LEIDSCHE 01 it I T. V. 5, VRIJDAG 6 JANUARIJ. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. He Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel pairs 1,50, franco p. p. f 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr(js der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER EIC WETHOUDERS TAH LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1382, voor hen die op den lslen Januari van dit jaar hun IS116 jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in hel jaar 1863, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hun 208te, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17den, 24slen en 318len December 1881; Doen Ic weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 9 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag »10 »4en5, Woensdag »11 6 Donderdag 12 7, Vrijdag 13 d i> 8 en 9 of de buitenwijk en dat de geboorle-aklendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon dag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Bur gerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. - Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leioen, 2 Januari 1882. DE RANTER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 25" Augustus 1881, is vastgesteld de volgende verordening: R A A 19 S B E 8 L. U I T houdende wijziging van het Raadsbesluit van den 27en November 1879, regelende de heffing van collegegeld op de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden (Gemeenteblad n®. 1 van 1880). Art. 2 van het Raadsbesluit van den 27'° November 1879, regelende de helling van collegegeld op de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden Gemeenteblad n". 1 van 1880), wordt aangevuld met de volgende zinsnede: Voor hen. die tot de in art. 84 der Wet op het llooger Onderwijs, van den 28'° April 187G Staatsblad n®. 102), bedoelde promotie zijn toege laten, bedraagt het collegegeld de som van ƒ100. Gedaan te Leiden, ter openbare raadsvergadering van den 25e° Augustus 1881. De Burgemeester, DE KANTER. De Secretaris. E. KIST. Zijnde de heffing van deze belasting goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 20" November 1881, n®. 22, waarbij levens is aangehaald de Ver ordening regelende de invordering dier belasting, van deu 16" October 1879 Gemeenteblad n°. 2 van 1880). En is hiervan afkondiging geschied waar het behoortden 5" Januari 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 Januarij. Door burg. en welh. wordt aan den raad voorgesteld aan den heer J. A. Hueber, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als leeraar in het schoonschrijven aan de hoogere burgerschool voor jongens en dat onderwijs op te dragen aan den heer L. P. II. Eykman, leeraar in de Engelsche taai en letterkunde b(j die school. Door burg. en welh. is ook ingediend eene door de plaatselijke school commissie ontworpen regeling van het herhalings-onderwfls, dat minstens aan twee der scholen van de 3' en 4° klasse moet gegeven worden. Tot regeling van dat onderwjjs zijn ontworpen: 1°. eene verordening op het her- halings onderwijs; 2". eene instructie voor de hoofden der herhalingsscho len; 3®. eene instructie voor hel hulppersoneel dier scholen, en 4°. een leerplan voor het herhalmgs-ondervvijs. Burg. en welh. stellen voor gunstig te beschikken op het verzoek van de firma Burke C".te Parijs, tot liet plaatsen van standpalen voor aanplak king en vier winkelhuisjes of kiosken voor den verkoop van dagbladen. De plaatsing moet geschieden overeenkomstig de aanwijzing van burg. en weth. tegen betaling der verschuldigde reglen. Ook stellen burg. en wetli. voor aan de brugwachters, wier diensttijd men, in het belang der scheepvaart, soms heeft moeten verlengen, voor buitengewone diensten 10 ets per uur toe te kennen. Bij de heden ten raadhuize dezer gemeente gebonden openbare aanbe steding van de onderhoudswerken behoorende tol het Delfische jaagpad, gedurende den tijd van vijf jaren, is als minste inschrijver voor de som van ƒ854 per jaar aannemer geworden de lieer J. Verhoog, metselaar en aanne mer alhier (de hoogste inschrijving bedroeg 1900), en bij die van de onder houdswerken behoorende tot het Utrechtschc jaagpadin vier percelenge durende het jaar 1882, is bij almijning in massa aannemer geworden de lieer Pb. Vcrbruggen, aannemer te Waddinxveen, voor 4480. Bij de in liet hoofdkiesdistrict Middelburg gehouden verkiezing van een lid van de tweede kanier der staten-geiieraalzijn nitgehragt 2337 gel dige sleiiitncn. De volstrekte meerderheid was 1179. Gekozen is de heer 't Hooftmet 1228 stemmen. De lieer Rooi verkrepg 1109 stemmen. Door den minister van biunenlandsclie zaken is bekend gemaakt, dat aan de polytechnische school een adsistent voor de waterbouwkunde kan geplaatst worden. Jaarwedde 1200. Zij. die voor deze belrekkiug in aanmerking wensclien te komen, moeten zich vóór 25 Januarij e. k. aan melden bij deu directeur van die school, le Delft. Dezer dagen is in het licht verschenen liet verslag aan den koning van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoezigt, in liet jaar 1880. Op 31 Dcc. 1879 waren in liet r(jk gevestigd 1917 genees kundigen; op 31 Dec. 1880 waren er 33 minder. In 1880 nam het aantal vroedvrouwen met 7 toe, en verminderde dat van de tandmeesters met 1, van de apothekers met 10 en van de droogistwinkels met 5. Door 166 vrou wen wordt als leerling-apotheker of bediende hulp verleend. Van wege hel rijk is 3000 beschikbaar gesteïd voor de restauratie van de kerk te Slecn (Drenthe), die nil het begin der 15' eeuw dagteekent. - Door liet hoog militair geregtshol zijn de navolgende sententiën ge wezen: 1®. legen J. II. E.. 31 jarengeboren le Amsterdamtril. plaaisv. 3'comp. 2' bat. 4' reg. infanterie, liggende in garnizoen te Leiden, ter zake van 1' desertie in tijd van vrede, met medeneming van goed boven de tenue van den dag. gevolgd door vrijwillige aangifte binnen de vier weken, en 2® het zoek maken van groote en kleine equipementstukken, veroordeeld tot vier maanden militaire detentie. De krijgsraad in bet le militaire arron dissement van Zuidliolland en Zeeland, standplaats 's Gravenliage, had dezen milicien tot twee maanden detentie veroordeeld, doch het hof achtte deze straf niet in verhouding tot de graviteit van het misdrjjf en vond het tevens noodzakelijk, ook met het oog op de ongunstige antecedenten van den man, licm eene detenties!raf van langer duur dan het minimum der bjj de wet bedreigde straf op te leggen. 2>. tegen G. N. A. B.19 jaren, geboren te Eindhoven, soldaat aan dë gestrenge krijgstucht onderworpen, wegens insubordinatie door het slaan van zijn meerdere in rang in lijd van vrede, veroordeeld tot vijf jaren mili taire gevangenisstraf, met vervallenverklaring van den militairen stand. De veroordeelde had aan een sergeant, die zat te schiijven, een slag in den nek gegeven, omdat hij meende, dat die onderofficier een rapport over hem opmaakte, waardoor hij straf zoude bekomen, welke slag echter weinig of geen letsel veroorzaakte. In deze laatste omstandigheidalsmede in den jeugdigen leefiijd van B. en in het door hem betoonde berouw, had voor melde krijgsraad eenigzins verzachtende omstandigheden gezien en hem mits dien veroordeeld tot twee jaren cellulaire militaire gevangenisstraf, met ontzegging van het regt enz. voor den tijd van vjjf jaren. Het stoomschip Conradvan Batavia naar Amsterdam, is op 3 Jan. te Aden aangekomen. Te Boskoop is dezer dagen een schip onder do brug zoodanig beklemd geraakt, dat alle pogingen om het voor- of achterwaarts te brengen mis lukten. Eerst toen een der zijvleugels van de brug bijna geheel opgebroken was is het gelokt het srliip door le halen, Eene massa schepen, aan

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1