaire huis van den president der republiek. De oudste zoon, een jongeling van 18jaar, volgde met den heer Clamageran de lijkkoets, die geheel bedekt was met groote kransen, en omringd was door de presideuten van den senaat, van den gemeenteraad, van de kamer van koophandel, van den algemeenen raad van het departement, door den prefect van politie, door den gouverneur van Parijs en den oudsten maire. En daar achter volgde de stoet, waarbjj zich aansloten al de beambten van de prefectuur der Seine en van de pre fectuur van politie, daaronder gerekend de agenten van politie, de school meesters, de stedelijke douaniers, de beambten der mairies, enz. Voorts waren er twee linie-regimenten, eene batterij veld-artillerie, een escadron ku rassiers. een bataillon van de garde républicaine, eene compagnie brandspuit gasten en eene compagnie gendarmes. By het graf sprak de senator Eugène Pelletan. een der oudste vrienden van Hérold, eenige gevoelvolle woorden. Een stiefvader en eene eigene moeder moesten zich dezer dagen voor de correctionele regtbank te Parijs verantwoorden op de beschuldiging van zware mishandelingen, op een jongentje van zeven jaren gepleegd. Met een liniaal sloeg de man hem om het minste vergrjjp op het ligchaam en nu en dan eens vatte hij het kind bij de beenen en sloeg het met het hoofd legen het bed. De éigen moeder dééd in niets voor haar man onder en, behalve slagen en trappen, liet zij het kind ongedekt op den kouden grond slapen. De beide monsters zjjn slechts tot 8 maanden veroordeeld. De begrooting van openbaar armbestuur te Parijs//assistance publique", die in het vorige jaar een cijfer van 37,518,172 fr. heeft bedragen, zal in dit jaar met minstens vijf millioen moeten verhoogd wordenen naar aan leiding van die verhooging wordt van vele zijden gevraagd, of op dit gebied de ofticiOle zorg niet wat ver gaat en of niet wat meer aan particuliere administratie behoort te worden toevertrouwd. Wat toch van staats- of gemeentewege gedaan wordt, is altijd het duurst. Er blijft, zoo als men pleegt te zeggen, te veel aan den strijkstok hangen. Zoo werd, om eens iets te noemen, van het ruim 37 millioen groote budget voor 1881, niet minder dan 3,001,453 francs 76 cent. betaald aan bet administratie-personeel. Dat is dus 1 fr. 60 c. op iedere 20 francs. Zoo ook wat betreft den bouw der nieuwe gasthuizen, waarin ieder bed op 500, 750, ja zelfs op 1000 ff. te staan komt, en die ingerigt zjjn met eene geheel overbodige weelde, zonder dat zij uit een gezondheidsoojgpmtt iels beter zjjn, dau de oude, die meer dan de helft goedkooper waren. Uit Marseille wordt gemeld, dat het aantal zieken in de militaire hos pitalen aldaar zoo groot is, dat men voornemens is een gedeelte naar Aix en Tarascon over te brengen. De Mylho, van de /Compagnie Transatlan- tique", komende van Sussa, werd nog verwacht met 325 zieke soldaten uit Tnnis. UUITSC II L1IVO. Volgens de Magdeb. Zeit. heeft de Pruissische regering de voordragt voor de benoeming van een bisschop van Breslau afgewezendoordien geen der daarop vermelde personen haar naar genoegen was. De medaille, geslagen ter herinnering aan de voltooijing van den Keul- schen Dom, draagt de portretten van koning Frederik Wilhelm IV en van keizer Wilhelm, met het randschrift: //Eendragt en Volharding, 1842, 1880. Keulen 1248, gesticht door Conrad von Hochstadt". Slechts drie gouden exemplaren zijn geslagen: een voor den keizer, een voor de keizerin en een voor den Paus. De zilveren medailles, zeven en veertig in getal, zjjn bestemd voor de prinsen van het regerend stamhuis en voor Keulen's eere burgers. graaf Moltke en prins Bismarck. De zeventien bronzen medailles zullen uitgereikt worden aan de voornaamste personen, die deel hebben genomen aan de voltooijing van dit grootsche monument van gothische bouwkunst. -4- Door de toenemende zucht lot landverhuizing zijn in verscheidene stre ken van Duitschland de gronden zeer in prijs gedaald. Dezer dagen werd op eene verkooping te Fell, in de Bijnprovincie, voor weiland, dat eenige jaren geleden 4a5 th. per are kostte, 4a5mark betaald, terwijl een weinig verder gelegen bouwland nog meer in prijs gedaald was. Te Fell is, ten gevolge van de landverhuizing inden laatsten tijd voor eene som van 90000 aan onroerende goederen verkocht, welk bedrag voor het grootste gedeelte nog door de koopers afbetaald moet worden. De kommandant van de kadettenschool te Karlstadt heeft twee zijner kinderen vermoord en daarna zich zelf door ophanging van het leven be roofd. Hjj had vier kinderentwee knapen en twee meisjes, waarvan een knaap en twee meisjes te huis waren. Een der meisjes weigerde den gift drank in te nemen en bleef daardoor gespaard. De vrouw was op reis ge gaan om haar andereu zoon. die elders op eene kadettenschool studeerde, af te h'alen en zou den volgenden middag terugkeeren. Omtrent de oorzaak zjjn tal van geruchten in omloop. Voornamelijk zou hij gedreven zijn door ver driet over zijne kinderenwaarvan twee aan eene ongeneeslijke oogziekte ljjdea, terwijl de zoon. die met zijne moeder terugkeert, uit de school zou weggezonden zijn. Naar aan de Köln. Zeit. wordt gemeld zijn er zeer ongunstige berig- ten ontvangen uit het groote pelgrimskamp te El-Wedsch, in het noord westen van ArabiO, waar tegen bet einde van December reeds meer dan 660Ö menschen in quarantaine lagen en de cholera talrjjke slagtoflers eisctjie. Er schijnt daar gebrek te heerschen aan het noodige. Verscheiden Eiirchiesche artsen worden door de pelgrims op grove wjjze beteedigd en drie geheele karavanen moeten het quarantaine-cordon hebben doorgebroken en van Mekka, in de tigting van Akabah, gevlugt zijn. Er waren militai ren uitgezonden om de vlugteliugen te achterhalen. OOSTENRIJK. De opruiming der pttinhoopen van het verbrande Ringtheater te Weeneu zal waarschjjnlijk spoedig afloopen en daarna zullen ook de muren van het gebouw worden afgebroken. Uit het puin komen nog allerlei dingen te voorschjjn, dieN inlichtingen kunnen geven omtrent degenen, aan wie zjj heb ben behoord als ringen messengedeelten van horlogekettingenoverblijf selen van bladeren enz.die alle zorgvuldig worden bewaard. Ook vindt men nog dagelijks verkoolde en verbrande overbljjfselen van Ijjken, die in kleine kisten bij de overige slagtoflers der ramp op het centrale kerkhof worden ter aarde besteld. CAIRO, 5 Januarij. De benoeming van Arabi-bey tot ondersecretaris voor oorlog wordt beschouwd als het einde van het militaire incident. De minister van oorlog heelt in den ministerraad verklaarddat geen enkele andere quaestie door het leger zou worden opgeworpen. BERLIJN. 5 Januarij. De baron von Canitz treedt af als Duitsch gezant te 'sHage. Graaf zu Eulenburg, hofmaarschalk van den kroonprins, wordt als zjjn opvolger genoemd. PARIJS, 5 Januarij. Naar aanleiding van de artikelen in den 7ïme« doen de dagbladen opmerken, dat er geen spraak is van eene militaire tus- schenkomst van Engeland en Frankrjjk in Egypte. CAIRO, 5 Januarij. De brief, welke voor Arabi-Bey's werk doorging, is geschreven door een Engelschen reiziger, die verklaart, dal hij daarin het programma der nationale party heeft willen weergeven, lljj zelf schreef den brief, maar deze werd aanvaard door Arabi-Bcy. PARIJS, 5 Januarij. Het Joum. off. bevat het besliiit van den president der republiek, waarbij de heer Floquet benoemd wordt tot prefect van het Seine-departement. De heer Paul Bert, minister van openbaar onderwijs, heeft aan de pre fecten gelast maatregelen te nemen legen het geven van onderwijs door niet daartoe bevoegde hulponderwijzers op de scholen der congregation. BORDEAUX, 4 Januarij. De firma J. A. Charriolalhier, niet verlak kingen te Londen en Calcutta, is door de regtbank van koophandel failliet verklaard. Het passief bedraagt 15 millioen fr. Er is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen den heer Charrioldie op de vlugt is gegaan.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3