verband met veranderingen, die in de overzeesche troepenmagt van Frank rijk, waarvan de noodzakelijkheid in den jongsten Tunesischen oorlog is gebleken, zullen worden ingevoerd. BUITENLAN DSCIIE BER1GTEN. EKGEIiAKD. LONDEN. 26 December. Dij de Ladies' Land-league is een adres ingekomen van de dames Biggar. Sexton, Lalor, O'Donnell en O'Connor, strekkende om de vereeni ging aan te sporen zich door bedreigingen geen schrik te laten aanjagen, en te volharden in haar heilig werk. -- Zekere miss Reynolds werd in de vorige week voor den regter gedaagd wegens het aansporen van eene pachteres tot weigering van pacht. De regter eischte borgtogt van haar, dat zij gedurende zes maanden zich aan dit vcrgr|jp niet weer zou schuldig maken. Dit weigerde zjjen bij gevolg moet zij eene maand hechtenis ondergaan. Zaturdag morgen kwam een sneltrein van den Great Western in bot sing met een goederentrein nabij Slough. Eenige reizigers waren gewond. De* correspondent van de Daily Mews, de heer O'Donovan, is, op zjjne terugreis uit Merwte Konstantinopel in hechtenis genomenomdat hij zich in eene restauratie op oneerbiedige wjjze over den Sultan had uitgelaten. Een Turksch officier had die woorden gehoord en de politie gewaarschuwd. De onderkoning van Brilsch-Indië heeft plan eenige dagen in Britsch- Birmah te vertoeven. De correspondent van de Times zegt, dat men in Iidië algemeen wenscht, de sedert eenigen lijd gestoorde vriendschappelijke betrekking tusschen de Engelsche regering en Theebau, den koning van Birmah, hersteld te zien. Van annexatie van Birmah wil men niets weten. Maar voor de welvaart van Indië en van Birmah acht men het hoogst wen schelijk, dat de handel niet langer door eene soort van embargo in Birmah belemmerd worde. Volgens de Japansche bladen is te Aiika een aanslag gepleegd op het leven van den Mikado. Een inboorling loste een pistoolschot, dal gelukkig zijn doel miste. De misdadiger werd onmiddellijk eeval. Op 8 October jl. heeft een geduchte vulkaan iu de omstreken der ste den Uaifong en Tallie, in China, gewoed, waardoor de beide genoemde steden zijn verwoest. De zee werd door den lellen storm met zooveel ge weld opgestuwddat zij de heide steden en hel omliggende land derwijze overstelpte, dal een viertal mijlen laudwaarts in meer dan twee meter water stond en velden en akkers met puin, hoornen en allerlei voorwerpen bedekt werden en voor de cultuur verloren gingen. Duizenden bewoners dier streken liebben bjj dit onheil het leven verloren. Tevens zijn bij die gelegenheid vele schepen vergaan of ver op het land gejaagd. F R A N H K IJ H< De minister van eeredienst, de heer Paul Bert, heelt eene circulaire aan dc bisschoppen gerigtwaarin hij hun opdraagt alle geestelijken aan hun pligt te herinneren om eiken Zondag het //Domine salvam fac reifipu- blicam" te zingen en mede te deelen, dat in de kerken van regeringswege streng toezigt gehouden wordt. De heer Roustan is weder naar Tunis vertrokken, om er zijne func tiën weder te hervatten. Bjj den Parijschen gemeenteraad is van 45 leden een voorstel ingeko men, om aan het lidmaatschap van den raad eene jaarljjksche vergoeding te verbinden van 3000 fr. lot goedmaking der kosten van verschillende bureau-behoeftenvan heen- en terugrijdenenz. Daar reeds een zoo groot groot aantal leden voor de zaak gewonnen was, was van verwerping .van het voorstel geen sprake. Mevr. Adampresidente van het comité lot ondersteuning der nagela- tene betrekkingen van de slagtoffers van den brand te Weenenheeft van dc koningin van Engeland eene bijdrage van 50 ontvangen. Lord Lyons, de Engelsche gezant, heeft haar 20 gezonden. Uit Cairo wordt gemeld dat twee bij het Egyptische leger dienende Europesche ofTicieren onverwachts hun ontslag hebben gekregen. De Euro peanen in genoemde stad zouden in dien willekeurige» maatregel een bewijs zien van den invloed der oproerige kolonels, die zich voornamelijk de ver wijdering van alle Europesche officieren en ambtenaren ten doel stellen. Men vreest, dat deze maatregel slechts de voorbode is van andere van meer 'oui va tienden aard. ITALIË Te Palermo is door de jury op alle punten van aanklagt tegen den bandiet Randazzo, die bij zijne overbrenging uit Amerika ook korten lijd iu de gevangenis te Rotterdam doorbragthel schuldig uitgesproken, maar met verzachtende omstandigheden ten aanzien van dc beschuldiging van moord. Randazzo is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. DBIT8CHLAN». Te Berlijn is een echt boevenstuk nog in tijds verijdeld. De toeleg was zoo boosaardig en vermetel, dat iedereen bij het eerste herigt twijfelde of het geen verzinsel zon zijn. Thans echter heeft het zich tot in alle bijzonderheden ten volle bevestigd. Laatstleden Donderdag namelijk ontving een polilie-beamble bezoek van twee personen, die hem kwamen mededee- len, dat zekere Wilke met hen afspraak had gemaakt om in eene geschikte buurt gemeubileerde kamers te huren en aldaar, onder voorwendsel, dat er iemand ziek lag, een geneesheer te ontbieden. Wilke zou dan voor patiënt spelen, te bed gaan liggen en onder de dekens een kunstig uitgedachten toestel gereed houdenwaarmede de geneesheer onverhoeds zou worden aangegrepen. Deze toestel was er op ingerigt, dat terstond bij het uitslaan van dit werktuig de hals van den aangevallene zoo stevig was omwrongen, dat hij geen geluid kon geven. Vervolgens zou hem eene klem om dc voe ten worden geslagen en zou hij, na zoo ten eenenmale weerloos tc zijn B.van alles beroofd en tevens gedwongen worden een of meer i(. ceptatiën te onderteekenen, waarop geld kon worden verkregen. Bij |lel minste teeken van weigering zou hij met den dood worden bedreigd en zou de klem om den hals zoo naauw worden aangedraaid, dat hij in doods, angst werd genoodzaakt aan den eisch te voldoen. Zoodra hij dit bad daan, zou hij verworgd en zijn Ijjk uit den weg geruimd worden. Voor de nadere bijzonderheden was er afgesproken, dat Wilke zijn slaf zou waarnemen op het oogenblik dat de geneesheer zich aan het bel voorover boog om den vermeende zieke van bijna te zien. Zoodra Wil^ hem in den toestand beet had, moest de eene medepligtige den ongeluk. kige van achteren bij de handen grijpen en de andere hem de voetklen aanleggen. Deze klem, evenals die aan den hals, was van ijzer, terw|j| deze laatste zoodanig was ingerigtdat Wilke slechts aan een krukje had te draaijenniet alleen om de klem te doen uilslaan en den hals er in |e doen sluitenmaar ook om haar vervolgens zoover te vernaanwen als noo- dig was, eerst om den man de onderteekening af te persen en vervolgens om hem van kant te maken. Er was in de Elisabethstraat, in het liuis no. 59, reeds eene kamer ge. huurd. De woning was voor het misdadig doel zeer geschikt, wegens de gemakkelijke gelegenheid om vandaar heimelijk een lijk naar eene nabijge legen plek te brengen, waar men het, van de noodige zwaarte voorzien, iu het water kon laten zakken. Wilke had eene halve maand huur vooruit betaald en met zijne beide makkers afgesproken, dat zij Donderdagavond bij hem zouden komenwaarna een hunner zou worden uitgezonden om dr. Lehrs te ontbieden, die op het Grenadiersplein woont. In den loop van dien voormiddag echter begonnen de beide deelnemers voor de uitvoering te huiveren en kwamen zij bjj nader overleg tot hel besluit, het geheele plan aan de politie te verraden. Deze nam dadelijk maatregelen. Naar het aangewezen huis werden be ambten gezonden. De verhuurster, die hen aldaar te woord stond, beves tigde dat zij eenige dagen geleden eene kamer had verhuurd aan een heer, die haar had gezegd dat hij geëmployeerde was bjj het kantoor van den p. Wel is waar, hij had de kamer nog niet betrokken, maar inmiddels eene groote kist gezonden, met verzoek dat zij die maar in het vertrek zou laten nederzetten. De politie deed daarop onderzoek b|j het ijkkantoor en vernam dat er onder de geëmployeerden niemand was, die met de heschrij- ving van den persoon overeenkwam. De beambten, alstoen bij de verhuur ster terugkomende, maakten de kist open en vonden daarin de toestellen. Zij lieten echter alles liggen zooals het lag, sloten de kist weder digt. leg den aan de verhuurster ten strengste geheimhouding op en gingen naar hun bureau terug. Na rijp beraad werd aldaar de volgende afspraak gemaakt: Wilkc's beide dcelgenooten zouden op den door hem bepaalden tijd naar dc kamer gaan, op zijn bevel den geneesheer ontbieden, helpen aanvallen en verder alles doen, wat Wilke van hen verwachtte. In plaats van den doctor zou een wachtmeester der criminele politie, als geneesheer vermomd, voor hel bed komen. Wanneer Wilke hem dan in de klem had, zou hjj eerst doen alsof hij weigerde de acceptatie te onderteekenenmaar vervolgens toegeven. Tegen dat oogenblik zouden de noodige beambten en agenten bij de kamerdeur gereed staan, naar binnen snellen en zoo den boosdoener op heeter daad betrappen. Alles ging naar wensch. Des avonds tegen 7 ure lag Wilke te bed den geneesheer af te wachten. Daar verscheen de wachtmeester, met een bril op, en ook overigens in kleeding en houding met het voorkomen van dr. Lehrs, slapte regelregt naar het bed, keek voorover, cn zat onmiddellijk de klem. Inmiddels stonden zijne collega's op de loer, tot een der me- depligtigen door op den grond te stampen het sein gaf dat het beslissende oogenblik was gekomen. Binnen eenige seconden was nu de wachtmeester uit de benaauwde positie verlost en de dader gegrepen. Wilke heeft reeds bekend, dat het hem te doen was geweest om genees- lieeren en anderen eene acceptatie af te persen, maar hij ontkende van plan te zijn geweest, hen te dooden. Bij het verder verhoor zeide hjj ech ter, dat het in zijne bedoeling had gelegen, den aangevallene met de klem om den hals aan zijn lot over te laten tot hij gestikt zou zijn. Dr. Lehrs zou het eerste slagtofler zijn. Daarna lag dr. Lanherhans, lid van den Pruis- sischcn landdag, aan de beurt. Als derde moest er iemand volgen, dien hij in hel net zou trachten te lokken door tusschenkomst van een jong meisje, enz. Meerdere bijzonderheden schjjnen nog niet bekend te zijn. (rV. C.) OOSTENRIJK. De directeuren der Weener theaters hebben eene audiëntie bij den keizer gehad. Zij kwamen hulp, geldelijke hulp vragen van den staat, omdat de schouwburgen bijna niet meer bezocht werden. Zij verlangden alleen lijde lijke ondersteuning, om dezen winter door te komen, in de verwachting, dat de schrik binnen weinige maanden geweken zou zijn en het publiek dan dc schouwburgen weder als van onds zou bezoeken. Zij vroegen dat niet alleen voor zich zeivenmaar ook in het belang der vele kunstenaars en duizenden werklieden, die aan de schouwburgen hun brood verdienden. De keizer heeft hen gewezen op de noodzakelijkheid om alles te doen wat niet alleen tot geruststelling, maar ook werkelijk tot veiligheid van het pu bliek kon dienen, en beloofd, dat hij, indien hunne schouwburgen aan die voorwaarden voldedenvoor hen doen zou wat mogelijk was. RUSLAND. Het regeringsblad bevat een keiz. bevelschrift, bepalende, dat de 23 in den jongsten tijd gevatte politieke misdadigers, welke de regering be schouwt als de aanvoerders of invloedrijke medebestuurders van de terro ristische partij, gezamenlijk in eene bijzondere senaatzitting teregtgesteld zullen worden. Officieel wordt medegedeelddat in den ochtend van 19 December in de rentekas te Sebastopol, langs eene gegraven mijn, een diefstal is ge pleegd. In de rentekas bleken 47000 roebels tc ontbreken. Een onmid-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2