LEIDSUIIE COURANT. 2. 1-8*2. DINGSDAG 3 JAMJARIJ, De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderdPc prj/'f der C°urant is per vierendeel jaars /1.50, franco pp. f 2 Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der A d verten liPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot bet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1882. voor hen die op den l8len Januari van dit jaar linn 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 1803, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17den, 24steo en 318ten December 1881; Doen te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 9 Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag »10 »o »4en5, Woensdag »11 »6, Donderdag 12 »7, o Vrijdag »13 tl 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die «le belanghebbenden bij 'e inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon dag uitgezonderdzijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gèmcente (afdeeling Bur gerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 2 Januari 1882. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. B1NNENLAND3GHE 13 ERIGT EN. LEIDEN, 2 Januarij Bij de op lieden gehouden openbare verkóoping van cokes, bij parijjen van 100, 50, 10 en 5 hectoliterswaren de hoogste prijzen /44, ƒ22.50, ƒ4.60 en ƒ2.30, de laagste /44, ƒ22.50, ƒ4.50 en ƒ2.25 Twee werklieden van de hh. Gebr. van Hoeken alhier, C. van der Bijl en II. de Lange, moglen heden, de eerste zijne 50-jarige, de tweede zijne 40-jarige dienst bij die firma herdenken. De patroons bewezen door een fraai geschenk, dat zij een zoo langdurig en tróuw dienstbetoon op prijs stelden. Met het stoomschip F'oorwaarts van de Maatschappij //Nederland", hetwelk 14 Januarij aanst. van Amsterdam vertrektzal van daar regl- slreeks eene brievenmaal worden verzouden naar Atjeh. Voorts zal op Dingsdag 24 Januarij a. s. met den trein van 6.55 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Napels, mede eene verzending naar Aijeh geschieden. Tot lid van het algemeen collegie van toezigt op het beheer der ker kelijke goederen en fondsen van de hervormde gemeenten in Nederland is door het provinciaal collegie in Zuidholland (ter vervanging van mr. L. G Greeve, die geene herbenoeming wenschte) gekozen dr. J. J. Prins, hoog leeraar te Leiden, en tot zijn secundus mr. J. A. Jolles, lid van den hoogen raad der Nederlanden, te 's Gravenliage. Het bestuur der Verecniging ter bevordering van de belangen des boek handels zegt in het Xieuwsbladdat het sedert eenigen lijd in onderhan deling met de regering is geweest omtrent een algemeen voorschrift voorde inzendingen aan hel dep. van justitie, ter voldoening aan de artt. 10, 24 en 25 der wet van 28 Junij 1881 tot regeling van het auteursregt, en maakt bekend dat dit voorschrift binnenkort kan worden tegemoetgezien. Te Rotterdam had Zaturdag 11. eene vechtparty plaats tusschen een zandschipper en een knecht van een kolenschip. De laatste maakte daarbij gebruik van een luiwagen, waarmede hy den zandschipper zóó geweldig op het hoofd sloeg, dat deze in een hoogst gevaarlijken toestand verkeert. De gekwetste wordt in het ziekenhuis verpleegd, en de schippersknecht is in hechtenis genomen. Te Middelharnis werd in de herv. kerk op Oudejaarsavond als bijzon dere gift voor de kerk een bankbillet van 1000 gecollecteerd. Tc Amsterdam werd Vrijdag de wintervergadering gehouden van de Ned. Botanische Vereeniging onder leiding van prof. Suriiigar. In ver band met de wijzigingen der statuteudie in de a. s zomervergadering zullen vastgesteld worden, werd in beginsel besloten, dal de winterverga deringen in hel laatst van Januarij zullen gehouden worden; dat de plaats voor het houden der zomervergaderingen in de zomervergadering en die voor de wintervergaderingen in de wintervergadering wordt vastgesteld en verder dat de leden, tot veertien dagen voor de zomervergadering, in July 1882 le Leiden te houden, de verlangde wijzigingen in de statuten aan het bestuur kunnen opgeven. Hierna sprak de heer E. Giltay over abnormale bloemen van Adoxa Moschalellina, dezen zomer door Item in den hortus te Leiden waargenomen; prof. Hugo de Yties over abnormale vaatbundels in Zea Mays en over eene roode kleurstof in de mergsiralen van een rooden treurbeukdr. M. W. Beyerinck over wortel- en knopvorming op bladen terwijl prof. W. F. R. Suringar een uitvoerig verslag gal van den planten groei en de waargenomen planten in het voorjaar van 1881, in een gedeelte van Algiers. Dezer dagen deelde het Hbl. mede dat een werkman die een pakket met ƒ35000 had gevonden, daarvoor beloond werd met ƒ200 en een week geld van 8 gedurende zijn leven. Thans heeft echter die werkman aan de redactie van dat blad medegedeeld dat het weekgeld hem niet is toe gedacht. Te Enkhuizen heeft de 14-jarige zomi van een politieagent Vrijdag avond, bij afwezigheid zijner ouders, door middel- van een in eene Iade ste kenden sleutel een kastje geopend en daaruit een geladen pistool genomen. Nadat de haan door hem was overgehaald, ging het schot af, met het on gelukkig gevolg, dal zijne reglerhand verbrijzeld werd. Voor het geregtshof le Leeuwarden stonden dezer dagen lercgt twee jongens van 15 en 16 jaar, wegens 1 wee diefs allen hij nacht, door twee personen in verecniging gepleegd. Zij hadden nu twee konijnen gcslolen, maar volgens eigen bekentenis hadden zij eene reeks andere misdrijven ge pleegd. Een dezer jongens was reeds vroeger veroordeeld, en meermalen hebben zij bij nacht diefstal gepleegd van eendvogels, en ook hebben zg twee jeugdiger kinderen op den openbaren weg aangerand, met het doel hun geld af te nemen. De adv.-generaal reqnireerde, dat beiden zonden veroordeeld worden lol correctionele gevangenisstraf, de oudste voor twee jaren, de jongste voor een jaar, om daarna te worden geplaatst in bet gesticht tot opleiding en verbetering van jeugdige veroordeelden. Overeen komstig dezen eisch heelt het hof hen veroordeeld. L'it een particulieren briel uit den Transvaal deelt met: aan liet Hbl. het volgende mede: Voor eenige maanden is hier eene nieuwe soort van kanon door de Boereu uitgevonden. Het moet zeer eenvoudig zijn en ge makkelijk te verplaatsen. De kogels, uit dit kanon gescholen, treffen zoo goed het gewensclite punt, dat hel veel beter is, dan de lot nog toe be slaande soorten. Er is, zoo zegt men, aan de uitvinders reeds eene groote som beloofd, als zij aan de uitvinding publiciteit willen geven. Of zij zulks zullen doen is niet niet zekerheid bekend, maar dat zij met vlijt wetk- zaam zijn, kanonnen van dat kaliber te vervaardigen, weet ieder. Boven dien hebben zij thans eene massa kruid en verdere oorlogsbenoodigdheden voorhanden, znodat zij zich wel degelijk op eene herhaling van hel ge beurde voorbereid houden, niettegenstaande de conventie onder protest ger leekend is. 'sGBAVENHAGE 2 Januarij Door Z. M. is aan C. W. P. Mieling, sectie-ingenieur en district-in genieur der maatschappij tot exploitatie vau staatsspoorwegen le Middelburg, vergunning verleend lol bet dragen der versierselen van ridder der Leopolds orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Poor Z. M. is jhr. mr. Johan Marie Hendrik Joseph de Grcz, te 's Her togenbosch, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstamme lingen, in den Nederlandschen adel ingelijfdmet uitbreiding in zooverre van de aan wijlen zijn vader met al zijne wettige zoo mannelijke als vrou welijke afstammelingen bij kon. besluit van 11 Sept. 1841 verleende verhef fing in den Nederlandschen adel. Tot adjunct-commies bij het dep. van justitie zijn benoemd de hh. mr. Ph. C. la Chapclle. advocaat te 's Gravenhage. en A. E. G. Goossens vau Eyndhove, cand.-notaris en eerste klerk bij dat departement. De heer F. van Rijssens, te Deintim, is benoemd tol leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool le Groningen, en de heer J. C. II. Legner, le Schiedamlot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Vettlo. Aan den heer mr. J. S. baron van llaiinxma tlioe Slootcn is, op zgn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in hel arrond. Beet- slerzwaag, en in zijne plaats is benoemd de heer mr. ,1. J. Kuipers, te Herreitvect),

Leydse Courant | 1882 | | pagina 1