weerszijde van de brug zamengevloeid, heeft daardoor een langdurig opont houd gehad. Door burg. en weth. van Rotterdam is, ter voorziening in de vacature van gemeente-secretaris, aan den gemeenteraad de volgende aanbeveling ingediend: mr. J. J. Tavenraat, hoofdambtenaar ter plaatselijke secretarie, afd. secretarie, en mr. S. de Swart, secretaris der gemeente Dordrecht. Te Amsterdam is gisteren ochtend de stoomketel gesprongen in de houtzagerij van de heeren Rijmenam en Achterberg, op de Vondelkade, zonder brand te veroorzaken. Ten gevolge van den hevigen slag stortte een aangrenzend huisje in; een vrouw en kind werden onder het puin bedol ven. De brandweer bevrijdde met behulp van een aantal personen, die wa ren toegeschoten, moeder en kind. Gelukkig bleek, dat beiden slechts ligt waren verwond. Zij werden in het gasthuis opgenomen. In de zagerjj zelve schijnt niemand letsel te hebben bekomen. Een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde is ingesteld. Onder Monnikendam is gisteren nacht tijdens een kort onweer, ver gezeld van eene hevige hagelbuide bliksem geslagen in de boerderij van den heer Sligher in de Monuiktneer. De boerderij is verbrand. Het vee, circa 50 stuks, is gered. Te Nieuwleusen slikte dezer dagen een knaapje onder het spelen eene paardehboon in, die in de luchtpijp teregt kwam. Hoewel dadelijk genees kundige hulp is ingeroepen is hel kind na hevige stuipen overleden. -- Te Assen heeft zich Maandag ochtend hel 9-jarig zoontje van een schippersknecht meester gemaakt van twee flesschenbeide voor ongeveer de hellt gevuld, de eene met jenever, de andere met brandewijn, welke flesschen op de tafel voor de hand stonden en heeft ze vervolgens geheel leeg gedronken. Daarna is het kind in zwijm gevallen en den volgenden och tend overleden. De aangewende geneeskundige hulp heeft niet kunnen baten om het kind in het leven te behouden. Te 's Hertogenbosch heeft zich heimelijk verwijderd de kastelein S. Naar men zegthad hij sinds geruimen tijd een aanzienlijk bedrag in effec ten 00000) van zijn zwager in bewaring. Langzamerhand zjjn die eflcc- ten bij verschillende kassiers daar ter stede door S. in beleening gegeven. Met de opbrengst daarvan, ol zocveel er nog van over was, vertoelt lig thans waarschijnlijk in Engeland. In den nacht van 2 Jan. is eene weduwe te Overhoven, gem. Sittard, in hare herberg door zekeren G. aangevallen en met eene flesch gevaarlijk aan hel hoofd gewond; daarna werd hare dochter op geljjke wjjze mishan deld, waarna het stukslaan van allerlei voorwerpen in de herberg volgde. In dienzclfden nacht werd de veldwachter W. te Sittard tijdens zijne dienstbezigheden door zekeren S. zwaar aan de regterhand verwond. Door wijlen mej. J. H. Stael is aan het parochiaal kerkbestuur van de H. Maria geboorte te Dossen gelegateerd eene som van /5000, onder den last van altijddurende kerkelijke diensten, benevens eenige percelen wei-, hooi en bouwland gelegen te Dussen en Waspik, onder den last om de opbrengst der goederen te doen strekken ten behoeve van hel te Dussen opgerigte gasthuis en om jaarlijks tèn eeuwigen dage kerkelgke diensten te doen opdragen: - In berigten uil Zui l-Afrikavan 13 December', door het llbl. mede gedeeld, wordt behalve het overlijden van den heer dr. Rurgers, ook het overlijden gemeld van dr. Arnoldpred. der Engelsche kerk te Papendörp, vroeger op Java werkzaam, bekend met Hollandsche toestanden en schrjj- ver van verschillende werken. Het onderwijs in de Nederlandsche taal wordt gestadig besprokenmen verwacht ook bevordering daarvan door het besluit der gereformeerde kerk Om eene eigen normaalschool op te rigten. De heer1 Benjamin bestrijdt de verkeerde voorstellingen, die in Engelsche bladen nopens zijne concessie van gouddelving in de Transvaal verspreid zijn. Eene vervoerdienst lusschen Transvaal en de Kaapkolonie zal worden georgani seerd. De president van den Oranje-Vrijstaat Brand is door een toeval ligt bezeerd; er bestaat geen levensgevaar. sGRAVENHAGE, 5 Jauuarij. Door Z. M. zijn benoemd tot kommandeur der orde van den Nederland-' schen Leeuwde bh. m'. C. 11. Gockiugapresident van den Imogen raad der - Nederlanden, en mr. J. W. Römer, procureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden. Door Z. M. is aan den kapitein J. E. N. baron Sirlema van Grovestins, van den grooten staf, adjudant des koningsvergunning verleend tot het dragen van het Kruis voor Militaire Verdiensten 2' klasse. Item door den vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. Door'Z. M. is, ingevolge hun verzoek, eervol ontslag verleend- aan den heer J W. G. A. van Nouhuys, als ontvanger voor de accijnsen Op wijn enz. te Amsterdam; aan den lieer H. Borcheltals ontvanger der di recte belastingen te Dieren; aan den heer Z. T. de Jongh van Aikel, als* ontvanger der directe belastingen te YVoubrugge; aan den lieer 11. llouwing, als ontvanger der directe belastingen te Tilburg. Aan den heer E. Campbell is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te 's Gravenhage. r. Aan den luit.-kolonel J. A. Schuurman, van het wapen der genie, is, op zjjne aanvrage, eervol ontslag verleend uil de militaire dienst. Aan den Oost-lndischen ambtenaar L. J. A. de Burlet, gewezen tijde- lijken verificateur 5' kl. by de in- en uilvoerregten en accgnsen in Nederl. (ndië. laatstelijk met verlof in Europa, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. F. G. Passchier, die verdacht wordt van inbraak en van het in be roering brengen van de buitenwijken der residentie, is bij bevelschrift der arrond.-reglbank verwezen naar den proc.-gen. hij het geregtshof te 's Gra venhage. Mej. Besier, de gouvernante van prinses Wilhelmine, heeft om redeneu van gezondheid zich verpligt gezien voor die betrekking te bedanken. Onlangs werd by een water- en vuurverkooper in het Achterom eene .doos met gouden er. zilveren voorwerpen Ier waarde, van/-40 ontvreemd. De dader werd niet ontdekt. Eergisteren kwam echter lot gröote vreugde van D. een schipper de doos met al het gcstolene terugbrengen. De brenger verklaarde, dat hij de doos terugbragt namens eene vrouw, die hy niet noemen mogt, om eeti groot huishouden niet in moeijelijkheden te brengen. 1? UI TE NL A N DSC II E DER I G T E N. K !S O E li A IV I». LONDEN. 4 Januarij. De Daily News bevestigt het berigt omtrent het plan tot het zenden van eene Engelsch-Fransche diplomatieke nota aan Egypte. Deze is nog niet gereeden zal minder krachtig wezen dan de Times aanduidde. Naar de Times uit Parijs verneemt, verwacht men dat deze nota voldoende zal zjjn tot handhaving der orde in Egypte. Frankryk en Engeland zouden niettemin ook hel eventuële zenden van troepen overwegen, hoogstens acht duizend mau. Daartoe zou Engeland Indische troepen, en Frankryk mari niers bezigen. De Mormoonschc zendelingen te Londen hebben aldaar, ondanks hunne yverige pogingen, weinig proselieten kunnen maken, omdat zy vooral bij de lagere volksklasse op hardnekkigen tegenstand stuitten. En toen zij nu Zondag heproelden eene godsdienstoefening te houden, zijn de twee zende lingen door eene woedende volksmenigte aangevallen, die hen mishandelde en hun de kleeren van het lijf scheurde. Zij hadden het alleen aan hunne vlugge beenen te danken, dal zg het er levend en zonder ernstige kwet suren afbragten. De Penny-stoombooten op de Theems hebben eene gedeeltelijke werk staking begonnen. Zij weigeren op vele plaatsen, waar zg gewoonlijk stilhielden, aan te leggen, omdat van wege de stad eene veel te hooge be lasting voor het gebruik dier aanlegplaatsen van hen geëischt wordt. Zij moeten voor iedere boot, die aanlegt, vier stuivers betalen. Thans, nu de vaart op de Theems belrekkelgk gering is, zal de stoomboot-maalschappg misschien eenigen tijd volhouden. Maar als het voorjaar komt, dan zal zg spoedig geduchte mededingers krijgen. Aan de Times wordt gemeld, dat de houding der leden van de jury sclignt te voorspellen, dat zg besloten zijn Guiteau schuldig ,te ver klaren. Het gedrag van Guiteau had blijkbaar een zeer onaangeuamen in druk op hen gemaakt. In Noord-Amerika is met hel nieuwe jaar plotseling eene vrije felle vorst begonnen, die sneeuw en gs heeft gebragt. De Boven-Mississippi en de Missouri liggen toe. Van de spoorwegbrug bij Sioux-City, in Jowa, is een gedeelte door het ijs vernield. VRAlf HRIJK. In den ministerraad is besloten, dat de verkiezingen voor 8 openge vallen plaatsen in de kamer van afgevaardigden 29 dezer zullen plaats hebben. De minister van eeredienst zal bg de hervatting der parlementaire werkzaamheden een ontwerp bg de kamer indienen, dat de strekking heeft om de bepalingen van het concordaat aan te vullen met maatregelen van algemeene politie ter regeling van de betrekkingen tusschen de geeste- lgkheid en de regering, zóó dat deze werkzamer kan optreden bg overtre dingen van gene. Naar aanleiding van de wet van 29 Julij 1881, op den invoer van drukwerken uit den vreemde, heeft de minister van hinnenlandsche zaken eene toelichtende circulaire aan de prefecten gerigtwaarin bepaald wordt, dat drnkwerken en platen uit het buitenland, van welken aard en hoe on zedelijk ook, onder geen voorwendsel aan de grenzen in beslag genomen kunnen worden. Alleen dan kan dit plaats hebben als deze werken of platen in bet publick tentoongesteld, verkocht, gecolporteerd of verspreid worden. Eene vergadering van kiezers voor den senaat, uit het dep. der Seine, heeft plaats gehad ter bespreking van de candidatuur van majoor Labordère. De heer Anatole de la Forge, die het voorzitterschap waarnam, noemde de verkiezing van den majoor een protest tegen de benoeming van den beer de Miribel. welke het repnbliketnsch gevoel verontwaardigd heeft. De gevoe lens van den majoor, door dezen in twee brieven kenbaar gemaaktkeurde lig volkomen goed. Toejuichingen der uiterste linkerzijde begroetten deze woorden. Victor Hugo voerde ook het woord en hield zich aan zgne ver klaringen van vóór zeven jaren: hij wilde licht en vrgheid. Majoor Labor dère noemde zijne verkiezing de volle regtvaardiging van liet door hem op 16 Mei gehouden gedrag. Ook deze verklaring werd door de uiterste lin kerzijde toegejuicht. De heer Clémenceau, eindelijk, verdedigde evenzeer de candidatuur en noemde deze een protest tegen de benoemingendoor den lieer Gambetta gedaan. -- Het blgkt thans, dat het tweegevecht tusschen de hh. Rocheforl en Isambert geen plaats zal hebben. Men zou het niet eens kunnen worden over de keuze der wapenen. Uit den laalsten wil van den heer Hérold is gebleken, dat hij niet kerkelijk begraven wil worden. Die bepaling in het testament dagteekent reeds van 1868. In twee aanteekeningende eene van 18/2, de andere van 1874, heeft hij dit verlangen nog nader uitgedrukt. Ook heeft hg te kennen gegeven, dat hij bg zijne teraardebestelling geen rede wil gebonden hebben. Voorts moet alle ofliciëel karakter aan de begrafenis ontbrekeu. In het aardrijkskundig genootschap, waarvan de heer de Lesseps voorzitter is, heeft de algemeene secretaris, de heer Maunoir, een jaar verslag uitgebragt, waarin o. a. hel volgende voorkomt over het Panama kanaal: »üe doorgraving der landengte van Suez heeft het klimaat van Neder-Egypte gewijzigd, door het water van twee zeeën dwars door de woestijn te brengen en vooral door in liet midden der landengte het meer Tunsah en de beide groote biltere meren te vullen. Het Panama-kanaal

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2