BÏÏITENLA N DSC HE B E R 1 G TE N. op de gouden en zilveren werken te Maastricht; de h«er C. H. L. Nilant, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Meppel, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Gouda; de heer m'. L. W. A. Besier, refe rendaris-adviseur bij hel muntcollegie, is aangewezen om gedurende het jaar 18S2 ingeval van afwezigheid van een der leden van het muntcollegie, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoeld bij de artt. 3, 7 en 10 der wel van 1 Junij 1850. Aan den heer M. Weersma is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te Bolsward. De commies der posterijen 2C kl. E. A. W. Camp is uit 's rijks dienst ontslagen. De minister van binncnlaudsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt wordt de tweede kamer tegen den 16d,B dezer bijeengeroepen. De correctionele kamer van het geregtshof te 'sGravenhage wijdde gisteren hare zitting aan liet omterzoek van appellen Daaraan ging echter vooraf het veertien dagen geleden bevolen getuigenverhoor in de zaak van P. M., M. v. D. en J. H. Czn uit llillegersberg en Zevenhuizen, die door de regthank te Rotterdam veroordeeld zjjn ter zake van mishandeling en verwonding van den rijksveldwachter D. te Zevenhuizen, tijdens aldaar in de maand Januarij van het vorig jaar een ijsfeest gehouden was. Ook nu bleek, dat de sterke drank bij den schaatsenrijders-wedstrijd niet vergeten was en zells de gemeente-veldwachter v. D., namens zijn burgemeester, op een rondje getracteerd had; de beklaagden hielden vol, dat zij onschuldig waren en dat de getuigen, die voor hen bezwarende verklaringen hadden afgelegd, in meer of minder beschonken toestand hadden verkeerd. Adv.-gen. Bijleveld requireerde de vernietiging van het vonnis, voor zooveel de qualifi- catie betreft, en veroordeeling van elk der bek), tot 4 maanden celstraf. De verdediger, mr. Addink, geloofde, dal ook na het nadere getuigenverhoor de schuld van de bekl. niet was aangetoond en concludeerde tot vrjjspraak, j Na deze zaak, waarbij van verwonding sprake was, ging het hof over tot de behandeling van een proces betrekkelijk genezing; maar deze kunst was, blijkens eene veroordeeliog door dezelfde regthank uitgesproken, onbe voegd uitgeoefend. Aan de huisvrouw van G. T.te Rotterdam, was namelijk 14 dagen eenzame opsluiting opgelegd, omdat zij te Kethel twee personen, die aan huidziekte lijdende geweest zijn, behandeld, met zalf besmeerd en met pleisters bedekt had. maar daarvoor tevens belooningen had aangeno men. Hoewel bekl. vroeger reeds tweemalen voor geljjke feiten veroordeeld is geworden, meende zij toch aan het herhaaldelijk tot haar gerigt verzoek om hulp te verleenen, die de genezing der patiënten ten gevolge had, geen weerstand te behoeven te bieden. De belooning beschouwde zij als een ge schenk. Dit was ook hel gevoelen van den verdediger mr. van Gigch, die niet kon inzien, dal de geneeskunde als bedrijf was uitgeoefend. Hij ge loofde, dat het toch wat kras was deze vrouw te veroordeelen wegens de met succes verleende hulp aan patiëntendie door de doctoren waren opge geven. Adv.-gen. mr. Bijleveld was van oordeel, dat bekl. bij hare hulp wel degelijk de bedoeling had winst te behalen. Zjj had ook nu gehandeld in strijd met de wet en mitsdien was het vonnis der regtbank z. i. juist ge-,' wezen. Zijn requisitoir strekte lot bevestiging vau het vonnis. De uitspraak is bepaald op aanst. Maandag. Heeft de kapitein van een schip het regt om bij verschil met den ontvanger, conservatoir arrest te doen op de door hem aangebragte goede ren, ten einde té voorkomen, dat die goederen door den ontvanger verder worden verzonden, en zoo ten aanzien van zijn voorregt op die goederen weerloos worden gemaakt en is dat verder consigneren dier goederen door den ontvanger, terwijl er tusschen partijen verschil bestaat over vracht en ligdagen, ten aanzien van den kapitein aan te merken als verduistering in den zin van art. 305 B. R.? De arrond.-regtbank te Middelburg beantwoordde die vraag ontkennend, wees den eisch tot opheffing van een zoodanig gelegd arrest toe, en ver klaarde het beslag niel-ontvankelijk. Het appel van dit vonnis werd lieden voor het geregtshof te 'sGraven hage door mr. B. M. Vlielander llein toegelicht en door m'. van Heek, advocaat te Middelburg, bestreden. Dankbaar, doch niet geheel voldaan. Dit was gisteren de indruk, welken de mededeelingen van burg. en weth. betreffende den toestand van den schouwburg met het oog op brandgevaar bij den interpellate over deze zaak, den heer van der Gon Nelscher, en eenige andere raadsleden had achtergelaten. De verbeteringen, door burg. en weth. op verschillende punten van het sthouwburglocaal voorgeschrevenwaren in een zaakrjjk rapport cate gorisch aangeduid en klommen tot de letter h; maar volgens de heeren Nel scher, de Charro en Mouton hadden burg. en weth. met hunne maatregelen eene veel hoogere plaats in hel alphabet moeten bereiken. Zij wezen nog op verschillende voorzieningendie genomen konden worden. De heer Polak Daniels uitte den weiisch. dat burg. en weth. nu reeds zouden publiceren, dat spellen op de kermis van zooveel uitgangen moeten voorzien zijn als door hen in het belang der veiligheid zou worden noodig geacht. Dergelijke bepaling achtte de burgemeester echter ontijdig. De eerste belangrijke daad in het nieuwe jaar was het besluit tot opheffing der gemeentelijke normaallessen mei ingang van 1 Januarij jl. en zulks met het nog op de vestiging der rijksnormaallessen in deze gemeente, waarvan de opening binnen kort kan worden tegemoet gezien. 1111. MM. de koning en de koningin hebben gisteren avond de opvoering van het looneelspel »l)e wereld waarin men zich verveelt", naar de vertaling van dr. J. de Jongin den koninklijken schouwburg met hunne tegenwoor digheid vereerd. Heden werd aan hel departeoieni van waterstaat, enz. aanbesteed: het maken van gebouwen, het leggen en verleggen van sporen en het maken van eenige bijkomende werken tot uitbreiding van het station Geldermalsen. (Raming ƒ122.500.) Minste inschrijvers de heeren F. Leevering Q»., te Zeist, voor ƒ106.350. BGLOIE. Rij de kamer van afgevaardigden is een ontwerp ingekomen van de heeren Malou, Nothomb, Jacobs, Tack en de Bruynbchoorende lot de rcglerzijde. Het stelt eene uitbreiding van het stemregt binnen de perken der grondwet voor. In de memorie van toelichting wordt beweerd, dat het, zonder aan de belastingschuldigen nieuwe lasten op te leggen en zonder de grenzen der constitutie te overschrijden, 40000 nieuwe kiezers voor de kamer, 80000 kiezers voor de provinciale staten en 130,000nieuwe kiezers voor de gemeenteraden zou aanbrengen. Binnen eenige dagen zullen kapitein Hanssen, luitenant Nellis, doctor Vandevelde en nog eenige anderen, welke nog niet aangewezen zjjn, naar Midden-Afrika vertrekken. De noodige toebereidselen voor de reis zijn reeds gemaakt. De reizigers zullen met de -malle des Indes" naar Zanzibar en van daar per stoomboot naar de Westkust van Afrika gebragt worden. Volgens de laatste berigten uit Midden-Afrika bevinden zich al de Belgische reizigers in goeden toestand. Dezer dagen werd den burgemeester van Kermpt zijn beste paard van stal gestolen. De dief, een Dnitscher, kwam mei het gestolen dier aan de Hut nabij Gulpen, waar eeu persoon zich haastte om op een afstand van M nurs de maréchattssée te gaan waarschuwen, die ook den dief aanhield. De burgemeester van Kermpt, hiervan onderrigt, kwam nu zjjn paard halen en den aanwijzer van den dief voor diens moeite edelmoedig willende be- loonen, gaf hij Item 15 cent, waarvan deze nog 5 cent aan den tolgaarder had af te geven. EIVCiËI.AND. LONDEN. 3 Januarij. Door de koningin is sir Henry Bttlwer tot gouverneur van Natal be noemd. zoodal de onlangs plaats gehad hebbende benoeming van den heer Sendall tot luitenant-gouverneur is ingetrokken. Voorlaan zal de bestuurder van Natal den titel van gouverneur en een hooger tractemenl hebben. De Daily iXews gelooft, dat ieder, die het met den vrede en de welvaart van Zuid-Afrika wel meent, ingenomen zal zijn met de benoeming van sir Bulwer. Zoo diens raadgevingen indertijd gevolgd waren en niet die van sir Bartle Frère, dan zouden vele ongelukkige verwikkelingen in Ztiid-Afrika niet hebben plaats gehad. Uit Parjjs wordt aan de Shipping Gas. hel volgende geschreven: In de gisteren gehouden vergadering van de Engelsche en Fransche tractaat- commissiëtt, bij welke alle leden der beide commissiën tegenwoordig waren, werden de concessiën, die II. Woensdag door den heer Gambetta officieus aan sir Charles Dilke voorgesteld waren, formeel en officiéél besproken. Zjj bestaan in eene geringe verlaging op het invoerregt van wollen en katoenen goederen. Daar deze voorstellen het minimum der Engelsche eischeu niét eens bereikten, werden zjj dadelijk voor goed geweigerd. Onder deze om standigheden werd eene verdere voortzetting van de onderhandelingen nut teloos. Behalve mr. Crowe, die nog eenige dagen blijft, zeilen alle leden der Engelsche commissie morgen weder naar Engeland vertrekken. De toe stand is nu deze, dat tenzij de Fransche regering binnen kort wat meer vrijgevig wordt, er geen vooruitzigt meer blyft beslaan dat het zoo lang verwachte handelstractaal tot stand zal komen. Het berigt, dat Frankrijk en Engeland aan den Khedive eene ge meenschappelijke of identieke nota zullen zenden, is afkomstig van den Parijschen correspondent van de Times en moet op goede gronden berusten. De bedoeling is den Khedive steun te geven tegen de kuiperijen uit Kou- stantinopel en te voorkomen, dal hg daar in moeijeijjke omstandigheden steun zoekt. De »Nat. Skating Association" in Engeland, onder beschermheerschap van den prins vau Wales, wenscht, wanneer er dezen winter jjs komt, wedstrijden te openen van Engelsche tegen Ncdcrlandsche, Noordsche, Rus sische en andere schaatsenrijders. Bij die gelegenheid zal de Britsche ma tador George Smart en nog een ander Engelsch liefhebber de kans legen alle mededingers wagen. De vcreeniging zal prijzen uitloven van 100 t, terwijl de laagste minstens 50 zullen bedragen. Voorts wenscht zjj in onderhandeling te treden over het houden van een jaarlyksclieti internatio nalen wedstrijd, bij afwisseling in verschillende landen, niet alleen ter be vordering van verdere ontwikkeling in het schaatsenrijden, maar ook tot het vormen van een onderlingen band lusschen de liefhebbers uit verschil lende natiën. Te Birmingham heeft weder een juweelen-diefslal plaats gehad. Er zijn twee kistjes met jtiweelen, een ter waarde van 2000 t en een van 1000 gestolen. De dief, een krttjjer, is reeds gevat. Men vond een ge deelte van de gestolen kosthaarhedcu bij hem. ett hjj bleek ook een groot deel er van verpand te hebben, maar lombardbriefjes at hij op, terwijl lig naar het politiebureau gebragt werd. Dezer dagen is een jong meisje, schoolkind nog, dochter van een onaf hankelijk heer, magistraatspersoon in Cornwall, wonende nabij St.-Colomb. op de vlugt gegaan mei haar vaders knecht of oppasser, een getrouwd man met drie kinderen. Zij en hare zuster waren met liet Kerstfeest van de school te Devenport thuis gekomen. De neiging van het meisje bleek te duidelijk, en men haastte zicb de meisjes naar de school terne Ie zenden; het baatte niet veel. De verstandhouding bleek goed georganiseerd, want men vernam, dat het meisje en den knecht Ie Plymouth hadden plaats ge nomen aan boord van de stoomboot Tretoria, gereed liggende in de beurt- vaart naar Natel (Zuid-Afrika). Het meisje had vooraf eenige gelden, te haren naam staande, uit de bank weten te ligten, en het is wel blijk baar, dat zij al de kosten der onderneming heeft gedragen. Wel vermoe-

Leydse Courant | 1882 | | pagina 2