PEK TELEGKAAF. 35ttt*gcr(ijfic SLttib delijk dat een kabel-telegram het paartje te Madeira het wittebrood zal storen, en de man onder ander geleide wordt teruggevoerd, als beschuldigd van kwaadwillige verlating zjjner wettige vrouw. Eene vrouw van Long Island ,~in de Vereenigde Staten, overtuigd, dat haar einde nabij was en bezorgd voor het lot van hare zes kinderen, drong er, naar de New-York Tribune mededeelt, op aan, dat haar man haar jongere zuster zou huwen. Beiden beloofden haar dat, maar zy was daarmede niet tevreden. Eindelijk stemden zij er in toe om zich aan haar sterfbed in den echt te laten verbinden. Maar het gewaande sterfbed bleek geen sterfbed te worden; de vrouw begon langzamerhand te herstellen. Het blad gist, dat de gerustheid omtrent het toekomstig lot barer kinderen tot dat herstel bijdroeg, lutusschen heeft de man thans twee vrouwen. F Ik A Si h II IJ h. De hooge raad van ouderwijs heeft het leerplan goedgekeurd van de middelbare scholen voor meisjes, ter uitvoering van de wet van Camille Sée, die door den tegenwoordigeu minister van onderwijs werd onder steund. De correspondent der Köln. Ztg. meldtdat Emile Ollivier door Gam- belta in genade is aangenomen. Men zegt tenminste, dat hij door Gambetta is belast geworden met eene zending bij den Paus om dezen te bewegen, zich niet tegen de kerkelijke politiek van Gambetta te verzetten; daarvoor zou Gambetta zich verbinden, het budget van eeredienst in stand te houden. Ollivier moet den Paus onder het oog brengen, dat eene strenger toepassing van het concordaat het eenige middel is om de plannen der ultra-radicalen te verijdelen. De majoor Labordère heeft, naar men verneemt, verlof bekomen om naar Parjjs te gaan, ten einde in eene aldaar te houden vergadering van senatoriale kiezers het woord te voeren ten behoeve zijner candidatuur. -- De Télégraphe is op Nieuwjaarsdag aan het «wenschen" geweest. Den minister van koophandel. Rouvier, die nog altijd vruchteloos naar eene plaats omziet waar het nieuwe departement onder dak kan gebragt wor den, wenschte het blad een schoon paleis, om daar in vrede te bljjven leven. De minister van landbouwdie onlangs in het eene district bedankte om zich in een ander weder tot lid der kamer te laten verkiezen, kreeg den wensch, dat het hem gelukken mogt om de landlieden door zijn voor beeld liefde voor den grond waar zij gevestigd zyn in te boezemen. Het blad wenschte voorts Rocbeforl toe, dal het hem spoedig gelukken mogt den /'ouden diplomaal" te vinden, waarop hjj zich in zjjne beschul digingen tegen Roustan telkens beriep. Als belooning voor dien wensch vroeg het blad hem om een stukje van den talisman, die hem ai zijne pro cessen doel winnen en die waarschjjnljjk bestaat uit een stukje van den strop, waaraan Jesse Helfman niet opgehangen is. Deze wensch wordt ver klaard uit het feitdat Rochefort onlangs beweerd heeftdat Gambetta zeker een talisman bezit, daar hy anders zijn geluk onbegrijpelijk vindt, en dat deze talisman wel eens bestaan kon uit een stuk van den strop, waaraan Gambetta's oud-oom in Italië was opgehangen voor struikrooverjj. Rochefort heelt den heer lsamberl hoofdredacteur van 'de Pip frang., tot een tweegevecht uilgedaagd wegens een voor eerstgenoemde beleedigend artikel. Isambert heeft de uitdaging aangenomen. Volgens de reeds ontvangen berigteu is aan den heer Roustan in Tunis eene hartelijke ontvangst te beurt gevallen van wege de Fransche kolonie aldaar. Aan de Times echter wordt uit Tunis gemeld, dat de heer Roustan te Goletta ontvangen werd door twee hooggeplaatste ambtenaren, die den Bey officieel vertegenwoordigden, en ook door een groot aantal Algiersche prote'gé's, maar door niet meer dan een dozijn Franschen, zoodat de poging om eene demonstratie op touw te zetten niet welgeslaagd kan heeten. Omtrent de laatste verrigtingen der Fransche troepen in het regent schap Tunis meldt de Pép. Irang//De lange en moeijelijke expeditie onzer troepen in het zuiden van het regentschap is bijna algeloopen. De twee division Forgemoken Logerot hebben, de eene west-, de andere oost waarts, in achtereenvolgende dagmarschen de geheele Sahara tusschen Kai- roean en de Chotts doorkruist, onder hel opperbevel van generaal Saussier. De colonne Forgemol begaf zich tot aan Gafsa, waar eene uit Negrine gezonden troepenafdeeling zich bij haar aansloot. Zij deed vervolgens in verschillende riglingen eenige kleine verkenningen, om het geheele omlig gende land te doorzoeken en de gemeeuschap met de colonne Logerot tot stand te brengen. Daarop is zij over Tebessa naar Algerië teruggekeerd. De divisie Logerot begon hare beweging eenigen tijd vóór het vertrek van de zoo even genoemde. Hare taak was van moejjeljjker aard. Aanvankelijk vond zjj geen verzet. Maar de opstandelingen, onder het hevel van Ali-ben- Khalifa, hielden nog stand in het gelnele gebied van den Arad tot aan Zarzès en de grens van Tripoli. Toen de colonne, na het bereiken van ligt uiterste haar aangewezen punt, naar Kairoean wilde terugkeeren, kwamen de stammen, die eerst onderwerping geveinsd hadden, op nieuw in verzet en was generaal Logerot genoodzaakt gebruik te maken van al de strijd krachten, waarover hy beschikte, om dit volkomen onverwacht verzet te breken. Op dit oogenblik zijn de Arad, de Sahel, de Dsjerid en de streek der Chotts in onze magt, of althans zijn de voornaamste strategische pun ten door ons bezet. Maar het is zeker, dat de uit het regentschap verdre ven en naar Tripoli gevlugte opstandelingen steeds pogingen zullen aanwen den om hunne aanvallen te herhalen. Te Manssane, nabij Lyon, had Zondag II. tijdens de verkiezing van een afgevaardigde een kiezer bij vergissing een bankbillet van 100 fr. in de stembus gestoken in plaats van zjjn stembriefje. Eenige oogenblikken daarna bemerkte hij zijne dwaling en ging den voorzitter van het kiesbu reau zjjn bankbillet terugvrageu. De man moest evenwel wachten tot bij de stemopnemingtoen het geldig briefje als ongeldig stembriefje werd ver klaard en aan den eigenaar teruggegeven. DVIT8CI1LAN». De Nieuwjaars-receptie ten hove was dit jaar bijzonder luisterrijk. De gezondheidstoestand des keizers, die te gelijk den dag, waarop hij 75 jaren geleden in het leger trad, herdacht, liet niets te wenschen over. De keizerin is geheel hersteld en kon de gelukwensclten der ministers enz. eveneens ontvangen. Prins Bismarck, die sedert vele jaren niet aan de Nieuwjaars-receptiën had deelgenomen, verscheen thans aan het hoofd van het geheele ministerie om den keizer geluk te wenschen, en Z. M. nam deze gelegenheid waar om den rijks-kanselier op nieuw van zijne volle sympathie de verzekering te geven. De aanspraak namens de hoofdofficieren deed graaf Moltke. Het aantal telegrafische gelukwensclten die de keizer ontving was grooter dan ooit te voren. De Berljjnsche correspondent van de Times houdt vol, dat er uil het bureau van den generalen staf te Berlijn gewigtige plannen en stukken zijn gestolen. Hjj zegt, dat er verdenking bestaat tegen een beambte der lithographische afdeeling, die sinds eene maand spoorloos is verdwenen, terwjjl inmiddels de politie, niettegenstaande hare jjverige nasporingen, nog nergens iets van hem heeft kunnen ontdekken. De correspondent voegt er bij, dat er wel copiën, maar geen oorspronkelijke stukken worden vermist. Te YVurzburg, in Beijeren, is in hechtenis genomen de afgevaardigde Lampert, een geesteljjke en gewezen hoogleeraar aan de universiteit aldaar, wegens het verduisteren van 20000 Mk. die behoorden aan de vereeniging «het Roode Kruis" waarvan hij kassier was. 008TENRIJK. Naar men verneemt is in Dalmalië de orde nog niet hersteld. De nieuwe stadhouder tracht zijn doel, het bedwingen der wederspaunige bergbewoners, op eene andere wijze te bereiken dan zjjne voorgangers. Hij tracht niet de opstandelingen in hunne bjjna ontoegankelijke schuilhoeken met vliegende colonnes enz. op te sporen en aau te vallen, maar vergenoegt zich met liet trekken van een militair cordon. Het district is zoowel aan de zijde van de Dalmatische vlakte als aan de grenzen van de Herzegowina geheel inge sloten en aan de grenzen van Montenegro heeft de vorst van dit land het zelfde gedaan. Indien zij nu niet van de Monlenegrijnen heimelijk onder steuning ontvangen, zullen de opstandelingen vroeger oflater, door den nood gedwongen, het hoofd moeten buigen en de wapenen nederleggen; want hun district zelf levert niet genoeg op, ook al was het geen winter, om hen van hel lioodige te voorzien. -- Naar de l'ol. Corr. uit Cetlinjc verneemt is eene. rooverbende, uit 12 man bestaande, op de grenzen in de nabjjheid van l'arez door Monteue- grjjnsche troepen aangevallen. Zij liet twee man, waaronder Sjenic, den hoofdaanvoerder, zwaar gewond in handen der Monlenegrijnen achter. De bende is dezelfde, die geruimen lijd den omtrek van Grancarevo onveilig maakte en daar alom roof en diefstal pleegde. DUBLIN, 3 Jannarij. Eene vergadering van ongeveer 4000 lersche grond bezitters. onder voorzitterschap van lord Abercorn, heeft zes resoliitiën aau-, geriotneiï, waarin de beslissingen van de agrarische hulp-commissarissen worden afgekeurd, en verlangd wordt, dat, als de hoofdcommissie die be slissingen bekrachtigt, vergoeding gegeven worde door den slaat. De ver gadering nam ten slotte een verzoekschrift aan de koningin aan in den geest van bovengenoemde besluiten. NEVV-YORK 2 Januarjj. De New-York Perald berigt, dat gedurende de feestelijkheden der geheime orde van de '/Knights of Pythias" te Sha- nesville. in Ohio, de vloer van de zaal, waar de leden vet gaderden, in stortte, waardoor tweehonderd personen werden mcdegesleurd. Twee hunner waren onmiddellijk dood en velen werden meer of min ernstig gekwetst. Hel gebouw vloog daarop in brand, waardoor velen der gekwetsten in de vlammen omkwamen KONSTANTINOPEL, 3 Januarij. Naar men verneemt is Nuri-Ramal-pacha (zwager van den regerenden Sultan en een der veroordeelden wezens deel neming aan het vermoorden van Sultan Abdul-Azis) te Taif, in Arahië, waarheen hjj verbannen werd, overleden. WEENEN, 4 Januarij De Presse bevat een telegram uil Praag, waarin getpeld wordt, dat de kardinaal Swartzenbcrg, antwoordende op de geluk- wenschen die hem bij gelegenheid zijner terugkomst uil Rome door zjjne geestelijkheid werden gebragt, heeft verklaard, dat de Paus er niet aan denkt Rome te verlaten. ST. PETERSBURG, 4 Janttarjj. De Novosti verneemt, dat in hooge rege ringskringen de vraag is gerezen om van naar het buitenland uitgevoerd wordende granen eene belasting te heffen van een half kopeke per pud. Van 29 December 1881 tot en met 1 January 1882. BEVALLENA. Mieremet, geb. Klein, Z. J. Smit, geb. Trottwee, Z. J. C. v. d. Wjjnzaard. geb. Galjaard, Z. E. Groenewegen, geb. v. d. Ham, D. C. Verstraaten, geb. v. Zonneveld, D. C. v. d. Mey, geb. Waarzenburg, - C. M. v. d. Post, geb. Marijt, Z. E. Ligtvoet, geb. Neuteboom, D. G. v. d. Moolen, geb. v. Klaveren, D. M. J. v. d. Waals. geb. v. Leeuwen, Z. M. J. C. v. Es, geb. Brandse, Z. J. M. Buis. geb. Poptie, D. C. Hillenaar, geb. v. Hete- ren, D. E. Rothuizen, geb. v. Buuren, D. M. Haak, geb. Boschhuizen, D -- C. J. Eichhorn, geb. la Feber, Z. - F. C. Bernard.geb. Wejjers, D. - E. E. Labruyère, geb. Lubbers. D. A. Verslraaten, geb. v. d. Reyden, Z. A. E. de Man, geb. v. Beek. I). J. A. v. ZwietenTgeb. l'optic, Z. M. M. Waasdorp, geb. Stap, Z. M. v. d. Linden, geb. Haasbeek, 1). GEHUWDG. B. van der Salm, wed', en C. du Pon, jd. 11. A. van Olphen, jut. en M. J. Cat tel. jd. OVERLEDEN: J. M. van den Berg, Z., 5 m. A. Oostveen. 68 j J Slik- kelorum. I)., 12 d. A. Gans, Z., 4 m. P. Fles, geb. Vertind, wed. 69 j. A. G. Pellenberg, geb. de Vink, 28 j. I. D. Springer. Z., 11 m. 4. C. Cornet, D., 2 m P. Rozier, wedr„ 79 j. M. T. 11. Briining, geb. Kiimpers. 30 j. P. Barendse. wed', 66 j. C. J. Zaalberg, 80 j. M. II. T Maas, Ik, 4 Ut J. Monfils, Z., 2 m. J. J van Maastricht, geb Buitendijk. I). levenl. ,1. Bro- caard, Z., 3 w. J. C. C. Giezen, D.,4 m. J. de Vries, Z., 7 m. - J. Nicuwen- burg, 55 j. K. L. G. Pijtak, 28 j. J. Meijers. D.,2j. II. L. Brugman. Z., 4 m. G. Schrama.gcb. Vcrwey, wed. 58 j. A. Schrtek, Z 14 d. - S. Bonte, 47 j. A. Luozen, geb. van Duuren, wed. 71 j.

Leydse Courant | 1882 | | pagina 3