BU1TENLAN DSCIIE BER1GTEN. •s GRAVENHAGE21 December. poor Z. M. is de heer F. Sauwen, consul-generaal van België le Rio It Janeiro, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is aan den heer jhr. mr. R. A. A. E. von Pestel eervol ont- s|aj verleend uit zijne betrekking vau Z' M'. minister-rtsideut te Washing ton, en 's hii 'n dezelfde hoedanigheid benoemd le Konstantinopel, terwijl je lieer mr. W. F. II. von Weckherlin, thans minister-resident op non- jciiviteii, benoemd is tot Zr. Ms. minister-resident te Washington. Aan den heer G. Jaspers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend lis burgemeester van Duizel c a. De heer J. A. L. F. Stellens is, op zjjn verzoek, eervol ontslagen als inspecteur der posterijen in de provinciën Noordholiand en Utrecht, en de PffP a. J- M. Ledeboer, thans commies der posterijen 1« klasse, is benoemd lot inspecteur der posterijen in de provinciën Noordholland en Utrecht, met bepaling dat zijne standplaats van Utrecht naar Amsterdam zal worden nergebragt. Bij kon. besluit van 29 Nov. j|. is o. a. bepaald, dat het onderwijs in |e Oostersche talen, in het Mahomedaansch regt en het staats- en admini- straliel regt, alsmede in de land- en volkenkunde van Ned. Indie, ten be- locvc van de officieren van het leger aldaar, die den cursus in de 2' aid. der krijgsschool op den intendance-cursus volgen, wordt toevertrouwd aan lirgerleerarenbij voorkeur aan hoogleeraren, leeraren of docenten bij de gemeente-instelling voor taal-, land- en volkenkunde van Ncd. Indië le Dellt. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de voortzetting van hel debat over het hoofdstuk Oorlog, heeft de regering, na uitvoerige discussie, ter bevordering eener zuivere eindstemming teruggetrokken het voorstel tot uitbreiding van het wapen d> r maréchaussee. Uitvoerig is ge discussieerd over eene motie van den heer Patijn, eene wettelijke vast stelling van het kazerneriugsplau voorstellende. De minister verzette zich daartegen, op grond, dat hij het voorloopig verslag had opgevat in den zin dat de kamer tevreden was met de vaststelling bij kon. besluit. Verschil lende leden steunden den minister. De motie werd verworpen. Een amen- demeut werd aangenomen tol vermindering van den post voor den bouw der cavalerie-kazerne te Haarlem. De discussie over de vestingbegrooting is aangevangen. Heden avond voortzetting. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier is de behandeling van het antwoord van burg. en wet li. op de vragen in de torige vergadering door den heer van der Gon Netscher gesteld, betrek kelijk voorzieningen tegen brand in den schouwburg, op voorstel van den burgemeester tot eene volgende vergadering aangehouden, ten einde af te wachten de voorstellen der commissie van fabricage betreffende deze zaak. Nadat de raad zich met al de aan de orde gestelde onderwerpen, van zeer huishoudelijken aard, had vereenigd, rigtte de heer de Vries tot den voorzitter eene interpellatie naar aanleiding van aankondigingen in de beide llaagsche bladen van tooneelvoorstellingen op 26 dezer met de bij voegingen van: A l'occasion de la fête de Ncël en Groot kerstfeest, groote kerst-tombola. Hij had niets tegen eene opvoering van Faust of van la fillc de m™4 Angot, maar om daarbjj, waarschijnlijk om mnnl te slaan, aan te kondigen dat die voorstellingen bij gelegenheid van het kerstfeest tollen plaats hebben, daartegen moest hij protesteren; hij kon niet goed keuren dat dit onder de vlag van hel gemeentebestuur, die den schouwburg subsidieert, geschiedde en vroeg of de verhouding Van den operadirccteur eo het gemeentebestuur niet van dien aard was. dat dergelijke aankondigingen konden verboden worden. Uit hel antwoord zoowel van den burg. als van den welh. Vaillanl bleek dat een bepaald verbod niet kon gegeven worden, maar beiden geloofden dat de directeur wel bereid zou zijn eene wijziging in de annonces en zoo noodig ook in laatsbrdoelde voorstelling aan le brengen, wanneer, gelijk reeds bij burg en welh. het voornemen bestond, hem daartoe het verzoek zou worden gedaan. Ook den burgemeester had de'aankondiging getroffenhij was het met den heer de Vries eens dat de Christelijke feestdag niet genoemd had moeten worden en er was reeds besloten den directeur bij burg. en welh. te ontbieden. H. K. H. prinses Hendrik woonde gisteren avond het concert bij, door de kon. zangverecniging Cecilia gegeven, waarop ter eere van de nage dachtenis van haren beschermheer, wijlen prins Frederik, Urahm's requiem onder leiding van Richard Hol en met medewerking van de solisten mej. W. Gips en Henri van llemcrt, op uitnemende wijze werd uitgevoerd. ENGELAND. LONDEN. 20 December. Be lieer Herbert Gladstone, zoon vaneden minister, is van zijne rondreis in Ierland teruggekeerd en hield dezer dagen te Manchester eene openbare redevoering, waarin hij verklaarde, de noodzakelijkheid niet in te zien van le toepassing der uiterste maatregelen, waarop door de Tories wordt aan gedrongen, zooals de afkondiging van den staal van beleg, de afschaffing tan den jury, enz. FKAHHRIJK. De Rep. Fr. had dc uitspraak in liet geding van den heer Roustan legen Rochefort een der zonderlingste dingen genoemd, welke sedert tien jaar in Frankrijk gezien waren. Dc lntransigeanthel orgaan van Rochefort, antwoordt daarop het volgende: vMisscliien is er ééne nog wonderbaarlijker taak, waaraan men niet gedacht heelt: het is dit, dat men een Genuees, oomzegger van een Italiaanschen strnikroover, die opgehangen is wegens liet aanhouden van reizigers aan den grootcn weg, aan liet hoofd ziel van een Fransch ministeriemet een Badenzer tot vice-minister." - Naar men uil Tunis meldt zon de gouverneur van Sfax aan de nota bele ingezetenen hebben doen weten, dat de stad binnen tien dagen een oorlogsvergoeding te betalen heeft van zes" mitlioen fr. Deze mededeeling had eene groote ontsteltenis onder de bevolking te weeg gebragt. De Israëliten in Tunis hebben aan Roustan het volgende telegram gezonden: De Joden alhier, diep getroflen door het berigt van den uitslag van uw proces, verzoeken u de betuiging hunner sympathie aau te nemen. Zij zijn met u en verachten de legen uw eerlijkheid en reglschapen karakter gerigte aanvallen. Zij zullen nooit vergeten, dat de ongelukkigen steeds steun b(j u gevonden hebben, en z(j zullen altijd gedachtig zijn aan uwe bcmoeijingen om in dit land de denkbeelden van beschaving en vooruitgang te doen zegevieren. Zij hopen van harte, dat gij aan het hoofd der Fran- sche zending in Tunis blijven moogt. Hiermede komt niet overeen hetgeen door den correspondent van de Londensche Daily News wordt gemeld: Hij schrijft: De Arabieren juichen, zeggende; Frankrijk telt nog regt vaardige en eerlijke mannen. Men bereidt een dankadres aan Rochefort. Duizenden zullen dit teekenen. BUITICIILAN». Te Berlijn is men niet ingenomen met de benoeming van den heer Chaudordy tot Frausch ambassadeur te Petersburg. Men kent zijne jegens Duitschland weinig welwillende gevoelens uit zijne geschriften en vreest in deze benoeming het bewijs te moeten zicu, dat het ministerie-Gambetla voor Duitschlands rust gevaarlijk kan worden. Te Bogutscliuttiu Sileziëheeft ten huize van een koffijhuishotider, dien men reeds sedert lang verdacht van geheimen handel in buskruid en dynamiet, eene ontploffing plaats gehad. Het huis werd uit elkander gesla gen en drie personen, waaronder de koffijhuishouder. werden bijna oogen- blikkelijk gedood. Nog twee anderen werden doodelijk verwond. OOITENR IJ K. De keizer hecil het operagebouw bezocht, dat als bfl eene voorstelling verlicht was, hel overal nagegaan, o hel aau de eischen tegen brandgevaar voldeed, en nog enkele voorzorgsmaatregelen bevolen. Ook werd het gas uitgedraaid, om Z. M. in de gelegenheid le stellen, le oordeelen, of de olie lampen voldoende licht gaven. In de nader door de politie uitgegeven Ijjst wordt het getal slagtoffers van den schouwburgbrand op 620 gesteld. PEE TELEGHAAF. BERLIJN, 20 December. De Post verneemt dat aan den heer Busch, onder-staatssecretaris van buitenlandschc zaken, die in het laatst van No vember met verlof op reis is gegaan naar Italië, is gelast te Rome te ver toeven. ter voortzetting der onderhandelingen, die tusschen den heer von Schlözer en kardinaal Jacobini hebben plaats gehad. KONSTANTINOPEL, 20 December. De Sultan heeft heden eene irade uit gevaardigd, ter bekrachtiging van de schikking met de bondhouders. LONDEN, 21 December. De Times meldt dat hier maatregelen genomen worden tegen de uitgifte van geprivilegieerde Turksche obligatiën der lee- niug welke van de bankiers van Galata uitgaat. ASux-gcrlijfcc istnub. Van 15 tot cn met 31 December 1881, BEVALLEN M. Rijsbergen, geb. Brkooy, Z. F. C. Dagelet, geb. v. Oosten, D. - E v. Wijk, geb. Schieck. Z J. Onvlee, geb. Barendse, Z. C. J. Kres, geb. du Mortier, D. S. v. Siralen, geb. v. Stralen, Z, E. C. Alofs, geb. v. Ul- den, I». G. M. Smit, geb. Verhoeven. II. C. Tukker, geb. Swinkels, D P. II. Boezciijn, geb. Ruitenbeek. II W. Mieog. geb. dc Zwijger, Z.W. S. Klin ken. geb Roering, I). J. v. Weerlec, geb. Cossee. Z. J P. Boogers, geb. Beyeveld, Z. - E. v. d. Worm. geb. Perein. Z. J. M. Fisseur, geb. Opdam. Z. G. J. J. v. d. Broek. geb. v. Leeuwen. Z W. M v. d. Woerd, geb. Noest, Z M. C. Jansen, geb. Slicrings, Z - A. de Fey. geb. Labordus. Z. - L. Ruiten beek, geb. de Haas. II. S. Ponw. geb. v. d.-Linden. Z J. Ribot. geb. Ouwer- kerk, D. M. G. v. d. Nat, geb. Sloos. D. - S. M v. Oosten, geb. v. d Broek. Z. M. E. de Haas. geb. Slegtenhorst, Z. - A. Gent, geb. Butter, D. W. P. Ileme- rik, geb. v. Weeren. D. v— M. Heoierik. geb. de Tombe. Z H. S. Vink. geb. Kikkert, D. M. C. Boon, geb. Micremet. Z. - M. v. Weizen, geb. Honsbeek, Z. M. v. Dissel, geb. v. d. Linden, D. E. v.d. Steen, geb. Sommeling, tweel. Z. Z. E. G.,Boutee..geb. Krofït, Z. C. H. v. d. Ven, geb v. Kalken, D. - J. de Vries, geb. Huogendoorn, Z. M. de Bruin, geb. Mejjer, D. M. A. v. Stralen, geb. Ghristiaanse, Z. GEHUWD: Dr. A. Pekelharing, jm. en C. G. Dojjer.jd J. Vlasveld, wedr. en J. M. Velders, jd. J. Turenhout, wédr. en G. de Graaf, wedc. J. Louwrier, jm. en S. Favier. jd. T. N. Noordeloos, jm. en H. M. Favier.jd P, van der Westen, jm. en E. G. van der Burg, jd. J. M. Wapperom, jm. en A. P. Rousel, wed'. OVERLEDENJ. van Dillen, wedr. 71 j. J. Eiienne, D., 2 m. H. M. Plas- meijer, geb. Rietbergen. Z. levenl. - C. J. Bouwens, Z.. 22 j. A. A. Bowier, D 3 m. A. J. Scharp de Visser, geb. Versteegh, wed. 41 j. W. F. Bender. Z., 3 j. E. A. Heinerik, D., 8 m. W. van Distel, Z 7 m. M. F. de Graaf. D 10 m. J. van den Boogaard,geb. Trouwee, D. levenl. -- C. Pout, 68 j. J. Ba- velaar, geb. Bikkooy, wed. 86 j. Mr. J. L. Klaverwijden, 66 j. J. van Oosten. Z. 11 m. J. II. Schuller, Z., 3 m. A I) V E K T E iN 1 E i>. Heden overleed plotseling'tot diepe droefheid van mij en mijne beliuwd- kinderen, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer Mr. JOANNES LEONARDUS KLAVERWIJDEN, Notaris alhier, in den ouderdom van 66 jaren. Leides, 18 December 1881. Wed. J. L. KLAVERWIJDEN. Vossen. Tegen keel- en borstlijden zjjn de Stollwerck'sche Borst- Bonbons. per pakje 35 Cents, het aanbevelenswaardige huismiddel. Zij zijn in voorraad in de meeste Apotheken, goede Gomestibles-winkels en Snikerbakkerijen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3