gevolge van het drinken van eene hoeveelheid jenever en brandewijn is overleden, wordt vanwege de ouders van het kind aan de sisser C. mede gedeeld, dat de flesschen niet op de tafel, maar in eene kast hadden ge staan, waaruit het kind zc bij afwezigheid van zijne ouders heeft wegge nomen en leeggedronken. Ook zou de hoeveelheid drank in de flesschen niet meer dan 5 a 6 glazen vol bedragen hebben. De bernchte J. Pouwels en J. Boshove zijn door het geregtshof te Leeuwarden, wegens inbraak en diefstal in de gemeente Ruinen gepleegd, veroordeeld, eerstgenoemde tot 20 en de laatste tot 5 jaren tuchthuisstraf. De heer D. Hoekzema, leeraar aan het gymnasium te Groningen, dezer dagen te Godesherg overleden, heeft het Doofstommen-Instituut Ie Groningen lol univcrselen erfgenaam aangesteld, onder bezwaar alleen van vruchtgebruik ten bate eener reeds bejaarde bloedverwante. Door de politie te 's Hertogenbosch is een onderzoek ingesteld omtrent den plotselingen dood van een kindje, dat Dingsdag avond ten 8 ure nog gezond en een uur later overleden was. De moeder had met het kindje eenige maanden geleden haren man verlaten en woonde in eene slaapstede. Te Maastricht, waar het getal slijters van sterken drank volgens de wel slechts 70 mag bedragen, bestonden op ultimo December jl. niet min der dan 479 drankgelegenhedeu. 435 tappers hebben vergunning aange vraagd. ,-, y> .U - tjWtwf»» A StoértaW m Oyer wjjlen ex-president Burgers zegt de Zuid-Afrikaan: De ex-pre- sident van de Transvaal heeft de herstelling der Transvaalsche onafhanke lijkheid niet lang overleefd. Reeds sedert eenigen tijd in zwakken gezond heidstoestand verkeerendewerd zijn einde verhaast door een ongeluk, dat hem laatst trpf op zijne Boerenplaats nabij Richmond, en overleed hjj tl. Maandag ten dorpe van dien naam in betrekkelijk jeugdigen leeftijd. Tho mas Francois Burgers is niet meer. Wij vellen geen oordeel over hem. Alleen dit schrijven wij neder: De tijden waren tegen hem; onder gunsti ger omstandigheden had hij door het aangrijpende van zijn redenaarstalent, door hel dichterlijke van zijne inborst, door zijne arbeidskracht en energie een invloed ten goede op zijne landgenooten kunnen uitoefenengelijk geen ander vóór hem. Het Kaapsche Volksblad schrijft: Heeft president Burgers ten einde toe aan de republiek trouw betoond? Dit is eene vraag, die zich niet Iaat be antwoorden. Men moge uit dépêches aan de Briischc regering zoeken na te gaanwat de aard zijner bemoeijingen met sir Th. Shepstone wasen men moge, zooals ook wij, het afkeuren, dat de doodsklok der republiek te midden van feestgejoel te Pretoria weêrklonk, maar de ware aard van hetgeen in die dagen geschied is kan eerst aan het licht komen, als mon den zich openendie thans gesloten zijn en moeten zijn. Men meldt uit Bloemfontein van 1 Dec.- Juist eenige oogenblikken voor het vertrek der post, wordt hier het berigt ontvangen, dat eindeljjk een van de vele dieven uil Jagersfontein, op weg naar Kimberley, is gevat. Reeds geruimen lijd gingen de shares en claims der verschillende maatschap pijen ontzettend naar de laagte, alleen, omdat men niet dan zeer kleine of in het geheel geen diamanten vond. Het verlies, voor velen was dan ook niet gering en zelfs zelfmoorden waren er,het gevolg van, Om echter de dieven, omtrent wier bestaan men bewust was, uit te vinden, was van geen geringe moeite ontbloot. Eindelijk viel er suspicie op een zekeren Glepp en zjjn vriend. Een diamant van groote waarde werd verleden week vermist, de beide heeren werden op weg naar Kimberley gevat en gevisiteerd en de bewuste diamant bij hen gevonden. In de gevangenis gebragt, waar zij een geregtelijk gehoor ondergingen, bekenden zij in twee maanden gestolen te hebben: een diamant van 65, een van 10 en een van 2% karaat; voor welke diamanten zij te Kimberley de som van 1200 hadden ontvangen, terwijl daarop een van 37,5 en een van 19*, voor 375 door hen werden verkocht, (jnnoodig is hel te melden, dat de aandeelhouders en claimbezit- ters boven de wolken van geluk zijn, aangezien men uu door het snappen dier boosdoeners een tastbaar bewijs kan leveren, dat Jagersfontein wel degelijk groote diamantvelden bezit en dat de daling van den grondprijs alleen aan misdrijf is toe te schrijven. 'sGRAVENHAGË. 6 Januarij. Aan den heer J. Lammens is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zegwaarl. De officier van gezondheid le kl. bij de zcemagt, A. Pieters, is op pensioen gesteld. De commissie van rapporteurs uit de tweede kamer der slaten-generaal omtrent het handeistractaat met Frankrijk zal morgen nog eene bijeen komst houdenwaarna het voorloopig verslag van hel afdeelingsonderzoek spoedig is tegemoet te zien. Naar men verneemt is de generaal van der Heyden door Z. M. den koning-groothertog benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon. Deit 6d'n October jl. zou door den stuurman d. II.varende op de noorderpink genaamd F route Jacoba en loebehoorende aan den reeder de Niei', Be Schevcningeneen vaatje iiaring zijn achtergehouden en ten geschenke gegeven aan een paai- Seheveningsche sjouwerlieden, die behulp zaam waren bij het ophalen van de schuit. De bevoorregten haalden des avonds de hun toegedachte hoeveelheid haring van de pink, maar werden met hun geschenk aangehouden door den politiedienaar D., die naar de her komst van den visch vroeg en ten antwoord ontving, dat de bezitters den haring ten geschenke hadden gekregen. De stuurman d. 11. stond gisteren voor de regtbatsk alhier leregl, be klaagd van diefstal der partij haring. Uit bet getuigenverhoor bleek, dat de reedcr, als geheel met de ontvreemding onbekend, geen toestemming tot het weggeven van haring had gegeven, liet openb. min. eischte voor den bekl. eene veroordeeling tol eene maand celstraf, doch zijn verdediger, mr. Jac. van Gigch, pleitte, dat hier van geen diefstal sprake was, omdat de arglist ten eenenmale ontbrak, wjjl de beklaagde den haring niet had weg geschonken om zich zelf te bevoordeelen, doch alleen om hen, die voor zijn meester werkten, een gedeelte van het loon uit te betalen. Bovendien wees de advocaat er op, dat d. II. zich op het oogenblik van het weghalen van tien visch niet op het vaartuig bevond en dus geen last tot afgifte van het vaatje had verstrekt. Hij meende, dat daardoor alleen alle denkbeeld van diefstal verviel, weshalve hij vrijspraak van zijn cliënt vroeg. Donderdag aanstaande uitspraak. BU1TENLAN DSC HE BER1GTEN. BELGIË. Het drukpers-proces van den heer van Beers tegen den heer Lucien Solvay, kunstcriticus van de Gazette, is gisteren voor de civile regtbank te Brussel begonnen. Hel betreft de zaak van Beers, die zich in ziji.e be langen gekwetst achtte, omdat de heer Solvay hem beschuldigd heeft, dat hij zich voor zijne schilderijen van photograften bedient. Op een stoel was geplaatst de //-Lilly", een der doeken van den heer van Beers, dal op de jongste tentoonstelling te Brussel was geëxposeerd. Voor den eischer, den heer van Beers, pleitte de heer Jansou. Deze deed uitkomen, dat zjjn •Cliënt den heer Solvay, den gedaagde, verweel. niet dat hij desbewust en met kwade bedoelingen een feit heeft medegedeeld, wetende, dat het valsch was, hetgeen de heer Solvay aan eene vervolging wegens laster zou hebben •blootgesteld, maar dat hij hem voldoening vroeg voor zijne beweringen, welke de eer, het karakter en de loyauteit van den artist aanranden. Hierbij in de regten van de kunstcriliek tredende, betoogde de plei ter, dat die regten onbegrensd zjjn, op voorwaarde, dat de personen onge moeid bljjven en hun geen feiten worden ten jaste gelegd, die hen in hunne eer aanranden. De zaak zal waarschijnlijk nog verscheiden zittingen vorderen. E X G K I. A X I». LONDEN, 5 Januarij. De kanselier van het hertogdom Lancaster, de heer Bright, en de leider van het ministerie van koophandel, de heer Chamberlain, hebben redevoeringen gehouden voor hunne kiezers. De heer Bright verdedigde hel regeringsbeleid met betrekking tot Ierland, waar dwangmaatregelen door de noodzakelijkheid zijn geboden. De heer Chamberlain verklaarde, dat de regering zou blijven vasthouden aan haar programma: opruiming van het kwaad en onderdrukking van de gewelddadigheden in Ierland De minister rekende op eene goede werking van de Landwet. Reeds zijn teekenen van beterschap in gindsche toestanden merkbaar, daar de agrarische misdaden In de maand December met 40 pCt. verminderd waren. De minister opende verder hel vooruitzigt op verzachting of opheffing van de voor Ierland ge troffen vrijheid-beperkingen, zoodra de omstandigheden dit zouden toelaten, en verklaarde de aanspraken ongeregtvaardigdwelke de grondeigenaars maken op schadeloosstelling uit de staatskas. De gemeenteraad van Dublin heeft Maandag II. eene motie aangenomen, waarbij voorgesteld werddat het eereburgerschap van Dublin aan de heeren i Parnell en Dillon zou worden aangeboden. Er waren 29 stemmen voor en 23 tegen. Tevens werd besloten, aan den lord-luitenant te verzoeken, dat aan de heeren Parnell en Dillon vergund zou worden zich naar het stadhuis te begeven, om aldaar het eereburgerschap te ontvangen. De gemeenteraad i van Cork heeft den heer Dillon mede het eereburgerschap van Cork verleend. "Eenige leden van de vrouwelijke Land-League zijn. terwijl zij in spijt van het verbod eene bjjeenkomst hieldenin hechtenis genomeno. a mevr. Walsh, de voorzitster, mejuffr. Ward, de geheimschrijfster, en mevr. Skerritt, de penningmeesteresse. Zij werden, onder geleide van eene sterke politiemagt, voor den regter gebragt, die haar echter tegen borgtogt op vrjjc voeten stelde. Volgens den Dublinschen correspondent van de Standard zijn er op het oogenblik in de onder de dwangwet geplaatste districten niet minder dan 900.000 jonge menschen. behalve de volwassenen, die rondlonpen zonder werk. Deze districten beslaan eene oppervlakte van 10,600,435 acres, dat is bijna de helft van Ierland, en bevatten eene bevolking van 2.079.075 zielen, dat is 40 pCt. van het geheel. Te Cork overleed dezer dagen, in den persoon van den brandewijn brouwer Francis Wise, de rijkste man van Ierland. Hij laat een roerend .vermogen na van 3 millioen -- De alom bekende romanschrijver Harrison Ainsworth is te Rcigate, in den ouderdom van nagenoeg 77 jaren, overleden. ,.a Óp Kersdag is op Alfreton Hall. het goed van de familie Morrewood ■in Derbyshire, de oudste van vijf broeders van dien naam door de vier andere, ten gevolge van verbittering over een en ander, dat bjj de verdeeling 4er nalatenschap voorgevallen was, vermoord. Zij verkeerden bjj het plegen der daad in min ol meer beschonken toestand. Van een bedrog op groote schaal is voor eenige dagen een ingezetene van Habana de dupe geworden. Er kwam daar op 24 Dcc. een telegram aan uit Madrid dat de hoofdprijs van 500,000 doll, van de nationale loterij gevallen was op een lot te Habana. waarvan het nommer werd opgegeven. Er werd terstond geseind naar de bankiersfirma Borjes C°.om te vra gen of de dépêche echt was en er kwam bevestigend antwoord. Toen werd het lot verhandeld en de regthebbende kocht daarvoor een kabelwissel van 1 millioen fr. op Parijs. Nu is hel uitgekomen, dat de dépêches valsch wa ren. Men verwacht nog, dat de zwendelaars den buit niet meester zul len worden. Volgens berigten uit de Vereenigde Stalen heelt Guileau op Nieuw jaarsdag ongeveer 300 personen bjj zich ontvangen; wel 1000 hadden zich daartoe aangemeld. Guileau verklaarde, dat daaronder personen waren

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2