LËIDSCI1E COURANT. 1882* ZATERDAG 7 JANUARIJ. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. *,e. 0. De Qnrant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. I)e grijs der Courant is per vierendeel gaars i.50, franco p. p. f 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden; dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invor dering der plaatselijke belasting op de HONDEN!, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daar van jaarlijks »óór ol op den 31st'" Januari bij den Gemeente-Ontvanger aan gifte tc doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1882 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 3 Januari 1882. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Januarij. Tot kerkelijk hoogleeraar alhier, in de plaats van den heer dr. Acquoy, is door de synode der Ned. hervormde gemeente benoemd de heer d'. J. OfFerhaus, pred. te Ecldc Hel Fad. deelt hieromtrent het volgende mede: De algemeene synode der Ned. herv. kerkbuitengewoon bijeengekomen tot het benoemen van een kerkelijk hooglecraar, in plaats van dr. Acquoy, heeft in hare eerste verga dering kennis genomen van de «met redenen omkleede" voordragt, door de commissie opgemaakt. Ondanks de meest onpartijdige waardering van de voorgedragenen, betreurde de synode met algemeene stemmenop een na, het werk der commissie van voordragt. Zij was echter van gevoelen, dat aan de letter van het reglement was voldaan, en wees daarom het voorstel af, om de voordragt terug te zenden aan de commissie. Zij ontkende niet, dat het reglement eene met //redenen omkleede" voordragt eischt, maar zjj was van oordeel, dat zjj geen regt had, haar terug te zenden, al voldeed zjj, volgens haar gevoelen, niet aan den gestelden eisch. Dr. J. OfTerhaus, pred. te Eelde, werd benoemd roet 10 stemmen; dr. Is. van Dijk. pred. te Arnhem, verkreeg 6 St., dr. G. J. van der Flier, pred. te 's Gravenhage, 2 stemmen. Het gewenschte licht over de geheele zaak kan niet komen. De synode kon zoo min kennis nemen van de adviezen der hoogleeraren als van de beraadslagingen van de commissie van voordragt. Volgens het oordeel van de meerderheid der synode schrijft het reglement voor, dat deze geheim blijven. Met 9 tegen 8 stemmen besloot de synode de redenen der commissie van voordragt niét openbaar te maken. Heden middag is alhier door de politie bevondendat de persoon van J. L., te Roeloiarendsveen te huis behoorende, en met een vaartuig, met brandstoffen geladen, in den Nieuwen Rjjn liggende, in zijne roef was overleden, vermoedelijk ten gevolge van verslikking. Naar wij van goederhand vernemenis door dijkgraaf en hoogheem raden van Rijnland tot opzigter van Rijnland, voorloopig te Halfweg, met ingang van 1 Februarij a. s. benoemd de heer D. Holwerda, thans opzigier van den polder Waard en Groet te Winkel, ter vervanging van de hh. G. A. de Geus, opzigter te Spaarndam, en A. van Keulen, onder-opzigter te Halfweg, die respecliveljjk, na een diensltjjd van 42 en 37 jaar, op hun vérzoek een eervol ontslag hebben bekomen, en aan wie door devereenigde vergadering van dat hoogheemraadschap pensioen is toegekend. Dezer dagen overleed te Keulen prof. Carl Schneider, laatstelijk zangleeraar aan het conservatorium aldaar en die ook hier te lande, gedu rende zijn verblijf te Rotterdam, vele vereerders en vrienden aan zich ver bonden had. Eene ziekte, die zijne krachteu in het laatste jaar ondermijnde, maakte in den namiddag van 3 Januarij, op 59-jarigen leeftijd, een einde aan zijn werkzaam, aan de kunst toegewijd leven. De minister van financifen, gelet op de art t. 10 en 25 der wet tot regeling van het auteursregl, heeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt: 1°. dat het titelblad of de omslag van het drukwerk, hetwelk aan het dep. van justitie wordt ingezonden, moet gezegeld worden, voordat de opgaaf en de verklaring van den drukker in art. 10 of de opgaaf in art. 25 der wet bedoeld daarop gesteld worden, en dat dc verklaring van den drukker, indien zij afzonderlijk bij het boekwerk wordt overgelegd, op zegel moet geschreven zijn; 2", dat indien de opgaaf en de verklaring van den drukker, in gemeld art. 10 bedoeld, afzonderlijk op hetzelfde titel blad of denzelfden omslag voorkomen, voor ieder dier geschriften een zegel-' regt is verschuldigd, doch dal wanneer zij in één geschrift worden opge nomen, dit slechts aan één zegelregt onderworpen is; 3». dat de opgaven en de verklaring voormeld moeten worden geregistreerd, alvorens aan het departement van justitie te worden ingezonden. De Staatscourant bevat het verslag der Nederlandsche gedelegeerden (de hh. dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen en dr. J. A. C. Ondetnans) bij de voorloopige couferentiënte Parijs in October II. gehouden door de interna tionale commissie voor dc waarneming van den overgang van Venus voorbjj de zon in 1882. In het afgeloopen jaar zijn van Harderwijk naar Oosl-lndië uitgezon den 1469 militairen, als: 919 Nederlanders, 445 Duitschers, 4 Franschen, 36 Belgen, 35 Zwitsers, 23 Oostenrijkers, 1 Zweed, 1 Afrikaan en 3 Luxemburgers. Naar West-lndië zijn uitgezonden 80 Nederlanders, 10 Duit schers en 1 Zwitser. Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, is op 4 Jan. van Napels vertrokken. Dezer dagen is verschenen het programma van eene tentoonstelling van varens, lycopodiaceënbouquetten, enz., die 24, 25, 26 en27 Maart a. s. door de afdeeling 's Gravenhage en omstreken der Ned. Maatschappij van tuinbouw zal worden gehouden, in de Gothiscbe zaal, door Z. M. den koning tot hare beschikking gesteld. Dc naamlijst der in te zenden voor werpen bevat 33 nummers. Tot de inzending wordt iedereen uitgenoodigd, doch men mag met niet meer dan ééne zending naar één nommcr van het programma mededingen. He premiën beslaan uit medailles (goudenverguld zilveren, zilveren en bronzen, berekend tegen eene waarde van ƒ50, ƒ15, 10 en 5) en getuigschriften. Het bestuur tracht aan de zaak eenige verzekering Ie geven, door hel openstellen van een waarborgfonds; tot het deelnemen daaraan worden belangstellenden uitgenoodigd. Een bij zijne moeder inwonende zoon eener weduwe aan het Begijnhof te Delft, had eergisteren avond te veel sterken drank gebruikt en gaf het voornemen te kennen, nog meer te gaan halen. De moeder meende even wel dat het nu wel was en wilde het hem belettenwal tot een woorden strijd aanleiding gaf. Toen de beschonkene toch zijn zin wilde doorzetten en zijne moeder vrij onzacht bij de handen greep, kwam juist een jongere zoon te huis. Het zien der worsteling en het hooren van het geschreeuw zijner moeder bragt den jongen man zoo in woede, dat hij het eerst wat hem onder de handen kwam, een zwaar strijkijzer, opnam en daarmede zijn broeder een drietal slagen op hel hoofd toebragt. De verwonde werd naar het gasthuis overgebragt. Zijn toestand is bevredigend. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Op 27, 28 en 29 April a. s. zal te Amsterdam een nationale en inter nationale schermwedstrijd worden gehouden, uitgaande van de Onderlinge Amstcrdamsche schermcursus. Het Paleis voor Volksvlijt is als kampplaats voor de strijders aangewezen. De vrouw, die eergisteren ernstig werd verwond door het springen van den stoomketel in de houtzagerij op den Overtoom te Amsterdam, is aan de gevolgen overleden. Tot directrice der Diaconesscn-inrigling te Utrecht is benoemd mej. N. Dermoutdie wijlen mej. Swellcngrebel reeds langen lijd ter zjjde stond. Een tapper te Deventer wordt vervolgd wegens het verkoopen van sterken drank aan een kind heneden den leeftijd van 16 jaren. De tapper beweert, dat wel het toedienen, maar niet het verkoopen van sterken drank aan kinderen van dien leeftijd strafbaar is gesteld. De oud-hoogleeraar O. A. Spitzen, thans pastoor te Zwolle, heeft eene //Nalezing" uitgegeven op //Thomas a Kempis als schrijver der navolging van Christus gehandhaafd", waarin hij dal werk hier en daar aanvnlt, eenige codices toetst, waarop de latere voorstanders van de mecning, dat Gersen de schrijver der Imitatio zou zijn geweest, zich beroepen, en, meest naar aanleiding van eenige opmerkingen, van prof. Acquoy, sommige beweringen nader staaft. Teicns deelt de heer Spitzen tien geestelijke liederen mede, welke hij ontdekte in een handschrift, dat aan de Emmanuelshuizen te Zwolle behoort. Naar zijne overtuiging, en hij tracht deze voornamelijk door interne criiiek tc slaven, zijn ook deze liederen van den beroemden Agnietenhrrger, cn is het handschrift, waarin zij voorkomen, een gezang boekje van het Zwolsche Fraterhuis. Bbl - Ten aanzien van het herigt omtrent hel knaapje te Assen, dat ten

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1