B U1 T E N L A N O S C H E B E R I G TE N. provincie zal kunnen wenden, die in het aantal medewerkers vooral den wenscli zullen zien van de burgerij. -- Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Neder - landsch Indië door middel van hel stoomschip Zeeland, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 24 December aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt inet deze gelegenheid mede eene brievenmaal verzonden naar Padang. De bl ieven en verdere stukken belmoren op den dag van vertrek van het stoomschip 's morgens vóór 12 uur te Rotterdam aangekomen te zijn. Op het voor eenigen lijd door directeuren van verschillende tramweg- maatschappijen tol den minister van financiën gerigt adres, om vrijdom van accijns voor het zout. hetwelk bij vriezend weder op de rails gestrooid wordt, is afwijzend beschikt, onder mededeeling echter, dal bij de herzie ning van de wellen op het zout op hun vvensch zal worden gelet. De minister van oorlog heeft vastgesteld een voorschrift op de werving van vrijwilligers voor de koloniale militaire dienst, inet uitzondering voor het genie-kader en voi r de betrekking van soldaat-schrijver. Daarin wordt 0. a. bepaald: dal als vrijwilliger, behoudens enkele uitzonderingen, alleen ongehuwde personen (Nederlanders en vreemdelingen) worden aangenomen, die niet jonger dan 18 en niet ouder dan 30 jaren zjjn. Personen, die vroeger bij het corps mariniers of bij de landmagt, hetzij hier te lande ol wel in Oost- of Wesl-Indië, nebben gediend, kunnen, met magtiging van den minister van oorlog, boven den leeftijd van 36 jaren als vrijwilliger worden aangenomen. Met magtiging van dien minister zullen tevens, hij uitzondering, gehuwde personen, weduwnaars met kinderen en jongelingen beneden den leeftijd van 18 jaren ais vrijwilliger kunnen worden aange nomen. liet minimum der lengte, voor eene toelating als vrijwilliger ge vorderd, bedraagt 1.55 M. Voor liet wapen der cavalerie bij hel leger in Oost-Indië bedraagt het maximum der lengte 1.7 M. Voorts worden tot eene vrijwillige verbindienis niet loegelaten: a. deserteurs en personen, die vroeger in Nederl. dienst zijn geweest en van den militairen stand ver vallen zijn vnklaatd of wel met een briefje van ontslag, zonder paspoort, of met een bijzonder gemerkt paspoort uit de dienst bij de zee- of landmagt zijn weggezonden; b. personen, die ter zake van staatkundige misdrijven hun vaderland hebben verlaten; c. Zwitsers, die den leeftijd van 24 jaar nog niet hebben bereikt en bovendien Franschen, Walen, Engclschen. Ame rikanen en Malimnerianrn, tenzij zij reeds vroeger in koloniale militaire dienst geweest zijn; d. andere vreemdelingen, die niet de Nederlandsche of Dtiitsche taal goed kunnen verstaan. De aanneming geschiedt als soldaat voor het wapen der infanterie. Zij echter, die bij de cavalerie, artillerie of geni hebben gediend, kunnen, behoudens andere bepalingen, bij bestaande behoefte, na hunne aanneming, door den kommanderenden officier van het koloniaal werfdepot worden bestemd voor het wapen, waartoe zij behoord hebben, liet aanbrenggelil bedraagt y 10 voor ierieren vrijwilliger. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de lib. 1. S C. Rika! en P. Retjtrs, en is hel getuigschrift voor het eerste gedeelte van liet arts examen uitgereikt aan den lieer S. 11. F. Bozon. In den toestand van W. M de Jongh, in het tuchthuis Ie Leeuwarden, is plotseling verandering gekomen. Hij is thans scheel hersteld. Hij vroeg otn pen en papier en schreef een brief aan den komniaudaul en aan zijne moeder, beiden in gezonde taal. Ook heeft hij een half uur met den kom- manriant zitten pralen. Hel vermoeden is hiermede bewaarheid, dat zijne krankzinnigheid slechls eene voorbijgaande manie was. N.r.d.D Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot directeur der publieke werken aldaar benoemd de heer J. A. Schuurman, luit.-kolonel der genie. Tot rector van het gymnasium aldaar is benoemd de lieer ti'. A. H. G. P. van den Es, titans rector van liet gymnasium te Utrecht. Eergisteren nacht geraakte te Dirkshorn eene bakkerij in brand. In weinig tijds stonden huis en schuur in vlam, die spoedig op de daarnaast gelegen boerderij oversloeg. De bakker, bij wieu de brand ontstond, werd spoedig na hel uitbreken der vlammen dronken onder het raadhuis gevon den. Hij is naar Alkmaar overgebragt. Men vermoedt dat misbruik van sterken drank de ootzaak van de ramp is, waardoor eene vrouw met 8 jonge kinderen broodeloos is. Aan Trui Uitermark die als marketensier den liendaagschen veldtogt heeft medegemaakt en daardoor versierd met het Metalen Kruis, isteütrech! eene medaille uitgereikt (geslagen in de iahriek des lieeren van Kempen), met de woorden: «Trouw aan Koning en Vaderland" en aan de keerzijde: «aan Trui Uitermark". Te Bathmen heeft eene dienstbode, die voor haren meester belasting moest gaan betalen, voor dat geld Sinterklaas gehouden en op het bclasling- hillct den naam van den ontvanger voor voldaan geplaatst. Zij wordt ver volgd wegens liet plegen van valschheid in geschrifte. Maandag II. bereikte, ten gevolge van den storm, het zeewater te Lemmer de hoogte van 1.75 M. 39 schapen werden in een aan zee liggend stuk land door het water overvallen en verdronken. Dingsdag nacht is aan het goederen-bureau der staatsspoorwegen te Venlo uit eene gesloten lade eene kleine' som geld ontvreemd. De daders zjjn niet ontdekt. -- Het gemeentebestuur van Maastricht heeft zich tot den minister van hinnenlandsche zaken gewend met de vraag, dat de aldaar bestaande hoo- gere burgerschool door het rijk zou worden overgenomen De minister heelt geantwoord, dat daarvoor gcene voldoende gronden aanwezig zijn. 's GRAVENIIAGE 22 December. Door Z. M. zijn bij de algemeene rekenkamer benoemd: tot referendaris G. C. van Couwenberg, thans hoofdcommies; tot hoofdcommies A. den En gelse Wiemans, thans commies met den personelen titel van hoofdcommies; tot commies J. W. Pippclthans adjnncl-commies: lot adjunct-commies J. Morra, thans eerste klerk. Aan den heer J. P. de Zwaan is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Beverwijk. Tot leeraar aan de rps hoogere burgerschool le Meppel is benoemd de heer B. J. F. Varenhorst, te Rijswijk. Door Z. M. zijn benoemd: bij hel wapen der cavalerie, bij het 1» rcg huzaren, tot le0 luit., de 2' luit. C. B. 11. de Brnyn. van het corps; bij het wapen der infanterie: hij het 5' reg., tot kapitein, de 1' luit. W. G. Haaf. man, van het corps. De luit. ter zee 1' kl. P. J. Zaal. dienende als 1« officier aan boord van het opleidingschip Admiraal van If assenaer, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen doo:- den luit. ter zee le kl. G. H. van Sleyn. De luit. ter zee 2e kl. W. D 11. baron van Asbeckuit Oosl-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. In de gisteren avond door de tweede kamer gehouden zitting werd, bij het voortgezet debat over de vestiug-begrooting. het amendement van den heer A. van Ded m, om. in afwachting der beslissing over de levende strijdkrachten, de som voor de verdedigingstelling Amsterdam uit de begroo- ting te ligtensterk bestreden door de lib. Kool, van Wasseuaer en den minister van oorlog, welke laatste, met het oog op de noodzakelijkheid eener dadelijke verdediging der hoolristad, het amendement voor de regering volstrekt onaannemelijk noemde. Hel amendement werd door den voorstel- Ier en de hh. Insinger en Seret verdedigd, zoowel uit een financiëel belang als om betere plannen van den minister' te kunnen overwegen. Het werd ten slotte verworpen met 50 tegen 25 stemmen, waarna de vesling-begroo. ling werd aangenomen met 53 tegen 21 stemmen en de oorlogshegrootin» met 45 tegen 30 stemmen. In de zitting van de tweede kamer van lieden is lot de toelating van den heer van lleeckeren van Keil besloten. Bij het debat over hel hoofd, stuk Waterstaat heeft de minister zijn beleid in zake den waterweg Am sterdam—Rotterdam verdedigd tegenover den heer Rutgers. Bij de onder- deelen verklaarde de minister, dat een voorstel omtrent de verbinding va» de Voorzaan en het Noordzeekanaal bij den raad van state in onderzoek is. Hel arlikel Gehouwen is verhoogd met de kosten van de verbouwing van liet rijksarchief en verminderd met de kosten van verbouwing der reken kamer. De spoorweg-begrooting is aangenomen. Morgen voortzetting. Op klaarlichten dag, bij goed weder, had in volle zee, eenige ureii van Bilbao verwijderd, eene aanvaring plaats tusschen het Hollanilsche stoomschip Senior en liet zeilschip St. Anna. Het zeilschip ging verloren en slechts een paar man van de equipage werd gered. Aan wie van beide schepen de schuld? De regthank te Rotterdam ontzegde den eigenaars van de St. Anna hunne vordering tot schadevergoeding tegfn de Senior, op grond van verklaringen der getuigen en van deskundigen. Gisteren werd het appèl van dit vonnis voor liet geregtsliof alhier behandeld. De appel lant stelde de zaak zoo voor, dal de Senior iets had moeten doen ooi de collisie le voorkomen, omdat het zeilschip niet weg kon komen, en het stoomschip uit den aard der zaak meester over zijne bewegingen was. In de erkentenis van de mannen van het stoomschip, dat men zich plotseling tegenover den Franschen schoener geplaatst zag. lag bewijs van schuld. Men had beier kunnen cn moeten zien. Daarentegen tie geïntimeerde: tie schepen hadden elkander zeer goed kunnen passeren: er was geen gevaar; de Senior was dus niet verpligl iets te doen, en de aanvaring zou niet plaats gehad hebben indien niet op het laatste oogenblik de St. Anna eene voor dat schip noodlottige wending had gemaakt. Nu liep ver,Ier liet debat over verscheidene vragen, van welker oplossing de juistheid van deze beweringen van partijen afhing. Gepleit werd voor de St Anna door mr. B. M. Vlielander Hein. voor de Senior door mr. W. Tliorbcckc Het geregtshot alhier heeft hij heden gewezen arresten: 1". tot twee jaren celstraf en 52 boeten van 50 veroordeeld 11 C. Th. D te 's ll.igc, ter zake van valschheid in geschrifte 26 malen gepleegd, door namaking der handteekening van zjjn meisje en 2°. ontslagen van reglsvervolging den persoon van G. B.laatst magazijnmeester bij de Haagsche tramway- maatschappij, wegens het schrjjven van een dreigbrief aan den suhst.- oflicier van justitie nr. Papc. liet hof was van oordeel dat bedoeld schrijven niet als eene bedreiging kon worden aangemerkt. K X SC le X S O. LONDEN, 21 December. Bij de dezer dagen te Dublin ontdekte bergplaats van wapenen vond de politie in een huis een w aar magazijn van wapenenin kisten en in de beste orde tegen den muur geplaatst of opgehangen, keurig onderhonden achterladers en revolvers van het nieuwste tnodel. In eene andt-rc kamer waren 7000 scherpe patronen, passende bij de gevonden geweren. In een ander huis vond men nog sabelbajonetten, revolvers, ettelijke duizend patro nen van dezelfde doorsnede als de bovenvermelde, benevens opgevulde pa tronen en kruid in vaatjes en zakken. Omtrent den heer Powell en zijn ballon is nog niets zekers bekend. Te Weymouth is een stuk hout aangehragt, dat, naar men meent, van liet schuitje van den ballon afkomstig is. Het was reeds eenige dagen geleden door eene sleepboot opgevischt. Te Plymouth is, naar men verneemt, van de Kaap aangekomen de heer Alfred Aylward. Daar hij tijdens den oorlog generaal Jouberl Ier zijde stond als secretaris en adjudant, bedreigde men hem in de Kaapkolonie met de straf voor landverraad. Hij nam dus onder den naam de Villiers op de mailboot passage, en wil thans in Engeland openbare lezingen gaan houdeu ten gunste van de Boeren en tegen de conventie. In de kolcnschacht Orell te Bickershaw, niet ver van Wigan, had, terwijl 80 arbeiders in de diepte werkten, eene ontploffing van mijugas plaats, waardoor ongeveer 40 personen het leven verloren en de overigen brandwonden bekwamen. Beneden de schacht, waarin de ontploffing plaats hadbevindt zich een andere gang, waarin tijdens de ontploffing bovenhui!

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2