LEIRSCHE COtIII AT. 1882. DONDERDAG 5 JANUARIJ. N°. 4. lie Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. lie prijs der Courant is per vierendeel jaars J .50franco p. p. f 2 xixs;~*rv-,-r*x>c,nrn-+*7r-r7 2&!imr?r-isKf.f:r>! De prgs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopeu jaar 1881 t n laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uli° Januari e. k., ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1882. DE RANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invor dering der plaatselijke belasting op de HONDEN, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daar van jaarlijks vóór of op den 31s1"1 Januari bij den Gemeente-Ontvanger aan gifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderleekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1882 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER. Burgemeester. Leiden 3 Januari 1882. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 4 Januarij lieden namiddag is II. van Veen, oud 45 jaren, huisvrouw van den schipper R. Winters, van Zwartsluis, liggende met zijn schip aan de Haven, bij het overstappen van hel eene schip op het andere uilgegleden, en dien tengevolge met het onderlijf tegen de boordplank van een der schepen leregt gekomen, waardoor zij eenigzins werd gekwetst. Gedurende de algeloopen inaattd December zijn per Rijnlandschen stoom tram (LeidenKatwijk) vervoerd 21481 personen, met eene opbrengst van 2472.4iy2 Sedert de opening (4 Junij) is het totaal der vervoerde per sonen 216,778 met eene opbrengst van f 27565.83% zijnde per dag en per kilometer f 15 20. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hooldkies- district Sneek zijn uitgebragt 3876 stemmen. Gekozen is de heer Buma, met 1966 stemmen. De heer Oppedijk bekwam 1904 stemmen. Er beslaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Neder- landsch Indië, door middel van het stoomschip Zuidhollandwaarvan het vertrek uit Rotterdam op 7 Januarij aaust. is bepaald. Behalve naar Ba tavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal verzonden naar Padang. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip, uiterlijk 's morgens vóór 11 uur, te Rotterdam aange komen te zijn. Gedep. staten dezer provincie, in aanmerking nemende: 1°. dat op den 19Jeo dezer is overleden de heer C. Maas Geesteranus, lid der stalen van de provincie Zuidholland, in welke hoedanigheid hij in 1883 zou heb ben moeten altreden; 2". dat de heer jhr. J. F. van Vredenburch, ontslag heeft genomen als lid der staten van de provincie Zuidholland, in welke hoedanigheid hij mede in 1883 zou hebben moeten aftreden, hebben bepaald, dat de verkiezing van twee leden der staten van de provincie Zuidholland, in het boofdkiesdistrict Vlaardingen, ter vervulling dier vacatures, zal plaats hebben op Dingsdag den 31"'n Januarij 1882, en dat de herstem ming, zoo die noodig mogt zjjn, zal geschieden op Dingsdag den 14 !«B Februaiij daaraanvolgende. Aan de /V. R. C. wordt medegedeeld, dal de commissie van rappor teurs van het wetsontwerp tot goedkeuring van het handelstractaattusschen Frankrijk en Nederland gesloten, haar mandaat zeer ruim opvat. Tal van zaken worden ter sprake gcbragl, waarvan sommige weinig of niets met het tractaat te maken hebben, en die hoogstens slechts ierloops in de af- deelingen zijn behandeld. Het verslag zal daardoor zeer veel uitvoeriger zijn dan de beraadslagingen in de afdcelingen. Door lussehenkomst van den voorzitter der tweede kamer lie: ft de commissie van rapporteurs aan tie regering schriftelijk vragen gedaan. Lie vragen zijn van dien aard, dal de regering geruimen tijd noodig zal hebben om ze te beantwoorden. Het stoomschip Celcles is op 2 Jan. te Batavia aangekomen. De Maduia, op weg derwaarts, is op dien dag van Napels vertrokken. Bij den uitgever J. B. Woliers, Ie Groningen, is verschenen n°. 1 van de Nieuwe Landbouw-Courantonder redactie van de hit. G. Reinders en II. Goeman Borgesius. Naar men verneemt is van II. K. II. groothertogin van Sakscn-Weimar- Eisenach, geb. prinses Sophia der Nederlanden, bjj de Commissie voor evangelisatie te Fijenoord de aanzienlijke gift van 500 ingekomenals bijdrage in de kosten voor eene te Fijenoord le stichten hulpkerk der Ned. herv. gemeente. Omtrent de schilderijen van Frans Hals in het hofje van Beerensteyn te Haarlem, waarover reeds veel is geschreven, deelt men aan het N. v. d. D. het volgende mede: Onlangs moet voor het portret van de stichteres van bovengenoemd hofje, als meisje van 12—14 jaar, en boven de deur in de regentenkamer hangende, de som van ƒ100,000 geboden zijn, op order van een Parijsch kapitalist. Van ƒ75000 was men tot dat cijfer opgeklommen. Het schijnt evenwel, dat dc regenten nog op eene verhooging met ƒ5000 stondendoch toen werden de onderhandelingen plotseling afgebroken. Van de vier schilderijen, de porlrctten van den vader en de moeder en een tafe reel van familieporiretlen, alsmede hel bovengenoemde doek, zijn door den heer van Wijngaarden copiëtt vervaardigd, welke mede in de regentenkamer van het hofje te zien zijn. Dc hotelruimte in Amsterdam, daaronder begrepen die der kleinere logementen in de Warmoesstraatdoch niet die in hótels van den derden rang, bedraagt naar schatting 800 kamers, ruimte biedende voor ruim 1000 personen. Langdurig en kortstondig verblijf van reizigers en vreemdelingen door elkander nemende, mag men de wisseling van bewoners op twee malen per week stellen, zoodat bij voortdurende gebruikmaking in een jaar ruim 100.000 personen in de hólels onderkomen vinden, hetgeen de bevol king van de hoofdstad met een derde vermeerdert. Hiertoe behooren niet de reizigers, welke geen nachtverblijf nemen, en die, met inbegrip van de zomerpleizierreizigers en de vreemde winterbezoekers van schouwburgen, gernstelijk op gemiddeld 4000 personen per week mogen worden geschat, hetgeen eene vermeerdering der vlottende bevolking van ruim 200.000 per sonen-per jaar uitmaakt (übl.) Te Utrecht verspreidde zich gisteren het gerucht van brand tn ook dikke rookwolken trokken in de rigting van de Catharijne-barrière op waarts. Een waggon met brandbare vloeistof was aan het station van den Rijnspoor in brand geraakt en bedreigde de in de nabijheid slaande gehou wen. Het gelokte de brandweer echter de brandende massa te blusschen. Te Dieren had eergisteren nabij den Ouden Molen een treurig ongeval plaats. Terwijl eenige kinderen in de nabijheid van dien molen liepen te spelen, was het zoontje van dc weduwe II. eenige sporten hoog tegen de wieken opgeklommen. Ongemerkt beginnen deze zich langzaam te bewe gen en wordt het jongentje mede omgevoerd, totdat hijboven zijnde, on geveer 70 voet hoognedervaft en bijna oogenblikkelijk een lijk is. Te Ootmarsum heeft bij het Niettwjaarsschieien een ongeluk plaats ge had. Een jongeling had zijn pistool zoo zwaar geladen, dat hel wapen sprong en eene hand van den jongeling zoo erg gehavend werd, dat waar schijnlijk eene amputatie zal moeten plaats hebben. Te Groningen, welke stad ongeveer 45600 inwoners telt, zijn 609 aanvragen ingekomen voor den kleinhandel in sterken drank of ééne- aan vraag op de 74 inwoners. Te Middelburg werd aan de stemming ter verkiezing van een lid der tweede kamer deelgenomen door 469 van de 497 kiezers. Een jonge man te IJzendijke. die met zijne zuster zamenwoonde en voor haar den kost verdiende, vond op Nieuwjaarsdag den vrijer van zijne zuster bij zich in huis. Hierover vertoornd, greep hij een mes en bragt den indringer een paar messteken toe. Hij is in hechtenis genomen. Gisteren ochtend zijn aan het station te Venlo twee machines van de treinen, die naar Holland en Maastricht moesten vertrekken, tegen elkan der geloopen, waarbij een stoker ernstig aan de borst en een machinist ligt aan het been verwond werd. Eene locomotief leed veel schade, terwijl de andere ongedeerd bleef. Volgens berigtcn uit Zuid-Afrika van 13 Dec. is de ex-president der Transvaal, d'. Burgers, in den ouderdom van 48 jaar overleden. 's GB AVE.NH AGE 4 Januarij. De heer jhr. C. H. Stern, ontvanger der directe belastingen te Epe, is benoemd tot ontvanger dier middelen te Alphen; de heer A L. van der Niepoort, ontvanger der directe belastingen enz. te Eindhoven, is benoemd tot ontvanger der invoerregtenal-mede van den waarborg en de belasting

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1